ویدیو : مدل های زیبا و متفاوت جا شمعی دست ساز

چیدوپلاس 31 فروردین 1398 ، ، ،

در دکوراسیون های مدرن شمع ها به یکی از وسایل تاثیرگذار در زیبایی خانه تبدیل شده اند. شمع ها حس آرامش بخش فراوانی دارند که این حس می تواند در ایجاد انرژی مثبت در خانه بسیار موثر باشد. برای آنکه شمع ها نقش دکوراتیو بهتری داشته باشند می‌ توان آنها را با خلاقیت چیدمان کرد و یا در انواع جاشمعی دست ساز و متفاوتی قرار داد. جا شمعی ها انواع گوناگونی دارد که با متریال های متفاوت و طرح و رنگ های متنوعی ساخته می‌ شوند. در کنار تمامی جا شمعی های موجود در بازار می توان بسیاری از مدل های این دکوری ها را با کمی خلاقیت ساخت. شاید خیلی از مدل هایی که برای تزئین با شمع در نظر دارید را نتوانید در بازار و فروشگاه ها پیدا کنید، بدین منظور می توانید با استفاده از وسایل اطراف تان جاشمعی دست ساز مورد نظر خود را درست کنید. در همه خانه ها تعدادی وسایل جزو چیز های دور ریختنی محسوب می گردند. این وسایل را می توان با کمی خلاقیت تبدیل به یک وسیله دکوراتیو زیبا کرد. ما در ان متن سعی داریم شما را با ساخت انواع جا شمعی از جمله مدل های مختلفی از جاشمعی دست ساز و جاشمعی فانتزی و همینطور جاشمعی شمع وارمر آشنا کنیم. تزئین با شمع برای میز جلو مبلی و میز ناهار خوری کاری جذاب و لذت بخش است.

ساخت انواع جاشمعی دست ساز

روش های مختلفی برای درست کردن جا شمعی وجود دارد. از وسایل و مواد مختلفی برای تزئین با شمع می توان استفاده کرد و انواع جاشمعی دست ساز را ساخت. اینکه شما چه نوع جا شمعی را می خواهید، مثلا به دنیال ساخت یک جاشمعی فانتزی هستید و یا اینکه مدل های کلاسیک جا شمعی را بیشتری می پسندید، در روش ساخت این دکوری ها تاثیر گذار هستند. ما در این متن چند روش ساخت جا شمعی را به شما آموزش می دهیم.

ساخت جا شمعی با استفاده از شیشه مربا و برگ و میوه کاج

با استفاده از یک لیوان پایه دار یا شیشه مربا و کمی برگ درخت کاج خشک شده می توان یک جاشمعی دست ساز شیشه ای زیبا درست کرد. نورپردازی داخل شیشه خصوصا در هنگام شب می تواند بسیار چشمگیر باشد. ‌شیشه به علت شکست های نوری که ایجاد می‌کند نورپردازی‌ های خاصی به وجود می آورد، بدین منظور می توان با استفاده از شیشه های مربا و کمی عناصر تزیینی مانند برگ های پاییزی خشک شده و ریسه های حصیری یک جا شمعی ویژه و یک نورپردازی رمانتیک به وجود آورد. همچنین جا شمعی وقتی با برگ های خشک شده درخت تزیین می شود می تواند نمادی از حضور طبیعت در خانه باشد. از طبیعت و عناصر طبیعی می توان در خانه استفاده بیشتری کرد به طور مثال استفاده از میوه های درخت کاج در یک ظرف تزئینی به همراه تعدادی شمع هم می تواند ایده خوبی برای ساخت جا شمعی باشد. ایده برای درست کردن جا شمعی با استفاده از برگ و میوه کاج فراوان است و مدل های متنوعی از این مدل شمع آرایی را می توان انجام داد. مثلا می توانید یک بشقاب حصیری را انتخاب کردن. یک یا سه عدد شمع ستونی ساده را در مرکز آن قرار دهید و دور تا درو آنها را با میوه های کاج پر کنید. این مدل تزئین با شمع و قرار دادن ان بر روی میز ناهار خوری یا جلو مبلی می تواند بسیار خاص و زیبا باشد.

