رنگ كردن صندلی چوبی | آموزش کامل و نحوه رنگ آمیزی

صندلی های چوبی امکان رنگ شدن دوباره را دارند و این کار باعث می شود تا هم نمایی تازه و جدید پیدا کنند و هم در هزینه های تان برای داشتن صندلی هایی نو صرفه جویی شود. رنگ كردن صندلی چوبی کار خیلی راحتی است و اصلا دردسر خاصی ندارد. برای این کار می توانید رنگ های جدید و شادی را انتخاب کنید و فضای خانه تان را پر انرژی نمایید. همچنین با رنگ کردن میز ناهارخوری یک ست رنگی جذاب در آشپزخانه یا دیگر قسمت های خانه خواهید داشت. ما در این متن می خواهیم تمام مواردی که در کار رنگ كردن صندلی چوبی به درد تان می خورد را برای شما بیان کنیم.

برای رنگ كردن صندلی چوبی از چه رنگ هایی می توان استفاده کرد؟

برای رنگ كردن صندلی چوبی هم از رنگ های اکریلیک و هم از رنگ روغنی می توان استفاده نمود. خوبی رنگ روغنی آن است که اگر کثیف شود با یک دستمال خیس می توان آن را تمیز کرد اما تمیز کردن صندلی چوبی که با اکریلیک رنگ شده است، سخت تر خواهد بود و اگر غذای رنگی بر روی آن بریزد کار دشوار خواهد شد. البته که بعد از رنگ كردن صندلی چوبی با رنگ کریلیک می توانید آن را با یک لایه روغن جلا پوشش دهید تا این مشکل نیز برطرف شود. اگر صندلی چوبی را برای جایی غیر از میز غذا خوری می خواهید، رنگ اکریلیک گزینه خوبی برای استفاده بر روی آن خواهد بود. مزیت رنگ اکریلیک آن است که زود خشک می شود، بوی نا مطبوع ندارد و کار با آن ساده است. این در حالیست که رنگ روغنی بوی نا مطبوعی دارد و دیر هم خشک می شود.

برای رنگ كردن صندلی چوبی چه کارهایی را باید انجام داد؟

اولین کاری که در رنگ كردن صندلی چوبی باید انجام شود آن است که قسمت پارچه ای آن را جدا کرد. البته اگر این بخش از صندلی قابل جدا شدن نبود، می توانید آن را با یک کیسه پلاستیکی محکم بپوشانید تا رنگی نشود. اگر بخواهید از رنگ پلاستیک یا اکریلیک برای رنگ كردن صندلی چوبی استفاده کنید، نیازی به بیرون بردن صندلی نیست اما برای رنگ کردن صندلی ها با رنگ روغنی باید آن ها را به فضای باز منتقل نمایید تا هم سریع تر خشک شوند و هم بوی آنها در فضای خانه نپیچد. چنانچه در داخل خانه صندلی ها را رنگ می کنید حتما زیر هر صندلی روزنامه یا سفره ای پلاستیکی بیاندازید تا رنگ بر روی زمین نریزد.

رنگ كردن صندلی چوبی
رنگ كردن صندلی چوبی
how to paint a chair-2
رنگ كردن صندلی چوبی
رنگ كردن صندلی چوبی
رنگ كردن صندلی چوبی

برای رنگ كردن صندلی چوبی به چه ابزاری نیاز است؟

شما می توانید کار­ رنگ كردن صندلی چوبی را هم با قلمو و هم با کمک اسپری رنگ انجام دهید. برای استفاده از اسپری نیاز به چند اسپری خواهید داشت و ممکن است برای هر صندلی نیاز به دو بار اسپری زدن باشد. اما خوبی سپری آن است که رنگی یکدست را بر روی صندلی ایجاد می کند. کار با قلمو هم برای رنگ كردن صندلی چوبی اصلا سخت نیست و به سادگی انجام می شود. زیرا صندلی همانند میز دارای سطح بزرگی نیست که مجبور باشید آن را یکدست رنگ کنید. اگر صندلی تان دارای شکستگی یا آسیب دیگری هم باشد پیش از شروع رنگ کاری باید اقدامات لازم جهت ترمیم را انجام دهید.

