انواع جاشمعی سنگی، چوبی، فلزی، سفالی و شیشه ای و کاربرد آنها در دکوراسیون

چیدوپلاس 14 دی 1399

از قدیم شمعدان جایگاه ویژه خود را در خانه ها داشته، به خصوص برای ما ایرانی ها که خرید آیینه و شمعدان برای شروع زندگی مان یک رسم مهم محسوب می شده است. البته در حال حاضر هم زوج ها این کار را انجام می دهند اما شاید اهمیت آن به اندازه گذشته نیست. در مقابل امروزه جا شمعی های مختلف و متنوعی طراحی و ساخته می شوند که در خانه ها به عنوان دکوری و وسیله تزیینی و همچنین کاربردی از آنها استفاده می گردد. جاشمعی چوبی ، سنگی، فلزی، جا شمعی سفالی و شیشه ای و همچنین انواع کلاسیک و فانتزی جا شمعی طرفدان زیادی برای خود دست و پا کرده اند. در این متن شما را با انواع جا شمعی آشنا خوهیم کرد.

جا شمعی چوبی

چوب یک ماده مناسب برای جا شمعی است؛ ترکیب چوب به عنوان یک ماده طبیعی به همراه شمع یادآور گذشته های دور و آدم هایی است که با استفاده از مواد طبیعی به خانه خود روشنایی می بخشیدند. امروزه از چوب های مختلفی برای ساخت جا شمعی استفاده می شود. البته مهم نیست چوب از چه درختی باشد و چقدر محکم و سخت باشد. همین که بتوان با آن شکل و طرح خاصی را ایجاد کرد، کافیست. در فروشگاه های فروش وسایل دکوری و تزیینی انواع جا شمعی های چوبی با طرح های مختلف وجود دارد. از شمعدان های کلاسیک پایه دار چوبی گرفته تا طرح های مدرن و طراحی های امروزی. برخی از جا شمعی های چوبی هم هستند که با ام دی اف ساخته می شوند. به این ترتیب که ورقه های نازکی از ام دی اف را به طرح های گوناگون تراش می دهند و در نهایت یک محفظه برای قرار دادن شمع در آن ایجاد می کنند.

جا شمعی چوبی را خودتان هم می توانید به سادگی بسازید. کار بسیار راحتی است و تنها کافیست وقتی به طبیعت می روید (بدون آسیب زدن به درختان و بدون کندن شاخه های آنها) تکه چوب های زخیمی را از اطراف پیدا کنید و با خود به خانه بیاورید. تکه چوب تان اگر ابعاد مناسبی نداشت، به کمک یک اره آن را ببرید. سپس با یک چاقوی تیز و یا هر وسیله ای که امکان ایجاد خراش و کندن چوب را داشت، یک دایره با عمق چند سانتی متر ایجاد کنید. قطر دایره ای که ایجاد می کنید باید برابر با قطر شمعی باشد که درون آن قرار می دهید. ایده های متفاوتی را برای ساختن جا شمعی می توانید در نظر بگیرید. برای مثال اگر یک شاخه ضخیم از درخت را پیدا کردید و برای کوچک کردن آن اره در دسترس تان نبود، می توانید به کمک چاقو سه سوراخ در کنار هم بر روی آن ایجاد کنید و سه شمع با قطرهای یکسان ولی ارتفاع متفاوت در هر سوراخ قرار دهید.

جاشمعی شیشه ای
جاشمعی چوبی
جاشمعی چوبی
جاشمعی چوبی
جاشمعی چوبی
جاشمعی چوبی

جا شمعی فلزی

در کارگاه های ساخت جا شمعی و شمعدان، به کمک فلز جا شمعی های فلزی فانتزی و شمعدان های کلاسیک فلزی زیبایی ساخته می شود. خوبی جا شمعی فلزی این است که خیلی راحت تمیز می شود و در صورت ریختن پارافین بر روی آن می توانید به سادگی آن را بشویید. تنوع طرح های جا شمعی فلزی فانتزی بی نهایت بالاست و مطمئن باشید هر ایده ای که درباره جا شمعی فلزی در ذهن دارید، قبلا توسط یک نفر اجرا شده است. بنابراین در انتخاب جا شمعی فلزی دست تان باز است. عموما جا شمعی های فلزی از جنس های استیل، برنز، نقره، کروم، آلومینیوم، فرفورژه و غیره ساخته می شوند که هر کدام متناسب با جنس خود، طرح ویژه ای را دارا هستند. برای مثال شمعدان های قدیمی اکثرا از جنس های نقره و برنز بودند و امروزه جا شمعی های فلزی بیشتر از جنس استیل و آلومینیوم و فرفورژه ساخته می شوند.

