ایده های جذاب و شاعرانه برای عکاسی با ریسه نوری

چیدوپلاس 02 اردیبهشت 1400

امروزه با وجود گوشی های موبایل هوشمند و دوربین های با کیفیتی که دارند، عکاسی کردن راحت تر شده و برای همگان در دسترس قرار گرفته است. همانطور که می دانید عکاسی کردن و گرفتن عکس های خوب و ماندگار تنها با داشتن دوربین حرفه ای اتفاق نمی افتد و داشتن ایده برای عکاسی یکی از مهم ترین چیزهایی است که یک عکس را با کیفیت و زیبا می کند. اگر عکاسی را دوست دارید و از هر فرصتی برای این کار استفاده می کنید، می توانید با خواندن این متن و دیدن عکس هایش ایده های جذابی در رابطه با عکاسی به وسیله ریسه های نوری و چراغ بدست آورید.

ایده های عکاسی به کمک ریسه نوری و چراغ

یکی از وسایلی که با کمک آنها می توانید عکس های خاص و زیبا داشته باشید انواع چراغ ها هستند، این چراغ ها می توانند ریسه های نوری تک رنگ یا هفت رنگ، ریسه های سوزنی، چراغ های کوچک مانند یک چراغ قوه ال ای دی و غیره باشند. در این عکس ها از دو عنصر تاریکی و روشنی در کنار هم و تضاد ایجاد شده بین آنها کمک می گیرند. وجود این چراغ ها در عکس کمک می کند تا فضایی شاعرانه، رمانتیک، جذاب و دوست داشتنی پدید آید. اگر از دوربین حرفه ای استفاده می کنید در هنگام عکاسی با نور باید دیافراگم آن کوچک باشد، همچنین نوع کادر بندی و ایده و ژست عکاسی هم بسیار مهم است، بنابراین قبل از هر چیز ایده هایی برای این کار پیدا کنید، و سپس تعداد زیادی عکس با ایجاد تغییرات کوچک بگیرید تا به عکس مورد نظر خود برسید.

ریسه نوری  و دنیای وسیع از عکاسی با نور

ریسه چراغ یا ریسه های سوزنی و مفتولی همان هایی هستند که از یک ریسمان تشکیل شده اند و تعدادی چراغ کوچک ال ای دی بر روی آنها نصب شده است. این ریسه ها با قیمت های پایینی در مغازه ها به فروش می رسند و برای استفاده از آنها کافی است تنها دو شاخه ریسه را به برق وصل کنید. چراغ های ال ای دی این ریسه ها قابلیت روشن و خاموش شدن با سرعت های مختلف را دارند که این تغییرات به صورت دستی و به وسیله دکمه ای که بر روی آن قرار دارند، انجام می گیرد.

ایده های بسیار زیادی درباره عکاسی با نور وجود دارد. گرفتن حلقه ریسه نوری در دست به گونه ای که نور چراغ ها صورت تان را روشن کند، قرار دادن ریسه ها و پخش کردن آن بر روی تخت خواب و دراز کشیدن تان در میان ریسه های نوری، آویزان کردن چندین رشته ریسه نوری از جایی و قرار گرفتن شما در پشت پرده ای از چراغ های کوچک، عکاسی با ریسه نوری در فضای باز و هوایی که رو به تاریک شدن می رود، همه اینها ایده هایی هستند که می توانند شما را به سمت داشتن عکس هایی زیبا با نور کمک کنند.

ایده اول: عکاسی پرتره با ریسه چراغ

بهترین زمان برای انجام این عکاسی هنگام غروب یا در طول شب است. اگر در فضای بیرون هستید که هیچ، اما اگر در اتاق تان هستید چراغ ها را خاموش کنید. دوربین را در جای مناسب قرار دهید و تنظیمات لازم را بر روی آن ایجاد کنید. اگر دوربین تان قابلیت تنظیم دستی را نداشت هیچ ایرادی ندارد و اصلا نگران نباشید. برای این کار از فرد دیگری هم می توانید کمک بگیرید. در جای مناسب بنشینید، ریسه را با ظرافت دور مو ها و سر خود بپیچید و اجازه دهید تا بخش هایی از آن به پایین بیوفتد. توجه داشته باشید که برای عکاسی پرتره کادر بندی را باید در محدوده سر و گردن و یا کمی پایین تر از آن انجام دهید. عکاسی را شروع کنید و با تغییر دادن جای ریسه ها و چراغ ها و همچنین حرکت دادن سر خود در هر عکس، عکس های متفاوتی از خود و ریسه نوری ثبت نمایید.

عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه

ایده دوم: عکاسی تک نفره با ریسه چراغ

برای گرفتن عکس های تک نفره زیبا می توانید گوشه ای از فضا را با ریسه های نوری تزیین کنید. برای مثال می توانید دور تا دور تاج تخت خواب تان را ریسه بزنید و به سلیقه خودتان بخشی از ریسه ها را بر روی تخت نیز بیاورید. سپس کمی جلوتر و با فاصله از ریسه ها بنشینید به طوری که نور چراغ ها در دوربین فلو، محو، و یا در اصطلاح فید بشوند. در این صورت شما به عنوان سوژه اصلی کاملا واضح هستید و چراغ های پشت سرتان به عنوان پس زمینه ای جذاب و نورانی برای عکس عمل می کنند.

عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه

ایده سوم: عکاسی دو نفره با ریسه چراغ

شاید دوست داشته باشید با دوست صمیمی خود و یا با همسرتان عکسی رمانتیک و جذاب بگیرید. برای این کار باید از یک شخص سوم هم کمک بگیرید. عکاس، ریسه نوری مفتولی را به صورت حلقه درآورده و جلوی دوربین نگه می دارد. دو نفر دیگر در فاصله عقب تری نشسته یا می ایستند به گونه ای که در دوربین، آن دو شخص درون حلقه قرار گیرند. سپس کار عکاسی انجام می شود. برای این نوع عکاسی به جای حلقه کردن ریسه می توان از آن به صورت باز هم استفاده کرد. به این ترتیب که یک سر ریسه ها در دست عکاس و در کنار دوربین قرار می گیرد و سر دیگر ریسه در دست سوژه. به این ترتیب در عکس ثبت شده یک ردیف ممتد چراغ از یک سمت عکس وارد شده و نهایتا در دستان شما قرار می گیرد. این نوع عکس می تواند چند نفره و یا تک نفره باشد.

عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه

ایده چهارم: عکاسی با ریسه و ظرف شیشه ای

برای گرفتن عکس های هنری و خاص می توانید از اشیا عکس بگیرید. برای این کار ظروف شیشه ای مانند بطری ها و ظروف مربا وسایل خوبی هستند. ریسه نوری را درون شیشه ها قرار دهید و آنها را بر روی یک میز بگذارید. چراغ ها را خاموش کنید و ریسه ها را روشن نمایید. خواهید دید که با این کار چه تصاویر زیبایی خلق می شود.

عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه

ایده پنجم: نقاشی با نور

شاید عکس هایی را دیده باشید که در فضایی کاملا تاریک گرفته شده اند و خطوطی نورانی که شکلی را بیان می کنند در فضای تاریک وجود دارند. برای گرفتن چنین عکس هایی باید سرعت شارتر دوربین پایین باشد. جهت شروع کار یک فرد باید لباسی کاملا مشکی به تن کند، یک چراغ قوه هم در دست داشته باشد. به محض لمس دکمه، باید توسط چراغ قوه خطوطی در فضا ترسیم گردد. اگر این کار را برای اولین بار انجام می دهید شاید در چند عکاسی اول عکس ها باب میل تان نباشد، اما پس از چند بار تمرین و امتحان حتما عکس های خوبی را ثبت خواهید کرد.

عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه
عکاسی با ریسه

ایده ششم: عکاسی با چراغ و آینه

می توانید در عکس های تان از آینه استفاده کنید، وجود آینه باعث می شود تا انعکاس نور صورت گیرد. تصویر چراغ های ریسه بر آینه موجب بیشتر شدن لکه های نوری در عکس شما می شود. یک ایده برای این عکاسی به این شکل است که یک سر ریسه را بر روی دوربین قرار دهید و ادامه ریسه را به سمت عقب برده و در اطراف خود و روی آینه بگذارید. برای این کار شاید لازم باشد از دو یا سه ریسه نوری استفاده نمایید. خودتان در جایی نزدیک آینه بنشینید و دوربین را روشن کنید، فوکوس را بر روی خودتان قرار دهید و لنز را به گونه ای تنظیم کنید که اطراف تان محو باشد.

اصلاح و ادیت عکس

پس از گرفتن عکس مورد نظر باید باید آن را ادیت کنید، برنامه های حرفه ای زیادی در این زمینه وجود دارند که کمک میکند تا یک عکس چشمگیر بسازید، بسیاری از افراد فکر می‌کنند تنها راه  انجام ادیت عکس، استفاده از برنامه فتوشاپ است. اما در حقیقت برنامه‌های کاربردی، عالی و ساده‌تری وجود دارد که روی انواع گوشی‌های اندروید و ios نصب می‌شوند، که در لیست زیر به 10 مورد از آنها اشاره می شود.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ایده های جالب برای عکاسی ماهگرد تولد نوزادچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<