آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی | میز جلو مبلی رزین اپوکسی

چند سالی است میز هایی با نام رزین اپوکسی ساخته و به بازار عرضه شده اند. این میز ها با ظاهری متفاوت و جذاب طرفداران خیلی زیادی برای خود بدست آوردند و جزو محبوب ترین ها شده اند. در ساخت میز جلو مبلی رزین اپوکسی از چوب و نوعی رزین پلیمری استفاده می شود که پس از سفت شدن کاملا مستحکم شده و شفافیت زیادی همانند شیشه دارد. این متن به موضوع آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی می پردازد و همه چیز را در مورد میز چوب و رزین بررسی می نماید. اگر دوست دارید ساخت این میز های زیبا و جذاب را یاد بگیرید، در این متن همراه ما باشید.

میز های جلو مبلی چوبی و رزین اپوکسی

همانطور که گفته شد در ساخت این میز ها از چوب و رزین در کنار هم استفاده شده است. میزان به کارگیری هر کدام از آنها بسته به مدل میز متفاوت است. مثلا در یک میز رزین، ممکن است بدنه اصلی میز از نوع رزین اپوکسی باشد و از تخته چوب هایی در قسمت های مختلف برای تزیین آن استفاده شده باشد. یا آنکه برعکس، ممکن است میز چوبی باشد و از رزین برای به وجود آوردن طرح خاصی بر روی آن استفاده شود. در بعضی از مدل ها هم میزان استفاده چوب و رزین به یک اندازه است. در بخش آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی نحوه ساخت مدل اول توضیح داده خواهد شد.

آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی

این آموزش طی مراحل زیر پیش می رود:

 • انتخاب قالب رزین
 • خرید رزین
 • آماده سازی اتاق کار، کارگاه و یا هر فضایی که در اختیار دارید، جهت ساخت قالب و میز رزین اپوکسی
 • فرآوری و آماده سازی قطعات چوبی برای ترکیب با رزین
 • ایجاد لایه اول رزین در قالب
 • ایجاد لایه های بعدی تا انتهای کار

انتخاب قالب رزین

اولین مرحله در آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی انتخاب قالب مناسب برای میز رزین اپوکسی است. جنس قالب میز اپوکسی باید یکی از این موارد باشد:

 • قالب سیلیکونی رزین: سیلیکون به رزین اپوکسی نمی چسبد بنابراین قالب سیلیکونی بهترین نوع قالب برای انجام این کار است.
 • قالب اپوکسی با ورق ام دی اف: این قالب از جنس ام دی اف روکش دار یا ملامینه سطح صاف و یکدستی ایجاد می کند و جدا شدن رزین اپوکسی هم از آن راحت است. اگر مبتدی هستید پیشنهاد می شود از این قالب استفاده کنید. برای ساخت این قالب باید یک قطعه کاملا یکدست از ام دی اف ملامینه تهیه کنید و دیوار هایی را برای آن در نظر بگیرید. دیواره ها باید کاملا به کف متصل شده باشند تا رزین از درز های آنها بیرون نریزد. برای درز گیری از چسب آکواریوم استفاده می شود. پس از ساخت میز با این قالب باید آن را پولیش کنید. زیرا در هنگام جدا شدن از ام دی اف، سطح آن نا هموار می شود.
 • ورق های پلی کربنات شفاف: قالب های پلی کربنات دو جداره هستند.
 • ورق اکریلیک شفاف: این ورق نیز مثل شیشه شفاف است. ایراد این نوع قالب آن است که برای جدا کردن اپوکسی نیاز به مواد جدا کننده دارد.

خرید رزین

مرحله دوم از آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی خرید رزین مناسب برای این کار است. رزین اپوکسی چوب باید دارای ویژگی هایی باشد که بتوان از آن در ساخت میز اپوکسی استفاده نمود. این ویژگی ها شامل موارد زیر است:

 • رزین اپوکسی نباید بیش از حد رقیق باشد و نباید آنقدر غلیظ باشد که به سختی از ظرف بیرون بریزد. غلظت این رزین باید در حدی باشد که به راحتی روان شود و در قالب حرکت کند.
 • نباید در رزین اپوکسی حباب تشکیل شود و اگر تشکیل شد باید به راحتی آزاد گردد.
 • رزین اپوکسی پس از خشک شدن باید دارای مقاومت مکانیکی بالایی باشد.
 • این رزین باید فاقد حلال باشد تا در هنگام آتش سوزی خطر آفرین نباشد.
 • رزین اپوکسی باید عاری از بوی نا مطبوع باشد. این بوی نامطبوع به دلیل وجود ناخالصی در آن است.
 • کیفیت رزین باید در حدی باشد که پس از ریختن لایه های دوم و بعدی، مشکلی برای لایه اول به وجود نیاید.
 • در هنگام استفاده بخارات زیادی ایجاد نشود.
 • رزین پس از خشک شدن قابلیت پولیش شدن و ساب زدن را داشته باشد.

آماده سازی اتاق کار

این اتاق باید هوایی تمیز و عاری از گرد و خاک داشته باشد. رطوبت موجود در اتاق کم باشد و از کولر آبی برای خنک کردن فضا استفاده نشود. برای انجام کار سطح زمین و محل قرار گیری میز کاملا صاف باشد و با پلاستیک ضخیم پوشیده شده باشد. عرض و طول قالب نباید بزرگ تر از میز کار شما باشد. برای اختلاط اپوکسی و هاردنر باید از ظروف تمیزی استفاده شود.

آماده سازی قطعات چوبی

برای این کار باید قطعات چوب را با شکل خاصی که مد نظر دارید متناسب با ابعاد قالب برش بزنید و در محل دلخواه تان در قالب بگذارید. برای این کار معمولا از چوب هایی با فرم طبیعی استفاده می کنند. مثلا می توانید یک تکه چوب را که طول آن با طول قالب برابر است در مرکز بگذارید و دو طرف آن رزین بریزید. قبل از ریختن رزین سطح چوب را به خوبی سمباده بزنید تا یکدست و صاف شود. همچنین چوب ها باید کاملا تمیز و خشک باشند و هرگز از چوب های مرطوب برای این کار استفاده نکنید. اگر چوب ها را 48 ساعت قبل در خشک کن قرار دهید بهتر است.

اعمال لایه اول و لایه های بعدی رزین

در مرحله آخر آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی باید یک لایه نازک اپوکسی را به عنوان پرایمر به تمام سطح قطعه چوب تان بمالید. این کار را با قلمو یا غلطک انجام دهید. به این ترتیب منافذ ورود و خروج هوا از چوب بسته می شود. سپس 24 ساعت زمان دهید تا به خوبی خشک شود. سپس آن را درون قالب جایگذاری کنید. در قدم بعدی باید رزین و هاردنر را با نسبت هایی که بر روی آن نوشته شده مخلوط کنید و کار ایجاد لایه ها را شروع نمایید. لایه اول را که ریختید به مدت 24 ساعت صبر کنید تا کاملا خشک شود و سپس اقدام به ریختن لایه های بعدی نمایید. برای ریختن هر لایه باید زمان دهید تا لایه قبل کاملا خشک شده باشد. در هر مرحله اول با دستمال گرد و خاک ها را پاک کنید و سپس لایه بعدی را بریزید. در مرحله آخر و هنگامی که قالب تان پر شد و رزین کاملا خشک گردید، آن را با دستگاه مخصوص پولیش بزنید تا کاملا شفاف شود.

در آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی ساده ترین شکل آن در بالا توضیح داده شد. اما در اینترنت تصاویر بسیار متنوعی از این میز ها را مشاهده می کنید. مثلا میز هایی که با طرح دریا و ساحل ساخته شده اند و طرفداران زیادی هم دارند. این طرح ها پیچیده تر هستند و آموزش های مخصوص به خود را دارند. اگر مبتدی هستید در ابتدا کار را با مدل های ساده این میز ها شروع کنید و هنگامی که حرفه ای تر شدید به سراغ طرح های دیگر بروید. در بحث آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی تصاویر زیر می توانند ایده های خوبی به شما دهند.

آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی
آموزش گام به گام ساخت میز چوبی با رزین اپوکسی

خانه ایده آل خود را بسازید:

میز جلو مبلی فلزی و زیبایی دو چندان مبلمان خانه تان

ابعاد میز جلو مبلی چقدر است و چه عواملی در این ابعاد موثر هستند؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<