ویدیو : مدل چیدمان خانه های کوچک آپارتمانی

طراحی دکوراسیون داخلی در خانه های کوچک می تواند دشوار باشد اما با در نظر گرفتن چند نکته ساده دکوراتیو، می توان فضایی دلنشین حتی در کوچکترین متراژ ها را به وجود آورد. خانه های کوچک که عمدتاً آپارتمان ها را شامل می شوند ابعاد کمتر از ۷۰ متر مربع دارند و معمولا به صورت تک اتاق خوابه هستند. اینگونه آپارتمان ها معمولا مورد استفاده زوج های جوان و افراد مجرد قرار می گیرند، بنابراین می ‌توان گفت طراحی کلی یک آپارتمان های کوچک، شامل سبک هایی مطابق با علایق جوانان و تقریباً مدرن است. با توجه به افزایش جمعیت کشور ایران، سبک خانه سازی بیشتر به سمت آپارتمان سازی پیش می رود، از این رو با رشد فزاینده خانه های کوچک نیز روبرو هستیم، بر این اساس یک راهنمای دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده برای بسیاری از افراد به خصوص زوج های جوان که نیاز به خرید مبلمان و اثاثیه نو دارند، می تواند مفید باشد. ایده های متفاوتی برای طراحی خانه با متراژ کم مثلا دکوراسیون خانه های 50 متری وجود دارد اما رعایت چند نکته در اجرای تمامی این ایده ها نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.

نگاهی کلی به دکور خانه های کوچک ایرانی

خانه هایی با متراژ کم، عموماً چیدمان های مدرن و خارج از هرگونه تزیینات را می ‌طلبند و به طور کلی یک فضای کوچک گنجایش پذیرش سبک هایی همچون سبک های کلاسیک، ویکتوریایی و دیگر سبک های پر زرق و برق را ندارد، در عین حال ‌سبک‌ های ساده‌ تر که زیبایی های خاص خود را دارند در این خانه ها بیشتر قابل اجرا هستند و بازخورد بهتری هم دارند. سبکی از طراحی و چیدمان که در خانه های کوچک روز ‌به ‌روز طرفداران بیشتری پیدا می ‌کند، سبک مینیمالیسم است. در طراحی مینیمالیستی سعی می شود بیشتر از مبلمان‌ و وسایل ساده و بدون تجمل استفاده شود و تنها وسایلی در فضای خانه قرار داده شود که جنبه کاربردی دارند و از قرار دادن وسایل غیر ضروری در فضای خانه اجتناب می شود.

چه مواردی در دکور خانه های کوچک ایرانی باید رعایت شود؟

مدل چیدمان خانه های کوچک آپارتمانی به گونه ای است که فضای محدودی که در اختیار دارید به سمت بزرگ تر و دل باز تر نشان داده شدن، پیش برود. به همین دلیل است که پیشنهاد می شود از سبک کلاسیک و لوازم و المان های مربوط به آن مثلا در دکوراسیون خانه های 50 متری استفاده نشود. دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده به شکلی سر و سامان می گیرند که علاوه بر آنکه همه چیز در دسترس و در اختیار است و کاربری وسایل به خوبی رعایت می شود، در عین حال زیبایی و جنبه دکوراتیو بودن برخی وسایل نیز در نظر گرفته می شود. در اجرای دکور خانه های کوچک ایرانی باید نوع و سبک وسایل انتخابی (وسایل کاربردی و دکوراتیو)، رنگ آنها، اندازه و ابعاد وسایل، نحوه چیدمان و موارد دیگری از این دست مورد توجه قرار گیرد. در ادامه هر کدام از این المان ها به طور جداگانه مورد بررسی قرار می گیرند.

