آموزش دوخت کاور قابلمه ( با این کاور بدون نگرانی به پیک نیک بروید)

چیدوپلاس 04 اردیبهشت 1400 ،

حتما برای تان پیش آمده است که به پیک نیک یا مسافرت بروید و قابلمه غذا هم همراه تان باشد. حمل قابلمه و نگرانی های مربوط به آن تبدیل به یک معضل خواهد شد و فکرتان دائما مشغول این موضوع می شود. ممکن است در طول مسیر درب قابلمه باز شود و غذاها بیرون بریزند، ممکن است غذای داخل آن سرد شود، ممکن است درب قابلمه به زمین بیافتند و بشکند و احتمالات دیگری که در این رابطه وجود دارد. راه حل مناسب برای جلوگیری از این اتفاقات داشتن یک کاور قابلمه است. کاور قابلمه از قابلمه شما و درب آن محافظت می کند، به دیر سرد شدن غذا کمک کرده، حمل آن را برای تان راحت تر می نماید، زیباست و خرابی های احتمالی قابلمه تان را پوشش می دهد و به طور کلی وسیله کاربردی و مناسبی برای شما خواهد بود.

برای دوخت کاور قابلمه به چه پارچه ای نیاز است؟

شاید مهم ترین سوال در رابطه با دوخت کاور قابلمه جنس پارچه آن است. نکته اول اینکه بهتر است از پلاستیک یا پارچه پلاستیکی برای دوخت کاور قابلمه استفاده نکنید. گرمای آزاد شده از غذا در برخورد با پلاستیک ممکن است سبب ایجاد مواد مضر و سمی گردد، پس سعی کنید از پارچه نخی برای این کار استفاده نمایید. نکته دوم در این رابطه مربوط به ضخامت پارچه است. کاور قابلمه باید دارای ضخامتی مشخص باشد، بنابراین یک لایه پارچه نخی معمولی برای دوخت کاور قابلمه کافی نیست. پیشنهاد می شود از پارچه های پنبه دوزی شده برای دوخت این کاور ها استفاده کنید. پارچه پنبه دوزی شده هم مانند عایق عمل می کند و هم از قابلمه شما به خوبی محافظت می نماید. اگر این پارچه را در اختیار نداشتید می تواند از پشم شیشه به علاوه پارچه نخی اصلی و آستری استفاده نمایید.

دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه

از پارچه با چه طرح و رنگی برای دوخت کاور قابلمه استفاده شود؟

انتخاب طرح و رنگ پارچه مناسب برای دوخت کاور قابلمه کاملا بستگی به سلیقه و نظر شما دارد. هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد اما پیشنهاد می شود از پارچه های رنگی و شاد مانند پارچه های گلدار برای دوخت کاور قابلمه استفاده کنید. زیرا کاور قابلمه بیشتر برای اوقاتی مانند پیک نیک استفاده می شود و چه بهتر که فضایی شاد و زیبا از نظر بصری ایجاد گردد.

الگوی کاور قابلمه چگونه است؟

کاور قابلمه معمولا دارای الگوی دو تکه است و شکلی کروی طور دارد. همچنین بر روی کاور قابلمه یک یا دو دسته جهت استفاده و حمل آسان تر تعبیه می شود. در بعضی الگوهای دوخت کاور قابلمه قسمت بالای آن باز گذاشته می شود تا جای مناسب برای دستگیره درب قابلمه وجود داشته باشد. در مدل های دیگر برای بالای کاور از زیپ استفاده می شود.

دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه

دوخت کاور قابلمه

  • اندازه گیری

مرحله اول در شروع کار دوخت کاور قابلمه اندازه گیری است. قابلمه مورد نظرتان را برعکس بر روی میز بگذارید، متر را از سر یکی از دسته ها قرار دهید و تا انتهای دسته دیگر بیاورید. عدد بدست آمده قطر دایره ای می شود که باید برش بزنید و این دایره در نهایت کاور قابلمه شما خواهد شد. این نکته را در نظر بگیرید که حدود 4 سانتی متر  به عنوای جای دوخت، به عددی که اندازه گرفته اید اضافه کنید.

  • برش پارچه

در مرحله بعد باید پارچه های تان را برش بزنید. برای این کار باید دو عدد پارچه اصلی، دو عدد پشم شیشه و دو عدد پارچه آستری داشته باشید. لازم به ذکر است که اگر از پارچه های پنبه دوزی شده استفاده می کنید، دیگر نیازی به پشم شیشه نیست و تنها پارچه اصلی و پارچه آستری برای دوخت کاور قابلمه کافی خواهد بود. قبل از برش، پارچه های تان را به دو گروه تقسیم کنید. هر گروه شامل به ترتیب: پارچه اصلی، پشم شیشه، پارچه آستری باشد. سپس آنها را ابر دوزی کنید. ابر دوزی به این معنی است که به وسیله چرخ خیاطی دوخت های صاف و منظمی را به صورت چهارخانه و با فواصل چهار سانت از همدیگر بر روی پارچه ها ایجاد کنید تا به همدیگر بچسبند.