چه رنگ هایی برای صندلی های چوبی زیبا تر هستند؟

انتخاب رنگ صندلی تنها با نظر و سلیقه شما خواهد بود. از رنگ سفید و ساده گرفته تا دیگر رنگ ها همگی می توانند در رنگ كردن صندلی چوبی به کار روند. اگر می خواهید با رنگ کردن مجدد میز و صندلی های خود فضای خانه تان دل باز و بزرگ جلوه دهید، رنگ های سفید، شیری، صدفی، استخوانی و کرم عالی هستند. چنانچه می خواهید فضایی شاد و پر انرژی را ایجاد کنید، رنگ هایی مانند آبی کاربنی، قرمز، زرد، لیمویی، بنفش و حتی صورتی فسفری هم می توانند انتخاب های خوبی باشند. اگر به دنبال ایجاد فضایی رسمی هستید، رنگ های قهوه ای و مشکی را امتحان کنید. در صورتیکه می خواهید صندلی هایی مدرن داشته باشید رنگ طوسی گزینه بهتری برای این کار است. حتی می توانید از ایده کاربرد دو یا چند رنگ برای صندلی ها استفاده نمایید و دکوراسیونی خاص و متفاوت را ایجاد نمایید.

برای رنگ كردن صندلی چوبی اتاق کودک سعی کنید از رنگ های شاد و روشن استفاده نمایید. ترکیب سفید و صورتی یا سفید و آبی روشن پیشنهاد خوبی برای این کار هستند. برای صندلی هایی که در آشپزخانه یا نشیمن و یا در پذیرایی استفاده می کنید می توانید رنگ های رسمی تری را انتخاب نمایید. انتخاب این رنگ ها بر اساس تم رنگی دکوراسیون خانه تان خواهد بود و باید هماهنگی بین این رنگ جدید و رنگ سایر وسایل برقرار شود. همچنین اگر صندلی قدیمی دارید که می خواهید ظاهری جدید و امروزی به آن ببخشید می توانید تنها بعضی از قسمت های آن مانند نشیمن صندلی را رنگ کنید و سایر قسمت ها را به رنگ قبلی خود باقی بگذارید. از طرفی ممکن است صندلی جدیدی داشته باشید که بخواهید ظاهری کهنه به آن بدهید. برای این کار می توانید از ترکیب یک رنگ اصلی مانند سبز و یک رنگ قهوه ای تیره برای به وجود آوردن ظاهر کهنگی استفاده نمایید. برای این کار تمام قسمت های صندلی را سبز کنید و پس از خشک شدن با یک قلموی خشک یا یک ابر رنگ قهوه ای را در بعضی از قسمت های آن بمالید.

نکات مهم در رنگ كردن صندلی چوبی

  • قبل از شروع رنگ كردن صندلی چوبی آن را به خوبی تمیز کنید و تمام ذرات خاک و گرد و غبار، و همچنین لکه های چربی، غذای ریخته و خشک شده بر روی صندلی را پاک کنید. این آلودگی ها مانع از اجرای درست رنگ کاری صندلی می شود.
  • اگر صندلی نیاز به ترمیم داشت می توانید از خمیر بتونه برای ترمیم آسیب دیدگی های آن استفاده کنید و پس از خشک شدن بتونه آن را به خوبی سمباده بزنید تا با دیگر قسمت ها هم سطح شود.
  • اگر بعضی از قسمت های صندلی پوسته پوسته شده است، باید اول سطح آن سمباده بخورد و بعد کار رنگ كردن صندلی چوبی انجام شود.
  • برای رنگ كردن صندلی چوبی از یک قلموی بزرگ و یک قلموی کوچک تر برای گوشه های صندلی استفاده کنید.
  • کار رنگ كردن صندلی چوبی را از بالا آغاز کنید و به سمت پایین بروید.
  • غلظت رنگ مورد استفاده جهت رنگ كردن صندلی چوبی باید نه خیلی کم و رقیق باشد که از صندلی شره کند و نه آنچنان غلیظ باشد که حرکت قلمو بر روی صندلی به سختی صورت پذیرد.
  • برای رنگ كردن صندلی چوبی پس از زدن لایه آستری لازم است زمان دهید تا به خوبی خشک شود و سپس لایه دوم را بزنید. اگر صندلی نیاز به سه بار رنگ زدن داشت، باید اجازه دهید تا لایه دوم هم به خوبی خشک شود و سپس به رنگ زدن لایه سوم بپردازید.
  • پس از رنگ کردن صندلی چنانچه دوست داشتید می توانید پارچه روکش صندلی را هم عوض کنید و از پارچه ای ساده یا طرح دار برای آن استفاده نمایید.
  • در صورت دلخواه می توانید میز را هم رنگ با صندلی ها و یا با رنگی متفاوت رنگ آمیزی نمایید. اگر میز و صندلی ها هم رنگ باشد رسمی تر و اگر از رنگی متفاوت باشند فضا فانتزی تر می شود.
رنگ كردن صندلی چوبی
رنگ كردن صندلی چوبی
رنگ كردن صندلی چوبی
رنگ كردن صندلی چوبی
رنگ كردن صندلی چوبی
رنگ كردن صندلی چوبی

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

مدل های متنوع صندلی میز ناهار خوری در سبک های مدرن، کلاسیک و استیل

مدل میز و صندلی اتاق کودکچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<