ابعاد تخت خواب و راهنمای اندازه های استاندارد تخت

چیدو پلاس 16 اسفند 1400

در هنگام خرید تخت خواب به چه چیز هایی توجه می کنید؟ شکل و رنگ ظاهری اش؟ طراحی، مدل و سبک ساختش؟ ابعاد تخت و بزرگی و کوچکی آن؟ یا موارد دیگر؟ باید گفت توجه به تمامی این موارد به شما در یک خرید عالی کمک خواهد کرد. ما در این متن می خواهیم به موضوع ابعاد و اندازه تخت بپردازیم و تمامی اطلاعات لازم و مورد نیاز در این باره را به شما یادآوری نماییم. اگر در حال خرید جهیزیه هستید و یا آنکه قصد دارید تخت خواب جدیدی برای اتاق خواب تان تهیه نمایید، خواندن این متن را از دست ندهید. با دانستن اطلاعاتی درباره ابعاد تخت می توانید بهترین انتخاب را بر اساس متراژ اتاق خواب تان انجام دهید.

چه مواردی درباره ابعاد تخت خواب موثر است؟

مهم ترین چیزی که در انتخاب تخت خواب و ابعاد تخت موثر است، تناسب آن با اتاق خواب است. اگر شما تخت خواب بزرگی داشته باشید که به سختی در یک اتاق جای گیرد و یا آنکه ابعاد تخت تان نسبت به اتاق خواب زیاده از حد کوچک باشد، همه چیز غیر منطقی و نازیبا به نظر می رسد. پس دانستن ابعاد درست و استاندارد کمک می کند تا بتوانید بهترین چیدمان را در اتاق خواب داشته باشید. مورد دیگری که درباره اندازه تخت خواب باید بدانید آن است که شما ساعاتی از شبانه روز را در خواب هستید و باید تختی را انتخاب نمایید که راحتی و آسایش شما را فراهم نماید. با توجه به جثه بدنی و سبک خوابیدن تان (برای کسانی که زیاد غلت می زنند) باید تخت خوابی را خریداری نمایید که دارای ابعادی متناسب با شرایط فیزیکی و سبک زندگی تان باشد. مواردی مانند طول و عرض تخت خواب و ارتفاع آن، تشکی که بر روی تخت قرار داده اید و حتی رو تختی و رنگ آن می تواند در میزان آرامش شما تاثیر ویژه ای داشته باشد.

شکل ظاهری تخت خواب و تاثیر آن بر ابعاد تخت

تخت خواب ها دارای مدل های مختلفی هستند که اندازه کلی شان در هر مدل با دیگری ممکن است تفاوت داشته باشد. برای مثال یک تخت خواب دو نفره سلطنتی با تزیینات خراطی شده و تاج بالای تخت که ممکن است بزرگ و حجیم باشد، با یک تخت خواب بسیار ساده چوبی یا فلزی که سبکی کاملا مدرن و امروزی دارد، دارای اندازه های مختلفی هستند. بدیهی است که در یک اتاق خواب کوچک نمی توان از تختی سلطنتی و استیل استفاده کرد. اما چیزی که درباره ابعاد تخت بیان می شود، در واقع ابعاد داخلی تخت و قسمتی است که تشک در آن قرار می گیرد. این ابعاد درست همانند ابعاد تشک های استاندارد بوده و کاملا مطابق با یکدیگر ساخته و به فروش می رسند.

ابعاد تخت یک نفره

ابعاد تخت یک نفره بزرگسال و تخت نوجوان و کودک و نوزاد با یکدیگر متفاوت است. ابعاد تخت یک نفره جوان 200 در 95 سانتی متر، اندازه تخت یک نفره نوجوان 180 در 95 سانتی متر و ابعاد تخت یک نفره نوزاد 120 در 70 سانتی متر است. البته این اعداد نیز ممکن است در تخت های مختلف به اندازه چند سانتی متر با دیگری متفاوت باشد البته که این تفاوت زیاد محسوس نبوده و قابل چشم پوشی است. به تخت خواب یک نفره ساده توئین می گویند و عرض آنها حداکثر باید یک متر باشد. شاید تخت خواب های یک نفره ای را دیده باشید که از ابعاد گفته شده بزرگ تر هستند اما باید بدانید که به این تخت ها یک و نیم نفره می گویند و برای کسانی مناسب هستند که در خواب زیاد غلت می خورند. ابعاد تخت یک و نیم نفره در حدود 200 در 120 سانتی متر بوده که طرفداران مخصوص به خود را نیز داراست.

ابعاد تخت دونفره

تخت خواب های دو نفره در چند اندازه مختلف ساخته می شوند. تخت خواب دو نفره سایز کوچک، تخت خواب دو نفره متوسط، تخت خواب دو نفره بزرگ و تخت خواب دو نفره کینگ هر کدام ابعاد و اندازه مخصوص به خود را دارا هستند. ابعاد تخت دونفره سایز کوچک 200 در 140 سانتی متر، ابعاد تخت دونفره متوسط 200 در 160 سانتی متر، ابعاد تخت دونفره بزرگ 200 در 180 سانتی متر و ابعاد تخت دونفره کینگ 200 در 210 سانتی متر است. ابعاد تخت دونفره سوپر کینگ هم که به صورت سفارشی ساخته می شود، 220 در 220 سانتی متر بوده و در اتاق خواب های بزرگ قرار می گیرد.

ابعاد تخت تاشو یک نفره

تخت خواب های تاشو یا تخت خواب های کم جا آنهایی هستند که در اتاق خواب هایی با متراژ کوچک مورد استفاده قرار می گیرند و معمولا شکلی عمودی و چسبیده به دیوار داشته و در زمان مورد نظر باز شده و به حالت افقی آماده استفاده می شوند. این تخت خواب ها در کنار زیبایی، جهت استفاده بهینه از فضاهایی با متراژ کم کاربرد دارند. ابعاد تخت تاشو یک نفره برای نوجوان 180 در 80 سانتی متر است که دارای ارتفاع 196 سانتی متر، عرض 94، عمق 45 است و هنگامی که باز می شود به 210 سانتی متر فضا نیاز دارد. ابعاد تخت تاشو یک نفره با اندازه 200 در 90 سانتی متر، دارای ارتفاع 215 سانتی متر، عرض 104، عمق 45 بوده و به فضای 230 سانتی متر برای باز شدن نیاز دارد.

ابعاد تخت دو طبقه

به طور کلی می توان گفت که ابعاد یک تخت دو طبقه استاندارد 200 در 90 در 168 سانتی متر است. اما مدل های تخت دو طبقه با یکدیگر متفاوت هستند و هر تخت ممکن است ابعاد خاص خود را داشته باشد. در یک تخت دو طبقه طبقه دوم و قسمت فوقانی فضای کمتری را به خود اختصاص می دهد و طبقه اول و قسمت زیرین دارای فضای بزرگ تری است. فاصله مناسب بین طبقه دوم تخت خواب دو طبقه و سقف باید حدود 83 تا 96 سانتی باشد تا فرد بتواند به راحتی بر روی طبقه دوم تخت خواب بنشیند. ابعاد مناسب تخت خواب دو طبقه کودک نیز که با ارتفاع کوتاه تری ساخته می شود، در حدود 190 در 91 در 127 سانتی متر است.

جزییات ابعاد تخت دو طبقه به این ترتیب است:

طول 200 سانتی متر
عرض یا عمق 90 سانتی متر
ارتفاع کلی 168 سانتی متر
ارتفاع بین دو طبقه 88 سانتی متر
ابعاد حفاظ برای تخت بالایی 105 در 45 سانتی متر

سایر اطلاعات درباره ابعاد تخت

  • ارتفاع تشک های استاندارد بین 20 تا 30 سانتیمتر و ارتفاع تخت خواب بین 25 تا 30 سانتی متر است. بنابراین ارتفاع استاندارد برای تختخواب با تشک را می توان حدود 50 سانتیمتر در نظر گرفت.
  • تخت خواب های مدل استیل یا سلطنتی اندازه های کویینبا عرض 180 سانتی متر و کینگ با عرض 200 سانتی متر ساخته می شوند. ارتفاع تاج بزرگ این تخت ها (تاج بالایی) بین 120 تا 140 و تاج کوچک (تاج پایینی) بین 30 تا 40 سانتی متر است.
  • تخت خواب های کلاسیک ظاهر ساده تری نسبت تخت های سلطنتی دارند و در عرض های 160 و 180 سانتی متری طراحی و ساخته می شوند. ارتفاع تاج این تخت ها بین 90 تا 110 سانتی متر و بسته به نوع طراحی آنها متغیر است. اما طول استاندارد این تخت های کلاسیک، همانند تخت های سلطنتی بین 190 تا 200 سانتی متر است.

خانه ایده آل خود را بسازید:

راهنمای خرید و مدل تخت خواب دو طبقه نوجوان دختر و پسر

ست تخت خواب و میز تحریر، هماهنگ و متناسب با دکوراسیون اتاق خوابدیدگاه کاربران

  1. فائزه سقایی در

    با اجازتون بازنشر شد

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<