ویدیو: از ایده تا اجرای طراحی و بازسازی

خیلی وقت ها طراحی و بازسازی خانه ای قدیمی یک راه حل بهتر و جذاب تر برای ایجاد تغییر در محل زندگی است. ایده برای بازسازی خانه زیاد است و هر خانه بسته به محلی که در آن قرار دارد، معماری آن، قدمت و دیگر شرایط می تواند طراحی بازسازی و نوسازی شود. طراحی و بازسازی خانه می تواند توسط متخصصین این کار انجام شود و با پرداخت هزینه ای که توسط آنها تعیین می گردد، صفر تا صد این کار انجام گیرد. اما با داشتن ایده برای بازسازی خانه خودتان هم می توانید دست به کار طراحی و بازسازی آپارتمان تان شوید و با این کار حس هیجان انگیز و جذاب نوسازی خانه را تجربه نمایید. ما در این متن می خواهیم پیشنهاد ها و نکاتی را در رابطه با طراحی بازسازی خانه به شما ارائه دهیم. اگر قصد این کار را برای خانه خود دارید، با ما همراه باشید.

مقدمات کار طراحی و بازسازی خانه های قدیمی

طراحی و بازسازی آپارتمان شامل مراحل مشخصی است که انجام این مراحل مستلزم آن است که ابتدا مقدماتی برای این کار انجام گیرد. البته این کار بستگی خیلی زیادی به میزان بودجه شما برای کار طراحی بازسازی دارد و هر چه در هزینه کردن دست باز تری داشته باشید می توانید تغییرات اساسی تر و گسترده تری را انجام دهید. شاید بتوان گفت که ایده برای بازسازی خانه یکی از اولین مقدمات لازم جهت طراحی و بازسازی آپارتمان است. در ادامه خواهید دید که مقدمات و مراحل انجام طراحی و بازسازی خانه های قدیمی به چه شکل است:

 • در نظر گرفتن ایده برای بازسازی خانه
 • محاسبه میزان بودجه ای که برای کار طراحی بازسازی خانه در اختیار دارید
 • انتخاب سبک دلخواه برای طراحی و بازسازی خانه
 • مشخص کردن میزان تغییرات و جزییات در کار بازسازی
 • اجرای تغییرات پیش بینی شده به صورت عملی

در نظر گرفتن ایده برای بازسازی خانه

پیش از هر چیز مهم است که قدم اول را در کار طراحی و بازسازی خانه خود با در نظر گرفتن یک ایده کلی برای این کار شروع کنید. مثلا تصمیم بگیرید که یک تغییر کلی در فضای خانه به وجود آورید، یا تغییرات را در حد دکوراسیون پیش ببرید. یا مثلا بخواهید فضای رنگی خانه را عوض کنید، یا آنکه سبک چیدمان خانه تان را مدرن کنید. این ها همه کلیات ایده برای بازسازی خانه هستند. در قدم اول شما تصمیم می گیرید که کار را شروع کنید، حال باید قدم به قدم مراحل بعد را به ترتیب پیش ببرید تا کار طراحی بازسازی خانه تان انجام شود.

محاسبه میزان بودجه

دومین قدم در کار طراحی و بازسازی خانه های قدیمی محاسبه هزینه های کلی و میزان بودجه ای است که در اختیار دارید. برای مثال شما می گویید که این مقدار تومان را برای کار بازسازی می توانید هزینه کنید. حال باید تغییرات را بر اساس میزان بودجه تان پیش ببرید. اگر بودجه تان کم است تنها می توانید به تغییراتی در دکوراسیون بسنده کنید و چنانچه بودجه تان بیشتر است، می توانید به فکر ایجاد تغییرات اساسی تری هم باشید. پس از تعیین مبلغی که برای این کار در نظر گرفته اید، به صورت کاملا کلی به بررسی جزییات در این کار می پردازید.

انتخاب سبک دلخواه برای طراحی و بازسازی خانه

چنانچه خانه ای قدیمی دارید و می خواهید آن را طبق نظر و سلیقه دلخواه خود بازسازی کنید، ابتدا باید سبک طراحی خود را مشخص کرده و طبق همان سبک، ایده برای بازسازی خانه تان داشته باشید. فارغ از اینکه شما در حال طراحی چه نوع خانه ( آپارتمانی، ویلایی… ) و یا دفتر کاری هستید، باید سبکی را انتخاب کنید که برای شما مناسب باشد. نکات بسیار مهمی وجود دارد که می تواند یک مکان خسته کننده را به فضایی آرامش بخش و زیبا تبدیل کند. هم در سبک های کلاسیک و هم مدرن می توانید بهترین و مناسب ترین نما های بیرونی و فضا های داخلی را طراحی کرده و بسازید.

اگر به دنبال ایده برای بازسازی خانه تان هستید و سبک کلاسیک را می پسندید می توانید از نما های رومی، ستون ها و تزیینات مخصوص این سبک با استفاده از سنگ های گرانیت و مرمر و دیگر جزییاتی که در این نوع سبک وجود دارد، در بخش های خارجی و نمای ساختمان خود استفاده نمایید. فضای داخلی خانه را نیز مطابق با همین سبک پیش بروید. گچبری های مخصوص سبک کلاسیک، قاب بندی هایی که بر روی دیوار ها وجود دارد، نقاشی های دیواری از مناظر و دیگر موضوع هایی مطابق با سبک کلاسیک، سنگ های دکوراتیوی که بر روی دیوار ها کار می شوند، و دیگر المان هایی که مختص سبک کلاسیک هستند و خانه را به نوعی لوکس و اشرافی می کنند، در طراحی بازسازی خانه به سبک کلاسیک مورد استفاده قرار می گیرند. اما ایده برای بازسازی خانه به سبک مدرن با تنوع بیشتری در روش ها و المان ها همراه خواهد بود. فضا های ساده تر با تزیینات کمتر، استفاده از رنگ های متنوع تر، متریال های گوناگونی که می توان با روش های خلاقانه در این سبک به کار بست، چیدمان های متفاوت تر، همگی در طراحی و بازسازی آپارتمان به سبک مدرن قابل اجرا هستند.

مشخص کردن میزان تغییرات و اجرای جزییات در طراحی و بازسازی خانه

سوال اینجاست که با داشتن ایده برای بازسازی خانه چطور می خواهید جزییات طرحی که در ذهن دارید را بیان کنید و آنها را به صورت عملی در کار بازسازی اجرا نمایید؟ این سوال کاملا چالش بر انگیز است، بخصوص که اگر شما برای اولین بار قصد طراحی و بازسازی خانه یا دفتر کار خود را داشته باشید. آنچه که اغلب ما در این شرایط انجام می دهیم انتخاب رایج ترین راه حل و ارائه توضیحات شفاهی است که اغلب به خوبی اجرا نمی شوند. به هنگام شروع بازسازی نیاز است که بدانیم نتیجه کار دقیقا چطور از آب در می آید. به منظور جلوگیری از هر گونه اشتباه و اطمینان از تطابق طرح با نظرات و سلیقه تان، می توانید از نرم افزار هایی که بدین منظور طراحی شده اند کمک بگیرید. نرم افزار تری‌ دی‌ مکس نرم ‌افزاری با قابلیت ساخت مدل های سه بعدی و متحرک سازی آن است.

این نرم‌ افزار یکی از قدرتمند ترین برنامه های طراحی مدل های سه بعدی، انیمیشن سازی و رندرینگ است و به طور گسترده ای در معماری ساختمان، طراحی صنعتی، ساخت بازی های کامپیوتری و جلوه های ویژه استفاده می شود. کاربرد دیگر این نرم افزار در معماری تبدیل پلان های ساده به شکل سه بعدی و قابلیت متحرک سازی آن بوده که با خروجی گرفتن طرح می توان آن را قبل از اجرا مشاهده نمود و نظرات مشتری را بر روی آن اعمال کرد، این کار کمک شایانی به هم راستا شدن طراحی معماران با نظریات مشتریان کرده است. در واقع اگر خود یا کسی در اطرافیان تان نرم افزار تری دی مکس را می داند و کار با آن را بلد است، می توانید از او بخواهید نمایی قابل مشاهده از ایده ای که در ذهن دارید را به شما نشان بدهد.

چهارمین مرحله از کار طراحی و بازسازی خانه های قدیمی آن است که میزان تغییرات و جزییات را در این کار مشخص کنید. برای مثال تصمیم بگیرید که تنها می خواهید تغییراتی در سالن پذیرایی دهید، یا می خواهید آشپزخانه خود را تغییر دهید. یا مثلا تصمیم به ایجاد تغییرات در دکوراسیون را دارید و یا می خواهید همه چیز به صورت اساسی بازسازی شود. برای مثال عوض کردن لوله کشی ها و سیم کشی های برق، بهبود سیستم های گرمایش و سرمایش، تعویض کاشی ها و سرامیک ها، جابجایی دیوار ها، دو جداره کردن پنجره ها و کارهایی از این دست تغییرات کلی و اساسی هستند که با صرف هزینه های بیشتری هم همراه خواهند بود. هم در تغییرات اساسی و هم در تغییر دکوراسیون باید جزییات دقیقی از کاری که می خواهید انجام شود داشته باشید. ممکن است در طول کار بعضی چیز ها عوض شوند و ایده برای بازسازی خانه تان در بعضی موارد متفاوت شود، اما داشتن یک برنامه و پلن با جزییات می تواند کمک زیادی در بهتر پیش رفتن روند پروژه طراحی بازسازی کند.

پیشنهاد هایی برای طراحی و بازسازی آپارتمان

اگر در آپارتمانی چند طبقه زندگی می کنید، نمی توانید در نمای بیرونی ساختمان دست ببرید و آن را تغییر بدهید. اما بخش های داخلی آپارتمان شما قابل بازسازی و نوسازی هستند. همانطور که گفته شد تغییر در فضای داخلی هم می تواند گسترده و زیاد باشد و هم اینکه تغییراتی اندک را شامل شوند. این بستگی به شما، میزان تغییراتی که می خواهید در خانه ایجاد کنید و البته بودجه ای که در اختیار دارید، خواهد داشت. همچنین میزان قدمت ساختمان و فرسوده بودن یا نو بودن آن نیز در میزان بازسازی موثر خواهد بود. برای مثال اگر خانه تان آنقدر قدیمی است که یک بازسازی ساده برای آن کافی نخواهد بود، مجبورید به ایجاد تغییرات اساسی تر مانند محکم کردن ستون ها، تعویض لوله کشی ها و غیره روی بیاورید.

اگر در طراحی و بازسازی آپارتمان قصد تغییر و جابجایی دیوار ها را دارید، باید بدانید که همه دیوار ها قابلیت حذف ندارند و بعضی از آنها به دلیل آنکه جزو دیوار های اصلی ساختمان هستند و دیوار حمال نامیده می شوند، امکان حذف ندارند. اما بعضی دیگر از دیوار ها را می توان خراب کرد و در جای دیگر از دیوار کاذب برای تفکیک فضا ها استفاده نمود. برای این کار ایده های زیادی وجود دارد که منجر به ایجاد تغییرات چشمگیری در فضای داخلی خانه می شود. در زیر چند نمونه ایده برای بازسازی خانه های آپارتمانی ارائه می گردد:

 • می توانید دیوار اپن آشپزخانه را حذف نموده و به جای آن از یک جزیره استفاده کنید.
 • بر روی سقف کنافی ساده مانند یک باکس دور تا دور سقف بسازید.
 • از نور های مخفی در کناف استفاده کنید.
 • دیوار هایی که دارای ترک خوردگی و یا جای میخ هستند، بازسازی نموده و رنگ بزنید.
 • برای بعضی از دیوار ها می توانید از انواع پوشش های دکوراتیو مانند آجر و یا سنگ آنتیک استفاده کنید. البته پوشش های پلیمری جدید که طرح سنگ گرانیت و مرمر دارند نیز برای بعضی از دیوار ها مثل دیوار پذیرایی یا دیوار پشت تلویزیون مناسب است.
 • اگر پنجره های تان قدیمی هستند، آنها را دو جداره کنید.
 • در صورتی که خانه تان قدیمی و دارای گچبری است، آنها حذف کرده و سقف و دیوار را صاف کنید.
 • کاشی ها، کابینت ها، سینک و شیرآلات آشپزخانه را عوض کنید.
 • در سرویس بهداشتی کاشی ها را عوض کنید.
 • به جای روشویی های قدیمی از یک روشویی جدید کابینت دار استفاده کنید.
 • توالت فرنگی جدید نصب کنید و شیرآلات را نیز تعویض نمایید.
 • سقف سرویس بهداشتی را نو کنید. برای این کار می توانید از انواع سقف کاذب دارای نورپردازی استفاده کنید.
 • در حمام از یک وان جدید رو نمایی کنید و شیرآلات و دوش را عوض نمایید. همچنین کاشی ها و سقف را نیز می توانید همانند سرویس بهداشتی نو نوار کنید.
 • در اتاق خواب درب های کمد دیواری قدیمی خود را تعویض نموده و از درب های جدید و مدرن و یا کمد دیواری کشویی آینه دار استفاده نمایید.
 • سقف اتاق خواب را نیز می توانید با کنافی ساده تزیین کنید و از نور های مخفی برای ایجاد نورپردازی آنها استفاده کنید.
 • در سالن و نشیمن خانه یک کفپوش جدید نصب کنید. می توانید از لمینیت و پارکت با رنگی تازه و یا سنگ و سرامیک برای این بخش از خانه استفاده نمایید.
 • کف اتاق خواب نیز می تواند با موکت پرز بلند پوشش داده شود.
 • در های داخلی خانه مثل درب ورودی، درب اتاق خواب ها و در های سرویس بهداشتی و حمام نیز می توانند عوض شوند و از دستگیره و قفل های جدید تر و مدرن تری برای آنها استفاده گردد.

ایده برای بازسازی خانه با تغییر در دکوراسیون

گاهی اوقات ممکن است بخواهید تغییرات را محدود تر و در حد تغییر در چیدمان و دکوراسیون خانه انجام دهید. کار طراحی و بازسازی خانه با تغییر دکوراسیون هم کم هزینه تر است و هم می تواند منجر به ایجاد تغییراتی شگرف شود. این کار در صورتی انجام می شود که خانه بیش از حد قدیمی و فرسوده نباشد و همه چیز سالم و قابل استفاده باشند. پیشنهاد هایی که در این باره مطرح می شوند عبارتند از:

 • رنگ دیوار ها را عوض کنید. به جای رنگ سفید برای دیوار ها می توانید از رنگ های دیگر کمک بگیرید.
 • اگر دیوار های تان کاغذ دیواری شده است، از یک کاغذ دیواری جدید با طرح و رنگ متفاوت استفاده کنید.
 • لوستر ها را عوض کنید و نورپردازی خانه را بهبود ببخشید.
 • مبلمان و میز ناهار خوری را عوض کنید و رنگ پارچه روکش آنها را نیز تغییر دهید. رنگ کردن مبلمان قدیمی و تعویض پارچه روکش آنها نیز می تواند کم هزینه تر از تعویض کامل مبلمان باشد.
 • رنگ فرش ها را با رنگ مبلمان خود ست کنید.
 • پرده ها و والان آنها را با رنگ مبلمان جدید خود ست کنید.
 • به دیوار های خانه تان تابلو های نقاشی و عکس بچسبانید.
 • در سرویس بهداشتی تان از وسایل تزیینی و دکوری و خوشبو کننده های جدید استفاده کنید.
 • آینه و روشویی دستشویی را عوض کنید. آینه هایی که دارای نور مخفی هستند سرویس بهداشتی تان را بسیار زیبا و مدرن می کنند.
 • در اتاق خواب عوض کردن رو تختی و خرید یک رو تختی جدید با طرح و رنگ متفاوت می تواند فضای اتاق را دگرگون کند.
 • رنگ دیوار پشت تخت خواب را با رنگ رو تختی ست کنید.
 • پرده اتاق خواب را با رنگ رو تختی و دیوار ست کنید.
 • ورودی خانه را با یک جا کفشی جدید یا کنسول و وسایل تزیینی خاص و همینطور قاب آینه تزیین نمایید.
 • از شلف ها و طبقه های چوبی در نشیمن استفاده کنید و روی آنها را با وسایل دکوری و هنری پر کنید.
 • روکش کاناپه نشیمن را عوض کنید.
 • کوسن های جدید با طرح و رنگ های متنوع و شاد بر روی کاناپه بگذارید.
 • خانه تان را با گلدان ها و گیاهان آپارتمانی سبز و زنده زیبا و پر انرژی کنید.
 • در آشپزخانه کابینت ها را عوض کنید و از وسایل تزیینی خاص این مکان بر روی میز ناهار خوری یا کابینت ها استفاده کنید.
 • وسایل دکوری و تزیینی جدیدی را در پذیرایی و نشیمن قرار دهید.
 • از ایده هایی برای ایجاد نقطه کانونی استفاده کنید. مثلا یک تابلوی نقاشی خاص و یا یک مبل متفاوت که در گوشه ای قرار داده اید می تواند تبدیل به نقطه کانونی خانه تان شود.
 • روی میز جلو مبلی تان را با وسایل جذاب دکور کنید. از قرار دادن گلدانی پر از گل های تازه بر روی میز جلو مبلی غافل نشوید.

در ویدیو زیر یک نمونه مدل سازی که با توجه به علایق مشتری انجام شده است را مشاهده می کنید. طراحی داخلی مدرن و استفاده از آجر و به کار گیری رنگ های گرم در طراحی این خانه مد نظر مشتری بوده است. برای اطلاع بیشتر در خصوص نحوه بازسازی می توانید به لینک های پایین صفحه نیز مراجعه نمایید.

 

 

خانه ی ایده ال خود را بسازید:

سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت اول)
سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت دوم)
سوالاتی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت سوم)
سوال هایی که یک طراح داخلی از شما خواهد پرسید (قسمت چهارم-هزینه)چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<