قبل و بعد شستشوی مبل ؛ نحوه تمیز کردن هر نوع کاناپه

چیدو پلاس 01 آذر 1402

یادگیری نحوه تمیز کردن مبل آسان‌ تر از آن چیزی است که فکر می ‌کنید، به شرطی که این دستورالعمل های تایید شده توسط متخصص را دنبال کنید. اگر از قبل و بعد شستشوی مبل عکس بگیرید، مشاهده خواهید کرد که چه تفاوتی بین عکس ها وجود دارد و همین کار ساده چقدر می تواند در زیبایی دکوراسیون منزل شما تاثیر بگذارد. در مبلمان خانه ‌های ما، کاناپه ‌ها بیشترین کثیفی، سایش و پارگی را تجربه می‌ کنند. ما هر روز از آنها برای نشستن، استراحت، چرت زدن، یا تماشای تلویزیون با یک میان وعده و نوشیدنی در دست استفاده می کنیم. حتی ممکن است از آنها به عنوان یک تخت موقت برای مهمانان استفاده شود. اما تمام این فعالیت ها می تواند محل تجمع مورد علاقه شما را به یک نقطه داغ برای آلودگی، میکروب ها، آلرژن ها و موارد دیگر تبدیل کند. به همین دلیل است که یادگیری نحوه تمیز کردن کاناپه (و تمیز کردن مرتب آن) ضروری است. بنابراین تفاوت قبل و بعد شستشوی مبل بر روی میزان سلامت اعضای خانواده تاثیر گذار است.

نحوه تمیز کردن مبل کاملاً به جنس آن بستگی دارد. به خاطر داشته باشید که اگر از راه حل یا فرآیند اشتباهی در این کار استفاده کنید، ممکن است پارچه آن را خراب کنید. ما دستورالعمل‌ های گام به گام ساده، بهترین مواد شوینده مبل و پاک‌ کننده‌ های موی حیوانات خانگی، و همه نکات تخصصی را داریم که برای تمیز کردن هر نوع مبل (میکروفیبر، پشم، چرم، جیر و غیره) نیاز دارید. به یاد داشته باشید: اگر فقط زمانی که می خواهید لکه ای را پاک کنید، مبل خود را تمیز می کنید، یک اشتباه رایج تمیز کردن را مرتکب شده اید. این کار را باید در برنامه هفتگی نظافت خود بگنجانید تا ظاهر کاناپه خود را بهبود بخشید و همچنین مبل تان دوام بیشتری داشته باشد. با نظافت هفتگی، مبل های تان همیشه تمیز و سالم باقی می مانند و به این ترتیب قبل و بعد شستشوی مبل تصویری شبیه به هم خواهد داشت! این نکته را هم مد نظر داشته باشید که بهترین مواد شوینده مبل می توانند برای مدت زمان بیشتری مبل شما را تمیز نگه دارند.

چند بار باید مبل خود را بشویید؟

دفعات تمیز کردن مبل تقریباً به اندازه نحوه تمیز کردن آن مهم است. برای اینکه مبل خود را در بهترین حالت نگه دارید و تفاوت قبل و بعد شستشوی مبل زیاد محسوس نباشد، آن را هر سه تا شش ماه یکبار تمیز کنید. البته توصیه می شود حداقل هفته ‌ای یک ‌بار مبل ‌تان را جاروبرقی بکشید (اگر حیوان خانگی دارید بیشتر) و در صورت لزوم آن را تمیز کنید. به طور کلی، دفعات تمیز کردن باید به میزان استفاده شما از مبل و نحوه استفاده از آن بستگی داشته باشد. علاوه بر حیوانات خانگی، کودکان خردسال تمایل دارند که اوضاع را سریعتر به هم بریزند. رنگ مبل شما نیز یک عامل مهم دیگر است. البته مبل ‌های سفید یا کرم نسبت به رنگ‌ های تیره به نگهداری بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل است که قبل و بعد شستشوی مبل در مبلمان رنگ روشن بسیار متمایز و در مبلمان رنگ تیره کمی سخت تر قابل تشخیص خواهد بود. هر بار که مبل خود را می شویید سعی کنید که از بهترین مواد شوینده مبل استفاده کنید تا پارچه روکش آن خراب نشود و در اثر شستشو از بین نرود.

