تعمیر مبل سوخته با سیگار با چه روش هایی امکان پذیر است؟

چیدو پلاس 28 بهمن 1402

سوراخ های به جا مانده از سیگار، شمع، فشفشه یا حتی جرقه های سرگردانی که از شومینه بیرون می پرند، ظاهر مبل را نا خوشایند نشان می دهند. این متن را بخوانید تا نحوه تعمیر مبل سوخته با سیگار در انواع مختلف مبل را یاد بگیرید. اگرچه مقررات ایمنی فعلی تصریح می کند که پارچه مبلمان باید در برابر شعله مقاوم باشد، اما شعله های آتش همچنان می توانند به مبلمان اتاق نشیمن شما آسیب برسانند. معمولاً سیگار یا سایر موارد قابل اشتعال مثل جرقه فشفشه به جای اینکه کل قطعه را آتش بزند، مواد را ذوب کرده و سوراخی ایجاد می کند. اگر این حادثه در خانه شما اتفاق افتاده است، باید بدانید که چگونه سوراخ سوخته شده کاناپه تان را تعمیر کنید و در واقع بدانید که رفو مبل سوخته به چه طریق انجام می گیرد.

تعمیر مبل سوخته با سیگار از طریق وصله کردن پارچه

از بخش های زیرین یا درونی مبل تان که مقداری از پارچه مبل به صورت اضافی بیرون زده است، مقداری پارچه قیچی کنید و از آن برای وصله کردن سوراخ و تعمیر مبل سوخته با سیگار استفاده نمایید. برای رفو مبل سوخته از این طریق لازم است که ابتدا سوراخ ایجاد شده را تمیز کنید. با یک قیچی کوچک دور سوراخ را ببرید تا سیاهی ها و کز خوردگی ها از آن جدا شوند. هنگامی که یک سوراخ تمیز ایجاد شد پارچه ای که آماده کرده بودید را درون سوراخ قرار دهید و با یک نخ نازک و همرنگ آن با ظرافت تمام شروع به دوختن دو پارچه به هم نمایید. اگر پارچه مبل تان طرح دار است، دقت کنید که طرح ها درست در کنار هم قرار گیرند.

تعمیر مبل سوخته با سیگار در یک کاناپه ساخته شده از میکروفایبر

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک مبل با روکش میکروفایبر دارید، گزینه های آسان تری نسبت به برداشت پارچه از قسمت دیگری از مبل خود و انجام یک پروژه خیاطی دارید. سوراخ را به همان روشی که در بالا گفتیم، آماده کنید. سپس به جای اینکه وصله را در جای خود بدوزید، به سادگی وصله را به پارچه موجود اتو کنید. در پارچه های میکروفایبر اتوی داغ می تواند باعث چسبیدن دو پارچه به هم شود. اگر این اتفاق نیوفتاد لازم است که پیش از اتو کردن تکه ای لایه چسبی در زیر پارچه بگذارید تا پارچه ها با اتو کردن به همدیگر بچسبند. به جای اتو کردن وصله، از مقدار کمی چسب پارچه برای چسباندن وصله به قسمت زیرین مواد هم می توان استفاده کرد. اطمینان حاصل کنید که چسب تان قوی و شفاف باشد.

 

 

 

تعمیر مبل سوخته با سیگار به استفاده از گلدوزی

اگر ناحیه آسیب دیده بزرگتری دارید، ممکن است تکنیک های ذکر شده در بالا برای رفو مبل سوخته تان کافی نباشد. در این مورد باید کمی ذوق و سلیقه از خود نشان دهید و روش هایی را برای تعمیر مبل سوخته با سیگار به کار ببرید که نیازمند صرف زمان بیشتری است. برای این کار می توانید از تکنیک های گلدوزی جهت رفو مبل سوخته استفاده نمایید. برای آنکه این کار شما تنها جنبه رفو کردن و رفع سوراخ سوختگی را نداشته باشد و از طرفی دارای جنبه های زیبایی شناسانه نیز باشد، خوب است که از طرح های مختلفی برای گلدوزی این بخش از مبل تان استفاده نمایید. مثلا می توانید طرح خاصی را در آن بخش از مبل پیاده کنید و نمای جدیدی به آن ببخشید.

