روش دوخت پرده پانچ به همراه مقدار و نوع پارچه مورد نیاز

چیدوپلاس ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ ،

پرده پانچ یک مدل پرطرفدار از پرده ها است که بیشتر در نشیمن و پذیرایی یا حتی اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد. دوخت و نصب پرده پانچ راحت و ساده بوده و هزینه اولیه کمتری هم برای خرید یا دوخت آن نیاز است. برای دوخت پرده پانج حتما لازم نیست که به خیاطان پرده دوزی سفارش کار دهید و این کار را  خودتان هم می توانید با کمی تمرین به انجام برسانید. در این متن اطلاعات و آموزش های لازم برای دوخت پرده پانچ در اختیار شما قرار می گیرد.

چه پارچه ای برای دوخت پرده پانچ مناسب است؟

اولین قدم برای دوخت یک پرده پانچ انتخاب پارچه مناسب است. می توان گفت که از هر پارچه ای بجز پارچه های توری و حریر های خیلی نازک برای دوخت پرده پانچ می توان استفاده کرد. اما توصیه می شود که از پارچه های ضخیم تر استفاده شود. این به دو دلیل است؛ یکی اینکه پارچه باید دارای ضخامت و مقاومت کافی برای ایجاد سوراخ و پانچ زدن بر روی خود باشد، و دوم اینکه چین های خاص پرده پانچ بر روی پارچه های ضخیم تر بهتر ایجاد می شود. پارچه های کتان، پارچه نخی با ضخامت متوسط به بالا، پارچه های بافت درشت، پارچه های طرح دار و غیره برای دوخت پرده پانچ مناسب هستند.

چه مقدار پارچه برای دوخت پرده پانچ نیاز است؟

پرده های پانچ به خاطر چین های بزرگی که دارند، در مقایسه با پرده های معمولی پارچه کمتری را مصرف می کنند. اینکه چه مقدار پارچه برای دوخت پرده پانچ نیاز است بستگی به این دارد که از این پرده به عنوان پرده اصلی استفاده می کنید و یا والان. همچنین ابعاد و ارتفاع پنجره نیز در میزان پارچه موثر است. برای دوخت پرده پانچ معمولا عرض پارچه که در حدود ۳ متر است، به عنوان ارتفاع پرده در نظر گرفته می شود و این ثابت است. شما برای خرید پارچه پرده باید به میزان چین هایی که در پرده ایجاد می کنید، پارچه بخرید.

برای مثال در دوخت پرده پانچ با میزان چین های نزدیک به هم، عرض پنجره اندازه گیری شده و سه برابر آن پارچه خریداری می شود. مثلا اگر پنجره یک اتاق ۲ متر باشد، برای پرده پانچ به ۶ متر پرده نیاز دارید. البته همانطور که گفته شد این میزان برای چین نسبتا زیاد است، در صورتیکه چین کمتری بخواهید پارچه کمتری را هم تهیه می کنید. اگر پرده پانچ را برای والان انتخاب می کنید و می خواهید والان در جای خود ثابت باشد، به پارچه کمتری برای این کار نیاز دارید.

برای دوخت پرده پانچ به چه ابزاری نیاز است؟

مهم ترین وسیله و ابزاری که برای دوخت پرده پانچ نیاز است، نوار پرده پانچ و حلقه های فلزی یا پلاستیکی آن است. نوار پرده پانچ در مغازه های خرازی به فروش می رسند و قابل خریداری هستند. نوار پرده پانچ معمولا از جنس پلی استر کتان یا پنبه ای بوده با عرض ۸ سانتی متر و دارای آهار مخصوصی است که بر روی آن حلقه های آلومینیومی پرس شده است. دقت کنید در هنگام خرید نوار پرده پانچ جنس با کیفیت آن را انتخاب کنید تا در صورت شستشوی مکرر حلقه های فلزی زنگ نزنند. به همراه نوار پرده حلقه های پلاستیکی هم خریداری می شوند که پس از دوخت بر روی نوار چفت می شوند. نوار پرده پانچ به قیمت متری هزار تومان به فروش می رسد.

