آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی به شیوه ای ساده و کاربردی

چیدوپلاس 04 اردیبهشت 1400 ،

کاور یا پوشش لوازم برقی کمک می کند تا آن وسیله از آلودگی ها محافظت شده، تمیز بماند و طول عمر آن هم بیشتر شود. یکی از لوازم برقی آشپزخانه که می تواند دارای کاور باشد، ماشین لباسشویی است. کاور ماشین لباسشویی در چند مدل دوخته می شود که هر کدام به میزان خاصی قادر خواهند بود از ماشین لباسشویی محافظت کنند. برای مثال یک نوع کاور ماشین لباسشویی تنها از یک پارچه مستطیل شکل دوخته می شود که بر روی آن انداخته می شود. در مدل دیگر قسمت جلویی کاور باز می شود تا به درب ورودی ماشین لباسشویی دسترسی پیدا شود و در مدل بعدی در قسمت جلوی کاور ماشین لباسشویی یک دایره تعبیه می شود تا درون آن دیده شود. در این مطلب دو مدل از دوخت کاور ماشین لباسشویی آموزش داده می شود.

روش دوخت کاور ماشین لباسشویی – مدل شماره 1

در آشپزخانه های جدید و هنگام ساخت کابینت ها محلی برای قرار دادن ماشین لباسشویی تعبیه می گردد. این محل مانند یک محفظه است که ماشین لباسشویی درون آن قرار گرفته و از سه طرف با ام دی اف کابینت ها محافظت می شود. اما در آشپزخانه های قدیمی کابینت ها به این گونه نیستند و ماشین لباسشویی در جایی قرار می گیرد که روی آن باز است. این موضوع سبب می شود تا مواد غذایی، گرد و خاک، چربی و آلودگی های دیگر بر روی ماشین لباسشویی بنشینند. همچنین بعضی افراد ماشین لباسشویی خود را در داخل حمام یا لاندری قرار می دهند؛ در این وضعیت افراد دوست دارند تا با انداختن یک کاور پارچه ای یا پلاستیکی بر روی ماشین لباسشویی شان، آن را تمیز و زیبا نگه دارند.

در مدل شماره 1 که ساده ترین مدل برای دوخت کاور است. شما تنها نیاز به یک پارچه مستطیل شکل دارید. دوخت این کاور بسیار ساده و راحت بوده و همه از پس دوخت آن بر می آیند. برای این کار قسمت روی ماشین لباسشویی را به دقت اندازه بگیرید، سپس طول آن را از هر طرف به اندازه 20 سانتی متر بیشتر کنید. برای مثال در یک ماشین لباسشویی معمولی قسمت روی آن دارای ابعاد 60 ×50 سانتی متر است. با احتساب 20 سانتی متر از دو طرف این اندازه به 100×50 سانتی متر خواهد رسید. پس کافیست شما یک پارچه با این ابعاد را برش دهید (توجه داشته باشید از هر طرف 2 سانتی متر برای تو گذاشتن اضافه کنید). سپس دور تا دور پارچه را تو گذاشته، بدوزید. می توانید از نوار دوزی برای تزئین بیشتر کنارها های کاور استفاده کنید.

آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی

روش دوخت کاور ماشین لباسشویی – مدل شماره 2

گاهی اوقات پیش می آید که به هر دلیلی دوست دارید کاور ماشین لباسشویی تان تمام قسمت های آن را بپوشاند. در این مواقع می توانید از کاور هایی استفاده کنید که به مانند یک مکعب دوخته می شوند و فقط بر روی ضلع جلویی آن یک برش داده می شود تا به درب ماشین لباسشویی دسترسی داشته باشید. برای دوخت این کاور به دو مدل پارچه (یک پارچه برای کاور و دیگری برای تزیینات روی آن)، نوار تزیینی، نخ، متر، قیچی و چرخ خیاطی نیاز دارید. در ابتدا ابعاد دقیق ماشین لباسشویی تان را اندازه گیری و یادداشت کنید (در این آموزش اندازه استاندارد ماشین لباسشویی در نظر گرفته می شود).

آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی

روش کار

 • برش پارچه: در شروع کار ابتدا برای پهلو ها یعنی دو طرف کاور، دو مستطیل به ابعاد 60 در 85 سانتی متر برش بزنید. هنگام برش زدن دو سانت اضافه تر برای دوخت را در نظر بگیرید و به اعداد قبلی اضافه کنید. برای جلوی کاور نیز دو قطه پارچه 32 در 85 سانتی متر جدا کنید. دو سانتی متر اضافه تر را برای این قسمت نیز در نظر بگیرید. برای بالای کاور که در واقع قسمت روی ماشین لباسشویی می شود نیز باید یک قطعه با ابعاد 60 در 60 سانتی متر + 2 سانتی متر اضافه برش بزنید. در انتها فقط قسمت پشت کاور ماشین لباسشویی باقی می ماند. برای پشت آن پارچه ای با اندازه های 60 در 15 سانتی متر + 2 سانتی متر اضافه تر برای هر طرف جدا کنید. برای تزیین روی کاور نیز دو تکه پارچه سفید و یا هر رنگ دلخواه دیگر به ابعاد 25 در 85 سانتی متر برش دهید.
 • دوخت قسمت تزیینی: قسمت پایینی و کناره های پارچه تزیینی را تو در تو گذاشته و به هر دو کناره نوار تزیینی توری بدوزید. سعی کنید کار دوخت را تمیز انجام دهید زیرا در شکل ظاهری کاور ماشین لباسشویی تان تاثیر زیادی خواهد داشت. در انتها این دو قطعه پارچه نوار دوزی شده را اتو کنید تا تمیز و بدون چروک باشد.
 • دوخت پارچه های تزیینی به کاور اصلی: برای این کار ابتدا باید دور تا دور دو تکه پارچه 32 در 85 سانتی متری را که برای جلوی کاور در نظر داشتید، تو بگذارید و سپس هر کدام از پارچه های تزیینی نوار دوزی شده را وسط پارچه اصلی گذاشته و سوزن بزنید. این قسمت از پارچه ها را کنار بگذارید به سراغ ادامه کار بروید.
 • دوخت کاور ماشین لباسشویی: تکه پارچه هایی که برش داده بودید را مطابق شکل ماشین لباسشویی در کنار هم قرار دهید. بدیهی است که پارچه ها را باید برعکس (پشت و رو) بگذارید و دوخت را انجام دهید. حتی قسمت جلویی کاور را که سوزن زده بودید نیز باید در این مجموعه شرکت دهید. سپس ضلع های مشترک با هم را ابتدا کوک بزنید. اگر تجربه اول تان در دوخت کاور ماشین لباسشویی است، هرگز از ابتدا به سراغ چرخ خیاطی نروید، اول کوک زده و اگر همه قسمت ها درست و جای خود بود، کوک ها را با چرخ خیاطی بدوزید.
 • سر دوزی لبه ها: وقتی همه قسمت ها را کوک زدید و کاور ماشین لباسشویی شکل درست خود را پیدا کرد، با چرخ خیاطی دوخت ها را محکم کنید. کاری که در این مرحله حتما باید انجام دهید سر دوزی لبه های پارچه است. اگر قسمت های دوخته شده را سر دوزی نکنید پس از مدتی پارچه ریش ریش شده و کاور ماشین لباسشویی تان خراب می شود. برای این کار اگر چرخ خیاطی تان قابلیت سر دوزی داشت، این کار را با چرخ انجام دهید. اگر نه می توانید از نوار اریب که به همین منظور به کار گرفته می شود، برای این کار استفاده نمایید. قسمت زیر کاور را نیز مانند قبل تو بگذارید و بدوزید.
 • پایان کار: در پایان کاور را پشت و رو کنید و اتو بزنید تا دوخت ها سر جای خود قرار گیرند. سپس برای زیبایی بیشتر می توانید به قسمت بالایی جلوی کاور تان که برش دارد و از هم باز می شود، یک ردیف نوار توری بدوزید. دو عدد پاپیون پارچه ای درست کنید و به دو قسمت تزیینی ببندید تا شکل و فرم زیبا تری پیدا کند. [22 تا 24]

ابعاد استاندارد چند مدل ماشین لباسشویی

با اینکه برای دوخت کاور بهتر است خودتان ماشین لباسشویی تان را اندازه گیری کنید، اما در زیر ابعاد چند ماشین لباسشویی آمده که از این اندازه ها نیز برای کار می توانید استفاده نمایید:

 • لباسشویی ال جی 12 کیلویی: طول و عرض 63×63 و ارتفاع 85
 • ال جی 7 کیلویی: طول و عرض 60×60 و ارتفاع 85
 • ال جی 5 کیلویی: طول و عرض 60×55 و ارتفاع 85
 • ال جی 6 کیلویی: طول و عرض 60×45 و ارتفاع 84
 • لباسشویی سامسونگ 7 کیلویی: طول و عرض 60×60 و ارتفاع 85
 • سامسونگ 6 کیلویی: طول و عرض 60×56 و ارتفاع 82
 • لباسشویی اسنوا 6 کیلویی: طول و عرض 60×55 و ارتفاع 85
 • اسنوا 7 کیلویی: طول و عرض 60×55 و ارتفاع 86
 • لباسشویی دوو 7 کیلویی: طول و عرض 60×60 و ارتفاع 85
 • لباسشویی کنوود 7 کیلویی: طول و عرض 60×60 و ارتفاع 85
 • لباسشویی آبسال 5 کیلویی: طول و عرض 60×55 و ارتفاع 85
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی
آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی

خانه ایده آل خود را بسازید:

کاور لوازم برقی و کاور ماشین لباسشویی، وسیله ای برای محافظت از وسایل منزل شماچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<