انواع قلاب لوستر و نکات مهم برای نصب آن

چیدوپلاس 29 خرداد 1400 ،

قلاب های سقفی و به طور خاص قلاب لوستر وسیله ای است که برای آویزان کردن لوستر و دیگر وسایل مانند گلدان، تاب کودک و چیزهایی از این دست استفاده می شود. نام دیگر این قلاب ها انکر بولت، رول بولت سقفی یا رول بولت لوستر است. این قلاب ها به گونه ای ساخته شده اند که وزن بالای لوستر یا گلدان را تحمل کنند، البته نحوه نصب آنها به سقف نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. علاوه بر نحوه نصب، جنس متریالی که در سقف استفاده شده نیز در میزان تحمل وزن این قلاب های لوستر موثر خواهد بود.

وقتی اقدام به خرید قلاب لوستر می کنید اول از همه باید وزن لوستر را در نظر بگیرید و متناسب با آن قلاب مناسب را تهیه نمایید. قلاب لوستر از جنس آهن یا فولاد ساخته می شود و دارای روکش مقاومی از گالوانیزه یا روی است. به همین دلیل خود قلاب مقاومت کافی برای تحمل وزن را دارد و از بابت شکستگی یا ترک برداشتن آن مشکلی وجود ندارد. رول بولت سقفی یا قلاب لوستر از چند بخش مجزا تشکیل شده است. در واقع قسمت های اصلی قلاب لوستر دارای یک پیچ، یک مهره، یک واشر و یک استوانه فلزی دارای چاک یا درز است.

رول بولت یا قلاب لوستر در اندازه های مختلف ساخته می شود. بعضی از آنها برای کاربرد های ساده و در واقع برای آویزان کردن وسایلی نظیر لوستر های کوچک و سبک ساخته شده اند که اندازه های کوچکی دارند و بعضی دیگر از آنها که برای استفاده های صنعتی و همینطور برای آویزان کردن لوستر های چهل چراغی یا کریستالی بسیار بزرگ در مکان های عمومی مانند هتل ها و غیره به کار می روند، اندازه های بزرگ تر و حتی در حدود یک متر را دارا هستند.

اندازه های قلاب لوستر

قلاب لوستر دارای اندازه های مختلفی است که در این میان سایز های M6 , M8 , M10 , M12 بیش از بقیه پر مصرف و رایج هستند. در این نام گذاری حرف M به معنای قطر میله قلاب سقفی و عددی که بعد از آن نوشته شده اندازه قطر پیچ و مهره قلاب است و با واحد میلی متر بیان می شود. از انواع پیچ قلاب هم به موارد زیر می توان اشاره کرد: قلاب معمولی سر بسته، قلاب معمولی سر باز، اسپرینگ، قلاب رزوه سوالی، قلاب رزوه ال، قلاب اس و قلاب مخابراتی.

قلاب لوستر
قلاب لوستر
قلاب لوستر

نصب قلاب لوستر

همانگونه که پیش تر اشاره شد نصب و تحمل وزن قلاب لوستر بستگی زیادی به متریالی که در سقف استفاده شده دارد. قطعا بین سقفی که از جنس بتن است با سقفی که از چوب ساخته شده تفاوت هایی وجود دارد. به همین دلیل است که در هنگام خرید باید این نکته را با فروشنده در میان بگذارید تا محصولی متناسب با نیاز به شما معرفی کند. جهت نصب قلاب لوستر نیاز به دریل و مته ای با اندازه مناسب دارید تا بتوانید قلاب را درون سوراخ جای دهید.

قلاب لوستر برای سقف کاذب

معمولا برای سقف کاذب از قلاب های پروانه ای استفاده می کنند. برای نصب قلاب پروانه ای در سقف کاذب ابتدا باید توسط دریل سوراخی بر روی سقف ایجاد گردد. توجه داشته باشید که در این مورد قطر سوراخ نباید بیشتر از 1.2 اینچ باشد. عمق سوراخ نیز باید متناسب با عمق سقف کاذب باشد. پس از سوراخ کردن سقف پیچ پروانه ای را به قلاب متصل کنید و پیچ را درون سوراخ فرو نمایید، پیچ باید تا جای ممکن در سوراخ فرو رود. برای این کار از چکش هم می توانید کمک بگیرید. سپس آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. بهتر است در هنگام پیچاندن پیچ پروانه ای فشار دست به سمت پایین باشد. پیچ را آنقدر بچرخانید تا کاملا سفت و محکم شود.

