ویدیو : مدل چیدمان خانه های کوچک آپارتمانی

طراحی دکوراسیون داخلی در خانه های کوچک می تواند دشوار باشد اما با در نظر گرفتن چند نکته ی دکوراتیو، می توان فضایی دلنشین حتی در کوچکترین مساحت ها به وجود آورد. خانه های کوچک که عمدتاً آپارتمان ها را شامل می شود ابعاد کمتر از ۷۰ متر مربع دارند و معمولا به صورت تک اتاق خوابه می باشند، اینگونه آپارتمان ها معمولا مورد استفاده زوج های جوان و افراد مجرد قرار می گیرند، بنابراین می‌توان گفت طراحی کلی خانه های کوچک، طراحی هایی مطابق با علایق جوانان و تقریباً مدرن می باشد. با توجه به افزایش جمعیت کشور ایران، سبک خانه سازی بیشتر به سمت آپارتمان سازی پیش می رود؛ از این رو با رشد فزاینده خانه های کوچک نیز روبرو هستیم، براین اساس یک راهنمای چیدمان برای خانه های کوچک برای بسیاری از افراد یه خصوص زوج های جوان که نیاز به خرید مبلمان و اثاثیه نو دارند، می تواند مفید باشد. ایده های متفاوتی برای طراحی خانه با متراژ کم وجود دارد اما رعایت چند نکته در اجرای تمامی این ایده ها نتیجه بهتری در پی خواهد داشت:

خانه هایی با متراژ کم، عموماً چیدمان های مدرن و خارج از هرگونه تزئینات را می‌طلبد و به طور کلی یک فضای کوچک گنجایش پذیرش سبک هایی همچون سبک های کلاسیک، ویکتوریایی و دیگر سبک های پر زرق و برق را ندارد و‌سبک‌های ساده‌تر که زیبایی های خاص خود را دارند در این خانه ها قابل اجرا تر هستند و بازخورد بهتری دارند. سبکی از طراحی و چیدمان که در خانه های کوچک روز‌به‌روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند، سبک مینیمالیست است، در طراحی مینیمالیستی سعی می شود بیشتر از مبلمان‌ و وسایل ساده و بدون تجمل استفاده شود و تنها وسایلی در فضای خانه  وجود دارند که جنبه کاربردی دارند و از وسایل غیر ضروری اجتناب می شود.

مورد مهم بعدی انتخاب رنگ وسایل می باشد. رنگ مبلمان، دکور ها و دیگر وسایل استفاده شده در خانه تأثیر زیادی بر چگونه دیده شدن فضا دارد. می توان خانه را با سبکی یک رنگ دکور کرد اما استفاده از عناصری با رنگ های متفاوت به ویژه استفاده از رنگ های مکمل می‌تواند پیوستگی خاصی در فضای کلی ایجاد کنند. رنگ های روشن همواره انتخاب‌های بهتری در فضاهای کوچک هستند اما استفاده از یک یا دو رنگ تیره در احجام کوچک به عنوان تنظیم‌کننده دید بصری فضا توصیه می شود. به یاد داشته باشید استفاده زیاد از رنگ های تیره ریسک بالایی دارد و نمی‌توان در سطح وسیعی از آنها استفاده کرد.

یکی از مواردی که باید توجه بیشتری به آن خصوصا در خانه های کوچک کرد نورپردازی است، نورپردازی تنها استفاده از لوسترهای سقفی، دیواری و یا استفاده از لامپی خاص نمی‌باشد. استفاده از ریسه ها، دیوارکوب هایی با درجه لوکس مناسب و آباژورها، در خانه های کوچک نورپردازی بهتری ایجاد می کند. توجه داشته باشید که استفاده از لوسترهای بیش از اندازه بزرگ در این خانه ها می‌تواند اثر عکس داشته باشند و محیط خانه را نامناسب جلوه دهد. در این بین استفاده از آباژورهای ایستاده گزینه خوبی برای نشیمن و اتاق خواب در فضاهای کوچک است.

استفاده از وسایل جمع شونده و کوچک که حجم کمی از فضا را اشغال می کند نیز می تواند برای چیدمان خانه بسیار کمک کننده باشد. میزهای ناهارخوری تاشو، میزهای کار جمع شونده و حتی تخت های کم جا، می‌توانند بسیار در حفظ فضا کمک کنند. در این بین با توجه به فضای خانه تان می توانید با استفاده بهینه از فضاهای پرت و گوشه ها، از آنها به عنوان کمد، میز کار و حتی محلی برای قرار دادن گلدان های تان استفاده کنید.

در آشپزخانه های کوچک نیز می توان از روش های سامان دهی استفاده کرد. آشپزخانه مکانی شلوغ و پرکاربرد است و معمولا به خاطر حجم وسایل زیادی که در آن قرار دارد فضای زیادی را اشغال می کند. استفاده از کابینت های جادار که طراحی هایی هوشمندانه‌ای دارد می‌تواند بسیار در امر ساماندهی ظروف و وسایل آشپزخانه به شما کمک کند، می توان در کابینت ها طبقه بندی و فضاهایی مخفی ایجاد کرد که باعث زیادتر شدن حجم ظرفیت آنها می شود. همچنین استفاده دوگانه از اپن آشپزخانه می‌تواند فضای اشغال شده توسط میز ناهار خوری را به شما بازگردانند.

در اتاق خواب نیز علاوه بر تخت خواب های تاشو می‌توان از تخت های جک دار یا کشو دار استفاده کرد. در اتاق خواب معمولا کمدهایی برای جمع آوری وسایل شخصی وجود دارند و این کمد ها می توانند حجم بسیار زیادی را اشغال کنند. استفاده از تخت خواب هایی که در زیر آنها محلی برای قرار دادن وسایل وجود دارند، موجب حفظ فضا می شود. میز های آرایش هم، با کمی تغییر می تواند جلوه بهتری داشته باشد و به خلوت تر دیده شدن فضای اتاق خواب کمک کنند. میز های آرایشی کنسولی، میز های آرایش با کشورهای مخفی پشت آینه و میز های آرایش جمع شونده بسیار برای فضاهای کوچک و اتاق خواب های کم‌ مساحت مناسب هستند.

با رعایت چند نکته دکوراتیو خانه هایی با مساحت کم می‌توانند به یک فضای دلباز و آرامش بخش تبدیل شوند و تمامی نیازهای یک خانه را برای ساکنان آن برطرف کنند. همیشه به یاد داشته باشیم که متراژ خانه هیچ ارتباطی به زیبایی دکوراسیون آن ندارد و در کوچکترین ابعاد نیز می توان بهترین چیدمان ها را انجام داد، با دیدن ویدیوی زیر می توانید از چند نمونه چیدمان اروپایی و مدرن در خانه هایی با متراژ کمتر از ۷۰ متر ایده بگیرید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

آیا خانه ام را خودم طراحی کنم یا از خدمات طراحی داخلی استفاده کنم؟

طراحی داخلی یک آپارتمان ۵۰ متری

طراحی داخلی یک آپارتمان کوچکچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید