نقاشی دیوار آجری | آموزش مراحل و آشنایی با ایده های مختلف این کار

چیدو پلاس 24 بهمن 1401 ،

اگر دیوار های آجری خانه تان قدیمی شده و یا از رنگ آن خسته شده اید، نقاشی دیوار آجری یک راه حل عالی برای ایجاد تغییری چشمگیر است. این کار را هم برای دیوار های آجری داخل خانه و هم دیوار های آجری بیرون از خانه مانند نمای ساختمان و یا دیوار های حیاط می توان انجام داد. رنگ کردن آجر کار سختی نیست و به آسانی انجام می گیرد. برای رنگ کردن دیوار آجری به تجهیزاتی خاصی هم نیاز ندارید و با مقداری رنگ و قلمو و یا غلطک می توانید این کار را پیش ببرید. چنانچه قصد دارید کار رنگ آمیزی آجر نما و یا دیوار آجری داخل خانه تان که دیواری دکوراتیو است را انجام دهید، این متن را بخوانید. با این متن برای رنگ آمیزی نمای آجری خانه تان با صرف هزینه ای اندک می توانید خودتان دست به کار شده و این کار را به بهترین شکل به پایان برسانید.

مزایای نقاشی دیوار آجری

رنگ کردن دیوار آجری باعث می شود تا نمایی جدید و تازه به دیوار داده شود. در دکوراسیون داخلی خانه رنگ کردن دیوار آجری دکوراتیو فضای چیدمان را به کلی عوض می کند و تاثیرات چشمگیری در دکوراسیون ایجاد می نماید. در خارج از خانه نیز می توان با رنگ آمیزی نمای آجری سر و شکلی جدید به نمای ساختمان داد. یکی از مهم ترین مزایای نقاشی دیوار آجری آن است که این کار با هزینه بسیار کمی قابل انجام بوده و خود تان نیز می توانید به راحتی آن را انجام دهید. البته در صورتیکه دیوار کوتاه باشد و برای رنگ کردن آجر ها نیازی به داربست نباشد. بنابراین با صرف کم ترین هزینه می توان بیشترین تاثیر را در محیط زندگی ایجاد نمود.

برای نقاشی دیوار آجری به چه وسایل و متریالی نیاز است؟

اگر قصد رنگ کردن دیوار آجری را دارید برای این کار به مقدار لازمی از رنگ مورد نظر تان از جنس اکریلیک نیاز خواهید داشت. همچنین به مقداری ماده پرایمر برای مرحله پیش از رنگ آمیزی هم نیاز است. یک قلموی متوسط و یک قلموی باریک و همچنین یک غلطک نیز برای رنگ آمیزی آجر نما و یا آجر های داخلی خانه لازم خواهد بود. به ظرفی مخصوص برای درست کردن رنگ هم احتیاج است که البته اگر از غلطک استفاده می کنید به جای سطل از یک سینی استفاده کنید. ذکر این نکته هم لازم خواهد بود که چنانچه بخواهید آجر ها را با یک رنگ و بند کشی بین آجر ها را با رنگی دیگر رنگ آمیزی نمایید، باید دو رنگ تهیه کنید که میزان رنگ مورد استفاده برای بند کشی کمتر خواهد بود.

نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری

مراحل انجام نقاشی دیوار آجری – رنگ آمیزی آجر نما

  • تمیز کردن دیوار: پیش از انجام کار رنگ کردن آجر های دیوار نما لازم است که آنها تمیز شوند. برای این کار چنانچه دیوار بیش از حد کثیف است می توانید از واتر جت استفاده نمایید. واتر جت آلودگی های روی دیوار را با به کمک فشار آب و هوا به خوبی تمیز و پاک می کند. برای آنکه رنگ به خوبی بر روی آجر ها بنشیند نیاز است که سطح آن از تمامی آلودگی ها پاک شود.
  • ترمیم بخش های آسیب دیده: گاهی اوقات ممکن است بخشی از آجر های نما یا دیوار آجری شکسته شده باشند و نیاز باشد که آن بخش از دیوار ترمیم گردد. برای این کار می توانید از خمیر بتونه استفاده کنید و داخل سوراخ ها و شکستگی های را پر کنید. اگر هم نیازی به این کار نبود می توانید به مرحله بعدی یعنی زدن پرایمر بروید.
  • ایجاد یک لایه پرایمر: برای نقاشی دیوار آجری به بهترین و با کیفیت ترین شکل ممکن خوب است که از پرایمر پیش از زدن رنگ اصلی استفاده شود. پرایمر ماده ای شبیه به رنگ است که باعث می شود تا رنگ به خوبی بر روی دیوار بچسبد و ماندگاری بیشتری پیدا کند. برای رنگ کردن دیوار آجری خارجی مانند نما یا دیوار های حیاط استفاده از پرایمر لازم است. البته که می توان آن را حذف کرد و به صورت مستقیم از رنگ استفاده نمود اما همانطور که گفته شد با کمک پرایمر رنگ آمیزی نمای آجری حرفه ای تر و با کیفیت تر می شود.
  • زدن رنگ اصلی: مرحله اصلی کار، رنگ آمیزی آجر نما ها با استفاده از رنگ دلخواه تان است. برای این کار هم از قلمو و هم از غلطک می توان استفاده نمود. نکته مهم در این باره آن است که در هنگام رنگ کردن دیوار ممکن است بخش هایی که فرو رفته هستند، مانند بند کشی های بین آجر ها، به رنگ آغشته نشوند. به همین دلیل برای رنگ کردن این قسمت ها باید از قلمویی باریک استفاده کرد و تمامی این قسمت های فرو رفته را به خوبی با رنگ پر نمود.

رنگ کردن دیوار آجری داخل خانه

در بعضی از خانه ها یکی از دیوار ها را با آجر های دکوراتیو تزیین می کنند. دیوار آجری دکوراتیو داخل خانه هم می تواند رنگ شود و شکلی تازه و جدید پیدا کند. برای این کار می توانید از یک رنگ استفاده کرده و آجر های رنگی قدیمی را با رنگی یکدست مانند سفید بپوشانید. حتی می توانید از ایده های مختلفی استفاده کرده و از رنگ های شاد برای رنگ کردن تک تک آجر ها استفاده نمایید. برای رنگ کردن دیوار آجری داخل خانه نیازی به واتر جت نیست و حتی می توانید پرایمر را هم از مراحل انجام کار تان حذف کنید. تنها کافیست که دیوار را با دستمالی نم دار تمیز کنید و کار نقاشی دیوار آجری دکوراتیو خود را شروع نمایید. برای این کار بسته به رنگ زمینه آجر ها، شاید نیاز به دو یا سه دست رنگ باشد تا به خوبی رنگ قبلی کاور شود. امروزه دیوار های آجری تک رنگ مانند سفید یکدست و یا طوسی مد هستند و اگر می خواهید نمایی جدید و به روز به خانه تان بدهید، می توانید از این رنگ ها استفاده کنید.

ایده هایی برای رنگ کردن دیوار آجری

برای رنگ کردن آجر های دیوار می توانید از ایده های خلاقانه ای هم استفاده نمایید. مهم ترین این ایده ها استفاده از دو یا چند رنگ است. برای مثال می توان هر کدام از آجر ها را به رنگی متفاوت با دیگر رنگ آمیزی کرد و یا آنکه تمامی سطح دیوار آجری را سفید یکدست نمود و بعضی از آجر ها را با فواصل زیاد از هم به رنگی دیگر، رنگ نمود. برای این کار از رنگ های شاد و پر انرژی مانند زرد و قرمز و سبز و آبی و بنفش استفاده کنید و فضایی جذاب به دیوار های خانه تان ببخشید. ایده ای دیگر برای نقاشی دیوار آجری آن است که از غلطکی طرح دار استفاده کرده و رنگی کاملا متفاوت را انتخاب کنید. مثلا برای دیوار با آجر های قهوه ای سوخته از رنگ کرم یا سفید استفاده کنید و غلطک را به گونه ای بر روی دیوار بکشید که سطحی یکدست از رنگ ایجاد نشود و طرح هایی بر روی آجر ها به وجود آید. همچنین می توانید رنگ کردن آجر ها را با یک رنگ و بند کشی ها را با رنگی دیگر انجام دهید. مثلا بند کشی ها سفید و آجر ها قهوه ای شوند. نقاشی دیوار آجری و مخصوصا رنگ آمیزی آجر نما با استفاده از ایده ها و پیشنهاد های جذاب تغییرات عمده ای را در فضای زندگی تان ایجاد خواهد کرد.

نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری
نقاشی دیوار آجری

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: استفاده از آجر و سنگ تزئینی در دیوار سالن خانهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<