جدیدترین مدل های گلدان سیمانی و بتنی در اندازه های مختلف

چیدوپلاس 09 خرداد 1400 ،

گلدان های گل و گیاه هم مانند سایر وسایل منزل رو به سمت مدرن شدن دارند و هر روز طرح های جدید تری از آنها وارد بازار می شود. یکی از مدل های مدرن و امروزی گلدان گل، گلدان سیمانی و بتنی است. این گلدان ها در طرح های جالبی ساخته می شوند و به طور طبیعی دارای رنگ های خاکستری روشن و تیره هستند اما به رنگ های دیگری هم رنگ آمیزی می شوند. گلدان سیمانی و گلدان بتنی با استفاده از قالب های مخصوص که هر کدام اندازه ها و طرح های منحصر به فردی دارند، قالب گیری شده و برای فضاهای داخلی و همینطور فضاهای خارجی مانند حیاط و تراس مورد استفاده قرار می گیرند.

ماده اصلی جهت ساخت این گلدان ها، سیمان و بتن هستند، این دو ماده از ترکیب آهک با سایر مواد تشکیل شده اند؛ در واقع می توان گفت که سیمان از ترکیب آهک و خاک رس و بتن از ترکیب سیمان، ماسه و سنگدانه های ریز ساخته شده و هر دوی آنها به وسیله آب به عمل می آیند. سیمان و بتن هر دو در ترکیب با آب به جسم های سخت و سنگی بدل می شوند، اما بتن دارای مقاومت بیشتری نسبت به سیمان است. پس اینطور نتیجه گیری می شود که اگر گلدان را برای فضاهای بازی که در معرض عوامل مختلف است می خواهید، بهتر است از گلدان بتنی استفاده کنید تا خیال تان از بابت دوام و ماندگاری آن راحت باشد.

انواع مدل های گلدان سیمانی و گلدان بتنی

بسته به قالبی که در ساخت گلدان سیمانی و بتنی مورد استفاده قرار می گیرد، مدل های گوناگونی از آنها موجود است. بعضی از مدل ها به صورت استوانه های ساده و بعضی دیگر دارای طرح های هندسی هستند. رنگ خاکستری این گلدان ها نیز به مدرن تر شدن آنها کمک خواهد کرد. مدرن بودن طرح ها به معنی سادگی و عاری بودن آنها از هر نوع تزیینات شلوغ یا خطوط اضافه ای است. طرح های استوانه ای، طرح های شش ضلعی، مخروط، کره، مکعبی و طرح های دیگر اینچنینی برای ساخت گلدان سیمانی و گلدان بتنی مورد استفاده قرار می گیرد. گلدان گل به خودی خود وسیله ای تزیینی محسوب می شود، حال اگر از گلدان سیمانی و گلدان بتنی برای گیاه استفاده شود، دکوری بودن گلدان بیشتر به چشم خواهد آمد. رنگ خاکستری این گلدان ها در کنار رنگ سبز تازه و پر طراوت برگ گیاهان تصویری به شدت جذاب ایجاد کرده و دکور خانه را تحت تاثیر قرار می دهد.

  • گلدان سیمانی و گلدان بتنی کوچک

گلدان های سیمانی و بتنی اندازه های گوناگونی داشته، اندازه های کوچک آن را می توان بر روی میز قرار داد و درون شان گل های کاکتوس کوچک یا درختچه های تزیینی کاشت.

گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
گلدان بتنی
  • گلدان سیمانی و گلدان بتنی بزرگ

از گلدان سیمانی و گلدان بتنی بزرگ در فضای خانه ها یا در تراس و محوطه یا در کافه ها و همینطور پاساژ ها، مغازه ها و فروشگاه های لاکچری استفاده می گردد، مدل های مختلف گلدان های سیمانی بزرگ را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

گلدان سیمانی
گلدان سیمانی
گلدان سیمانی
گلدان سیمانی
گلدان سیمانی
گلدان سیمانی
گلدان سیمانی
گلدان سیمانی
گلدان سیمانی

رنگ و ویژگی های گلدان سیمانی و گلدان بتنی

سیمان و بتن دارای رنگ خاکستری هستند و گلدان های ساخته شده از این مواد نیز دارای همین رنگ ها خواهند بود. اگر گلدان سیمانی از سیمان معمولی ساخته شود دارای رنگ خاکستری تیره و اگر از سیمان سفید ساخته شود دارای رنگ خاکستری روشن است. از گلدان سیمانی و گلدان بتنی به طور ساده و بدون پوشش رنگ اضافی استفاده می شود زیرا همین رنگ خاکستری است که ظاهر گلدان سیمانی و بتنی را خاص و منحصر به فرد کرده است، اما در صورت دلخواه می توان این گلدان ها را با کمک رنگ اکریلیک رنگ آمیزی نمود. همچنین استفاده از رنگ طلایی به صورت محدود (در حد یک خط نازک و یا یک طرح ساده و مختصر) بر روی گلدان سیمانی و گلدان بتنی زیبا کننده آن خواهد بود.