ابزار دیگری که برای نصب پرده پانچ مورد نیاز است، چوب پرده پانچ است. این چوب پرده ها که میله های فلزی یا چوبی هستند، بر بالای پنجره نصب می شوند و حلقه های پرده پانچ درون این میله قرار می گیرند. چوب پرده پانچ در مدل های ساده و طرح دار و در رنگ های مشکی و طلایی و نقره ای و غیره ساخته می شوند. در ابتدا و انتهای این چوب پرده ها یک حجم کروی، مانند گلوله بزرگ قرار دارد که متحرک است و پس از قرار دادن پرده در چوب پرده، این گلوله محکم می شود تا پرده از میله بیرون نیوفتد. قیمت این چوب پرده ها از متری ۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان متغیر است.

آموزش دوخت پرده پانچ

برای دوخت پرده پانچ به پارچه ای با رنگ و طرح دلخواه، نوار پرده پانچ آماده به علاوه تعدادی حلقه پلاستیکی، نوار زانفیکس برای استحکام بیشتر پارچه و خوش فرم تر ایستادن پرده، قیچی، متر، چرخ خیاطی، اتو، سوزن ته گرد و یک مداد یا خودکار برای علامت زدن پارچه نیاز است. وجود نوار زانفیکس ضروری نیست و در صورت لزوم می تواند حذف شود.

روش کار

برای شروع کار دوخت پرده پانچ ابتدا ابعاد دقیق پنجره را اندازه گیری کرده و در جایی یادداشت نمایید. پارچه مورد نظر خود را در روی میز یا روی زمین پهن کرده و با اندازه های نوشته شده برش دهید. دقت کنید که از هر طرف حدود ۱۰ سانتی متر پارچه بیشتر برش بزنید که برای تو گذاشتن و کناره دوزی ها دچار مشکل نشوید و از متراژ پارچه اصلی تان کم نشود.

برای دوخت زیر پرده پانچ پارچه را دو لا تا زده و در بین آن نوار زانفیکس را قرار دهید و بدوزید. سعی کنید تا جای ممکن دوخت را تمیز انجام دهید تا ظاهر پرده شما خراب نشود. پس از دوختن با چرخ خیاطی، این قسمت را اتو کنید تا نوار زانفیکس به خوبی به پرده بچسبد و آن را خوش فرم کند. برای کناره های پرده پانچ لازم است که پارچه به مقدار بیشتری تا زده شود و نوار زانفیکس درون آن قرار گیرد. این کار را نیز مانند زیر پرده و به همان ترتیب انجام دهید. سعی کنید اتو کاری را به خوبی انجام دهید و خط اتوی مناسبی بر روی پارچه بیاندازید.

مرحله بعد مربوط به دوخت نوار پرده پانچ به پارچه است. برای این کار قسمت بالای پرده را مانند زیر و کنار های آن دو لا تا کنید و سوزن بزنید. قسمت تا شده باید کمی بیشتر از عرض نوار پرده شما باشد. می توانید در حدود دو سانتی متر بیشتر بگیرید تا نوار از بالای پرده دیده نشود و کار تمیز تر انجام گیرد. سپس نوار پرده مخصوصی را که تهیه کرده اید به میزان لازم برش دهید و بر روی قسمت تا شده بگذارید و با سوزن ته گرد آن را ثابت کنید.

داخل هر سوراخ را با مداد یا خودکار خط بکشید و نوار پرده را جدا کنید و هر سوراخ را به وسیله قیچی جدا کنید. دوباره نوار پرده را در جای خود قرار دهید با چرخ خیاطی بدوزید. پس از اتمام کار و جدا کردن سوزن ته گرد ها آن را به خوبی اتو کنید، و در نهایت حلقه های پلاستیکی را از قسمت روی پارچه بر روی پانچ ها چفت کنید تا پرده ظاهری تمیز پیدا کند. به این ترتیب کار دوخت پرده پانچ به پایان می رسد و پرده آماده نصب بر روی پنجره است.

دوخت پرده پانچ
دوخت پرده پانچ
دوخت پرده پانچ
دوخت پرده پانچ
دوخت پرده پانچ
دوخت پرده پانچ

نکات مهم درباره پرده پانچ

  • دوخت پرده پانچ کار راحتی است و خودتان در خانه می توانید این کار را انجام دهید. به این شکل در هزینه های تان نیز صرفه جویی کرده اید.
  • پرده پانچ با پارچه فانتزی برای اتاق خواب کودک و بزرگسال گزینه خوبی به شمار می رود.
  • نصب و بیرون آوردن پرده پانچ بسیار آسان است و اگر برای شستشو مجبور به این کار شدید در عرض چند دقیقه می توانید آن را انجام دهید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

زیباترین و جدیدترین مدل های پرده پانچ اتاق خوابچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید