پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری ؟ مقایسه، مزایا و معایب پتینه و کاغذ دیواری

چیدو پلاس 15 بهمن 1401 ،

کاغذ دیواری و پتینه هر دو از متریال های پوشش دهی دیوار ها هستند. اما اینکه برای دیوار های خانه پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری باید هر دوی آنها را به خوبی بررسی و مقایسه نمود و سپس دست به تصمیم گیری و انتخاب زد. اگر در فکر پوشش جدیدی برای دیوار های خانه خود هستید و این سوال مهم یعنی برای دیوار ها پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری در ذهن تان به وجود آمده، پیشنهاد می کنیم این متن را بخوانید. پیش از این در سایت چیدوپلاس درباره مقایسه رنگ و کاغذ دیواری هم مطالبی نوشته شده که می توانید آنها را مطالعه بفرمایید.

مقایسه بین پتینه و کاغذ دیواری

همانطور که گفته شد برای آن که به بهترین و درست ترین پاسخ به سوال پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری برسیم، باید بین این دو متریال یک مقایسه جامع و کامل انجام دهید. پس لازم است که در مورد هر کدام از آنها توضیح دهیم، مزایا و معایب هر کدام را بررسی کنیم و دست آخر ویژگی های هر کدام را با ویژگی های خانه تان تطبیق داده و مناسب ترین انتخاب را انجام دهید. پیش از هر چیز درباره تشابه این دو متریال صحبت می کنیم.

پتینه و کاغذ دیواری چه ویژگی های مشترکی دارند؟

اولین ویژگی مشترک این دو متریال آن است که هر دو پوششی دکوراتیو برای دیوار ها به حساب می آیند (البته اگر از کاغذ دیواری های طرح دار استفاده شود). در واقع هم پتینه و هم کاغذ دیواری طرح ها و رنگ ها و شکل هایی را روی دیوار ایجاد می کنند و آنها را از سادگی بیرون می آورند. دیگر ویژگی مشترک پتینه و کاغذ دیواری آن است که هر دوی آنها می توانند عیوب و ایراداتی که بر روی دیوار وجود دارد را از بین ببرند، بدون آنکه نیاز به زیر سازی خاصی برای شان وجود داشته باشد. مثلا اگر ایراداتی در حد مانند جای سوراخ میخ و یا خراشیدگی خاصی بر روی دیوار باشد، می توان با پتینه و کاغذ دیواری آن را پوشاند.

پتینه چیست؟

برای یافتن پاسخ سوال پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری اول به بررسی پتینه می پردازیم. پتینه نوعی شیوه رنگ آمیزی دیوار ها است که هم می تواند به صورت کاملا صاف و یکدست و هم به شکل برجسته کاری انجام شود. در این روش به کمک تکنیک هایی خاص بر روی دیوار طرح هایی ایجاد می شود که در بعضی موارد شکل و حالتی قدیمی و کهنه به دیوار می بخشد. البته روش های پتینه کاری مختلف است و طرح های ایجاد شده به کمک آن متفاوت و متنوع می شود. در بعضی از مدل های پتینه کاری از ورق طلا هم استفاده می شود که نمایی لوکس و خاص به آن می دهد. در روش های پتینه برجسته از موادی برای ایجاد طرح های برجسته کمک گرفته می شود و سپس با رنگ و ورق طلا نمایی جذاب و کهنه نما به آن بخشیده می شود. انواع پتینه عبارتند از: کلاسیک، مدرن، کهنه کاری، ترک دار، چروک یا چرمی، طرح دار با ورق‌ های مخصوص مانند ورق مس و طلا و نقره، آنتیک کاری، طرح ‌های موتیف، پلاستر و یا نوع برجسته. در ادامه به بررسی مزایا و معایب پتینه می پردازیم که با مطالعه آنها به پاسخ سوال پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری نزدیک می شوید.

مزایای پتینه چیست؟

 • پتینه طرح و نقشی خاص و متفاوت را روی دیوار ایجاد می کند و سر و شکلی منحصر به فرد به آن می بخشد.
 • از پتینه بر روی تمام سطوح گچی، فلزی، شیشه ای، چوبی و غیره می توان استفاده کرد.
 • تنوع طرح های پتینه زیاد است و رنگ هایی که در آن استفاده می شود نیز می تواند مطابقه با سلیقه مشتری باشد.
 • پتینه را می توان مطابق با سبک چیدمان انجام داد.
 • با استفاده از پتینه می توان بافت هایی را بر روی دیوار ایجاد نمود.
 • برای انجام پتینه کاری نیاز به زیرسازی خاصی نیست. البته اگر دیوار به طور کلی تقریبا سالم و تمیز باشد.