ساخت جاشمعی دست ساز با استفاده از صدف

وقتی برای تعطیلات به شمال یا جنوب کشور سفر می کنید و به دریا می روید حتما از کنار ساحت صدف و گوش ماهی جمع کرده و با خود به خانه بیاویرد چون بعدا می توانید از آنها برای درست کردن یک جاشمعی فانتزی استفاده کنید. برای درست کردن این جا شمعی می‌ توانید صدف ها و یا گوش ماهی های جمع آوری کرده را درون یک ظرف شیشه ای بریزید و با ذوب کردن پارافین شفاف در داخل آن جاشمعی فانتزی دریایی زیبایی را درست کنید. در انتها می توانید یک روبان را به بالای شیشه پاپیون کنید تا زیبایی جا شمعی تان بیشتر شود.

درست کردن جا شمعی با استفاده از چوب

اگر به کار با چوب علاقمند هستید می توانید یک کنده چوب کوچک را برش زده، محل قرار گیری شمع را بر روی آن سوراخ کرده و یک جاشمعی دست ساز چوبی تمام طبیعی مناسب یک خانه با سبک روستیک درست کنید. برای ساخت جا شمعی با چوب می توان از ایده های دیگری هم استفاده کرد. مثلا هنگامی که در طبیعت گردش می کنید اگر درخت خشکیده ای را دیدید که عمرش تمام شده است با خود به خانه بیاورید و تنه درخت را که دارای قطر حدودی ده سانتی متر است، به اندازه های چهار یا پنج سانتی متری برش بزنید. سپس درون هر کدام از قطعه های بریده شده را به اندازه یک شمع وارمر سوراخ کنید و شمع را درون آن بگذارید. به این ترتیب یک جاشمعی شمع وارمر زیبا تهیه کرده اید.

ایده دیگر برای درست کردن جاشمعی دست ساز چوبی آن است که شاخه های کوچک درختان خشک شده را بردارید و با چسب به صورت عمودی دور تا دور یک ظرف شیشه ای مثل یک شیشه مربا بچسبانید. سپس درون شیشه یک شمع بگذارید و آن را روشن کنید. ایده های ساخت جا شمعی با چوب فراوان است و شما می توانید با شماهده تصاویر موجود در اینترنت از انها ایده بگیرید و انواع جاشمعی فانتزی دست ساز خود را ساخته و در دکوراسیون خانه تان قرار دهید.

جا شمعی
جا شمعی
جا شمعی
جا شمعی
جا شمعی
جا شمعی

ساخت جا شمعی با مواد طبیعی دیگر

اگر بخواهید تماما از عناصر طبیعی در ساخت جا شمعی استفاده کنید؛ به شما استفاده از پوست گردو را پیشنهاد می کنیم. این پوسته ها را می توان همانند روشی که درباره صدف ها گفته شد با پارافین پر کرد و از زیبایی آن لذت برد. ریسه های کنفی نیز عنصر تزئینی کارآمدی برای ساخت جا شمعی هستند. این ریسه ها را می توانید دور یک لیوان شیشه ‌ای بپیچید و با کمترین وسایل و هزینه یک جا شمعی زیبا درست کنید. تزئین با شمع توسط انواع گل های خشک هم روشی دیگر برای ساخت جا شمعی است. برای این کار یک ظرف خاص مثل کاسه یا بشقاب را که می تواند شیشه ای، چوبی، سرامیکی، چینی و یا حتی حصیری باشد را انتخاب کرده و شمع مورد نظر تان را در آن بگذارید. اطراف شمع را با گل های خشک تزیین کنید و زا زیبایی آن لذت ببرید.

ساخت جا شمعی با شیشه مربا رنگ شده

لیوان های بی مصرف و شیشه های مربا را به صورتی دیگر نیز می‌ توان مورد استفاده قرار داد. برای این کار بدنه شیشه مربا را رنگ کرده و پس از خشک شدن رنگ، با استفاده از یک جسم تیز مانند چاقو یا میخ خطوطی را بر روی بدنه رنگ شده شیشه مربا ایجاد کرده و در واقع رنگ را بتراشید، بعد از روشن کردن شمع صحنه خاصی از نور پردازی را مشاهده خواهید کرد. شما با این روش می توانید طرح های مختلفی را بر روی شیشه رنگ شده تان ایجاد کنید. مثلا می توانید کل ظرف شیشه ای را رنگ و کنید تنها در دو طرف شیشه دو فرم شبیه به قلب یا ستاره را بتراشید.

ساخت جا شمعی آویزی

همیشه لازم نیست جا شمعی ها به صورت رومیزی طراحی گردند، زیرا مدل های مختلفی از انواع جاشمعی دست ساز موجود است که به شکل آویز ساخته و بر روی دیوار نصب می شوند و یا از سقف آویزان می گردند. اگر به ظروف شیشه ای نسبتا سبک مثل یک بطری شیشه ای کوچک یا ظرف مربای کوچک یک بند و یا یک ریسمان وصل کنید می توانید جاشمعی فانتزی با سبکی جدید و جذاب داشته باشید. برای زیبایی بیشتری می توانید چند تا از این مدل جا شمعی ها را بسازید و با کنف و یا بند های رنگی مختلف در یک ردیف از سقف یا دیوار آویزان کنید. مثلا برای تزئین تراس یا بالکن این روش بسیار عالی و زیبایی بخش خواهد بود.

ایده های دیگر برای ساخت جاشمعی دست ساز

ساخت جا شمعی بسیار ساده است و این امکان را به شما می دهد که از هنر خود در خانه تان استفاده کنید و ایده های ذهنی خود را تمام و کمال اجرا کنید. همان طور که گفتیم، وسایل دور ریز در همه ی خانه ها پیدا می شود؛ با استفاده بهینه از آنها هم می توان از حجم دور ریزها کاست و هم وسایلی زیبا و خاص طراحی کرد. در ادامه ایده های جذاب را به صورت مختصر معرفی می کنیم. شما می توانید از این ایده ها استفاده کرده، و خلاقیت خودتان را نیز به آنها اضافه کنید و انواع جاشمعی فانتزی و یا جاشمعی شمع وارمر را بسازید و به طور کلی کار تزئین با شمع را به شکل منحصر به فردی انجام دهید.

  • با مقداری خاک رس گل درست کنید و یا گل سفال گری را به صورت آماده بخرید و ظرف های کوچک دست ساز بسازید و شمع های خود را درون آنها بگذارید. از این طریق علاوه بر سرگرم شدن، می توانید مدل های متنوع و جذابی از جا شمعی های مختلف را درست کنید.
  • استوانه های شیشه ای بلند و کوتاه با قطر های متفاوت را خریداری کنید و دور هر کدام از آنها را نخ کنفی بپیچید. می توانید نیمی از استوانه را کنف پیچ کنید و نیم دیگر را همانطور باقی بگذارید. درون استوانه ها شمع قرار دهید و روی کنف هار ا نیز یا خالی بگذارید یا با مروارید و مهره های رنگی تزیین کنید.
  • بر روی یک لیوان یا شیشه مربا مروارید بچسبانید و یک روبان به بالای ظرف پاپیون کنید.
  • یک گوی شیشه ای را بردارید و درون ان شن بریزید. یک شمع استوانه ای را در مرکز گوی بگذارید و اطراف آن را با صدف یا شمع های صدفی پر کنید.
  • از سنگ های کوچک برای تزئین با شمع استفاده کنید و این کار را با یک بشقاب کوچک یا نعلبکی انجام دهید. شمع استوانه ای را درون یک لیوان کوچک گذاشته و در بشقاب قرار دهید. سپس سنگ ها را با چسب به دور لیوان بچسبانید و در انتها با روبان یا کنف تزیین کنید.

 

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

شمع آرایی و نقش آن در دکوراسیون منزل

رنگ آمیزی شیشه های مربا و استفاده در دکوراسیونچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<