پس از این کار دو گروه پارچه به هم چسبیده دارید که بر روی هر کدام شان یک دایره با قطر مشخصی که اندازه گرفته اید برش می زنید. دو دایره (سه لایه ای) که بدست آورده اید، قسمت بالایی و پایینی کاور قابلمه شما می شوند. پس از این کار یکی از دایره ها را انتخاب کرده و از درون آن یک دایره کوچک تر به اندازه دستگیره درب قابلمه تان جدا کنید. سپس یکی از شعاع های دایره بزرگ را برش بزنید. در واقع این برش مانند خطی از دایره کوچک به دایره بزرگ تر خواهد بود. این کار برای آن است که بتوانید قابلمه را داخل کاور قرار دهید و خارج کنید.

  • دوخت

برای شروع کار دوخت کاور قابلمه لبه های برش شعاعی را تو بگذارید و بدوزید. همچنین قسمت دایره داخلی را هم باید نوار دوزی کنید. برای این کار از نوار اریب استفاده نمایید، رنگ نوار اریب را می تواند متناسب با پارچه تان انتخاب کنید. سپس هر دو دایره را بر روی هم قرار دهید و دوخت بزنید. توجه کنید که قسمت های آستری بر روی هم قرار گیرند. سپس با پارچه های اضافی آمده دو عدد دسته برای کاور قابلمه تان بدوزید. برای دوختن دسته ها نیز باید پارچه ها را سه لایه کنید.

پس از آماده شدن دسته ها آنها را در جای خود قرار دهید و بدوزید. جای درست دسته های کاور قابلمه بر روی قطر های دایره، یعنی طرفین کاور قابلمه است. توصیه می شود که بر روی قسمتی که دسته ها به بدنه متصل می گردد با چرخ خیاطی چند سری دوخت بروید تا در صورت سنگین بودن قابلمه، دسته تحت هیچ شراطی کنده نشود. پس از این مرحله قسمت های اضافی را قیچی کنید و دور تا دور دایره را نوار دوزی نمایید.

  • و در انتها

پس از انجام همه این کارها تنها چیزی که باقی می ماند رد کردن یک قیطان یا کش باریک از دایره کوچک است. به راحتی و با کمک یک سنجاق کوچک، کش یا قیطان را از قسمت نوار دوزی شده رد کنید و آن را بکشید تا اندکی جمع شود. حالا دیگر دوخت کاور قابلمه تان به پایان رسیده و شما یک کاور زیبا و کاربردی خواهید داشت. برای تزیینات بیشتری می توانید از دکمه های رنگی برای قسمت اتصال دسته به کاور استفاده کنید. [8 تا 14]

انواع دیگر کاور قابلمه

آموزش بالا مربوط به یکی از مدل های کاور قابلمه بود و قطعا مدل های دیگری هم برای این وسیله کاربردی وجود دارد. برای مثال اگر قابلمه یا ظرف غذای کارمندی دارید که شکلی استوانه ای و چند طبقه دارد، می توانید الگوی دوخت کاور قابلمه خود را تغییر دهید. برای دوخت کاور چنین ظرف غذایی از پارچه سه لایه ای که آماده کرده اید، یک مستطیل به طول دور تا دور ظرف غذا و عرضی به اندازه ارتفاع ظرفتان و کمی هم بیشتر، یک دایره به اندازه قطر زیر آن، و یک مستطیل باریک برای قسمت بالای آن برش دهید. با این پارچه ها یک استوانه بدوزید، مستطیل باریک را به بالای استوانه دوخت زده و سر آن را نوار دوزی کنید و قیطان رد کنید. با کشیدن قیطان درب کاور قابلمه بسته می شود. می توانید یک دسته برای حمل و نقل راحت تر آن نیز بدوزید. برای زیبا تر شدن کاور قابلمه تان می توانید از پارچه های رنگی، دکمه و غیره استفاده نمایید.

دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه
دوخت کاور قابلمه

خانه ایده آل خود را بسازید:

آموزش دوخت کاور ماشین لباسشویی به شیوه ای ساده و کاربردی

کاور لوازم برقی و کاور ماشین لباسشویی، وسیله ای برای محافظت از وسایل منزل شماچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<