طرح ها و ایده های ساخت جا شمعی فلزی روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است. مثلا در چند سال پیش طرح جا شمعی فلزی فانتزی و مورد استقبال مردم طرح های فرفورژه مشکی بودند. اما امروزه از همان فرفورژه ها جا شمعی های جدیدی ساخته می شوند که طراحی بسیار تازه و جذاب و مدرنی دارند. یا اینکه در گذشته جا شمعی های فلزی که ساخته می شدند تنها برای استفاده بر روی میز یا  قفسه ها بودند، اما امروزه جا شمعی های فلزی فانتزی درست می شوند که می توان آنها را بر روی دیوار نصب کرد و از آسیب نرسیدن به دیوار نیز مطمئن بود.

جاشمعی چوبی
جاشمعی فلزی
جاشمعی فلزی
جاشمعی فلزی
جاشمعی فلزی
جاشمعی فلزی

جا شمعی شیشه ای

از انواع بسیار زیبا و جذاب جا شمعی، نوع شیشه ای آن است. جا شمعی شیشه ای یک وسیله تزیینی بسیار شیک و شکیل است که در ساخت آن هم از شیشه به صورت تنها و هم در ترکیب با چوب یا فلز استفاده می شود. برخی جا شمعی های شیشه ای به صورت استوانه های بلوری ساخته می شوند که شمع درون آن قرار می گیرد و هنگام روشن شدن، هم نور بیشتری ایجاد می شود و هم اشعه های نور که بر اطراف و بر سطوح مختلف پراکنده می شود منظره بسیار زیبا و چشم نوازی ایجاد می کند.

برای داشتن جا شمعی شیشه ای هم می توانید خودتان دست به کار شوید. اگر یک گلدان شیشه ای ساده و یا کریستالی تراش خورده داشته باشید، به راحتی می توانید آن را تبدیل به یک جا شمعی کنید. متناسب با اندازه گلدان یا لیوان تان شمعی را تهیه کنید و داخل آن بگذارید، سپس با یک کنف یا روبان آن را تزیین کنید. حتما نیازی نیست این گدان یا لیوان بی رنگ باشد، حتی از شیشه های رنگی هم برای این کار می توان استفاده کرد. اگر چند گلدان با اندازه های مختلف را در کنار هم قرار دهید و درون بعضی از آنها شمع و درون مابقی گل بگذارید، یک تزیین فوق العاده برای روی میز خواهید داشت.

جاشمعی شیشه ای
جاشمعی شیشه ای
جاشمعی شیشه ای
جاشمعی شیشه ای
جاشمعی شیشه ای
جاشمعی شیشه ای

جا شمعی سنگی و سفالی

جا شمعی های سنگی هم مانند جا شمعی چوبی یادآور طبیعت هستند و داشتن آنها در خانه چیدمان تان را به زیبایی طبیعت گره می زند. برای ساختن جا شمعی سنگی معمولا از سنگ های مرمر سفید یا سیاه استفاده می شود. اکثر اوقات سازندگان برای ساختن جا شمعی سنگی، سنگ های بزرگ تر را با طرح دلخواه مثلا مکعب تراش می دهند و بالای آن محل قرار گرفتن شمع را در نظر می گیرند. در طرح های مدرن تر جا شمعی های سنگی را با فلز ترکیب می کنند.

ماده دیگری که در ساخت جا شمعی از آن استفاده می شود گل سفالگری است. باید گفت سفالگری تنها محدود به ساختن کوزه و ظروف سفالی دیگر نیست. جا شمعی های زیبایی هم با این ماده ساخته می شوند که طرح های جالب و متنوعی دارند. معمولا برای ساخت جا شمعی هایی که برای یک مناسبت خاص مورد استفاده قرار می گیرند با سفال ساخته می شوند. مثلا جا شمعی سفالی با طرح انار برای شب یلدا درست می شود. جا شمعی سفالی با طرح ها و تزیینات سنتی ایرانی هم وجود دارد که مورد پسند علاقه مندان به این طرح های سنتی و اصیل هستند. همچنین جا شمعی هایی برای قرارگیری شمع های وارمر کوچک با سفال درست می شوند که تزییناتی با اشکال مختلف دارند.

جاشمعی سفالی
جاشمعی سفالی
جاشمعی سفالی
جاشمعی سفالی
جاشمعی سفالی
جاشمعی سفالی
جاشمعی سنگی
جاشمعی سنگی
جاشمعی سنگی

ساختن جا شمعی در خانه

ایده های زیادی برای ساخت جا شمعی در خانه وجود دارد. برای مثال می توانید با کمک شیشه های مربا که دیگر خالی شده اند، جا شمعی شیشه ای بسازید و روی آن را با وسایلی مانند روبان، مروارید، تور و غیره تزیین کنید. از قوطی های کنسرو هم برای ساختن جا شمعی می توان استفاده کرد. کافیست بر روی قوطی با کمک یک شیء نوک تیز سوراخ هایی ایجاد کنید و با روشن کردن شمع درون آن، نور از سوراخ ها بیرون می آیند. این جا شمعی ها را می توانید آویزان کنید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

شمع آرایی و نقش آن در دکوراسیون منزل

با زیباترین جا عودی ها در دکوراسیون از خواص شگفت انگیز عود هم بهره مند شویدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<