طراحی روی دیوار با شابلون ؛ آموزش ساخت و کار با شابلون

چیدو پلاس 30 بهمن 1401 ،

طراحی روی دیوار با شابلون یکی از راه های تزیین دیوار ها و ایجاد تغییر در پوشش دیوار است. شابلون این امکان را می دهد که بتوانید بر روی دیوار های ساده خود که با رنگ پوشیده شده اند، طرح هایی را همانند کاغذ دیواری به وجود آورید و برای این کار در مخارج خود نیز صرفه جویی کنید. شابلون طرح کاغذ دیواری را بر روی دیوار ایجاد می کند و نقاشی ساختمان باشابلون باعث می شود که دیوار های خانه از یکنواختی و سادگی بیرون بیایند. ما در این متن به موضوع طراحی روی دیوار با شابلون می پردازیم و تمامی موارد از جمله رنگ طرح کاغذ دیواری با شابلون را بررسی می کنیم.

برای طراحی روی دیوار با شابلون به چه وسایلی نیاز دارید؟

اگر تصمیم گرفته اید به کمک نقاشی ساختمان باشابلون دیوار های خانه تان را بیارایید به وسایلی برای این کار نیاز خواهید داشت. اولین و مهم ترین وسیله خود شابلون است. شما هم می توانید شابلون را به صورت آماده از بازار خریداری کنید و هم اینکه خود تان آن را بسازید. دیگر وسیله مورد نیاز رنگ است. برای طراحی روی دیوار با شابلون به دو رنگ احتیاج دارید. یک رنگ برای زمینه دیوار و دیگری برای طرح های ایجاد شده با شابلون. سومین وسیله قلمو یا غلطک است. برای شابلون هایی با ابعاد بزرگ از غلطک و برای شابلون های کوچک از قلمو هایی با سایز کوچک استفاده کنید. چنانچه بخواهید شابلون را خودتان بسازید باید وسایل لازم برای ساخت آن را فراهم نمایید.

ساخت شابلون جهت طراحی روی دیوار با شابلون

بسته به این که چه طرحی را می خواهید روی دیوار پیاده کنید، می توانید شابلون های متفاوتی را تهیه نمایید. مثلا برای شابلون طرح کاغذ دیواری باید ابعاد آن را بزرگ انتخاب کنید و از مجموعه طرح های چهار تایی برای روی آن استفاده نمایید. اما برای شابلون های تکی می توانید از ابعاد کوچک تر و با یک طرح نیز استفاده کنید. برای درست کردن شابلون به یک مقوا یا برگه رادیولوژی نیاز دارید. خوبی مقوا آن است که راحت تر برش می خورد و خوبی برگه رادیولوژی هم آن است که در صورت خیس شدن با رنگ تغییر شکل نمی دهد و نم پس نمی دهد. جهت ساخت شابلون طرح مورد نظر تان را با ابعاد دلخواه تان پرینت بگیرید و بر روی مقوا بچسبانید. سپس با کمک یک کاتر شروع به برش دادن آن کنید. باید دقت داشته باشید که بخش های درونی طرح را برش دهید. در انتها می توانید آن را به دیوار چسبانده و با رنگ روی آن را بپوشانید. برای درست کردن شابلون طرح کاغذ دیواری باید از مقوا یا برگه ای بزرگ تر استفاده کنید. مثلا مقوا را یک مربع بزرگ در نظر گرفته و چهار طرح را بر روی آن پیاده کنید و یا مقوای بلند و باریک را انتخاب کرده و به صورت عمودی بر دیوار بچسبانید.

روش طراحی روی دیوار با شابلون

برای نقاشی ساختمان باشابلون پس از تهیه یا آماده سازی شابلون مورد نظر، لازم است اقداماتی را انجام دهید. اولین مورد رنگ کردن دیوار است. اگر بخواهید رنگ دیوار را تغییر دهید و شابلون ها را روی دیوار با رنگی تازه بزنید، با کمک قلمو یا غلطک دیوار را به صورت یکدست رنگ کنید. پس از آنکه دیوار کاملا خشک شد، شابلون را به کمک چسب کاغذی در محل مورد نظر تان بچسبانید و آن را رنگ کنید. جهت رنگ کردن شابلون از رنگ نسبتا غلیظ استفاده نمایید. برای زدن رنگ می توانید از یک قلمو و یا یک غلطک کوچک استفاده کنید. البته قلمو انتخاب بهتری است زیرا به وسیله آن تسلط شما بر روی کار بیشتر خواهد بود. هنگام زدن رنگ با دست شابلون را کاملا به دیوار بچسبانید تا رنگ در زیر آن نرود. می توانید از حرکات ضربه ای برای رنگ کردن استفاده نمایید. جهت ایجاد رنگ طرح کاغذ دیواری با شابلون برای تمامی قسمت ها از یک رنگ استفاده کنید و سعی کنید میزان رنگ مورد استفاده نیز برای تمامی بخش ها به یک مقدار باشد.

