سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت سوم- قابلیت اجرایی)

چیدوپلاس 16 تیر 1396

اگر تصمیم به تغییر دکوراسیون یا بازسازی خانه خود گرفتید، بهتر آن است که از یک طراح داخلی حرفه ای و متخصص کمک بگیرید. کار بازسازی خانه با ظرافت ها و البته نکاتی همراه است که شاید خودتان از عهده انجام آنها بر نیایید. به این ترتیب یک طراح داخلی این کار را بر عهده گرفته و آن را مطابق با خواسته ها و انتظارات شما پیش می برد. اما پیش از شروع کار باید یک گفتگوی دو طرفه شکل بگیرد و بهتر آن است که طراح داخلی در چند جلسه سوالاتی را از شما بپرسد و شما به طور دقیق به آنها پاسخ دهید، تا به تصویر ذهنی شما در رابطه با فضایی که خواستار آن هستید، نزدیک شود. سوالاتی که یک طراح داخلی خبره از شما می پرسد، چهار جنبه مختلف را پوشش می دهد: سلیقه، کاربرد، قابلیت عملی یا اجرایی و بودجه. ما در متن های جداگانه ای هر کدام از این دسته سوالات را بررسی کرده و به طور مفصل بیان می کنیم. این متن به موضوع سوالات یک طراح داخلی در زمینه قابلیت اجرایی بازسازی خانه خواهد پرداخت.

برای اطمینان از اینکه بازسازی خانه و طراحی داخلی آن منجر به بهترین نتیجه و بالاترین میزان کارایی شود، ابتدا باید عناصر اساسی را بررسی کرد. این عناصر شامل تقسیم بندی درست مکان به فضاهای مختلف و کارهایی است که برای بهینه سازی و طراحی مناسب سقف، کف و دیوار ها و تاسیسات صورت می گیرد. هر کدام از این موارد به طور جزئی بررسی می شوند تا خواست شما هر چه بهتر و بیشتر اجرایی گردد. گاهی اوقات هم پیش می آید که خواسته ذهنی شما و توقعی که از بازسازی خانه و تغییر آن دارید، قابلیت اجرایی و عملی نداشته و این موضوع را یک طراح داخلی از طریق همین سوالات، متوجه خواهد شد.

 سوالات یک طراح داخلی در رابطه با قابلیت اجرایی

  • شرایط دیوار ها، سقف، کف چگونه است؟ آیا نیاز به تعمیر یا اجرای مجدد دارند؟

یک طراح پیش از هر چیز به بازدید از مکان مورد نظر پرداخته و همه چیز را به خوبی بررسی می نماید؛ شرایط دیوار ها، سقف و کف خانه از جمله این موارد هستند. با دانستن اینکه وضعیت دیوار ها و سقف و کف چگونه است و تا چه حد نیاز به تعمیر دارند، می تواند راهکار هایی را برای بازسازی خانه ارائه دهد. گاهی اوقات دیوار ها دارای ترک هستند و باید ترمیم شوند. گاهی اوقات یک دیوار تا حدی از بین رفته و ترمیم آسیب دیدگی مشکلی را حل نمی کند، گاهی تصمیم دارید مکان دیوار را تغییر دهید، این کار مستلزم آن است که طراح داخلی نقشه خانه شما را بررسی نماید و ببیند که آیا آن دیوار را می توان تخریب نمود و یا اینکه جزء دیوار های اصلی و باربر خانه است و امکان خراب کردن یا جابه جایی آن وجود ندارد. گاهی وقت ها هم تنها تغییر پوشش آنها کافیست. در مورد سقف و کف نیز به همین شکل خواهد بود. در مورد تغییر کفپوش ها هم می توان کف پوش های قدیمی را تخریب و خارج نموده و کفپوش جدید را به جای آنها اجرا نمود و یا ممکن است کفپوش جدید را بر روی کف قدیمی اجرا کرد. در نهایت پس از بررسی قابلیت اجرایی ایده های شما، یک چشم انداز واضح از مراحل بازسازی ایجاد خواهد شد.

یکی از مواردی که بسیار زیاد اتفاق می افتد، تغییر نقشه در بازسازی با هذف تغییر کاربری فضا است، مثلا تبدیل یک فضای مسکونی به یک فضای اداری و یا الحاق فضایی مانند آشپزخانه به نشیمن، در این موارد محدودیت هایی مانند دسترسی به نور طبیعی و یا رعایت حداقل طول و عرض وجود دارند، بنابر این هر فضا باید بگونه ای جانمایی شوند که تمامی موارد معماری رعایت شده باشد؛ اهمیت موضوع قابلیت اجرایی تغییرات در بازسازی خانه در این مثال به خوبی روشن می شود.

 

  • آیا لوله کشی ها و تاسیسات مکانیکی کارکرد خود را به درستی انجام می دهند؟

سوال بعدی که یک طراح داخلی برای بازسازی خانه از شما می پرسد در مورد لوله کشی ها و تاسیسات ساختمان است. گاهی نیاز است که همه این تاسیسات تعویض شوند زیرا پوسیده و کهنه شده اند. در بازسازی خانه شاید بخواهید جای سرویس بهداشتی یا آشپزخانه تان را تغییر دهید. برای این کار لازم است که لوله کشی جدیدی ایجاد شود. این موضوع را به طراح داخلی اطلاع دهید تا بتواند از نظر اجرایی و عملی این کار را بررسی نماید.

 

  • سیم کشی ها چقدر جدید یا قدیمی است؟ آیا تعداد کلید ها و پریز ها کافی است؟ آیا ایمنی لازم را دارند؟

سوالات دیگری که یک طراح داخلی می پرسد و آنها را بررسی می نماید در مورد سیستم برق کاری ساختمان و مسائل مربوط به آن است. یک طراح باید بداند که عمر سیم کشی های ساختمان چقدر است و آیا نیاز به تعویض و تعمیر دارند یا خیر. برای افزایش ایمنی شاید نیاز باشد که تعدادی از سیم کشی ها را تغییر دهد و تعداد کلید پریز ها را نیز بیشتر یا کمتر کند.

 

  • آیا می خواهید سیستم گرمایش و سرمایش خانه خود را تغییر دهید؟

سوال مهم دیگر در مورد سیستم گرمایش و سرمایش است. خانه های قدیمی معمولا دارای شوفاژ و موتور خانه و سیستم سرمایش کولر آبی هستند. اگر به سیستم های گرمایش و سرمایش جدید تر ماند پکیج و کولر گازی فکر می کنید، باید آن را به طراح داخلی اطلاع دهید تا برای ایجاد این تغییرات همه چیز را به خوبی بررسی کند.

 

  • شرایط درب ها، پنجره ها، وسایل چوبی چگونه است؟

از دیگر سوالاتی که یک طراح داخلی در مورد قابلیت اجرایی بازسازی خانه از شما می پرسد، شرایط درب و پنجره ها است. اینکه آیا تصمیم به تعویض درب و پنجره ها دارید یا خیر و اگر پاسخ تان مثبت است می خواهید چه تغییری را در آنها ایجاد کنید. برای مثال شاید دوست داشته باشید پنجره های خانه تان بزرگ تر شوند. اینجاست که طراح داخلی قابلیت اجرایی تغییر ابعاد پنجره را بررسی کرده و در صورت امکان آن را اجرا می نماید. در کار بازسازی خانه تغییر درب ها به انواع جدید تر و ایمن تر، تعویض پنجره های قدیمی به انواع دو جداره و جدید و تعمیر و تغییر وسایل چوبی موارد مهمی هستند که توسط یک طراح داخلی انجام می شوند.

 

 

  • آیا به اجرای نورپردازی خاصی در خانه فکر می کنید؟

در بازسازی خانه اجرای نورپردازی اهمیت فوق العاده ای دارد؛ در خانه های قدیمی نور ها و چراغ ها محدود و مرکزی بودند؛ اما یک طراح داخلی از شما می پرسد که آیا علاقه مند به اجرای انواع مختلف نورپردازی در خانه هستید؟ اگر پاسخ تان مثبت باشد، قابلیت اجرایی و عملی این کار را بررسی می نماید. تعبیه لامپ های ال ای دی یا هالوژن، اجرای نور های مخفی در سقف، استفاده از ریسه های نوری و غیره مثال هایی از این دست هستند.

 

  • آیا قسمتی از منزل هست که منظره خوبی ندارد؟ آیا امکان پوشاندن آن هست؟

از دیگر مواردی که در مورد قابلیت اجرایی در بازسازی خانه مورد بررسی قرار می گیرد، منظره یا ویو است. ممکن است پنجره خانه قدیمی شما رو به منظره خوبی باز نشود و بخواهید آن پنجره را پوشانده و بر روی دیوار دیگری پنجره ای جدید ایجاد کنید. اجرای این کار از نظر عملی توسط طراح داخلی بررسی می شود و در صورت امکان انجام می گیرد.

 

  • آیا ابزار های موجود مانند دستگیره درب ها، شیر آلات، کلید و پریز ها و قفل پنجره ها نیاز به تعویض دارد؟

یکی دیگر از سوالاتی که یک طراح داخلی در زمینه قابلیت اجرایی از شما می پرسد آن است که آیا می خواهید موارد گفته شده تعویض شوند و اینکه چه مدل های جدیدتری را در نظر دارید. پاسخ شما به این سوال و  بررسی طراح داخلی؛ کاربردی و عملی بودن آن را مشخص می کند. در مواردی هم خواسته شما قابلیت اجرایی ندارد و توسط طراح رد می شود.

 

موارد بالا در بازسازی خانه باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. اگر پاسخ هر یک از سوالات بالا به معنای کار اساسی است، مانند تخریب، لوله کشی مجدد، تعویض کف، ساخت دیوار های جدید، گچ کاری و غیره، باید این مراحل همگی از نظر قابلیت اجرایی بررسی شوند. اگر قابلیت اجرا داشتند باید پیش از انجام هر گونه کارهای تزیینی و نازک کاری، انجام گیرند. در مورد کارهای رو بنایی، تزیینی و نازک کاری و همچنین کارهای مربوط به دکوراسیون باز هم بررسی قابلیت اجرایی هر کدام از موارد مهم است. حتی موارد جزئی تری مانند استفاده از رنگ های مختلف در کنار همدیگر و یا کاربرد هر نوع متریالی هم شامل این مطالعات می شوند. برای مثال شاید شما به کفپوش یا دیوار پوش خاصی علاقه داشته باشید که به دلیل شرایط محیطی و آب و هوایی خانه تان نتوان از آن ها استفاده نمود.

 

 

خانه ی ایده ال خود را بسازید:

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت اول)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت دوم)

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت چهارم)

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<