دکور خانه های کوچک و انتخاب بهترین سبک برای آن

همانگونه که گفته شد سبک های کلاسیک برای دکوراسیون یک خانه کوچک مناسب نیستند و اگر متراژ آپارتمان تان کم است باید به سراغ سبک های مدرن و ترجیحا مینیمال بروید. خوبی سبک مدرن آن است که می توان از وسایلی سبک در ابعاد جمع و جور استفاده نمود و به این ترتیب فضای خانه با مبلمان و میز و دیگر لوازم بزرگ و حجیم اشغال نمی شود. دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده توسط سبک مدرن امکانات فوق العاده ای را در زمینه انتخاب رنگ و استفاده از روش های خلاقانه برای وسایل و نحوه چیدمان آنها فراهم می نماید.

بهترین رنگ برای دکور خانه های کوچک

مورد مهم بعدی در زمینه دکوراسیون آپارتمان های کوچک انتخاب رنگ وسایل است. رنگ دیوار ها، رنگ مبلمان، پرده، رو تختی، کابینت ها، فرش، دکوری ها و دیگر وسایل استفاده شده در خانه تأثیر زیادی بر چگونه دیده شدن فضا دارد. می توان خانه را با سبکی یک رنگ یا مونو کروم دکور کرد اما استفاده از عناصری با رنگ های متفاوت به ویژه استفاده از رنگ های مکمل می ‌تواند پیوستگی خاصی در فضای کلی ایجاد کند. رنگ های روشن همواره انتخاب ‌های بهتری برای استفاده در فضا های کوچک هستند اما کاربرد یک یا دو رنگ تیره در وسیله های کوچک مثل دکوری ها به عنوان تنظیم‌ کننده دید بصری فضا توصیه می شود. به یاد داشته باشید استفاده زیاد از رنگ های تیره ریسک بالایی دارد و نمی ‌توان در سطح وسیعی از آنها استفاده نمود.

چه رنگ هایی برای کاربرد در دکور خانه های کوچک مناسب هستند؟

مدل چیدمان خانه های کوچک آپارتمانی با رنگ های روشن بهترین نتایج را در پی خواهد داشت. برای مثال در دکوراسیون خانه های 50 متری و یا حتی کوچک تر رنگ های سفید، شیری، استخوانی، کرم، آبی بسیار روشن، لیمویی، صورتی روشن، نسکافه ای و یا سبز بسیار روشن انتخاب های بسیار مناسبی هستند. در عوض رنگ هایی نظیر مشکی، طوسی، قهوه ای تیره، رنگ گرم و شارپ مثل قرمز و عنابی و نارنجی، آبی ها و سبز های تیره، سرخابی و دیگر رنگ های تیره در میزان زیاد و مقیاس وسیع اصلا توصیه نمی شود. همانطور که گفته شد از این رنگ های تیره تنها به میزان اندک و در حد چند لکه رنگ کوچک در کنار رنگ های روشن می توان استفاده کرد. مثلا یک پیشنهاد عالی قرار دادن چند کوسن سرخابی و آبی تیره بر روی یک مبل راحتی صورتی روشن است.

اهمیت نورپردازی در دکور خانه های کوچک ایرانی

یکی از مواردی که باید توجه بیشتری به آن خصوصا در خانه های کوچک کرد نورپردازی است. نورپردازی تنها استفاده از لوستر های سقفی، چراغ های دیواری و یا استفاده از لامپی خاص نیست. استفاده از ریسه های نوری، دیوار کوب هایی با میزان نور های مختلف و آباژور ها، در خانه های کوچک نورپردازی بهتری ایجاد می کنند. توجه داشته باشید که استفاده از لوستر های بیش از اندازه بزرگ در این خانه ها می‌ تواند اثر عکس داشته باشند و محیط خانه را نا مناسب جلوه دهد. در این بین استفاده از آباژور های ایستاده گزینه خوبی برای نشیمن و اتاق خواب در فضا های کوچک است. ریسه های نور مخفی که در سقف نصب می شوند نیز برای نورپردازی آپارتمان های کوچک بسیار خوب هستند و تاثیر ویژه ای در دل باز تر شدن فضای خانه می گذارند.

