قفسه بندی انباری را چطور انجام دهیم تا همه چیز در دسترس باشد

چیدو پلاس 28 بهمن 1400

انباری های خانگی یک فضای کوچک و محدود هستند که با وسایل مختلف ضروری یا غیر ضروری پر می شوند. قفسه بندی انباری کمک می کند تا بتوانید با نظم و ترتیب خاصی تمامی وسایل را در انباری جای دهید و هنگامی که برای برداشتن چیزی به سراغ انباری می روید، خیلی زود آن وسیله را پیدا کنید. طراحی انباری منزل باید به گونه ای انجام شود که همه چیز جای مشخص خود را داشته باشند و برای پیدا کردن هر وسیله نیازی به صرف زمان طولانی و به هم ریختن انباری نباشد. قفسه بندی انباری خانگی به وسیله قفسه فلزی انباری و طبقه های چوبی انجام می شود و به این ترتیب فضایی کاملا مرتب و منظم در این فضا پدید می آید. اگر به دنبال راه حلی برای قفسه بندی انباری کوچک خانه تان می گردید، در این متن پیشنهاد های خوبی را به شما ارائه خواهیم داد.

قفسه بندی انباری کوچک به وسیله قفسه فلزی انباری

بهترین وسیله و راهکار برای مرتب کردن وسایل استفاده از قفسه فلزی انباری است. این قفسه ها از ورقه ها و ستون های آهن و آلومینیوم ساخته شده اند و کم جا و جمع و جور هستند. همین کم جا بودن آنها باعث شده است تا در انباری های کوچک به خوبی مورد استفاده قرار گیرند و فضای محدود انباری را نظم دهند. انواع قفسه فلزی انباری در بازار موجود است که دارای تعداد طبقات مختلفی هستند. شما با توجه به اندازه و متراژ انباری خود و همچنین مقدار وسایلی که در انباری می گذارید، می توانید قفسه فلزی متناسب با آن را تهیه کنید. حتی بعضی از مدل های قفسه فلزی انباری به گونه ای هستند که می توانید اندازه طبقات را بر اساس میزان استفاده خود تنظیم نمایید.

قفسه فلزی انباری که در طراحی انباری منزل به کار می رود از دوام و استحکام خوبی برخوردار است و طراحی آنها به گونه ای است که قرار دادن وسایل بر روی آنها و دسترسی به این وسایل بسیار ساده خواهد بود. در هنگام خرید قفسه فلزی انباری به جنس و کیفیت ساخت آن و همینطور ضد زنگ بودن آن توجه نمایید. همچنین میزان استحکام و تحمل وزن این قفسه ها باید به گونه ای باشد که حتی در صورت قرار دادن اجسام نسبتا سنگین تر بر روی آن، قفسه فلزی انباری دچار آسیب و شکستگی نشود. شما با توجه به نوع وسایلی که می خواهید در انباری قرار دهید، مدل قفسه فلزی انباری را انتخاب می نمایید.

قفسه بندی انباری خانگی به کمک طبقات چوبی

طراحی انباری منزل به کمک طبقات چوبی هم امکان پذیر است و این کار با هزینه کمتری می تواند صورت گیرد. برای این کار تنها کافی است که به نجاری مراجعه کرده و تعدادی تخته چوبی دست دوم خریداری نمایید. این کار را با تخته های ام دی اف هم می توانید انجام دهید. با کمی ایده و خلاقیت از وسایل دیگری هم برای قفسه بندی انباری خانگی می توانید کمک بگیرید. این تخته ها را به وسیله بست های زاویه دار و با پیچ و میخ به دیوار محکم نصب کنید و به این ترتیب کار قفسه بندی انباری خانگی را تکمیل نمایید. خوبی این مدل طراحی آن است که شما با توجه به تعداد وسایل تان طبقه هایی را بر دیوار نصب می کنید و قسمت های دل خواهتان را بر روی دیوار خالی می گذارید.

طراحی انباری منزل

در کار طراحی انباری منزل و قفسه بندی انباری کوچک خانه باید مواردی را رعایت کرد که این نکات و موارد باعث می شوند تا فضای انباری کاملا تمیز و مرتب شود و هر وسیله محل و مکان مشخص خود را داشته باشد. به این ترتیب شما پس از ورود به انباری برای برداشتن وسیله ای، یک راست به سراغ جای مشخص آن وسیله خواهید رفت. در ادامه هر کدام از این نکات به همراه توضیحات کاربردی به شما ارائه می شود.

قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
  • قفسه بندی انباری را بر اساس شکل و متراژ انباری انجام دهید.

برای شروع قفسه بندی انباری کوچک خانه باید توجه داشته باشید که متراژ و فرم انباری بسیار مهم است. در انتخاب جای قفسه ها دقت کنید تا فضای انباری تان به شکل بهینه ای چیدمان شود. این کار را با توجه به محل قرار گرفتن درب انباری و پنجره (درصورتیکه انباری تان دارای پنجره است) و همچنین شکل فضای انباری (اینکه انباری شکلی مربعی، مستطیلی و غیره دارد) انجام دهید.

  • وسایل مختلف را گروه بندی کنید و هر گروه را در جای مناسب خود قرار دهید.

یکی از مهم ترین کارهایی که باید در طراحی انباری منزل انجام دهید، آن است که وسایل مختلف خود را گروه بندی و دسته بندی نمایید. به این ترتیب هر وسیله جای مشخص خود را خواهند داشت. این دسته بندی بر اساس نوع وسایل و کالاها، کاربرد آنها، اندازه هر کدام، شکل و فرم آن وسایل، وزن شان، تاریخ انقضای مواد خوراکی و دیگر موارد انجام می گیرد. با این کار هر گروه و دسته را بهتر می توانید در بهترین جای انباری قرار دهید. برای مثال وسایلی با وزن زیاد را در پایین بر روی زمین، وسایلی با ارتفاع بلند را در کنار قفسه، وسایل سبک تر را بر روی قفسه ها، وسایلی که قابل آویزان کردن هستند را با میخ بر روی دیوار، وسایلی را که بیشتر از آنها استفاده می کنید در محلی قابل دسترس تر و آنهایی که کمتر به سراغ شان می روید را در محل هایی عقب تر و و دور تر قرار دهید.

  • برای وسایل شکستی و حساس از نگهدارنده ها استفاده نمایید.

در کار طراحی انباری منزل گاهی اوقات وسایلی نظیر ظرف و ظروف و گلدان و وسایل شکستنی و شیشه ای را می خواهید در جای مناسب خود قرار دهید و از ظرفی در سالم ماندن آنها هم تاکید دارید. در این مواقع حتما از کیسه های مخصوص حباب دار و ضد ضربه استفاده کرده و آنها را لای این کیسه ها بپیچید. در نهایت هم از کارتن ها و جعبه هایی برای نگهداری از آنها استفاده کنید و این کارتن ها را با نظم بر روی یکدیگر قرار دهید. محل قرار دادن آنها را نیز جایی انتخاب کنید که کمتر به سراغش می روید و هر بار برای برداشتن چیزی لازم نیست این کارتن ها را جابجا کرده و حرکت دهید.

  • از دیوار انباری هم برای نگهداری از وسایل تان استفاده کنید.

اگر انباری تان کوچک است و وسایل زیادی برای قرار دادن در انباری دارید، کار طراحی انباری منزل را به شکلی انجام دهید که بتوانید از دیوار ها و سقف نیز برای قرار دادن وسایل استفاده کنید. برای مثال بر روی دیوار آویز هایی را نصب کنید و برخی چیزها را از آن آویزان کنید. یا اینکه از تخته های سوراخ دار برای قرار دادن بعضی از ابزار آلات و قیچی های باغبانی و غیره بر روی دیوار استفاده نمایید.

  • انباری خود را هر چند وقت یک بار خالی کنید و دوباره بچینید تا نظم و ترتیب و تمیزی همواره برقرار باشد.
  • کف انباری را خالی بگذارید تا در رفت و آمد خود دچار مشکل نشوید.
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری
قفسه بندی انباری

خانه ایده آل خود را بسازید:

بهترین طراحی برای اتاق لباس به نحوی که همه چیز با نظم و ترتیب در جای خود قرار گیرد

جدیدترین مدل های کمد دیواری شیشه ای به همراه مزایا و معایبچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<