سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید ( قسمت اول- سلیقه)

چیدوپلاس 14 تیر 1396

هر طراح کار آمدی قبل از اینکه شروع به بازسازی، چیدمان یا طراحی خانه شما بکند، ابتدا باید از سلایق شما آگاه شود. شروع از نقطه درست نیازمندی ها، با توجه به بودجه پروژه، شانس اینکه از نتیجه طراحی راضی باشید را افزایش می دهد. برای آنکه خانه تان تبدیل به جایی که در ذهن دارید بشود، باید به صورت کاملا شفاف با طراح داخلی صحبت کنید و انتظارات و خواسته های تان را از موضوع طراحی خانه و هر آن چیزی که می خواهید به آن دست یابید، با او در میان بگذارید. اما در این بین طراح نیز برای گرفتن بهترین و نزدیک ترین نتیجه به خواست شما در طراحی خانه تان، سوال هایی را از شما خواهد پرسید. با پرسیدن این سوال ها و پاسخ های دقیقی که شما به او می دهید، مسیر روشن تری را برای این فرد متخصص باز می کنید تا بتواند با اطمینان بیشتری کار طراحی خانه را انجام دهد.

سوالاتی که یک طراح داخلی خبره باید از شما بپرسد، چهار جنبه مختلف را پوشش می دهد: سلیقه، کاربرد، قابلیت عملی و بودجه. هر کدام از این چهار جنبه شامل سوالات بیشتری می شوند که در ادامه به طور مفصل و جداگانه به آنها پرداخته خواهد شد. متن حاضر درباره سوالات یک طراح داخلی در زمینه سلیقه شماست. یکی از موارد بسیار مهم در طراحی خانه آن است که فارغ از مد روز، نتیجه کار با سلیقه شما هم خوانی کاملی داشته باشد. زیرا شما قرار است سال ها در آن خانه زندگی کنید و ساعات زیادی را در آن بگذرانید. در زمینه طراحی خانه بهتر است همواره به ندای قلب خود گوش کنید؛ خانه محل آرامش شماست و یکی از چیز هایی که در به وجود آمدن این آرامش نقش زیادی دارد، چیدمان مناسب آن است.

 سوالات مرتبط با سلیقه شما در طراحی خانه

مهم ترین سوالاتی که طراح دکوراسیون در زمینه سلیقه و علاقه در طراحی خانه از شما می پرسد شامل موارد زیر است؛ پاسخ به این سوالات شاید برای تان کمی سخت باشد و تا به حال با این میزان دقت به جزئیات طراحی خانه تان فکر نکرده باشید اما در حین گفتگو می توانید اطلاعات جدیدی را درباره خود و سلیقه تان بدست آورید.

  • سبک مورد علاقه تان در طراحی خانه

اولین سوالی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید آن است که سلیقه شما در مورد طراحی خانه به کدامیک از سبک های معماری نزدیک تر است؟ شما کدام یک از سبک های کلاسیک، مدرن، رمانتیک، مینی مالیستی، تلفیقی، ایرانی، روستیک، بوهو و دیگر سبک ها را می پسندید؟ آیا اصلا در مورد سبک های مختلف معماری اطلاعاتی دارید؟

برای پاسخ به این سوال لازم است که با کمی جستجو اطلاعاتی را درباره سبک های مختلف معماری و طراحی داخلی بدست آورید. اینترنت کمک بسیاری خوبی در این زمینه خواهد بود، با مشاهده تصاویر متنوع از سبک های مختلف و مطالعه مطالبی کوتاه درباره هر یک از آنها می توانید متوجه شوید که سلیقه تان در طراحی خانه به کدام یکی از این سبک ها نزدیک تر است. خیلی از ایرانی ها به سبک های کلاسیک علاقه مند اند؛ جوان تر ها سبک های مدرن را می پسندند و تعدادی هم طرفدار سبک های تلفیقی هستند. بیشتر کسانی که به سادگی علاقه مندند و از تزیینات اضافی و زرق و برق زیاد فاصله ی گیرند، به سراغ سبک های مدرن و مینیمال می روند. اما سبک های دیگری هم در طراحی داخلی و دکوراسیون وجود دارد که هر کدام زیر شاخه یکی از سبک های کلاسیک یا مدرن است. جزییات طراحی و استفاده از رنگ ها و وسایل در هر کدام از این سبک ها با دیگری متفاوت بوده ولی در نهایت تمامی سلایق را پوشش می دهند.

 

  • آیا شما، همسر و فرزندان تان در مورد سبک خانه علایق مشترکی دارید؟ اگر نه، آیا آنها در مورد داشتن سبک خودشان در اتاق های متفاوت تصمیم گیری کرده اند؟

پاسخ به این سوال نیازمند آن است که قبل از هر کار با اعضای خانواده خود صحبت کرده و نظر تک تک آنها را درباره طراحی خانه جویا شوید. شاید هر کدام از اعضای خانواده نظر متفاوتی درباره جزییات طراحی خانه داشته باشند. تفاوت نظر ها درباره رنگ ها، طرح ها، بافت ها، سبک وسایل و چیدمان و دیگر مواردی است که باید به آنها توجه شود. در صورتی که بین افراد خانواده اتفاق نظر و هماهنگی وجود داشته باشد، کار راحت تر است و می توان با همان الگوی مشترک کار طراحی خانه را پیش برد. اما چنانچه علایق و سلیقه مشترکی بین یکدیگر پیدا نکردید، می توانید با روش هایی همه سلایق را در خانه پیاده کنید. برای مثال هر کدام از بچه ها می توانند دکوراسیون اتاق خواب شان را طبق سلیقه خودشان انتخاب نمایند. یا آنکه سالن پذیرایی طبق نظر و سلیقه خانم خانه چیدمان شود. البته معمولا با جستجو در اینترنت و مشاهده تصاویر مختلف می توان به یک اتفاق نظر در این باره دست یافت.