چرا تمیز کردن مبل ها مهم است؟

سه دلیل اصلی وجود دارد که تمیز کردن مبل را ضروری می کند. اولین مورد درباره محافظت از خرید گران قیمت شما است. مبلمان یک سرمایه ‌گذاری است و بنابراین حفظ ظاهر آن مهم است. تمیز کردن مرتب مبل، آن را در شرایط خوبی نگه می ‌دارد و کمک می کند تا سال ها بتوان از آن استفاده کرد. اما دو دلیل دیگر به رفاه شما مربوط می شود. مواد حساسیت ‌زا، مانند کپک، گرد و غبار و باکتری ‌ها می‌توانند در الیاف مبل شما زندگی کنند و اگر برای مدت طولانی باقی بمانند، می ‌توانند تأثیر منفی بر سلامتی شما بگذارند. علاوه بر این، مبل شما می تواند مقدار زیادی گرد و غبار را در خود نگه دارد و هنگامی که روی کوسن ها می نشینید، این گرد و غبار در هوا پخش می شود. اگر کاناپه خود را مرتباً جاروبرقی نکشید، احتمالاً غبار زیادی را تنفس می کنید. جاروبرقی با فیلتر جذب ذرات با راندمان بالا (HEPA) یکی از محصولات تمیز کننده ای است که متخصصان خریداری می کنند، زیرا 99٪ باکتری ها را نیز از بین می برد.

نحوه تمیز کردن مبل

مهم نیست که چه نوع مبلی دارید، با خواندن بر چسب های مراقبت از پارچه شروع کنید تا ببینید آیا روکش آن قابل شستشو هست یا خیر. اگر مبل تان را از یک مرکز استاندارد و معتبر خریده باشید می توانید حروف W، S، WS، X یا D را روی برچسبی که به مبلمان متصل شده است، جستجو کنید. آنها ممکن است زیر قاب کاناپه‌ یا زیر کوسن‌ های صندلی‌ های مبل پنهان شده باشند. در اینجا نحوه رمزگشایی کدها آمده است.

W (مرطوب): این حرف مخفف تمیز کردن مبتنی بر آب است، یعنی هنگام از بین بردن لکه ها یا کثیفی ها، فقط از آب استفاده کنید. برای تمیز کردن لکه، یک پارچه میکروفایبر را مرطوب کرده و به آرامی کثیفی را پاک کنید. کاناپه ای با این نماد تمیز کردن ممکن است برای شستن مبل با بخار شو نیز مناسب باشد، اما ابتدا با یک سرویس نظافتی قابل اعتماد مشورت کنید.

S (حلال): برای این نوع پارچه، باید به هر قیمتی از آب پرهیز شود، مگر اینکه دوست داشته باشید روی مبل ‌تان اثری خاص باقی بماند. در عوض، از محصولات پاک کننده مبتنی بر حلال استفاده کنید. همیشه مطمئن شوید که محصول برای نوع پارچه شما مناسب است و مطمئن شوید که توصیه سازنده را دنبال می کنید.

WS (مرطوب و حلال): این نوع پارچه بسته به نوع لکه (بر پایه آب یا روغن) ممکن است برای تمیز کردن با آب و همچنین با حلال مناسب باشد. در مورد این نوع پارچه، اگر مطمئن نیستید که لکه ‌ها از کجا می ‌آیند، توصیه می‌کنیم با یک متخصص شستشوی مبل مشورت کنید.

X (تمیز نکنید): اگر روی برچسب کاناپه خود یک X پیدا کردید، این نوع اثاثیه یا لوازم داخلی را نباید با آب یا محصولات شوینده تمیز کرد و فقط باید با جاروبرقی آن را تمیز نمود.

D (فقط خشکشویی): این پارچه را به روش دیگری جز خشکشویی تمیز نکنید.

بهترین مواد شوینده مبل (خانگی و شیمیایی)

برای شستشوی مبل ها از مواد و وسایل مختلفی استفاده می شود. از بین همه آنها شستن مبل با بخار شو و شستن مبل با پودر صابون پر طرفدار تر و عملی تر است. البته استفاده از محلول های شیمیایی مخصوص این کار نیز بسیار عالی و کاربردی خواهد بود. بهترین مواد شوینده مبل عبارتند از:

 • صابون مایع
 • الکل سفید و نمک
 • سرکه سفید
 • پودر لباسشویی
 • مایع ظرفشویی
 • شامپو فرش
 • اسپری مخصوص تمیز کننده فرش

شستن مبل با بخار شو

برای شستن مبل با بخار شو باید در ابتدا مبل را جارو بکشید تا تمام آشغال های ریز و درشت و گرد و خاک روی آن پاک شود. با سری های مخصوص جارو برقی تمامی گوشه ها و زوایای مبل را جارو بکشید. اگر لکه های روی مبل سر سخت هستند مقدار تمیز کننده خانگی یا شیمیایی خاص را بر روی لکه بریزید یا اسپری کنید و زمان دهید تا لکه در آن حل شود. می توانید از بک برس برای بهتر تمیز و پاک شدن لکه استفاده کنید. سپس نوبت به روشن کردن بخار شو و گرم شدن آن می رسد. داخل مخزن بخار شو را با مقدار مشخصی از آب و مواد شوینده مخصوص پر کنید و سری مناسب برای شستشوی مبل را بر روی آن وصل نمایید.

