اندازه استاندارد تشک چقدر است؟ راهنمای ابعاد تشک های مختلف

چیدو پلاس 15 اسفند 1400

در خرید تشک علاوه بر آنکه موضوع جنس و کیفیت آن مهم است، ابعاد و اندازه آن نیز باید مد نظر قرار گیرد به طوری که به خوبی بر روی تخت جا افتاده و کاملا مطابق با اندازه های تخت خواب باشد. داشتن اطلاعات کافی درباره محصولی که خریداری می کنید به شما کمک زیادی خواهد کرد تا بتوانید بهترین انتخاب و خرید را داشته باشید و در این متن به موضوع ابعاد تشک یک نفره، دونفره، ابعاد تشک کودک و ابعاد تشک کینگ و کوئین پرداخته می شود.

موارد مهم درباره اندازه استاندارد تشک

معمولا تخت خواب های یک نفره و دو نفره با ابعاد استانداردی ساخته می شوند و تشک هایی که برای این تخت ها تولید می گردند نیز با ابعاد تخت ها هماهنگی دارند. اما یکی از موارد مهم درباره اندازه استاندارد تشک در هنگام خرید آن است که برای اطمینان از خریدی که انجام می دهید، با یک متر ابعاد دقیق تخت خواب خود را از قبل اندازه گرفته باشید. برای این کار تشک قبلی را از تخت خواب خارج کنید و سپس اندازه گیری نمایید. در صورتیکه تخت خواب تان دارای لبه است، برای اندازه گیری باید لبه داخلی تخت را متر بزنید. این کار را برای طول و عرض داخلی تخت خواب تان انجام دهید و اندازه های دقیق را یادداشت نمایید.

انواع اندازه های تشک

امروزه تشک هایی که با نام تشک خوشخواب شناخته می شوند و در برند های مختلف تولید می گردند، در سایز ها، ابعاد، وزن ها و کیفیت های مختلفی ساخته شده و در بازار موجود هستند. همچنین رده های سنی مختلف نیز در تولید انواع مختلف تشک تاثیر گذار است و تشک بزرگسال، نوجوان، کودک و نوزاد در سایز های مختلف قابل خریداری هستند. تشک های یک نفره و دو نفره هم برای تخت خواب های یک نفره و دو نفره تولید می شوند. البته تشک یک و نیم نفره هم که ابعادی مابین یک و دو نفره دارد، در بازار قابل خریداری است. در این میان می توان سایز های سفارشی را نیز در نظر گرفت که قابل سفارش دادن هستند.

ابعاد تشک یک نفره چقدر است؟

تشک های یک نفره به عنوان بخش بزرگی از سفارشات و خرید های مشتریان دارای ابعاد استاندارد و مشخصی است و در سه سایز تولید می گردد. ابعاد تشک یک نفره در زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

  • سایز 200 در 90

این سایز استاندارد تشک تک نفره برای بزرگسالانی است که دارای جثه متوسط هستند. به این تشک ها، تشک 90 هم گفته می شود.

  • سایز 200 در 100

این یک سایز سفارشی است و در میان سایز های دیگر از مشتریان کمتری برخوردار است.

  • سایز 200 در 120

بزرگسالانی که دارای جثه بزرگ هستند و یا آنهایی که در خواب زیاد غلت می زنند و به فضای بیشتری برای خواب نیاز دارند، تشکی با این ابعاد را برای خود انتخاب می کنند.