برای ایجاد شابلون طرح کاغذ دیواری همانطور که گفته شد معمولا از طرح های چهار تایی استفاده می شود. خوبی این کار آن است که تمامی طرح ها کاملا شبیه به هم می شوند و کار با سرعت بیشتری بر روی دیوار انجام می گردد. رنگ طرح کاغذ دیواری با شابلون برای تمامی قسمت ها یکی است و کمتر پیش می آید که از دو یا چند رنگ برای شابلون های یک دیوار استفاده شود. هنگامی که شابلون را از دیوار جدا می کنید و کمی آن طرف تر دوباره می چسبانید باید دقت کنید که فاصله آن از طرح ایجاد شده مشخص و هم اندازه با سایر قسمت ها باشد.

طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون

طراحی روی دیوار با شابلون تک طرح

در بخش های قبلی همه چیز درباره شابلون طرح کاغذ دیواری و همینطور رنگ طرح کاغذ دیواری با شابلون گفته شد. اما ممکن است بخواهید از یک شابلون بزرگ با طرحی مشخص و خاص استفاده کنید. مثلا طرح یک حیوان و یا یک گل که در مرکز یا گوشه ای از دیوار ایجاد می شود. برای طراحی روی دیوار با شابلون بزرگ و تک طرح می توانید هم از شابلون های آماده موجود در بازار استفاده کنید و هم اینکه خودتان دست به کار ساخت آن شوید. جهت درست کردن این شابلون نیز هم می توانید از طرح پرینت گرفته شده استفاده کنید و هم اینکه طرح تان را بر روی مقوا بکشید. برای طراحی روی دیوار با شابلون تک طرح می توان جایی در مرکز دیوار را انتخاب کرد. البته محل قرار گیری طرح بستگی زیادی به طرح مورد نظر دارد.

نکات مهم درباره طراحی روی دیوار با شابلون

  • اگر برای اولین بار است که کار نقاشی ساختمان باشابلون را انجام می دهید، پیشنهاد می شود که از ایجاد طرح شبیه به کاغذ دیواری خودداری کنید و یک شابلون تک طرح استفاده نمایید. برای ایجاد شابلون طرح کاغذ دیواری نیاز به مهارت بیشتری است زیرا تمامی طرح ها باید به شکلی کاملا منظم و در کنار هم قرار گیرند.
  • هنگامی که با قلمو یا غلطک رنگ را بر می دارید تا بر روی شابلون چسبیده به دیوار بزنید، باید رنگ اضافی را از قلمو یا غلطک بگیرید و از حجم رنگ بالا در این کار استفاده نکنید.
  • برای چساندن شابلون روی دیوار از چسب کاغذی کافی استفاده کنید تا در حین کار شابلون از روی دیوار تکان نخورد.
  • برای نقاشی ساختمان باشابلون پیشنهاد می شود از شابلون های آماده استفاده کنید زیرا آنها از جنس ضد آب ساخته می شوند اما شابلون های کاغذی و مقوایی ممکن است بعد از چند بار رنگ خوردن خیس و غیر قابل استفاده شوند.
  • اگر برای ساخت شابلون از برگه رادیولوژی استفاده می کنید، قبل از برش دادن آن را بخوبی بشویید تا عکس قبلی از روی آن پاک شود و برگه ای آبی رنگ و تمیز باقی بماند.
  • چنانچه از شابلون طرح کاغذ دیواری برای ایجاد طرح بر روی کل دیوار استفاده می کنید، بعد از هر بار کار با شابلون و ایجاد طرح لازم است صبر کنید تا رنگ آن خشک شود. زیرا در غیر این صورت با قرار دادن دوباره شابلون ممکن است رنگ قبلی خراب شود.
  • برای طراحی روی دیوار با شابلون و در هنگام چسباندن آن روی دیوار کاملا دقت کنید که شابلون صاف باشد زیرا هنگامی که طرح را کج روی دیوار ایجاد کنید امکان پاک کردن آن را نخواهید داشت.
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون
طراحی روی دیوار با شابلون

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

شابلون رنگ اتاق کودک ، رنگ آمیزی دیوار با طرح های شاد و فانتزی

ویدیو: رنگ آمیزی خلاقانه دیوار با طرح های راه راه، پتینه، شابلون و …چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<