برای انجام کار شستن مبل با بخار شو اول از همه کوسن ها را جدا کنید و آن ها را کاملا با بخار شو تمیز کنید و کنار بگذارید. برای این کار دکمه بخار دستگاه را روشن کرده و سری آن را روی پارچه بکشید تا بخار آب آن را تمیز کند. پس از کوسن ها بقیه قسمت ها مبل را نیز به خوبی و با دقت بشویید تا کاملا تمیز شود. سپس دوباره به سراغ بخشی که دارای لکه است بروید و دوباره با بخارشو بر روی آن بکشید. پس از این کار زمان دهید تا مبل کاملا خشک شود. تا خشک شدن کامل مبل از نشستن بر روی آن خودداری نمایید.

شستن مبل با پودر صابون

برای شستن مبل با پودر صابون لازم است که در ابتدا محل لکه با کمک یک دستمال مرطوب پاک شود. بسته به اندازه و شدت کثیفی از مقداری پودر صابون استفاده کرده و آن را با آب ترکیب نمایید. سپس از یک ابر تمیز استفاده کرده و محلول را روی لکه بکشید تا کف کرده و آن را تمیز کند. در انتها برای آنکه رطوبت به قسمت های زیرین مبل منتقل نشود، با یک حوله خشک آن را تا جای ممکن پاک کنید.

قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل
قبل و بعد شستشوی مبل

مراحل شستشو و تمیز کردن مبل

مرحله اول: کوسن ها را بردارید و جاروبرقی بکشید: مهم نیست که چه نوع کاناپه ای دارید، اولین قدم این است که کوسن ها را بردارید و از شر هر چیزی که ممکن است بین یا زیر آنها مانده باشد، از جمله خرده های غذا، موهای سگ و گربه، و گرد و غبار، خلاص شوید. سپس از جاروبرقی برای تمیز کردن زیر و اطراف کوسن ها استفاده کنید. همچنین می توانید از یک برس خشک طبیعی برای از بین بردن خاک و گرد و غبار استفاده کنید.برای این کار می توانیداز لوازم جانبی جاروبرقی استفاده نمایید. تفاوت قبل و بعد شستشوی مبل می تواند با یک جاروی ساده بسیار متمایز باشد.

مرحله دوم: بخش های فلزی و چوبی مبل را تمیز کنید: پس از اتمام جاروبرقی مبل، به سراغ بخش های فلزی یا چوبی بروید. برای تمیز کردن آسان این مراحل را دنبال کنید:یک محلول آب گرم با صابون طبیعی یا صابون ظرفشویی درست کنید. همچنین می توانید از شیشه پاک کن روی وسایل فلزی نیز استفاده کنید. یک پارچه میکروفایبر را به محلول آغشته کنید (یا شیشه پاک کن را روی پارچه اسپری کنید)، و به آرامی کثیفی های روی بخش های چوبی و فلزی کاناپه را بشویید. مراقب باشید روی کوسن ها یا پارچه مبل محلولی نریزید، سپس آن را کاملا خشک کنید.

مرحله سوم: کاناپه و کوسن ها را تمیز کنید: حالا وقت آن است که مبل خود را تمیز کنید و لکه ها را درمان نمایید. اگرچه ممکن است خرید ماده شوینده و شروع به کار وسوسه انگیز باشد، به یاد داشته باشید که نوع تمیز کردن مبل شما به مواد و نماد های موجود در برچسب مراقبت از پارچه بستگی دارد. در اینجا دستورالعمل های کلی تمیز کردن بر اساس مواد آمده است:

 • مبل چرمی

این شاید ساده ترین نوع مبل برای تمیز کردن باشد. پس از هر بار استفاده یا زمانی که لکه ای وجود دارد، مبل چرمی به سادگی پاک می شود. وسایل و بهترین مواد شوینده مبل چرمی:

جاروبرقی

پارچه میکروفایبر

سرکه

صابون ظرفشویی مایع

مراحل تمیز کردن مبل چرمی:مبل خود را جاروبرقی بکشید تا همه آلودگی ها و گرد و غبار پاک شود.محلولی شامل آب و سرکه با مقدار مساوی در یک بطری اسپری بریزید، از طرف دیگر، می توانید از آب صابون ملایم که با صابون ظرفشویی مایع طبیعی تهیه شده است، استفاده کنید. محلول را به آرامی در سرتاسر مبل اسپری کنید.از یک پارچه میکروفایبر استفاده کنید تا محلول را به آرامی با حرکات دایره ای روی مبل بمالید.از یک حوله تمیز برای خشک کردن آن استفاده کنید.