معایب پتینه چیست؟

 • پتینه هر چقدر هم ساده انتخاب شود اما طرح آن به خاطر بافت و لکه رنگ هایی که ایجاد می کند کمی شلوغ به نظر می رسد و بنابراین برای فضا های کوچک زیاد توصیه نمی شود.
 • برای ایجاد پتینه حتما به متخصص این کار که فردی با مهارت بالاست، نیاز خواهد بود. به خاطر همین ممکن است هزینه اجرای آن برای مکان های بزرگ کمی زیاد باشد.
 • پتینه با هر سلیقه ای سازگار نیست و به طور کلی نمی توان آن را شامل تمامی سلیقه ها دانست.
 • برای انجام پتینه کاری دیوار چون از رنگ و مواد استفاده می شود ممکن است کمی کثیفی ایجاد شود.
 • انجام پتینه کاری دیوار کمی زمان بر است.
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری

کاغذ دیواری چیست؟

برای اینکه بدانیم پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری بررسی متریال کاغذ دیواری به طور جداگانه لازم است. البته تقریبا همه با کاغذ دیواری و انواع طرح های آن آشنا هستند و نیازی به معرفی آن وجود ندارد. کاغذ دیواری از گذشته تا به امروز یکی از محبوب ترین و پر فروش ترین پوشش های دیوار محسوب می شده و هم برای دکوراسیون های کلاسیک و هم مدرن می توان از آنها استفاده کرد. تنوع طرح و رنگ این پوشش ها به قدری زیاد است که با هر سلیقه و چیدمانی می توان بهترین مدل آن را انتخاب نمود.

مزایای کاغذ دیواری چیست؟

 • طرح ها و رنگ ها کاغذ دیواری بسیار متنوع است.
 • برای هر سلیقه ای می توان کاغذ دیواری خاصی را پیدا کرد و این متریال تقریبا همه پسند به شمار می رود.
 • از کاغذ دیواری برای هر نوع دکوراسیونی می توان استفاده کرد. برای چیدمان های کلاسیک و مدرن کاغذ دیواری های خاص آنها وجود دارد.
 • برای مکان های کوچک و بزرگ می توان از کاغذ دیواری استفاده نمود و منعی برای این کار وجود ندارد.
 • برای انجام کاغذ دیواری نیازی به زیر سازی دیوار نیست.
 • نصب کاغذ دیواری سریع و راحت است.

معایب کاغذ دیواری چیست؟

 • کاغذ دیواری ها مخصوصا آن هایی که دارای کیفیت پایین تری هستند، بعد از مدتی دچار تغییر رنگ می شوند.
 • کاغذ دیواری در معرض پارگی قرار دارد و اگر درز های آن به خوبی چسب کاری نشود، ممکن است باز شود.
 • کاغذ دیواری های خارجی دارای قیمت بالایی هستند و نصب آنها نیز گران تر است.

برای دیوار های پذیرایی پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری

یکی از بخش های مهم خانه سالن پذیرایی است که همیشه بهترین انتخاب ها در مورد دکوراسیون آن انجام می شود. فکر می کنید برای دیوار پذیرایی پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری و کدام یک می توانند در ایجاد یک دکوراسیون عالی به شما کمک کنند؟ باید گفت که انتخاب هر کدام از آنها بستگی زیادی به سلیقه تان خواهد داشت. اما به طور کلی طرح های پتینه سر و شکلی کلاسیک تر به خانه می دهند و معمولا در خانه هایی با چیدمان کلاسیک از پتینه بیشتر استفاده می شود. اما کاغذ دیواری شکیل تر و شیک تر است و فضای سالن پذیرایی را با وقار تر جلوه می دهد.

کلام پایانی درباره سوال پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری

 • از پتینه بهتر است برای پوشش یکی از دیوار ها مانند دیوار پشت تلویزیون یا دیوار پشت تخت خواب در اتاق استفاده کرد.
 • کاغذ دیواری را می توان برای تمامی دیوار ها استفاده نمود.
 • اگر طرفدار سادگی هستید و می خواهید بدانید پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری باید گفت که قطعا کاغذ دیواری های ساده بهترین انتخاب برای شما خواهند بود.
 • اگر بر روی دیوار مشکلاتی مانند ترک خوردگی وجود داشته باشد، تنها کاغذ دیواری است که می تواند روی آن را بپوشاند و برای پتینه کاری باید اول زیر سازی انجام شود.
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری
پتینه بهتر است یا کاغذ دیواری

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

کاغذ دیواری آبرنگی ، لطافت و راحتی را برایتان به ارمغان می آورد

با کاغذ دیواری پتینه نمایی تیره و روشن و زیبا بر دیوارها ایجاد کنیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<