اندازه تشک دونفره

اندازه استاندارد تشک دو نفره به گونه تعیین شده است که دو نفر می توانند به راحتی در کنار یکدیگر بخوابند و فضای کافی برای غلت خوردن را هم داشته باشند. این تشک ها که مخصوص زوج ها و تخت خواب های دو نفره هستند، به مانند تشک های یک نفره، طرفداران زیادی دارند. اندازه تشک دونفره نیز در سه سایز مختلف قابل بیان است که در زیر به این ابعاد می پردازیم:

  • سایز 200 در 140

تخت خواب های ساخته شده در این ابعاد بسیار کم است، به همین دلیل مشتریان این اندازه تشک دونفره نیز کم هستند. در واقع این ابعاد برای کسانی مناسب است که دارای اتاق خواب بسیار کوچکی هستند و فضای شان آنقدر کم است که نمی توانند از تخت خواب های دو نفره استاندارد و مرسوم استفاده نمایند. برای این اندازه تشک دونفره ملحفه و رو تختی های آماده نیز در بازار کم بوده و اگر این ابعاد را برای تخت خواب و تشک خود انتخاب کرده اید، باید ملحفه و رو تختی تان را سفارشی خرید کنید.

  • سایز 200 در 160

متداول ترین و پر فروش ترین سایز برای اندازه تشک دونفره همین ابعاد بوده و به آن کوئین سایز هم می گویند. این اندازه استاندارد تشک دو نفره بوده و برای اتاق خواب هایی با متراژ متوسط که یک تخت خواب دو نفره استاندارد در آن جای می گیرد، تولید شده اند. بیشتر افراد برای خرید تشک دو نفره به سراغ همین سایز می روند.

  • سایز 200 در 180

این ابعاد بزرگ ترین اندازه تشک دونفره است که به آن کینگ سایز هم می گویند. این تشک ها با ابعادی ساخته شده اند که که برای هر نفر 90 سانتی متر فضا وجود دارد. سطح این تشک بسیار بزرگ و جا دار است و اگر خودتان و یا همسرتان عادت دارید در خواب زیاد غلت بزنید، این تشک برای تان بسیار مناسب است.

ابعاد تشک کینگ

همانطور که در بالا گفته شد ابعاد تشک کینگ 200 در 180 سانتی متر است. با وجود مزایایی که در قسمت قبلی پیرامون تشک های دونفره بسیار بزرگ گفته شد، این نکته را هم باید بدانید که برای چنین تشکی باید تخت خوابی بزرگ داشت و داشتن تخت خواب بزرگ نیازمند یک اتاق خواب بزرگ تر است. پس اگه خانه تان دارای متراژ متوسط است و اتاق خواب بسیار بزرگی ندارید، باید فکر تشک کینگ را سر بیرون آورید.

ابعاد تشک کودک و نوجوان

کودکان و نوجوانان به دلیل بودن در سن رشد و شکل گیری استخوان ها و ستون فقرات شان باید از بهترین وسایل خواب استفاده کنند. برای آنها باید از تشک هایی که مخصوص خودشان است استفاده شود. تشک هایی که متناسب با جثه، وزن و قد کودک و نوجوان ساخته شده اند و بنابراین به گونه ای هستند که بدن آنها در هنگام خواب، در بهترین وضعیت قرار می گیرد. ابعاد تشک کودک و تشک مخصوص نوجوان دارای ابعاد 180 در 80 سانتی متر است. به دلیل آنکه نوجوان در سن رشد بوده و قد او با سرعت بیشتری رو به بلند شدن می رود، طول تشک را 180 سانتی متر در نظر گرفته اند. اما ابعاد تشک کودک و نوزاد در دو اندازه 130 در 70 سانتی متر و 135 در 75 وجود دارند که برای سنین بسیار پایین مناسب اند. البته ابعاد تشک نوزاد یک استاندارد جهانی دارد و آن 120 در 68 سانتی متر است که این اندازه ها بهترین حالت را برای آسایش کودک و نوزاد فراهم می نماید.

نگاهی کلی به اندازه استاندارد تشک

سایز نوزاد 70 × 130
سایز نوجوان 80 × 180
سایز یک نفره 90 × 200
سایز یک نفره که کمتر مرسوم است 100 × 200
سایز یک نفره بزرگ 120 × 200
سایز یک و نیم نفره 140 × 200
سایز کوئین 160 × 200
سایز کینگ 180 × 200
سایز سوپر کینگ 200 × 200

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

معرفی ۵ مورد از بهترین تشک های ایرانیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<