کمپوست خانگی | چگونه کمپوست درست کنیم؟

چیدو پلاس 30 دی 1402 ،

کمپوست نوعی کود است که از پسماند های کشاورزی، خوراکی و خانگی درست می شود و برای مصارف باغبانی، کشاورزی و گلخانه ای بسیار عالی است. درست کردن کمپوست یک راه ساده برای تزریق مواد مغذی به گیاهان شما است که به رشد گیاه کمک می کند و سر زندگی را به خاک باز می گرداند. همچنین رایگان است، ساخت آن آسان و برای محیط زیست مفید است. درست کردن کمپوست خانگی به راحتی قابل انجام است و ما در این متن می خواهیم آن را به شما آموزش دهیم. اما پیش از آن خوب است که درباره مزایای کمپوست بیشتر بدانید.

مزایای کمپوست سازی

 • حالت دهنده عالی خاک: با ساخت کمپوست و اضافه کردن آن به خاک، محیطی غنی برای چمن و باغ خود ایجاد می کنید. این کود، مواد مغذی را به گیاهان شما اضافه کرده و به حفظ رطوبت خاک هم کمک می کند.
 • زباله های آشپزخانه و حیاط را بازیافت می کند: کمپوست سازی می تواند تا 30 درصد زباله های خانگی را بازیافت کرده و از سطل زباله دور کند. این مهم است، زیرا زباله ها در هنگام تجزیه گاز متان مضر تولید می کنند و سرعت تغییرات آب و هوایی را افزایش می دهند، اما اگر با روش هایی به کمپوست تبدیل شوند، نه تنها به محیط زیست کمک می کنید، بلکه برای گیاهان تان کودی عالی را مهیا می کنید.
 • ارگانیسم های مفید را به خاک اضافه می کند: موجودات میکروسکوپی موجود در کمپوست به هوادهی خاک، تجزیه مواد آلی برای استفاده گیاه و دفع بیماری های گیاه کمک می کنند.
 • برای محیط زیست مفید است: کمپوست جایگزینی طبیعی برای کودهای شیمیایی در کاشت چمن ها و گیاهان است.

چه موادی برای ساخت کمپوست خانگی مورد استفاده قرار می گیرند؟

کمپوست خانگی را می توان با زباله هایی که در آشپزخانه تولید می شوند، ساخت. موادی مانند پوست تخم مرغ، باقی مانده میوه ها و سبزیجات، تفاله های چای و قهوه، پوست میوه و چیز هایی از این دست می توانند برای ساخت کمپوست خانگی مورد استفاده قرار گیرند. اما از طرف مقابل موادی که نباید در تولید این کود مصرف شوند عبارتند از: ضایعات گوشت و مرغ و ماهی، محصولات لبنی، چربی ها، غذا های فراوری شده، فضولات حیوانات و انسان ها، پلاستیک و فلز و گیاهانی که دارای آفت و بیماری هستند. با دانستن مواد سازنده این کود حالا باید این سوال در ذهن تان ایجاد شده باشد که چگونه کمپوست درست کنیم؟

چگونه کمپوست درست کنیم؟ (نحوه ساخت کمپوست مرحله به مرحله)

 • توده کمپوست خود را روی زمین خالی درست کنید. این کار به کرم ها و سایر موجودات مفید اجازه می دهد تا کمپوست را هوادهی کرده و کیفیت کود را افزایش دهند. ترجیحا زمینی را انتخاب کنید که تاریک باشد. همچنین مرطوب بودن زمین به ساخت بهتر کمپوست خانگی کمک می کند.
 • ابتدا کمی زمین را حفر کنید و شاخه ها یا نی هایی را در قسمت زیرین قرار دهید تا کار زه کشی به خوبی انجام گیرد. همچنین این کار به هوادهی بهتر نیز کمک می کند.
 • مواد کمپوست یعنی زباله ها و برگ ها را در لایه ها به طور متناوب قرار دهید. یعنی یک لایه مرطوب و یک لایه خشک که به ترتیب اضافه می کنید. مواد مرطوب عبارتند از ضایعات مواد غذایی، کیسه های چای، جلبک دریایی و غیره. مواد خشک عبارتند از کاه، برگ، گلوله های خاک اره و خاکستر چوب. اگر خاکستر چوب دارید، آن را در لایه های نازک بپاشید، در غیر این صورت آنها به هم چسبیده و دیر تجزیه می شوند.
 • کمی کود اضافه کنید. کود سبز (مانند گندم سیاه، علف گندم، بریده چمن) یا هر منبع نیتروژن باعث می شود این توده کمپوست فعال شود و روند ساخت کمپوست خانگی را سرعت می بخشد.
 • کمپوست را مرطوب نگه دارید. گاهی آبیاری کنید یا اجازه دهید باران این کار را انجام دهد.
 • با هر چیزی که دارید روی آن را بپوشانید. چوب، مشمای پلاستیکی یا برزنت می تواند برای این کار مناسب باشد. پوشش به حفظ رطوبت و گرما کمک می کند که دو عنصر ضروری برای تولید کمپوست خانگی است. پوشش همچنین از آبیاری بیش از حد کمپوست توسط باران جلوگیری می کند. کمپوست باید مرطوب باشد، اما خیس نباشد.
 • جابجا کردن. هر چند هفته یک بار با یک چنگک یا بیل به کمپوست خود یک چرخش سریع بدهید. این کار باعث هوادهی آن می شود. اکسیژن برای کارکرد فرآیند مورد نیاز است و چرخاندن و جابجا کردن باعث افزایش اکسیژن می شود.
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی

نکاتی برای کمپوست سازی موفق

 • کمپوست خود را فعال کنید

«فعال‌کننده‌ها» را می‌ توانید به کمپوست تان اضافه کنید تا به شروع تجزیه و سرعت بخشیدن به ساخت کمپوست خانگی کمک کنند. فعال ‌کننده‌ های رایج کمپوست عبارتند از: برگ ‌های کامفری، بریده‌ های علف، علف‌ های هرز جوان و کود مرغی که به خوبی پوسیده شده است.

 • حشرات پرنده را به حداقل برسانید

مگس ها و پشه ها به طور طبیعی جذب توده کمپوست می شوند. با پوشاندن درست کمپوست خود آنها را از رسیدن به کود منع کنید. یک توده از بریده های چمن را در کنار محل ساخت کمپوست خود نگه دارید و هنگامی که زباله های آشپزخانه جدید را به انبوه اضافه می کنید، آن را با چند سانتی متر بریده چمن بپوشانید.

 • بو ها را به حداقل برسانید

همانطور که گفته شد باید به یاد داشته باشید که استخوان یا ضایعات گوشت را در کمپوست قرار ندهید. برای خنثی کردن بو های نا مطبوع می توانید از کمی آهک یا کلسیم استفاده کنید. اگر کمپوست بوی آمونیاک می دهد، عناصر غنی از کربن مانند کاه، پیت ماس ​​یا برگ های خشک را اضافه کنید.

سوالات رایج درباره درست کردن کمپوست خانگی

چگونه کمپوست درست کنیم؟ پاسخ این سوال را در بخش های قبلی گفتیم اما ممکن است همچنان سوالاتی در زمینه ساخت کمپوست خانگی داشته باشید. ما رایج ترین سوالاتی که در این باره مطرح می شود را در این بخش پاسخ می دهیم تا درست کردن کمپوست خانگی تان به بهترین شکل انجام گیرد.

 • آیا توده کمپوست شما خیس است؟

این یک مشکل رایج در درست کردن کمپوست خانگی به ویژه در فصل زمستان است. برای حل این مشکل، باید کمپوست خود را به تعادل نیتروژن-کربن سالم برگردانید. برای این کار باید مواد غنی از کربن را به کمپوست خود اضافه کنید. اگر با مشکل کمبود نیتروژن رو به روست، زباله های غذایی را به آن اضافه نمایید.

 • برگ های خشک شده و بریده های علف به هم چسبیده اند؟

این یک مشکل رایج در موادی است که به داخل کمپوستر ریخته می شوند. مواد مرطوب به هم می چسبند و فرآیند هوادهی را کند می کنند. دو راه حل ساده وجود دارد: یا این مواد را در کنار کمپوستر قرار دهید و به تدریج به مواد دیگر اضافه کنید یا با چنگال آنها را از هم جدا کنید. بریده ها و برگ های علف باید با بقیه مواد کمپوست مخلوط شوند تا بهترین نتیجه حاصل شود.

 • چه موادی غنی از کربن هستند؟

بزرگترین چالش برای کمپوست سازی در مقیاس کوچک، یافتن مواد غنی از کربن کافی برای متعادل کردن مخلوط است. مواد غنی از نیتروژن که از ضایعات آشپزخانه هستند باید با موادی دارای کربن به تعادل برسند. برای این کار برگ های پاییزی را وارد کنید! این برگ های غنی از کربن برای اضافه کردن به کمپوست شما در طول سال عالی هستند. فقط آنها را جمع کنید و در کیسه هایی برای تمام سال ذخیره کنید.

کمپوست خانگی
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی
کمپوست خانگی

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

فلاور باکس روف گاردن و ایجاد محیطی پر طراوت و رویایی

فلاور باکس بتنی و ایجاد فضایی مدرن در محوطه سبزچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<