ابعاد جا کفشی چقدر است؟ اندازه استاندارد انواع مدل های جاکفشی

چیدو پلاس 01 فروردین 1401 ،

برای داشتن یک جا کفشی در ورودی منزل خود دو راه پیش روی دارید. یا می توانید به فروشگاه های مربوطه مراجعه کنید و اقدام به خرید یک جا کفشی آماده نمایید و یا، جا کفشی با طرحی که دوست دارید و اندازه ای که برای ورودی خانه تان مناسب است را سفارش ساخت دهید. در هر دو این موارد دانستن اطلاعاتی درباره ابعاد جا کفشی می تواند مفید و کمک کننده باشد. شما در هنگام خرید یک جا کفشی باید بدانید که آیا اندازه آن با ابعاد و متراژ خانه تان جور در می آید یا خیر. بنابراین پیشنهاد می شود که این متن را درباره سایز جاکفشی استاندارد و تمام چیزهای دیگری که در خرید جا کفشی باید به توجه کنید، مطالعه بفرمایید.

ابعاد جا کفشی به چه چیز هایی بستگی دارد؟

ابعاد و اندازه جا کفشی با توجه به مدل و ظرفیت آن مشخص می شود. مثلا بعضی از جا کفشی ها معمولی و تک درب هستند. بعضی دیگر کشویی بوده و ارتفاع های مختلفی دارند. در مدلی دیگر اندازه جا کفشی به دلیل آنکه با آینه و جارختی همراه است، ارتفاع زیادی دارد. همچنین در مدل های دیگر جا کفشی از جمله جا کفشی نشیمن دار، جا کفشی داشبوردی، جا کفشی های ایستاده، جا کفشی های پاف دار، جا کفشی و جا لباسی های کشو دار، ابعاد متفاوت خواهد بود. پس به طور کلی می توان گفت که یکی از موارد مهم در ابعاد جا کفشی مدل آن است.

ابعاد جا کفشی به صورت استاندارد چقدر است؟

در زیر ابعاد 4 نوع جا کفشی را با توجه به مدل آن ها بررسی خواهیم کرد.

  • اندازه جا کفشی ساده و کوچک

در یک مدل ساده و بسیار جمع و جور از جا کفشی ها که برای ورودی خانه های کوچک و کم جمعیت مناسب است، ابعاد نیم متر برای ارتفاع و عرض جا کفشی و حدود 30 سانتی متر برای عمق آن در نظر گرفته شده است. این مدل جا کفشی تک درب است و دارای یک تا دو طبقه درون جا کفشی است. در این مدل جا کفشی حدود 8 جفت کفش می توان قرار داد.

  • اندازه جا کفشی سه درب داشبوردی

همانطور که می دانید جا کفشی های داشبوردی آنهایی هستند که باز کردن درب جا کفشی شبیه به باز کردن داشبورد ماشین است. این جا کفشی ها که دارای ظرفیت بالایی برای نگهداری از کفش ها هستند، در هر درب آن دو یا سه ردیف برای قرار دادن کفش ها وجود دارد. ابعاد جا کفشی سه درب داشبوردی دارای ارتفاع 120 سانتی متر، طول یا عرض 75 تا 77 سانتی متر، عمق 34 سانتی متر و ارتفاع هر درب آن نیز 34 سانتی متر است. بدیهی است که هر چه تعداد طبقه ها یا درب های جا کفشی بیشتر یا کمتر شود، به اندازه 34 سانتی متر به آن افزوده یا از آن کاسته می گردد.

  • اندازه جا کفشی ایستاده

جا کفشی های ایستاده آنهایی هستند که یا دارای آینه بوده و یا بدون آن هستند. همچنین این جا کفشی ها ممکن است دارای جا لباسی باشند و یا آنکه تمامی فضای جا کفشی ایستاده به طبقاتی برای قرار دادن کفش ها اختصاص یابد. در هر صورت ارتفاع جا کفشی ایستاده را معمولا در حدود 190 سانتی متر در نظر می گیرند. عرض این جا کفشی ها حداکثر 70 سانتی متر است و بسته به مدل آن ممکن است این عدد کمتر هم باشد. درباره عمق جا کفشی نیز باید گفت که 35 سانتی متر اندازه استاندارد عمق جا کفشی است.