گلدان های سیمانی و بتنی مقاومت خوبی در برابر رطوبت دارند، پس از بابت رطوبت خاک و آبی که به گیاه می دهید هیچ نگرانی نداشته باشید. همچنین گلدان سیمانی و گلدان بتنی دارای طول عمری بالا بوده و اگر برای آن اتفاق خاصی نظیر افتادن از ارتفاع زیاد و یا ضربه های خیلی محکم نیافتد، سال های سال برای شما باقی خواهد ماند. یکی از ویژگی های مهم گلدان سیمانی و گلدان بتنی طراحی های ظریف آن برای کاربرد های خانگی است. تضاد میان بتن و سیمان که موادی سخت به شمار می روند با مدل های مینیمالی که از آنها ساخته می شود، تضادی جذاب و جالب توجه است.

از گلدان سیمانی و گلدان بتنی برای چه گیاهانی استفاده می شود؟

این گلدان ها خاصیت نگهداری رطوبت در خود را دارند بنابراین بهتر است در آنها از گیاهانی استفاده شود که نیاز به آبیاری کمی دارند. گیاهانی نظیر کاکتوس و گیاه سانسوریا بهترین گزینه ها برای کاشت درون گلدان سیمانی و گلدان بتنی هستند. همچنین به دلیل اینکه هر چه گلدان بزرگ تر باشد دارای وزن بالاتری هم خواهد بود، پیشنهاد می شود برای خانه گیاه های آپارتمانی با اندازه های کوچک تا متوسط در این گلدان ها کاشته شوند تا جابجایی و حمل آنها سخت نباشد. اما برای فضاهای باز مانند حیاط و یا گلدان های شهری که نیاز به جایجایی گلدان کمتر است، می توان در ابعاد بزرگ از این گلدان ها استفاده نمود.

روش ساخت گلدان سیمانی در خانه

شما می توانید به سادگی یک گلدان سیمانی زیبا در خانه بسازید و از آن استفاده نمایید. روش کار زیاد سخت نیست و البته به اندازه کافی لذت بخش است. برای ساخت گلدان سیمانی در خانه به مقداری سیمان، روغن و یا اسپری روغنی مخصوص آشپزی (اسپری پخت و پز)، دو ظرف پلاستیکی با اندازه دلخواه، سطل برای درست کردن مخلوط سیمان، آجر یا جسمی سنگین، کاغذ سنباده و بیلچه یا ماله نیاز دارید. سیمان را می توانید از مغازه های مصالح فروشی تهیه کنید اما باید این را بدانید که سیمان در کیسه های چند کیلویی به فروش می رسد و حجم بالایی دارد.

برای شروع کار ساخت گلدان سیمانی به دو ظرف پلاستیکی با اندازه های بزرگ و کوچک نیاز دارید. ظرف بزرگ تر به عنوان ظرف اصلی که ملات سیمان درون آن ریخته می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا درون ظرف بزرگ تر را به خوبی با روغن و قلمو و یا اسپری روغنی پخت و پز چرب کنید. این کار برای آن است که سیمان پس از خشک شدن به راحتی از ظرف جدا گردد. در سطلی مناسب ملات سیمان را با توجه به دستوری که بر روی کیسه سیمان وجود دارد، بسازید. معمولا نسبت دو به یک سیمان و آب را با هم مخلوط می کنند. سپس مقداری از مخلوط سیمان ساخته شده را درون ظرف بزرگ تر ریخته و ظرف کوچک تر را در مرکز آن بگذارید. درون ظرف کوچک تر آجر قرار دهید تا ظرف در جای خود ثابت قرار گیرد و تکان نخورد. زمانی معادل یک و یا چند شبانه روز (بسته به حجم سیمان و ابعاد گلدان) صبر کنید تا سیمان کاملا خشک و سفت شود. ظروف پلاستیکی را از سیمان جدا کرده و گلدان تان را سمباده بزنید تا سطح آن صاف و یکدست شود. گلدان شما آماده است، پس از خشک شدن کامل، با کمک دریل یک سوراخ در ته آن ایجاد کرده و درون آن خاک بریزید و گیاهان خود را بکارید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

جدیدترین و شیک ترین مدل های گلدان و استند فلزیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<