نحوه چیدمان وسایل در خانه های کوچک

یکی از مسایل مهم در مدل چیدمان خانه های کوچک آپارتمانی تعداد و نحوه قرار دادن وسایل است. برای مثال در یک سالن پذیرایی کوچک قرار دادن یک دست مبل کامل با اندازه بزرگ غیر منطقی و اشتباه به نظر می رسد. این در حالی است که یک مبل راحتی نیم ست که شامل یک کاناپه و دو عدد مبل تک است، آن هم با مدلی ساده و جمع و جور بهترین انتخاب خواهد بود. در مورد دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده می توان گفت که گاهی اوقات استفاده از وسایلی که کاربرد دو منظوره دارند، می توانند انتخاب های خوبی برای یک آپارتمان کوچک باشند. برای مثال شما می توانید یک قفسه با تعدادی کمد و کشو با طراحی خوب و مدرن بسیازید و بر روی یکی از دیوار های خانه تان نصب کنید. سپس از این قفسه به عنوان میز تلویزیون، کتابخانه و جایی برای نگهداری وسایل دیگر در کمد ها و کشو های آن استفاده نمایید.

استفاده از روش های خلاقانه در دکوراسیون خانه های کوچک

استفاده از وسایل جمع شونده و کوچک که حجم کمی از فضا را اشغال می کنند نیز می تواند برای چیدمان خانه بسیار کمک کننده باشد. میز های ناهار خوری تاشو، میز های کار جمع شونده و حتی تخت های کم جا، می ‌توانند به میزان زیادی در حفظ فضا کمک کنند. در این بین با توجه به فضای خانه تان می توانید با استفاده بهینه از فضا های پرت و گوشه ها، از آنها به عنوان کمد، میز کار و حتی محلی برای قرار دادن گلدان های تان استفاده کنید.

دکوراسیون آشپزخانه در خانه های کوچک

در آشپزخانه های کوچک نیز می توان از روش های سامان دهی مختلفی برای وسایل استفاده کرد. آشپزخانه مکانی شلوغ، پر رفت و آمد و پر کاربردی است و معمولا به خاطر حجم وسایل زیادی که در آن قرار دارد فضای زیادی را نیاز می کند. استفاده از کابینت های جا دار که طراحی هایی هوشمندانه و خلاقانه ‌ای دارند می ‌تواند به میزان زیادی در امر ساماندهی ظروف و وسایل آشپزخانه به شما کمک کند. می توان در کابینت ها طبقه بندی و فضا هایی مخفی ایجاد کرد که باعث زیاد تر شدن حجم ظرفیت آنها می شود. همچنین استفاده دوگانه از اپن آشپزخانه می‌ تواند فضای اشغال شده توسط میز ناهار خوری را به شما باز گردانند. در یک آشپزخانه کوچک بهتر است از رنگ های روشنی مانند سفید یا استخوانی برای کابینت ها استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب کوچک

در اتاق خواب نیز علاوه بر تخت خواب های تاشو می‌ توان از تخت های جک دار یا کشو دار استفاده کرد. در اتاق خواب معمولا کمد هایی برای جمع آوری وسایل شخصی وجود دارند و این کمد ها می توانند حجم بسیار زیادی را اشغال کنند. استفاده از تخت خواب هایی که در زیر آنها محلی برای قرار دادن وسایل وجود دارد، موجب حفظ فضا و بیشتر شدن محل نگهداری از وسایل می شود. میز های آرایش هم، با کمی تغییر می توانند جلوه بهتری داشته باشد و به خلوت تر دیده شدن فضای اتاق خواب کمک کنند. میز های آرایشی کنسولی، میز های آرایش با کشو های مخفی پشت آینه و میز های آرایش جمع شونده برای فضاهای کوچک و اتاق خواب های کم‌ متراژ بسیار مناسب هستند. حتی می توانید بخشی از کمد دیواری خود را به ساخت میز آرایش اختصاص دهید.

مورد دیگر درباره دکوراسیون اتاق خواب در خانه های کوچک آن است که بهتر است از تم رنگی روشن برای دیوار ها و وسایل اتاق استفاده نمود. برای مثال می توانید سرویس خواب خود را به رنگ سفید انتخاب کنید. دیوار ها را نیز سفید بگیرید و برای ایجاد تنوع و دوری از یکنواختی از یک رنگ روشن و ملایم برای دیوار پشت تخت خواب استفاده نمایید. همچنین انتخاب یک رو تختی ساده یا طرح دار با رنگ روشن و طرح های ساده و اندک، فضایی زیبا و رویایی را پدید می آورد. درباره پرده نیز شاید یک پرده حریر ساده و یا تور برای پنجره ها کافی باشد. البته پرده های زبرا نیز برای پنجره فضاهای کوچک عالی و مناسب هستند.

جمع بندی و بیان نکات مهم درباره دکور خانه های کوچک ایرانی

با رعایت چند نکته دکوراتیو ساده همانند مواردی که در بالا گفته شد خانه هایی با مساحت کم می ‌توانند به یک فضای دلباز و آرامش بخش تبدیل شوند و تمامی نیاز های یک خانه را برای ساکنان آن برطرف کنند. همیشه به یاد داشته باشیم که متراژ خانه هیچ ارتباطی به زیبایی دکوراسیون آن ندارد و در کوچکترین ابعاد نیز می توان بهترین چیدمان ها را انجام داد. با دیدن ویدیوی زیر و مطالعه نکاتی که مطرح می شود می توانید از چند نمونه چیدمان اروپایی و مدرن در خانه هایی با متراژ کمتر از ۷۰ متر ایده بگیرید.

 • در دکوراسیون خانه های کوچک با وسایل ساده استفاده از مبل های چوبی کلاسیک و استیل را فراموش کنید و از مبل های راحتی ساده و جمع و جور استفاده نمایید.
 • در دکوراسیون خانه های 50 متری و یا کمتر می توانید میز ناهار خوری را حذف کرده و از اپن آشپزخانه به عنوان میز هم استفاده نمایید.
 • در مدل چیدمان خانه های کوچک آپارتمانی نحوه چیدمان وسایل باید با دقت انجام گیرد تا هم محل رفت و آمد گرفته نشود و هم تمامی وسایل با شکلی زیبا و مناسب در محیط قرار گیرند.
 • در خانه های کوچک سعی کنید تا جای ممکن جلوی ورود نور طبیعی خورشید را با نصب پرده های ضخیم نگیرید و اجازه دهید در طول روز نور از پنجره ها به داخل خانه بتابد.
 • در دکور خانه های کوچک ایرانی سعی کنید از رنگ های روشن بیشتر استفاده کنید. این رنگ ها باعث می شوند تا فضا بزرگ تر جلوه کند و دل باز شود.
 • استفاده از گل و گیاه طبیعی را در خانه فراموش نکنید. این گیاهان به فضای خانه کوچک شما روح می بخشند و آن را زیبا تر می کنند.
 • در آشپزخانه خانه های کوچک از کابینت هایی با رنگ روشن استفاده نمایید.
 • پرده های زبرا برای پنجره آشپزخانه های کوچک عالی هستند.
 • سعی کنید تا جای ممکن از کفپوش هایی با رنگ روشن استفاده کنید. از پارکت و لمینیت گرفته تا موکت و فرش اگر از رنگ روشن انتخاب شوند، به دل باز تر شدن محیط کمک می کنند.
 • اهمیت نورپردازی را در دکور خانه های کوچک ایرانی فراموش نکنید و حتما از لوستر سقفی مناسب، ریسه های نوری و آباژور های ایستاده و کوچک رو میزی استفاده کنید.
 • در مدل چیدمان خانه های کوچک آپارتمانی استفاده از مبل راحتی نیم ست ساده بسیار پیشنهاد می شود.
 • کاربرد وسایل تاشو و جمع شوند و چند منظوره مثل میز های تاشو، صندلی های تاشو، قفسه ها و کمد های چند منظوره دارای کشو، در دکوراسیون خانه های کوچک ایرانی پیشنهاد می گردد.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

آیا خانه ام را خودم طراحی کنم یا از خدمات طراحی داخلی استفاده کنم؟

طراحی داخلی یک آپارتمان ۵۰ متری

طراحی داخلی یک آپارتمان کوچکچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<