مدل میز و صندلی اتاق کودک

چیدوپلاس ۲۴ شهریور ۱۳۹۹

چیدمان اتاق کودکان از جهات مختلف برای والدین مخصوصا کسانی که برای اولین بار پدر و مادر می شوند و برای خود کودک اهمیت بسیار زیادی دارد؛ رنگ ها، طرح ها، بافت ها و سایر عناصر دکوراسیون اتاق در روحیه ی کودک تاثیر گذار هستند و بنابراین برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق کودک باید وقت زیادی در نظر گرفته شود تا چیدمان به گونه ای باشد که فرزند شما در اتاق حس نشاط و پویایی داشته باشد، والدین معمولا هنگام انتخاب و خرید وسایل اتاق کودک و طراحی دکوراسیون داخلی اتاق سلیقه شخصی خودشان را به کار می برند اما این روش کاملا اشتباه است، برای چینش اتاق کودک مخصوصا در سن ۲ سال به بالا باید کاملا نیاز های کودک را در نظر گرفت و از دید او به جهان نگاه کرد. کودکان در این سن بسیار کنجکاو و به دنبال کشف های جدید و یادگیری سریع هستند. پس باید عناصری در اتاق خواب آنها استفاده شود که به یادگیری بیشتر و بازی کودک کمک کند. ( در سن کمتر از دو سال چیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد ثبات و عدم تغییر است تا آرامش کودک حفظ شود و با فضا ارتباط خوبی برقرار کند)

کودکان به علت سن حساسی که دارند به مراقبت اصولی مطابق با نیازهایشان، احتیاج دارند. روان‌شناسان و جامعه‌شناسان بر این باورند که بازی در سال‌های اولیه برای کودک بسیار حیاتی است و به جز پدید آوردن شادی، برای رشد جسمی و روان‌شناختی کودک اهمیت ویژه‌ای دارد. به کمک بازی، کودک راه‌های برخورد و تعامل با محیط پیرامون خود را فرا می‌گیرد و مهارت‌های اجتماعی و زبانی را کسب می‌کند. بازی، فرصت‌هایی را برای «ابراز وجود» و «خلاقیت» در کودک فراهم می‌کند و نیز راهی مناسب برای تخلیه هیجان‌ها و انرژی‌های اضافی در او ایجاد میکند.کودکان از سن کم، بسیار آموزش پذیر هستند و میتوانند با کتاب داستان، وسایل رنگ آمیزی، انواع پازل و بازی های لگو مانند ارتباط بگیرند و این موضوع باعث رشد فردی و پرورش استعداد در آنها میشود. اولین وسایلی که در اتاق کودک برای رسیدن به این اهداف وجود دارند، میز و صندلی مناسب برای کودک است که آنها را به یادگیری و تلاش تشویق میکند.

میز و صندلی اتاق کودک تنها برای یادگیری استفاده نمیشود. بچه ها میتوانند زمان زیادی پشت میز به نقاشی کردن مشغول شوند، پازل مورد علاقه ی خود را بسازند و با اسباب بازی هایشان بازی کنند. پس میز و صندلی وسایل آموزشی و تفریحی مهمی برای روح لطیف کودک هستند که باید در انتخاب آنها دقت زیادی بخرج دارد. طبق اصول روانشناسی قوس ها و خطوط نرم مثل دایره و کمان در افزایش روحیه و ایجاد آرامش تاثیر گذارند. خطوط تیز گوشه و زوایای تند نماد خشونت هستند و در طراحی فضاهای کودکانه مثل پارک و مهد کودک به ندرت از آنها استفاده میشود و لبه های پخ و گرد بسیار مناسب ترند.

طراحی اتاق کودکان در عین کاربردی بودن باید حس امنیت و راحتی داشته باشد و مسیر های حرکتی مناسبی برای کودک فراهم کند. بهتر است دکور اتاق متناسب با سن و جنس کودک دیزاین شود یا از وسایلی که قابلیت تغییر فرم دارند استفاده گردد. رنگ ها میتوانند روحیات را کنترل کنند و باعث هیجان یا گوشه گیری درکودک باشند. بهترین انتخاب رنگ برای کودکان، رنگ های روشن با ابزار های تند و شاد است که در عین حفظ آرامش کودک، نشاط و فعالیت او را افزایش دهد. رنگ های آبی، صورتی، طوسی، نارنجی و سبز از مناسب ترین انتخاب ها برای دکور اتاق کودکان هستند. دکوراسیون اتاق کودک میتواند از وسایل چوبی در سبک های مدرن و فانتزی تهیه شود که مزیت های زیادی دارد. وجود متریال چوب طبیعی، حس طراوت در اتاق بوجود می آورد و به اشیا جان میدهد و کودک با شوق بیشتری به بازی و یادگیری مشغول میشود.

طراحی های خلاقانه ی میز و صندلی پازلی در سالهای اخیر رواج داشته است؛ این مدل میز ها بصورت مکعب تو خالی تهیه میشوند و صندلی داخل قسمت مکعبی قرار میگیرد، به عبارتی میز و صندلی مکمل همدیگر هستند. میز های پازلی فضای بسیار کمی اشغال میکنند و ظاهر فانتزی و مدرن دارند. با توجه به اینکه کودکان مثل افراد دیگر تنها به مطالعه پشت میز مشغول نمیشوند و بیشتر وقت مشغول بازی هستند، وسایل کاربردی آنها هم باید به نوعی تفریحی و خلاقانه در ابعاد بسیار کوچک و متناسب با استاندارد بدنی کودک طراحی شود. میز و صندلی کودک میتواند به شکل حیوانات کارتونی باشد و یک صندلی متناسب با قد کودک و یک میز عروسکی بامزه تمام چیزی است که فرزند شما به آن احتیاج دارد.

از بهترین طراحی های سالهای اخیر میز هایی با صفحات باز شونده هستند که فضای ذخیره سازی در زیر صفحه طراحی شده و لوازم نقاشی و اسباب بازی های کودک در آن جا میگیرند. میز های کشو دار یا دارای قفسه های کوچک نظم و انضباط را به کودکتان می آموزد. اگر فضای کافی در اتاق کودکتان ندارید، میز و صندلی میتواند بصورت میز تاشو یا دیواری باشد و وقتی کودک از پشت میز بلند میشود، میز به سمت دیوار جمع شود و فضای زیادی نگیرد. کودکان بازیگوش از دیدن تصاویر شخصیت کارتونی موردعلاقه ی خود روی میز لذت میبرند. دنیای کودکان پر از قهرمان ها و داستان های شیرین است و میز های قفسه ای با تعدادی از کتاب داستان هایشان آنها را ذوق زده می کند. قفسه ها از عروسک و وسایل اسباب بازی پر میشوند و دکور زیبایی ایجاد میکنند.

استخوان های کودک در حال رشد بسیار حساس هستند و صندلی کودک باید کاملا استاندارد و متناسب با قد و وزن کودک باشد و نشیمن نسبتا نرمی داشته باشد. از متریال های فلزی و خشن نباید در طراحی میز و صندلی استفاده شود، چون باعث به خطر افتادن ایمنی کودک میشود. میز و صندلی های چوبی و ام دی اف در رنگ های ترکیبی شاد، خلاقیت و سطح یادگیری را بالا میبرد. طراحی وسایل کودکان باید خلاقانه باشد و رنگ های صحیحی برای آن انتخاب شود؛ این وسایل باید به قدری برای کودک جذاب باشند که خودش روی صندلی پشت میز بشیند و ساعتها مشغول نقاشی و بازی کردن شود، یادگیری اجباری هیچ وقت باعث رشد فکری کودک نخواهد شد.

از بهترین کارهایی که پدرها و مادر ها میتوانند برای کودک انجام دهند، طراحی منحصر بفرد اتاق متناسب با روحیات کودک است. اگر پدر و مادر خلاقی باشید، شما هم می توانید میز و صندلی های اختصاصی طراحی کنید، کافیست کمی وقت بگذارید و در سایت های اینترنتی به دنبال زیباترین تصویر اتاق کودک بگردید و سپس آن را به یک نجار ماهر بسپارید تا به جای یک تخت و کمد آماده یک اتاق خواب ویژه برای فرزندتان بسازد، از هزینه های اتاق خواب با طراحی ویژه نترسید، این کار هزینه بیشتری از خرید ست های آماده برای شما نخواهد داشت.

میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک
میز و صندلی کودک

خانه ایده آل خود را بسازید:

اگر می خواهید دکوراسیون اتاق فرزندتان ژورنالی باشد این مطلب را بخوانید

ویدیو:کودکتان را با طراحی اتاقش سورپرایز کنید

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید