ساخت باربیکیو آجری و آموزش دقیق و مرحله به مرحله آن

چیدو پلاس 10 شهریور 1401 ،

شما هم اهل پختن کباب و سبزیجات گریل شده بر روی آتش هستید؟ با ساخت باربیکیو آجری می توانید با لذت بیشتری به طبخ و خوردن غذا های خوشمزه بپردازید. اگر حیاط یا ویلا دارید گوشه ای از آن را به ساخت باربیکیو با آجر اختصاص دهید و با صرف هزینه های کمتری این کار را به انجام برسانید. کار با آجر راحت است و به کمک آموزش های ابتدایی و اصولی خاصی می توان به راحتی از پس ساخت باربیکیو آجری برآمد. اگر مایل هستید تا این کار را یاد بگیرید و خودتان انجامش دهید، این متن به شما کمک خواهد کرد. با ما همراه باشید.

آموزش ساخت باربیکیو آجری در یک نگاه

 • طراحی باربیکیو
 • خرید آجر
 • زیر سازی
 • مشخص کردن محل قرار گیری آجر ها
 • درست کردن ملات و نصب آجر ها
 • قرار دادن محل توری استیل
 • تمیز کاری و زیبای سازی
 • قرار دادن توری

ساخت باربیکیو آجری به طور کامل و مفصل

 • طراحی باربیکیو

مرحله اول از ساخت باربیکیو آجری آن است که شما طرح مناسب را برای ساخت باربیکیو با آجر پیدا کنید و ابعاد لازم برای آن را بدست آورید. برای این کار محلی که قصد ساخت باربیکیو آجری در آن را دارید مشخص نموده و بر طبق آن اندازه های لازم را بدست آورید. اگر بار اولی است که این کار را انجام می دهید، پیشنهاد می شود به سراغ ابعاد بزرگ نروید و از یک باربیکیوی ساده و جمع و جور شروع کنید. برای مثال ابعاد ارتفاع 1 متر، طول 80 سانتی متر و عمق 50 سانتی متر برای تجربه اول در ساخت باربیکیو آجری مناسب خواهد بود. (البته ابعاد گفته شده پیشنهادی است و همانگونه که ذکر شد شما باید با توجه به مکان مورد نظرتان ابعاد مناسب را پیدا کنید) طرح اصلی باربیکیو نیز شامل یک مستطیل بوده که به دو بخش تقسیم شده است.

 • خرید آجر

مرحله دوم از ساخت باربیکیو آجری آن است که کار خرید آجر های نسوز را انجام دهید. برای این کار لازم است به مغازه های ابزار و مصالح فروشی مراجعه کرده و بر طبق کاتالوگ آجر مورد نظر خود را برای این کار خریداری نمایید. در مورد تعداد آجر ها می توانید از فروشنده مشورت بگیرید. ابعاد مورد نظر تان را بگویید تا فروشنده تعداد مناسبی از آجر ها را به شما بدهد. پیشنهاد می شود تعداد بیشتری آجر خریداری کنید تا اگر در حین کار به مشکلی برخوردید، آجر اضافی در اختیار داشته باشید.

 • زیر سازی

محل مورد نظر تان برای ساخت باربیکیو آجری باید به طور مناسبی زیر سازی شود. برای مثال اگر زمین چمن شده است و یا دارای بافت گیاهی دیگری است، باید محل ساخت باربیکیو با آجر از گیاهان پاک شود. مثلا برای یک باربیکیو با ابعاد 1 متر مربع، محلی کمی بزرگ از این متراژ را آماده کنید و حتی به اندازه 20 سانتی متر زمین را حفر نمایید و صاف کنید. اگر زمین مورد نظر تان دارای پوشش سنگ، موزاییک و دیگر متریال است نیاز به کندن زمین نخواهد بود. برای استحکام بیشتر کباب پز می توانید محل مورد نظر را با ارتفاع چند سانتی متر سیمان کاری کنید.

