با جا شمعی پایه دار ترکیب زیبایی بر روی میز یا کنار سالن ایجاد کنید

چیدوپلاس ۱۵ دی ۱۳۹۹

جا شمعی یک وسیله دکوری است که به عنوان بخشی از چیدمان هر خانه به زیباتر شدن آن کمک می کند. جا شمعی های مختلفی با طرح ها و جنس های متفاوت وجود دارد که بسته به نوع دکوراسیون و کاربرد آن می توانید یک یا چند تای آنها را انتخاب کنید. کاربرد جا شمعی فقط برای تزیین نیست و از آن می توانید در مواقعی که نیاز به داشتن فضایی آرامش بخش و رمانتیک دارید استفاده کنید. جا شمعی پایه دار کمک می کند تا فضایی کلاسیک و ویژه ای در خانه ایجاد کنید. جا شمعی های پایه دار را هم می توانید بر روی زمین و هم بر روی میز قرار دهید. این جا شمعی ها بیشتر از جنس فلز ساخته می شوند اما انواع چوبی و سنگی آن نیز موجود است. جاشمعی پایه بلند با ایجاد نوری از بالا و تقریبا غیر مستقیم فضایی زیبا ایجاد می نماید.

انواع جا شمعی پایه دار

همانطور که گفته شد جا شمعی ها را هم می توان بر روی میز و هم بر روی زمین قرار داد. بعضی از جا شمعی ها با ارتفاع بلند برای قرار گرفتن بر روی زمین مناسب هستند و با نام جا شمعی کنار سالنی معروفند. اکثر این جا شمعی ها از جنس فلز و آبکاری شده هستند و رنگ های طلایی یا نقره ای و برنزی دارند. جا شمعی پایه بلند کنار سالنی از جنس چوب هم ساخته می شود و نمایی فوق العاده زیبا دارند. معمولا جا شمعی های کنار سالنی به صورت دو یا سه تایی به فروش می رسند و ارتفاع هر کدام از آنها با دیگری متفاوت است، به این معنی که جا شمعی ها بلند و کوتاه هستند. جا شمعی های پایه بلند کنار سالنی فلزی بیشتر برای چیدمان های مدرن و همینطور چیدمان هایی که در آنها از فلز استفاده شده مناسب هستند. همچنین قرار گیری فلز و سنگ در کنار هم ترکیبی جذاب می سازد. برای مثال دکوراسیونی که در آن پوشش کف، سنگ یا سرامیک است و مبلمان از مدل استیل طلایی انتخاب شده، وجود یک دست سه تایی از جا شمعی های پایه بلند کنار سالنی جلوه ای شکوهمند به سالن پذیرایی می بخشد.

بعضی از جا شمعی های پایه بلند کنار سالنی ترکیبی از فلز و شیشه دارند. به این صورت که پایه جا شمعی از فلز ساخته می شود و حباب نگهدارنده شمع از جنس شیشه انتخاب شده. این حباب یا محفظه شیشه ای به صورت ساده و یا با نواری فلزی بر دور خود هماهنگی خوبی با فلز پیدا می کند. در طراحی جا شمعی های کنار سالنی مدل های مختلفی در نظر گرفته می شود. معمول ترین مدل برای آنها یک میله عمودی و صاف است که بر روی یک پایه چسبیده شده و شمع بر بالای آن قرار می گیرد. مدل دیگر، میله هایی با شکل منحنی است هستند که به چندین شاخه تقسیم می شود. این شاخه ها سه یا پنج تایی هستند. در مدل پنج شاخه، چهار شاخه در دو طرف و با ارتفاع یکسان و شاخه پنجم در وسط با ارتفاع بیشتر نسبت به بقیه قرار گرفته است. این مدل جا شمعی ها کاملا کلاسیک هستند و دیدن شان یادآور خانه ها و قصر های سلطنتی پادشاهان است.