نکات مهم برای نصب قلاب لوستر

از آنجایی که لوستر یا وسیله گرانقیمتی محسوب می شود و یا از جنسی ساخته می شود که دارای شکنندگی و آسیب پذیری بالاست، پس باید برای نصب آن دقت زیادی داشت. از جمله نکات مهمی که برای نصب قلاب لوستر باید مورد توجه قرار داد، اول از همه محل نصب لوستر است. معمولا در هنگام ساخت خانه چه برای ساخت سقف های معمولی و چه برای نصب سقف کاذب، سازندگان این موضوع را در نظر می گیرند که قرار است از سقف لوستر آویزان گردد، بنابراین استاندارد های لازم در ساخت رعایت می شود. اما شما نیز از مقاومت محل برای آویختن لوستر اطمینان حاصل کنید. این را هم در نظر بگیرید که محل نصب لوستر مکان عبور سیم برق و یا لوله و غیره نباشد چون ممکن است در حین سوراخ کردن سقف توسط دریل، خساراتی ایجاد گردد.

نکته دیگر برای نصب قلاب لوستر انتخاب مته درست برای سر دریل است. باید مته ای انتخاب گردد که دارای قطر مناسب برای این کار باشد. هرگز سوراخی با قطر بیش از حد ایجاد نکنید زیرا پیچ درون سوراخ گیر نمی کند و به پایین می افتد. به طور کلی سوراخ بزرگ تر و یا حتی کوچک تر از مانع از اتصال محکم قلاب به سقف می گردد. نکته آخر در این رابطه اطمینان از محکم بودن قلابی است که نصب کرده اید. پس از اتمام کار قبل از اینکه لوستر را آویزان کنید ابتدا با دست مقاومت و استحکام آن را امتحان نمایید.

قلاب لوستر
قلاب لوستر
قلاب لوستر

روش نصب لوستر

درصورتیکه یک لوستر تازه خریداری کرده اید و می خواهید آن را خودتان نصب کنید، در این بخش همراه ما باشید تا شما را با نحوه نصب لوستر آشنا کنیم. برای این موضوع اولین کاری که باید انجام دهید قطع کردن برق خانه است. این کار برای امنیت شما در حین کار و بالا رفتن ایمنی انجام می شود. پس فیوز خانه تان قطع کنید و با استفاده از فاز متر از این کار اطمینان حاصل نمایید. قدم بعدی در این کار اندازه کردن زنجیره لوستر است. اگر دوست دارید لوستر به سقف بچسبد باید از تعداد زنجیره های آن کم کنید تا به اندازه دلخواه تان برسد. سپس سیم برق را از لا به لای زنجیره ها رد کنید.

قلاب را به روش هایی که در بالا گفته شد بر روی سقف نصب کرده و زنجیر را به آن آویزان نمایید. برای اتصال سیم های برق باید بدانید که در کلید های دو پل سه سیم در سقف مشاهده می کنید که دو تای آنها فاز (برق دار) و یکی نول (بدون برق) است. در کلید های تک پل دو سیم وجود دارد که یکی از آنها فاز و دیگری نول است. معمولا سیم های فاز به رنگ قرمز و سیم نول به رنگ آبی است. البته برای امتحان هر کدام از آنها (در هنگام باز بودن جریان برق) با فاز متر می توان این تمایز را مشاهده نمود.

در ادامه کار سیم های مربوطه را به همدیگر وصل کنید و با چسب لنت محل اتصال را کاملا بپوشانید. پس از این کار نوبت به تمیز کاری و پوشاندن محل سوراخ در سقف است. برای این منظور لوستر ها دارای یک بخش به نام زنبق هستند. این قطعه را بالا بکشید، سیم های اضافی را در پشت آن مخفی کرده و سپس آن را ثابت کنید. به این ترتیب کار نصب لوستر به پایان رسیده است و پس از اطمینان از محکم بودن آن جریان برق را متصل کرده و کلید برق را بزنید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

معجزه ی رنگ در بازسازی وسایل چوبی قدیمیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<