دکوراسیون رنگی منزل و بازی با رنگ ها در چیدمان

چیدوپلاس 01 مهر 1396 ، ،

دکوراسیون خانه شما چه رنگی است؟ آیا رنگ خاصی را به عنوان تم رنگی چیدمان خانه خود انتخاب کرده اید؟ دکوراسیون رنگی منزل یعنی اینکه شما یک یا چند رنگ را برای استفاده در چیدمان به کار برده و از فضای رنگی و خاصی که ایجاد نموده اید، لذت ببرید. ممکن است از یک یا دو رنگ برای این کار استفاده کنید و شاید هم ترجیح دهید دکوراسیون داخلی خانه با رنگهای شاد آراسته گردد. ما در این متن می خواهیم درباره دکوراسیون رنگی منزل صحبت کنیم و به شما بگوییم که چطور می توان با کاربرد رنگ های مختلف دکور خانه را زیبا تر کرد. اگر دوست دارید بدانید که چه رنگی برای پذیرایی مناسب است یا در اتاق خواب بهتر است از چه رنگی استفاده شود، با ما در این متن همراه باشید.

دکوراسیون رنگی منزل و در نظر گرفتن یک تم رنگی

خیلی وقت ها برای دکوراسیون خانه یک تم رنگی در نظر گرفته می شود. برای مثال تم رنگی کرم؛ در این صورت از مبلمان گرفته تا پرده ها و فرش و دیوار ها در  طیف رنگی کرم انتخاب می شوند، این یک روش برای چیدمان است. به کار بردن تم رنگی باعث می شود که هارمونی ایجاد شده و همه چیز با هم هماهنگی داشته باشد. دکوراسیون رنگی منزل با استفاده از تم رنگی می تواند با رنگ های مختلفی ایجاد شود. هر رنگی که مورد علاقه شماست و هر رنگی که با فضای خانه تان هماهنگی و تناسب دارد. برای مثال در انتخاب رنگ باید متراژ خانه تان را در نظر داشته باشید. همیشه پیشنهاد می شود که اگر خانه تان کوچک است به سراغ رنگ های تیره و رنگ های گروه خاکستری نروید زیرا فضا را کوچک و دلگیر می کنند. در عوض برای خانه های کوچک انتخاب رنگ های روشن عالی است.

نکته مهم دیگر درباره انتخاب تم رنگی در دکوراسیون رنگی منزل آن است که اگر یک رنگ را برای این کار انتخاب می کنید، نیازی نیست تمامی وسایل دارای همان رنگ خاص باشند. شما باید بتوانید که از رنگ های دیگر به عنوان مکمل برای بهتر شدن چیدمان خانه تان در کنار رنگ اصلی استفاده نمایید. به عنوان مثال در تم رنگی کرم، اگر همه فضای خانه کرم رنگ باشد، همه چیز تکراری، خسته کننده و غیر جذاب می شود. اما هنگامی که از رنگی مانند قهوه ای تیره و یا طوسی و حتی سبز تیره در کنار کرم استفاده نمایید، آنگاه دکوراسیون خانه تان زیبا تر و جذاب تر می گردد.

دکوراسیون رنگی منزل و استفاده از رنگ های شاد در آن

بسیاری از افراد هستند که عاشق رنگ های مختلف اند و دوست دارند خانه های شان سرشار از رنگ و انرژی و سر زندگی باشد. باید گفت بازی با رنگ ها در دکوراسیون هم یک روش دیگر در چیدمان خانه است که باید آن را به عنوان یک روش مهم، جدی گرفت. رنگ چشم گیر ترین و انعطاف پذیر ترین عنصر دکوراسیون است. زندگی هر شخص به وسیله رنگ ها غنی می شود و رنگ است که به زندگی روح و انرژی می بخشد. رنگ مانند موسیقی عمل می کند. این موسیقی هم می تواند آرام و هارمونیک باشد و هم می تواند موسیقی شاد و انرژی بخشی شود و انسان را به رقص با رنگ ها وادار کند. به موسیقی زندگی خود فکر کنید و ببینید دوست دارید چه نوایی در خانه تان بپیچد. پر واضح است که خانه هر کس نشان دهنده شخصیت و علاقه مندی های اوست. خانه جایی برای آرامش و استراحت فرد است و باید به نحوی چیدمان شود که بیشترین حس آسایش و راحتی را منتقل کند. بسیاری از افراد با وجود اینکه به سبک دکوراسیون رنگی و شاد علاقه دارند اما از اجرای آن در خانه خود مطمئن نیستند و یا می ترسند.