  • اندازه جا کفشی دو درب معمولی

این جا کفشی ها که ساده ترین و مرسوم ترین انواع مدل های جا کفشی هستند، دارای دو درب بوده که از وسط به بیرون باز می شوند و محفظه درون جا کفشی به سه طبقه یا بیشتر تقسیم می گردد. شکل ساده این مدل جا کفشی ها باعث شده است که خیلی از افراد که به دنبال داشتن وسایل ساده و البته با قیمت مناسب می گردند، به خرید آنها روی بیاورند. ابعاد جا کفشی در مدل چهار طبقه به صورت زیر است: ارتفاع جا کفشی 80 سانتی متر، عرض آن 70 سانتی متر و عمق جا کفشی نیز 32 سانتی متر.

  • اندازه جا کفشی به علاوه جا لباسی بر روی آن

این مدل جا کفشی به این صورت است که یک کمد مخصوص قرار گرفتن کفش در زیر وجود دارد و قسمتی مربوط به آویزان کردن لباس ها بر روی این کمد تعبیه شده است. یک مدل بسیار ساده و جمع و جور از جا کفشی و جا لباسی است که در مورد سایز جاکفشی باید گفت 54 سانتی متر ارتفاع، 60 سانتی متر طول یا عرض و 33 سانتی متر برای عمق آن در نظر گرفته شده است. همچنین ارتفاع قسمت جا لباسی در حدود 176 سانتی متر است.

 

 

ابعاد جا کفشی در یک نگاه

مدل جا کفشی ارتفاع طول یا عرض عمق
جا کفشی ساده و کوچک 50 سانتی متر 50 سانتی متر 30 سانتی متر
جا کفشی دو درب معمولی – چهار طبقه 80 سانتی متر 70 سانتی متر 32 سانتی متر
جا کفشی سه درب داشبوردی 120 سانتی متر 75 سانتی متر 34 سانتی متر
جا کفشی ایستاده 190 سانتی متر 70 سانتی متر 35 سانتی متر
جا کفشی ساده به همراه یک عدد کشو 100 سانتی متر 80 سانتی متر 33 سانتی متر

 

 

موارد مهم درباره ابعاد جا کفشی

برای خرید یک جا کفشی مناسب علاوه بر آنکه به رنگ و مدل آن توجه می کنید، موضوع تناسب ابعاد جا کفشی با تعداد نفرات خانواده خود را نیز در نظر داشته باشید. مورد دیگر در این باره آن است که باید بدانید که در جا کفشی به غیر از کفش قرار است که وسایل دیگری را هم قرار دهید. برای مثال بعضی از افراد حتما به وجود جا لباسی در ورودی خانه اهمیت می دهند. پس باید ابعاد جا کفشی را به گونه ای انتخاب نمایید که برای تمامی اعضای خانواده فضای کافی جهت قرار دادن کفش و لباس وجود داشته باشد. همچنین ابعاد جاکفشی باید با متراژ ورودی خانه نیز هماهنگی و تناسب داشته باشد. مثلا اگر ورودی خانه تان باریک و کوچک است، شاید بهتر باشد از یک جا کفشی ایستاده و یا یک جا کفشی داشبوردی استفاده نمایید. اگر ورودی خانه تان بزرگ تر بود می توانید از مدل های جا کفشی ایستاده به همراه پاف برای نشیمن نیز استفاده نمایید. پس مورد مهم دیگر درباره ابعاد جاکفشی تناسب آن با متراژ ورودی خانه تان است.

همانطور که گفته شد سایز جاکفشی بسته به مدل آن، متفاوت است. این موضوع مخصوصا در هنگامی که شما اقدام به سفارش مدل پیشنهادی خود می کنید، بسیار مشهود است. در مدل های منحصر به فردی که به صورت سفارشی ساخته می شوند، ابعاد جا کفشی ممکن است  بر اساس خواسته سفارش دهنده تغییر می کند. برای مثال شاید شخصی بخواهد ارتفاع جا کفشی خود را به گونه ای سفارش دهد که دارای دو طبقه و یک کشوی باریک باشد و بر روی آن نیز فضای جهت آویزان کردن لباس قرار گیرد. البته سازندگان در این حالت نیز سعی می کنند همواره ابعاد جا کفشی استاندارد را مدنظر قرار دهند.

 

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

مدل های متنوع و جدید جاکفشی ایستاده

معرفی انواع مدل های جاکفشی آینه دارچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<