 • مشخص کردن محل قرار گیری آجر ها

حال نوبت به ساخت باربیکیو آجری می رسد و در این مرحله باید محل قرارگیری آجر ها تعیین شود. برای این کار لازم است که یک توری استیل مخصوص گریل کردن بخرید و با کمک آن کار ساخت باربیکیو آجری را پیش ببرید. نحوه کار به این ترتیب است که توری استیل یا سینی را بر روی زمین بگذارید و دو طرف آن آجر بچینید. این کار را برای قسمت بالایی سینی هم انجام دهید. همچنین در سمت راست توری یک مستطیل آجری دیگر بسازید تا محلی برای قرار دادن ذغال ها و وسایل اضافی باشد. به کمک وسیله ای مانند میخ (بر روی سطوح خاکی و گلی) و یا گچ (برای سطوح سنگی و موزاییکی) دور تا دور محل آجر ها خط بکشید تا بتوانید آنها را بردارید.

 • درست کردن ملات و نصب آجر ها

برای ساختن ملات جهت چسباندن آجر ها باید 1 پیمانه سیمان را با 5 پیمانه شن مخلوط کنید و به این ترکیب آب بیافزایید تا غلظت ملات به حد کافی برسد. سپس آجر ها را برداشته و محل قرار گیری آنها را که از قبل مشخص کردید، با یک لایه ملات بپوشانید. دقت کنید که ارتفاع ملات باید در همه نقاط یکسان باشد و برای این کار می توانید از تراز استفاده نمایید. با ریختن ملات اولین لایه آجر چینی شروع می شود. پس از چیدن آجر ها دوباره به کمک تراز صاف بودن شان را بررسی کنید. کار چیدن آجر ها را از گوشه ها ادامه دهید و به صورت یکی در میان آنها را بچینید تا گوشه ها به شکل نصف آجر دید شود. توجه داشته باشید که در هر مرحله هم ارتفاع و صاف بودن ردیف های آجر اهمیت زیادی دارد و باید به صورت مداوم بررسی شود.

 • قرار دادن محل توری استیل

همانگونه که می دانید بر روی باربیکیو باید محلی برای قرار دادن توری استیل هم ساخته شود. در ساخت باربیکیو آجری باید 7 ردیف آجر بر روی هم چیده شود و سپس چند عدد از آجر های دو طرف راست و چپ را به داخل بچرخانید و نصب کنید و ردیف های بعدی را به همان شکل قبلی ادامه دهید. با این کار محلی پله مانند در دیوار ایجاد می شود که می توان توری را بر روی آن قرار داد. سه ردیف دیگر آجر بچینید و دیگر کافیست.

 • تمیز کاری و زیبای سازی

در ساخت باربیکیو با آجر تنها ساخت سازه کافی نسیت و باید به تمیز کردن و زیبا سازی آن نیز اهمیت داد. برای این کار از یک وسیله کمک بگیرید و ملات هایی را که از بین آجر ها بیرون زده صاف کنید. حتی می توانید از یک رنگ روشن مانند کرم استفاده کنید و ملات ها رنگ کنید. البته این کار را باید زمانی که ملات ها به خوبی خشک شدند، انجام دهید.

 • قرار دادن توری

هنگامی که کار ساخت باربیکیو آجری به اتمام رسید و به خوبی خشک شد، نوبت به قرار دادن توری و دیگر وسایل می رسد. به کمک روشی که در آجر چینی انجام داید، می توانید توری را به صورت کشویی در محل خود قرار دهید و بیرون بیاورید. برای محفظه کناری باربیکیو که برای قرار دادن ذغال ها و وسایل است هم می توانید از یک صفحه فلزی استفاده کنید و درب آن را ببندید و وسایل را از زیر در داخل آن قرار دهید.

ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری

روش های دیگر ساخت باربیکیو آجری

روش گفته شده در بالا اصل و اساس ساخت این کباب پز های خانگی است. اما با انتخاب طرح های خاص تر و پیچیده تر می توان از روش های دیگری هم در ساخت باربیکیو آجری استفاده کرد. مثلا بعضی از کباب پز ها دارای دود کش هستند و بعضی دیگر دارای قوس های هلالی تزیینی در زیر یا بالای آن. برای ساخت این تجهیزات مانند دودکش باید از متخصصین این کار کمک بگیرید چون ساخت درست و اصولی آن که قوانین ایمنی و امنیت هم در آن رعایت شده باشد، بسیار مهم است. برای ساخت باربیکیو با آجر از تلفیق آجر و سنگ و یا آجر و سیمان نیز می توانید استفاده کنید و طرح های جذاب تری از این وسایل را بسازید.

ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری
ساخت باربیکیو آجری

خانه ایده آل خود را بسازید:

آجر خانه تان را با گذشت زمان بهتر و زیباتر میکند

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<