 

  • رنگ مورد علاقه شما چیست؟ آیا رنگی هست که از آن خوش تان نیاید؟

شاید مطمئن نباشید چه سبک ‌ها و رنگ‌ هایی را برای طراحی داخلی خانه خود می‌پسندید. همانطور که گفته شد برای رفع این مشکل می ‌توانید از تصاویر طراحی ‌های مختلفی که در اینترنت یا مجلات وجود دارند، استفاده کنید. کلکسیونی از تصاویری که دوست دارید و حتی تصاویری که دوست ندارید جمع کنید. زیاد فکر نکنید؛ حس اولیه ‌ای که از تصاویر می ‌گیرید، نشان‌ دهنده سلیقه اصلی شما است. این دو دسته تصویر را به طراح نشان دهید. این امر به طراح کمک می‌کند تا بهتر با سلیقه شما آشنا شود.

معمولا هر کس یک یا دو رنگ مورد علاقه برای خود دارد که لباس ها و وسایلش را بیشتر از این رنگ ها انتخاب می کند. در بحث دکوراسیون داخلی شاید نتوان از همان رنگ ها استفاده نمود و برای انتخاب رنگ باید موارد و شرایط بیشتری مانند میزان نورگیری ساختمان را در نظر داشت. اما به طور کلی شما باید درباره رنگ مورد پسند خود با طراح داخلی و دکوراسیون صحبت کنید تا او بتواند بر اساس این رنگ و بررسی سایر شرایط، چیدمان و طراحی داخلی را انجام دهد.

 

  • آیا شما به دنبال داشتن خانه ای با دکور خلوت هستید یا شلوغ؟

یکی از سوال های مهم در انجام کار طراحی خانه و دکوراسیون آن است که دوست دارید فضای خانه تان خلوت و ساده باشد و یا از وجود وسایل و لوازم دکوری مختلف در قسمت های خانه لذت می برید؟

خیلی از افراد با تمام وجود به دنبال سکوت، خلوتی و تنهایی هستند. بنابراین همیشه سعی می کنند بجز وسایل کاربردی از لوازم دکوری و اکسسوری های محدودی در فضای خانه شان استفاده نمایند. دانستن این موضوع برای طراح دکوراسیون بسیار مهم است و او می تواند کار طراحی خانه را بر اساس این موضوع انجام دهد. البته درباره شلوغی و خلوتی دکوراسیون نیز بجز سلیقه و نظر هر فرد، شرایطی دیگر از جمله متراژ خانه نیز بسیار موثر خواهد بود.

 

  • آیا شما جزو افرادی هستید که خانه ای با دکور لوکس و لاکچری را می پسندید یا نه؟

بسیاری از افراد هستند که به سمت دکوراسیون های لوکس و لاکچری در طراحی خانه متمایل هستند. این مورد یکی از مواردی است که حتما طراح داخلی از شما می پرسد و باید جوابی دقیق دریافت کند. در خانه هایی با دکور لوکس و لاکچری المان های خاصی وجود دارد که باید با دقت و خلاقیت بالایی طراحی و دیزاین شوند؛ حتی در مورد انتخاب رنگ ها نیز این موضوع وجود دارد. در طراحی خانه با دکوراسیون های لوکس و لاکچری از رنگ های سفید، نقره ای و طلایی و مواد و وسایل تزیینی کریستالی و آینه ای به میزان بیشتری استفاده می شود.

 

  • سلیقه شما درباره کاربرد متریال های جدید و مدرن در طراحی خانه چگونه است؟

یکی از سوالات مهم دیگری که یک طراح دکوراسیون باید از شما بپرسد آن است که چقدر علاقه به استفاده و تجربه کردن متریال های تازه و جدید دارید؟ آیا جسارت داشتن خانه ای کاملا مدرن و به روز را دارید و یا آنکه می خواهید همان محیط آرام و امن گذشته تان را به نحوی بازسازی کنید؟

برای پاسخ دقیق به این سوال می توانید از خود طراح دکوراسیون درباره متریال های جدید و کاربرد شان در دکوراسیون داخلی سوال کنید. بعضی از مواد که به عنوان دیوار پوش به کار می روند به تازگی وارد بازار شده اند و مشتریان خاص خود را نیز دارند. علاوه بر دیوار پوش های جدید، در مورد نحوه نورپردازی خانه، جزییات مربوط به کمد دیواری ها، سقف های کاذب و غیره می توانید از متریال های جدید و متفاوتی استفاده کنید و خانه ای منحصر به فرد برای خود بسازید.

 

 

خانه ی ایده ال خود را بسازید:

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت دوم)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت سوم)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت چهارم)

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<