برخی از جا شمعی های کنار سالنی به شکل محفظه های مکعب مستطیل و یا هرم مثلثی شکل با ارتفاع های متفاوت ساخته می شوند. چهارچوب این محفظه ها از جنس فلز و پوشش آنها از شیشه است. ارتفاع این مکعب ها به گونه ای در نظر گرفته شده که بتوان آنها را بر روی زمین قرار داد و دیگر نیازی به میز نباشد. هر چند که اگر بر روی یک میز مخصوص هم گذاشته شوند زیبا به نظر خواهند رسید.

جاشمعی پایه بلند کنار سالنی
جاشمعی پایه بلند کنار سالنی
جاشمعی پایه بلند کنار سالنی

از جا شمعی های پایه دار سه تایی علاوه بر طرح های گفته شده، بسته به ایده و سلیقه و خلاقیت طراح مدل های دیگری هم ساخته می شوند. به غیر از فرم اصلی جا شمعی های پایه بلند، تزییناتی هم می تواند بر روی آنها اعمال شود که زیبایی جا شمعی را بیشتر کرده و آنها را چشم نواز تر کند. یکی از این تزیینات استفاده از کریستال است. البته باید گفت استفاده از کریستال تنها برای تزیینات به کار نمی رود و در خیلی از موارد از خود کریستال در ساخت جا شمعی پایه دار استفاده می شود. اشک های کریستالی در بالای جا شمعی و اطراف قسمت قرار گیری شمع، زیبایی دو چندانی در جا شمعی ایجاد می کند. وجود کریستال ها به بیشتر شدن نور شمع هم کمک کرده و برخورد اشعه های نور به کریستال فضای رویایی را به وجود می آورد.

جاشمعی کریستال پایه دار
جاشمعی کریستال پایه دار
جاشمعی کریستال پایه دار

جا شمعی پابه بلند برای روی میز ناهار خوری

استفاده از جا شمعی های پایه بلند تنها محدود به روی زمین و گوشه سالن پذیرایی نیست و باید گفت یک مکان مناسب برای این جا شمعی ها بر روی میز ناهار خوری و همینطور میزهای کوچکی است که به عنوان تزیین در سالن قرار می دهید. خیلی از خانم ها برای تزیین میز ناهار خوری خود دچار مشکل هستند و نمی دانند دقیقا چه وسیله ای برای آن مناسب است. جا شمعی پایه دار یک ایده عالی برای روی میز ناهار خوری است. اما یک تصور اشتباه در این باره آن است که معمولا میز ناهار خوری به شکل مستطیل بزرگ است و قرار دادن یک وسیله عمودی بر روی آن جالب به نظر نمی رسد. ولی باید گفت همین تضاد ایجاد شده مد نظر بسیاری از طراحان دکوراسیون است. برای روی میز ناهار خوری می توانید از جا شمعی های فلزی یا شیشه ای استفاده کنید. نوع کریستالی آن هم بسیار زیبا خواهد بود. می توانید جا شمعی های پایه دار را به تنهایی بر روی میز گذاشته و یا در کنار آنها از تزیینات دیگری هم مانند ظروف تزیینی کریستال و یا گلدان های گل خشک قرار دهید. همچنین در مهمانی های خود و به هنگام صرف غذا جا شمعی های پایه بلند را بر روی سفره گذاشته و یک میز شام با شکوه بچینید.

جا شمعی های پایه بلند را بر بالای شومینه و در کنار آیینه هم می توانید قرار دهید. وجود آینه و شمعدان در خانه نماد نور و روشنایی است و حتما جلوه ای بی نظیر به چیدمان خانه تان خواهد داد.

جاشمعی پایه بلند
جاشمعی پایه بلند
جاشمعی پایه بلند
جاشمعی پایه بلند
جاشمعی پایه بلند
جاشمعی پایه بلند

خانه ایده آل خود را بسازید:

انواع جاشمعی سنگی، چوبی، فلزی، سفالی و شیشه ای و کاربرد آنها در دکوراسیون

با زیباترین جا عودی ها در دکوراسیون از خواص شگفت انگیز عود هم بهره مند شویدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید