ابعاد اندازه استاندارد وان جکوزی چقدر است؟

چیدو پلاس 28 اسفند 1400 ،

هنگام خرید وان حمام با انتخاب‌های متعددی روبه‌رو هستید. در واقع میان صدها مدل، اندازه، شکل، جنس و رنگ حق انتخاب دارید. این مساله می‌تواند باعث شود هنگام خرید وان حمام مورد نظرتان، گیج و سردرگم شوید. به طور خلاصه قبل از خرید وان حمام مواردی مانند متریال به کار رفته، قیمت، کیفیت و ظرفیت وان در انتخاب شما‌ موثر هستند. از آنجایی که متراژ حمام در هر خانه ای با دیگری متفاوت است، همچنین تعداد و قد نفراتی که از وان استفاده می کنند با هم فرق دارد. قبل از خرید باید ابعاد مورد نظر خود را هم بدانید تا بتوانید وان متناسب با آن را پیدا و خریداری نمایید.

در ادامه مطلب به معرفی مهم‌ترین نکاتی خواهیم پرداخت که هنگام خرید وان حمام می‌بایست به آن‌ها دقت کنید. امید است با این اطلاعات بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

  • پیش از اقدام به خرید وان حمام حتما فضای حمام را به طور دقیق اندازه‌گیری و محل قرارگیری وان را در نظر بگیرید.
  • وان به دلیل هزینه بالا، سختی تعویض و زمان‌بر بودن نصب آن، از لوازمی است که بهتر است برای همان انتخاب اول به طور کامل دقت کنید.
  • میزان ظرفیت آب وان و همچنین متناسب بودن اندازه فضای داخلی آن با قد شما از نکات بسیار مهم در هنگام خرید وان حمام است.

ابعاد وان چقدر است؟

در جدول زیر تعدادی از اندازه های استاندارد که در ساخت وان های یک نفره، دو نفره و خردسال به کار می رود، آورده شده است.

ابعاد وان طول

(سانتی متر)

عرض

(سانتی متر)

ارتفاع

(سانتی متر)

قیمت

(تومان)

اندازه وان یک نفره 180 80 60 7.245.000
اندازه وان یک نفره 140 70 66 6.000.000
اندازه وان یک نفره 170 80 60 6.780.000
اندازه وان دو نفره سه گوش 170 120 60 8.000.000
وان سه گوش خردسال 100 100 50 5.000.000
اندازه وان یک نفره سه گوش 155 102 60 7.245.000
اندازه وان یک نفره گرد 120 120 60 7.245.000
اندازه وان دو نفره 180 120 60 8.850.000
اندازه وان یک نفره سکو دار 150 70 80 6.325.000

 

وان یا وان جکوزی

وان شکلی ساده دارد و فقط آب درون آن پر خواهد شد و امکانات دیگری ندارد؛ وان جکوزی یک وان مدرن تر است که آب بوسیله خروجی هایی که بر روی بدنه داخلی آن تعبیه شده، به شدت به درون وان پرتاب می شود و در واقع ماساژور بدن و عضلات نیز محسوب می شود. استفاده از جکوزی هم با هدف درمانی و هم برای تفریح و تمدد اعصاب و گذراندن ساعاتی خوش صورت می گیرد. در بیشتر استخر های عمومی جکوزی های بزرگ با پمپ های بسیار قوی و خروجی های زیاد وجود دارند اما سیستم لوله کشی آنها از لحاظ ساختاری تفاوت چندانی با نوع خانگی ندارد. وان جکوزی خانگی یک سیستم بسیار ساده و جمع و جور است که همان قابلیت های وان های بزرگ عمومی را داراست که برای استفاده افراد بصورت 1 تا نهایتا 3 تا 4 نفره (بسته به نوع و ابعاد وان جکوزی) در خانه نصب می گردد.

شاید دانستن این مطلب برایتان جالب باشد که جکوزی نام یک شرکت تولید کننده وان های حمام گردابی است که در سال 1915 تاسیس شده است. به دلیل آنکه این شرکت اولین بار تولید وان های گردابی با شرایط جکوزی های امروزی را تولید کرده است نامش روی آن مانده و هنوز هم با این نام شناخته می شوند.

ابعاد وان جکوزی بر اساس انواع مدل ها

ابعاد وان جکوزی تولیدی هر شرکتی ممکن است با دیگری کمی فرق داشته باشد و اعدادی که در ادامه مطلب آورده شده است یک میانگین کلی است، انواع مدل های وان جکوزی عبارتند از:

  • وان جکوزی کوچک تک نفره
  • وان جکوزی متوسط تک نفره
  • وان جکوزی بزرگ دو نفره
  • وان جکوزی گوشه یا سه گوش
  • وان جکوزی گرد

 

 

ابعاد وان جکوزی تک نفره کوچک

امروزه اکثر طراحان سعی دارند فضای مناسبی را به حمام اختصاص دهند با این حال گاهی ممکن است به علت کمبود فضا فضای کمتری برای حمام در نظر گرفته شود.همچنین گاهی برخی افراد ترجیح می‌دهند تمام فضای حمامشان با وان اشغال نشود. وان جکوزی کوچک تک نفره یک وان یا ابعاد جمع و جور است که برای فضاهای بسیار کوچک مناسب بوده و فضای زیادی را اشغال نمی کند. وان جکوزی تک نفره با طول 110 تا 140 سانتی متر و عرض 70 تا 75 سانتی متر یک وان کوچک محسوب می شود. طرح و مدل این وان جکوزی های کوچک به شکل های مختلف وجود دارد. بعضی از آنها از یک مستطیل ساده ساخته شده اند و بعضی دیگر دارای انحناهایی برای تزیین و زیبایی بیشتر هستند. ابعاد وان جکوزی تک نفره کوچک بر روی قیمت آن نیز موثر است و این وان ها از سایر مدل ها ارزان تر هستند.

ابعاد وان جکوزی متوسط تک نفره

این وان جکوزی ها با وجود تک نفره بودن شان اما دارای ابعاد بزرگ تری هستند و یک نفر به تنهایی می تواند در این وان جکوزی دراز کشیده از جریان آب درون آن لذت ببرد. وان جکوزی سایز متوسط جزو محبوب ترین و پر فروش ترین ها در بین ابعاد وان جکوزی ها به شمار می رود. همچنین ابعاد وان جکوزی متوسط بیشترین تنوع مدل را هم در بین تمامی انواع وان جکوزی دارد. وان جکوزی متوسط تک نفره که بعضا (با توجه به استفاده بیشتر) به سایز استاندارد وان حمامی هم معروف شده است، به طور متوسط دارای طول 140 تا 160 سانتی متر بوده و عرض این نوع وان جکوزی خانگی از 70 تا 80 سانتی متر متغیر است. پر واضح است که قیمت وان جکوزی خانگی یک نفره با سایز متوسط نسبت به وان جکوزی کوچک تک نفره بیشتر و نسبت به وان جکوزی های بزرگ دو نفره ارزان تر است.

 

ابعاد وان جکوزی دو نفره

اگر مشکل کمبود جا و فضا ندارید و البته بودجه کافی هم در اختیار تان است، ابعاد وان جکوزی دو نفره یک انتخاب عالی برای تان خواهد بود. ابعاد وان جکوزی دو نفره به گونه ای است که حتی بیشتر از دو نفر نیز می توانند همزمان از آن استفاده نماید و فضای لازم برای قرار دادن یکی این وان جکوزی ها حداقل 13 متر مربع است. این وان جکوزی ها دارای پمپ ها و تجهیزات قوی تری هستند زیرا باید فضای بیشتری را تحت پوشش خود قرار دهند. ابعاد وان جکوزی دو نفره دارای طول 175 سانتی متر هستند و عرض آنها نیز 120 سانتی متر است.

ابعاد وان جکوزی سه گوش

وان جکوزی سه گوش برای مکان های نسبتا بزرگ مناسب است. البته اگر مدل تک نفره آنها را انتخاب کنید، معمولا ابعاد کوچکی دارند. ولی فرم سه گوش و مثلثی این وان جکوزی ها باعث می شود تا فضای بیشتری اشغال گردد. مزیت مهم وان جکوزی سه گوش آن است که از فضای حمام استفاده بهینه ای می شود و در واقع گوشه حمام برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد. درباره ابعاد وان جکوزی سه گوش باید گفت که اگر فضای حمام شما کوچک است می توانید از ابعاد وان جکوزی سه گوش کوچک که دارای اندازه 90 در 90 سانتی متر است، استفاده کنید. اما اگر برای حمامی بزرگ به دنبال این مدل جکوزی هستید، ابعاد وان جکوزی سه گوش استاندارد 120 در 120 سانتی متر تا 160 در 160 سانتی متر است.

 

وان جکوزی طول (سانتی متر) عرض (سانتی متر)
ابعاد وان جکوزی تک نفره کوچک 110-140 70-75
ابعاد وان جکوزی متوسط تک نفره 140-160 70-80
ابعاد وان جکوزی دو نفره 175 120
ابعاد وان جکوزی سه گوش 90-160 90-160
ابعاد وان جکوزی خیلی بزرگ مربعی 212 212

 

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

بخاری حمامی چیست؟ به همراه بهترین برند ها و آخرین قیمت

راهنمای خرید روشویی کابینتی برای حمام و سرویس بهداشتی تانچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<