جاروی رباتیک برای چه کسانی مناسب نیست؟ (معایب جارو رباتیک)

چیدو پلاس 18 آذر 1402

قبل از بررسی مزایا و معایب جارو رباتیک به ویژه برای افرادی که تازه وارد دنیای جاروبرقی ها شده اند، بسیار مهم است که بفهمیم یک جاروبرقی رباتیک چیست و چگونه کار می کند. در واقع با آشنا شدن با این برقی ها و سپس دانستن معایب جارو رباتیک می توانید انتخاب بهتر و آگاهانه تری داشته باشید و خرید درست تری انجام دهید. جارو های رباتیک چند سالی است که پا به خانه ها گذاشته اند اما هنوز در ایران خیلی ها با این وسایل کاربردی آشنا نیستند. برای اطلاع از معایب جارو رباتیک در این متن همراه ما باشید.

جاروبرقی رباتیک چگونه کار می کند؟

جاروبرقی رباتیک چیست؟ جاروبرقی رباتیک یک دستگاه یا به طور دقیق یک دیسک کوچک است که بر روی زمین خانه شما حرکت می کند و وظیفه تمیز کردن خود را انجام می دهد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی در این عصر جدید، جاروبرقی رباتیک به طور خودکار و بدون دخالت انسان، کف خانه را تمیز می کند. این دستگاه فوق ‌العاده در همه جای خانه شما مانور می‌ دهد و ان را تمیز می کند. به طور خلاصه، جاروبرقی رباتیک به سادگی یک جاروبرقی موتوری مستقل است و نیازی به دخالت کاربر در کار تمیز کردن ندارد. این جارو با کمک یک سیستم کامپیوتری هوشمند کار می کند که به وسیله اجازه می دهد از محیط خاص خود آگاه باشد تا به مبلمان و سایر وسایل مهم خانه ضربه نزند.

اما باید مطلع باشید که هر مدل جاروبرقی رباتیک دارای ویژگی های متفاوتی است که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند، در حالی که هر مدل دارای نقاط ضعف و نقاط قوت خاص خود است. به عنوان مثال، جاروبرقی رباتیک چند طبقه وجود دارد که وسیله ای کاربردی برای تمیز کردن کف طراحی شده است، در حالی که جاروبرقی های Robot Pet مخصوص خانه هایی با حیوانات خانگی با توجه ویژه به موهای حیوانات خانگی ساخته شده است. این دو جاروبرقی رباتیک در انجام وظایف مشخص شده خود به خوبی عمل می کنند و شما باید بسته به نیاز خود در خانه هر کدام از آنها را تهیه کنید. در ادامه می خواهیم به موضوع معایب جارو رباتیک بپردازیم اما پیش از آن لازم است که نکاتی را در مورد مزایای این جارو برقی ها بدانیم تا بتوانیم مقایسه ای درست تر بین آنها انجام دهیم.

مزایای جاروبرقی رباتیک

 • کف خانه را بدون دخالت انسان تمیز می کند

یکی از مزایای این جارو برقی آن است که در حالی که در خانه نیستید با ویژگی پیشرفته ای به شما امکان می دهد آن را طوری تنظیم کنید که تمام کف خانه را جاروبرقی بکشد. به این ترتیب مطمئن خواهید بود تا زمانی که به خانه برگردید، با یک فضای زیبا و تمیز روبرو خواهید شد. جاروبرقی رباتیک همچنین یک وسیله تمیز کننده عالی برای افرادی است که دچار مشکلات حرکتی هستند.

 • جاروبرقی رباتیک راحت است و در زمان صرفه جویی می کند

این واقعیت که جاروبرقی رباتیک باعث صرفه جویی در زمان و تلاش برای تمیز کردن کف خانه شما می شود، ظاهرا یکی از نقاط قوت قابل توجه این جاروبرقی است. اگر قرار بود جارو دستی باشد، باید خودتان تمیزکاری را انجام می دادید. هنگامی که آن را تنظیم و روشن کردید، خودش بقیه کار را کامل می‌ کند و به شما اجازه می ‌دهد تا به سایر تکالیف مهم خود بپردازید یا حتی با خواندن مجله مورد علاقه خود یا تماشای یک فیلم جالب استراحت کنید.

 • ارزان برای نگهداری

هنگامی که از شر ذرات گرد و غبار در جاروبرقی روباتیک خود خلاص شوید و آن را به طور کامل تمیز کنید، این جارو به حداقل میزان تعمیرات نیاز دارد. هنگامی که از آن به خوبی نگهداری کنید، بدون نیاز به صرف هزینه های هنگفت برای نگهداری آن، دوام زیادی خواهد داشت. حتی برخی از مدل ها وجود دارند که پس از اتمام جارو کردن، خود را شارژ می کنند. از این رو، جاروبرقی روباتیک شما حتی اگر فراموش کرده باشید، خود را برای یک روز کاری دیگر شارژ می کند.

معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک

معایب جارو رباتیک

 • عمر کوتاه باتری

یکی از معایب جارو رباتیک عمر کوتاه باتری آن است که باعث می شود در برخی موارد نتواند وظیفه تمیز کردن خانه را کامل کند. کم و بیش 2 ساعت در هر بار شارژ لازم است تا جارو برای کار آماده شود. قطعاً این جاروبرقی برای جارو کردن به میزان گسترده مناسب نیست. باید قبل از خرید دستگاه، نوع تمیز کردن دستگاه را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر طبقات زیادی دارید که نیاز به جارو شدن دارند، توصیه می شود به سراغ یک جاروبرقی روباتیک با عمر باتری طولانی و ظرفیت گرد و غبار زیاد بروید.

 • تمیز کردن ضعیف

اگر بخواهید پول خود را روی یک جاروبرقی رباتیک با کیفیت پایین سرمایه گذاری کنید، کیفیت تمیز کردن خانه تان نیز پایین خواهد بود. بنابراین برای تمیز کردن عالی خانه باید هزینه بیشتری برای خرید یک جاروی رباتیک با کیفیت بالا پرداخت نمایید. پس این می تواند یکی از معایب جارو رباتیک باشد که با پرداخت هزینه کم نمی توان انتظارات خود را کاملا برآورده نمود.

 • قیمت بالا

بدون شک جاروبرقی رباتیک با کیفیت خوب واقعا گران است. هر چه یک جاروبرقی رباتیک ویژگی های بیشتری داشته باشد، گران تر می شود. در واقع، جاروبرقی های رباتیک باکیفیت، گران تر از جاروبرقی های موجود در بازار هستند. پس می توان قیمت بالا را نیز یکی از معایب جارو رباتیک دانست.

 • مدت زمان طولانی تمیز کردن

جاروبرقی رباتیک به دلیل نحوه عملکرد آن زمان بیشتری را برای تمیز کردن کف اتاق صرف می کند. علاوه بر این، به دلیل اندازه کوچک، توانایی نگهداری مقدار زیادی کثیفی را نخواهد داشت. با این حال، اگر اتاق های کوچکی دارید، این موضوع مشکلی برای شما ایجاد نمی کند. در واقع یکی از مهم ترین معایب جارو رباتیک آن است که حجم و عملکرد آن برای مکان های کوچک در نظر گرفته و طراحی شده است.

 • مسدود شدن و متوقف شدن

یکی دیگر از معایب جارو رباتیک آن است که این جارو غیرقابل تسخیر نیست. در واقع، جاروبرقی رباتیک می تواند به راحتی توسط چیز هایی مانند دکمه ها، رشته ها، تکه های کاغذ بزرگ و موارد دیگر مسدود شود.

 • عمر باتری کوتاه

اکثر جاروبرقی های روباتیک دارای عمر باتری بسیار کوتاهی هستند که آنها را برای فرآیند های تمیز کردن پر کار نا مناسب می کند. در برخی موارد، این جاروبرقی ها قادر به تکمیل فرآیند تمیز کردن نیستند. جاروبرقی ها تقریباً 2 ساعت طول می کشد تا باتری ها را شارژ کنند. اگر به دنبال جاروبرقی شارژی با باتری هستید، می توانید جاروبرقی را انتخاب کنید که عمر باتری بالایی دارد و تمیز کردن خانه و ماشین شما را آسان می کند. عمر کوتاه باتری از مهم ترین معایب جارو رباتیک به شمار می رود.

 • تمیز کردن ناکارآمد

یکی دیگر از معایب جارو رباتیک تمیز کردن ناکارآمد است. جاروبرقی ها با نیروی مکش قوی به راحتی می توانند گرد و غبار و کثیفی را از هر جای خانه شما تمیز کنند. با این حال، جاروبرقی های روباتیک نمی توانند به کنج ها و گوشه های خانه شما که بیشتر گرد و غبار و کثیفی در آن انباشته شده است، برسند. به همین دلیل است که باید مناطق و نوع نظافتی که باید با استفاده از جاروبرقی رباتیک انجام دهید را در نظر بگیرید.

 • بسیار پر سر و صدا

دیگر موردی که به عنوان معایب جارو رباتیک مطرح می شود نویز و سر و صدای نسبتا زیاد آن است.

 • سرعت پایین

اگرچه این جاروبرقی ها به اندازه جاروبرقی های سنتی صدا ندارند، اما بسیار کند هستند. به عنوان مثال، اگر به طور معمول و با جاروی سنتی 30 دقیقه برای تمیز کردن خانه خود وقت بگذارید، یک جاروبرقی رباتیک تقریباً 90 دقیقه طول می کشد تا همان قسمت را تمیز کند. علاوه بر این، این جاروبرقی ها هنگام تمیز کردن خانه شما باعث ایجاد مزاحمت برای همه می شوند.

 • تخلیه مکرر

در واقع اندازه کوچک یکی از معایب جارو رباتیک به شمار می رود. اندازه کوچک جاروبرقی، تخلیه مکرر کپسول گرد و غبار را ضروری می کند. اگر حیوانات خانگی دارید که موهای آن زیادی می ریزد، باید در فواصل زمانی مکرر آن را خالی کنید. در مقایسه با جاروبرقی های عمودی، جاروبرقی روباتی باید هر ۲ یا ۳ روز یکبار تخلیه شود. نوع کفپوش نیز تفاوت زیادی ایجاد می کند. اگر فرش دارید، یک جاروبرقی رباتی برای تمیز کردن آن باید سخت کار کند.

معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک
معایب جارو رباتیک

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

جاروبرقی رباتیک، ویژگی ها، معایب و مزایا به همراه مارک های موجود در ایران

جارو برقی خوب چی بخرم ؟ راهنمای خرید بهترین برند جاروبرقیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<