ساده ترین و موثر ترین روش برای شروع کار دکوراسیون رنگی منزل دقت کردن در تمامی ترکیب های رنگی است. مرحله بعد ایجاد یک پالت رنگی پر از رنگ های شاد و جذاب در خانه است. نگران نباشید، تنها مساله حفظ تعادل و تناسبات است. اگر می ترسید که مبل، پرده و فرش رنگی تهیه کنید از عناصر کوچک تر مانند کوسن، تابلو، گلدان و حتی کتاب های رنگی شروع کنید. مطمئن باشید که پس از مدتی محیطی زیبا، دلفریب و جذاب را در خانه تان ایجاد کرده اید و دیدن خانه و زندگی در آن هر روز شادابی و نشاط را برای تان به همراه خواهد داشت.

چگونه می توان بهترین رنگ را برای دکوراسیون رنگی منزل انتخاب کرد؟

دکوراسیون داخلی خانه با رنگهای شاد می تواند محیطی پر انرژی و با طراوات را ایجاد کند. جهت انتخاب بهترین رنگ برای دکوراسیون رنگی منزل می توانید از چند روش مختلف استفاده کنید که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

  • در اینترنت جستجو کنید و به سایت های مربوط به دکوراسیون منزل سر بزنید: جستجو کردن در سایت های مختلف و مشاهده تصاویر گوناگون می تواند ایده های خوبی برای دکوراسیون در اختیار تان قرار دهد. با مشاهده این تصاویر می توانید کاربرد رنگ های مختلف را در چیدمان خانه ببینید و بر اساس سلیقه و دیگر پارامتر ها از تصاویر الگو برداری کنید.
  • سلیقه، روحیه و شخصیت خود و اعضای خانواده را در نظر بگیرید و بهترین رنگ هایی که با آن تناسب دارد را انتخاب کنید: برای مثال اگر فردی پر انرژی و شوخ هستید، در انتخاب رنگ برای دکوراسیون رنگی منزل تان باید همین ویژگی ها را مد نظر داشته باشید. اما چنانچه فردی آرام هستید و فضایی آرامش بخش و ساکت را دوست دارید، رنگ های گرم و روشن و پاستلی بهترین انتخاب برای تان است.
  • نگاهی به چرخه رنگی بیاندازید: چرخه رنگی ایتن تمامی رنگ هایی را که می تواند در دکوراسیون رنگی منزل به کار برده شود، در خود دارد. با نگاه کردن به آن می توانید از ترکیب های رنگی مختلف در خانه خود استفاده کنید.
  • سبک دکوراسیون خانه تان را در انتخاب رنگ مد نظر داشته باشید: سبک دکوراسیون تاثیر مهمی بر انتخاب رنگ دارد. اگر چیدمان خانه تان کلاسیک است، باید رنگ انتخابی تان در بین رنگ های گرم و طلایی باشد، اما اگر دکوراسیون منزل تان مدرن است، با دست باز تری می توانید به انتخاب رنگ دلخواه تان بپردازید.
  • متراژ و میزان نور خانه را در انتخاب رنگ در نظر بگیرید: همانگونه که گفته شد بزرگی و کوچکی خانه تاثیر مستقیمی بر انتخاب رنگ دارد. در خانه هایی با سالن کوچک و همینطور زمانی که در طول روز نور کمی از پنجره ها به خانه تان وارد می شود بهتر است از رنگ های روشن در دکوراسیون رنگی منزل استفاده شود.

روش هایی برای ایجاد دکوراسیون رنگی منزل

شاید فکر کنید ایجاد یک دکوراسیون رنگی در خانه نیازمند طرح و برنامه مشخصی است. این فکر کاملا درست است و منظور ما از دکوراسیون رنگی این نیست که بدون فکر و سلیقه و خلاقیت هر رنگی را در هر کجا قرار دهیم. این کار تنها به نا مرتب شدن فضای زندگی و خسته شدن چشم ها منجر می شود. پس در ایجاد دکوراسیون رنگی منزل هم باید اصولی را رعایت کرد. یک پیشنهاد برای ایجاد دکوراسیون رنگی منزل این است که اگر خانه نسبتا کوچکی دارید هر بخش از خانه را به وسیله رنگ از بخش دیگر جدا کنید. برای مثال اگر خانه شما به گونه ای طراحی شده که دارای یک سالن مشترک برای پذیرایی و نشیمن است، بخشی از این سالن که مربوط به مبلمان پذیرایی است را به رنگی خاص و بخش دیگر که مربوط به نشیمن و تلویزیون است را با رنگی دیگر چیدمان نمایید. نکته مهم آن است که این دو رنگ باید در ارتباط با همدیگر باشند. مثلا می توانید از دو طیف تیره و روشن یک رنگ برای این کار استفاده نمایید. یا آنکه دو رنگ هماهنگ با همدیگر را در این دو بخش به کار ببرید. البته این موضوع تنها مربوط به خانه های کوچک نیست و در خانه های بزرگ هم با خیال راحت تری می توان چنین ایده هایی را اجرا کرد.

دکوراسیون رنگی منزل
دکوراسیون رنگی منزل
دکوراسیون رنگی منزل
دکوراسیون رنگی منزل
دکوراسیون رنگی منزل
دکوراسیون رنگی منزل
دکوراسیون رنگی منزل
دکوراسیون رنگی منزل
دکوراسیون رنگی منزل

دکوراسیون رنگی منزل و انتخاب رنگ مناسب برای سالن پذیرایی و نشیمن

چه رنگی برای پذیرایی مناسب است و چه رنگی می تواند در فضای اتاق نشیمن به کار رود؟ برای انتخاب رنگ مناسب سالن پذیرایی شاید دیگر لازم باشد رنگ های کلاسیک را فراموش کنید و به سراغ رنگ های غیر معمول تر بروید. در دکوراسیون های مدرن می توانید از بسیاری از رنگ های شاد و مختلف استفاده کنید. به رنگ هایی نظیر سبز و قرمز و سرمه ای و زرد و سرخابی و غیره اجازه ورود دهید تا ببینید چقدر دکوراسیون خانه تان متفاوت و پر انرژی می شود. البته در این باره باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که فضای سالن پذیرایی کمی رسمی است و باید از رنگی در آن استفاده شود که متناسب با این فضا باشد. اما برای نشیمن انتخاب رنگ از محدوده وسیع تری قابل انجام است و تعداد رنگ های قابل استفاده برای آن بسیار بیشتر است. اما به طور کلی در پاسخ به این سوال که چه رنگی برای پذیرایی مناسب است باید گفت که سبک دکوراسیون و متراژ سالن مهم ترین عوامل در این انتخاب خواهند بود.

فضای نشیمن که نسبت به سالن پذیرایی از رسمیت کمتری برخوردار است و این مکان معمولا برای دور همی های خانوادگی و دوستانه مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند با رنگ های شاد تری چیدمان شود. همچنین از بافت و طرح نیز به میزان گسترده ای می توان در این فضا استفاده نمود. کاغذ دیواری های طرح دار و رنگی، پارچه های طرح دار برای روکش کاناپه و کوسن ها، استفاده از اکسسوری های مختلف همگی در ایجاد یک فضای رنگی و پر شور و حال تاثیر گذارند.

پیشنهاد های رنگی برای دکوراسیون رنگی منزل

ایده های متنوعی برای کاربرد این رنگ ها وجود دارد. یک پیشنهاد جذاب قرار دادن یک کاناپه سرمه ای و تعداد زیادی کوسن با رنگ های رنگین کمان است. رنگ های سبز تیره و روشن و زرد و صورتی و قرمز و آبی روشن و نارنجی را در کنار هم بچینید و از دنیای رنگی آنها لذت ببرید. همچنین می توانید از مبل های تک با پارچه های رنگی دیگر هم در کنار کاناپه خود استفاده کنید. مثلا اگر کاناپه سرمه ای با کوسن های رنگین کمانی دارید، یک مبل تک به رنگ یکی از کوسن ها را در کنار کاناپه قرار دهید. به طور کلی در چیدمان های رنگی یکی از مهم ترین کارهایی که انجام می شود انتخاب دو رنگ برای یک ست مبلمان است. رنگ صورتی تیره و شاد به همراه آبی نفتی، نارنجی و سبز، آبی فیروزه ای و لیمویی، سرخابی و سبز کله غازی، گلبهی و آبی فیروزه ای و دیگر ترکیبات رنگی برای ست کردن در مبلمان پیشنهاد های خوبی هستند. برای زیبا تر کردن دکوراسیون داخلی خانه با رنگهای شاد می توانید کوسن های رنگی و گل دار تهیه کنید و به تعداد زیاد بر روی مبلمان قرار دهید. همچنین استفاده از شال مبل با رنگ های متفاوت ایده جذابی در این رابطه است. عکس های موجود در این متن شما را برای داشتن یک خانه رنگی راهنمایی می کنند.