چگونه سوراخ سوختگی را در مبل پارچه ای رفع کنیم؟

تعمیر مبل سوخته با سیگار در مبل هایی که دارای پارچه نخی هستند و در واقع پارچه آنها به گونه ای است که می توان نخ هایی را از آن جدا کرد، راحت و بی درد سر است. فرض کنید مبل تان توسط سیگار یا جرقه فشفشه سوخته و یک سوراخ در آن ایجاد شده است. برای رفو مبل سوخته می توانید از پارچه هایی که در زیر یا کنار مبل هستند و بی استفاده اند، مقداری از نخ های آن را جدا کرده و با استفاده از این نخ ها سوراخ را رفو و پر نمایید. برای این کار لازم است که دور سوراخ را قیچی کنید تا تمیز شود. سپس با استفاده از سوزن و نخ هایی که گفته شد با دقت و ظرافت سوراخ را رفو نمایید. به این ترتیب خواهید دید که سوراخ به چه خوبی از بین می رود. در این کار هدف آن است که تعمیر تا حد امکان نا محسوس باشد و همین اتفاق نیز خواهد افتاد.

ترمیم سوختگی مبل با سشوار

گاهی اوقات ممکن است باد داغ سشوار موجب سوختگی پارچه مبل شود، البته این اتفاق بیشتر در مورد مبل هایی با روکش چرم مصنوعی اتفاق می افتد. برای ترمیم سوختگی مبل با سشوار لازم است که مقداری ماده شوینده را در آب رقیق کنید و با استفاده از یک برس نرم شروع به حرکات دورانی بر روی بخش سوخته شده نمایید. سپس محل را با یک پارچه آغشته به آب سرد پاک کنید. چنانچه سوختگی آنقدر شدید بود که با این روش از بین نرفت باید از روش های دیگری برای آن استفاده کنید. روش هایی مثل وصله کردن، رنگ کردن و یا پنهان کردن آن بخش از مبل در زیر کوسن برای چنین سوختگی هایی قابل استفاده خواهد بود.

 

 

جمع بندی و نگاهی کلی به موضوع تعمیر مبل سوخته با سیگار

« مبلم سوخته چیکا ر کنم » این سوالی است که خیلی ها حداقل یک بار در زندگی شان با آن مواجه شده اند و استرس زیادی را هم در هنگام پرسیدن آن داشته اند. ما در این متن سعی کردیم تا چند روش کاربردی را در ارتباط با رفو مبل سوخته در اختیار شما بگذاریم. در بخش آخر این مطلب می خواهیم نگاهی کلی در این باره داشته باشیم و نکات مهم درباره تعمیر مبل سوخته با سیگار و ترمیم سوختگی مبل با سشوار را بررسی کنیم.

  • برای از بین بردن اثر سوختگی یا رفو مبل سوخته ای که سوراخ شده است، با هر روشی که قصد رفو دارید، ابتدا باید سوراخ یا آن محل سوخته شده تمیز گردد. لبه های سوراخ که تغییر رنگ داده و کمی برجسته شده است را با قیچی جدا کنید و سوراخ را برای تعمیر کردن به این ترتیب آماده نمایید.
  • برای تعمیر مبل سوخته با سیگار با استفاده از روش وصله کردن لازم است در ابتدا تکه ای پارچه از قسمتی از مبل که دیده نمی شود را جدا کرده و درون سوراخ قرار دهید و درو آن را با چسب پارچه پر کنید. سپس یک پد بر روی آن بگذارید و چیزی مانند کتاب یا جسم سنگین دیگری را بر روی آن قرار دهید تا چسب خشک شود.
  • این کار را با استفاده از کوک زدن هم می توانید انجام دهید. اگر فکر می کنید ممکن است چسب این دو پارچه را به خوبی و برای مدت طولانی در کنار هم قرار ندهد، محل اتصال پارچه و سوراخ را با استفاده از نخ همرنگ پارچه مبل، با ظرافت تمام کوک بزنید.
  • در موارد جزئی سوختگی پارچه مبل از الکل، مواد شوینده مانند مایع لباسشویی، مخلوط آب و گلیسیرین، محلول آب سرد و سرکه، پر اکسید هیدروژن و خمیر آب و جوش شیرین هم می توان استفاده کرد. برای رفع سوختگی های ناشی از اتو و یا ترمیم سوختگی مبل با سشوار استفاده از یکی از این محلول ها می تواند موثر باشد.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

رفوی فرش چگونه انجام می شود و به چه وسایلی نیاز دارد؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<