رنگ دیوارها و پرده در دکوراسیون رنگی منزل

وقتی صحبت از استفاده بیشتر از رنگ های جذاب و شاد در دکوراسیون می شود، منظور فقط رنگ مبلمان نیست. با رنگ آمیزی دیوار ها نیز به رنگی تر کردن خانه خود کمک کنید. برای مثال می توانید رنگ یکی از دیوار ها را همرنگ با یکی از مبل های تان انتخاب کنید. اگر کاناپه تان رنگ سرخابی و مبل تک به رنگ سبز یا آبی کله غازی بود، می توانید دیوار پشت کاناپه را سبز کله غازی کنید. این پیشنهاد درباره دیگر ترکیبات رنگی نیز صدق می کند. فقط توجه داشته باشید که اگر خانه تان کوچک است، برای دیوارها زیاد از رنگ های تیره استفاده نکنید. وجود یک دیوار رنگی در خانه می تواند تبدیل به یک نقطه کانونی شود. دیواری که در معرض دید بیشتری قرار دارد را برای این کار اختصاص دهید. برای رنگی کردن دیوار می توانید از انواع کاغذ دیواری ها هم استفاده کنید. کاغذ دیواری های طرح داری که دارای مدل ها و رنگ های متنوعی هستند و فضایی جذاب و زیبا را پدید می آورند.

پرده ها نیز به همین شکل قابل طراحی و رنگ آمیزی هستند. به عنوان مثال در خانه ای که مبلمان آن ترکیب رنگی سرمه ای و زرد است و کوسن های رنگین کمانی بر روی کاناپه قرار داده شده است، رنگ پرده ها را به رنگ کوسن ها انتخاب کنید. این کاری جسورانه است اما مطمئن باشید فضای خانه تان را دگرگون می کند. پرده های حریر رنگی و گلدار و همینطور پرده های حریر سفید با والان های رنگی امکان فوق العاده ای برای شما ایجاد می کنند تا خانه ای رنگی و شاد و پر از حال خوب داشته باشید.

استفاده از اکسسوری ها در دکوراسیون رنگی منزل

همانطور که گفته شد اگر از بازی با رنگ ها هراس دارید و هنوز جرات کار با رنگ را به شکل گسترده مثلا در مبلمان یا دیوار ها ندارید، از اکسسوری های رنگی در دکوراسیون خود استفاده کنید. شیشه های رنگی در شکل ها و طرح های مختلف در کنار هم بر روی قفسه ها نمایی رنگی و جذاب ایجاد می کنند. آباژور با کلاهک های پارچه ای همرنگ و هم طرح با کوسن ها و پرده ها پیشنهادی دیگر در این زمینه است. نصب تابلو های نقاشی با انبوهی از رنگ های شاد و سر زنده بر روی دیوار ها یک ایده بی نظیر دیگر خواهد بود. استفاده از گلدان های گل طبیعی در دکوراسیون، خانه تان را سرشار از حسی عالی می کند. همچنین گل های شاخه بریده مانند رز و ژرورا و میخک و داوودی در گلدان های رنگی بسیار انرژی بخش هستند. آویزان کردن لوستر هایی با حباب های رنگی هم ایده خوبی است. حتی در اتاق نشیمن و بر روی میز جلوی کاناپه می توانید از بشقاب ها و تزیینات رنگی استفاده کنید. بشقاب های میوه خوری و لیوان های چای تان هم می توانند رنگی انتخاب شوند، هر رنگ مخصوص یک نفر. در این نوع دکوراسیون برای فرش ها هم می توانید از رنگ های متنوع بهره گیرید. گلیم ها و قالیچه های رنگی هم برای اتاق نشیمن زیبا هستند.

دکوراسیون رنگی منزل و بهترین رنگ برای اتاق خواب

اتاق خواب نیز همانند دیگر بخش های خانه می تواند به شکلی رنگی و سر زنده چیدمان شود. در اتاق خواب به رنگ دیوار پشت تخت خواب توجه کنید. برای این دیوار می توانید از یک رنگ تیره و زیبا استفاده کنید و آن را با رنگ رو تختی تان ست کنید. مثلا اگر این دیوار به رنگ سبز تیره باشد، استفاده از یک رو تختی طرح دار که دارای رنگ سبز است هماهنگی جذابی را در اتاق خواب ایجاد می نماید. این کار را در مورد ترکیب های رنگی مختلفی می توان انجام داد. همچنین استفاده از کاغذ دیواری طرح دار، بالشتک ها و کوسن های رنگی برای روی تخت، رنگ درب کمد دیواری ها، اکسسوری های موجود در اتاق خواب و پرده ها نیز به ایجاد یک چیدمان رنگی و دلچسب کمک زیادی می کنند.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

استفاده از رنگ صورتی در خانه، رنگ عشق و عاشقی بدون قید و شرط

ترکیب این رنگ های لطیف پاستلی در خانه تان بی نظیر می شودچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<