 • کاناپه جیر

تمیز کردن کاناپه جیر کمی پیچیده تر است، زیرا جیر به راحتی لکه دار می شود. هنگامی که مبل خود را به صورتی کلی یا نقطه ای تمیز می‌ کنید، مطمئن شوید که یک پارچه میکروفایبر تمیز آماده دارید.

مواد لازم برای تمیز کردن مبل جیر:

پارچه میکروفیبر

آب

سرکه سفید

مراحل تمیز کردن: مبل خود را جاروبرقی بکشید تا همه آلودگی ها و گرد و غبار پاک شود. برچسب مراقبت از کاناپه جیر خود را بخوانید تا مشخص شود از چه راه حلی می توانید (و نمی توانید) استفاده کنید. اگر نوع پارچه جیر اجازه می دهد، پارچه میکروفایبر تمیز خود را در آب خیس کنید. لکه روی مبل خود را بمالید و پاک کنید و بگذارید در هوا خشک شود. برای لکه های سرسخت، می توانید محلول پاک کننده ای از آب و سرکه سفید رقیق شده تهیه کنید یا از محصولی که سازنده توصیه می کند استفاده نمایید.

 • کاناپه با پارچه میکروفایبر

مواد لازم:

جاروبرقی دستی یا جاروبرقی با ضمیمه ها

پارچه میکروفایبر

بطری اسپری

سرکه

صابون ظرفشویی مایع

الکل

مراحل تمیز کردن:

مبل خود را جاروبرقی بکشید تا همه آلودگی ها و گرد و غبار پاک شود. برچسب مراقبت از کاناپه میکروفایبر خود را بخوانید تا مشخص کنید از چه محلولی می توانید (و نمی توانید) استفاده کنید. بسته به برچسب مراقبت از مبل شما، استفاده از یک پاک کننده طبیعی پیشنهاد خوبی خواهد بود که می توانید به راحتی آن را در خانه درست کنید. صابون مایع ظرفشویی طبیعی و 2 فنجان آب گرم در یک بطری اسپری. محلول را به آرامی روی نواحی لکه دار اسپری کنید و سپس به آرامی آنها را با یک پارچه خشک پاک کنید. اگر کاناپه میکروفایبر شما بعد از تمیز کردن سفت شد، به آرامی آن را با استفاده از یک برس نرم و با موی طبیعی نرم کنید تا الیاف را پف دهید. نکته حرفه ای: الکل برای کاناپه های میکروفایبر نیز عالی است زیرا به سرعت تبخیر می شود و لکه های آب باقی نمی ماند. اگر این مسیر را می روید، پیشنهاد می شود کمی الکل به بطری اسپری خود اضافه کنید، لکه را با محلول اشباع کنید و سپس به آرامی آن را مالش دهید.

 • کاناپه پارچه ای

مواد لازم:

جاروبرقی دستی یا جاروبرقی با ضمیمه ها

پارچه میکروفایبر

برس پارچه ای با موهای طبیعی

آب گرم

مراحل تمیز کردن:

مبل خود را جاروبرقی بکشید تا همه آلودگی ها و گرد و غبار پاک شود. همچنین می توانید از یک برس خشک طبیعی برای از بین بردن کثیفی و گرد و غبار استفاده کنید. برچسب مراقبت از مبل پارچه ای خود را بخوانید تا مشخص کنید از چه محلولی می توانید (و نمی توانید) استفاده کنید. یک پارچه میکروفایبر را با آب گرم خیس کنید. به آرامی با حرکات دایره ای مالش دهید تا کثیفی یا گرد و غبار پاک شود. نکته حرفه‌ای: روی کاناپه‌های پشمی معمولاً علامت W نوشته می‌شود و برچسب مشخص می‌کند که پارچه ترکیبی است یا 100٪ پشم. مبل های پشمی را فقط با آب تمیز کنید.

 • کاناپه مخملی

به طور کلی، بهترین راه برای تمیز نگه داشتن مبل مخملی این است که به طور منظم آن را با بخارشوی تمیز کنید. به آرامی بخارشوی خود را روی مبل قرار دهید و به سمت پایین بروید. برای این کار می‌توانید از بخارشوی لباس هم استفاده کنید.

مواد لازم:

پارچه میکروفایبر

بطری اسپری

صابون ظرفشویی مایع

مراحل تمیز کردن:

1 قاشق چایخوری صابون ظرفشویی طبیعی را با 1 فنجان آب گرم در یک کاسه مخلوط کنید.سپس یک پارچه میکروفایبر را به محلول آغشته کنید و به آرامی لکه خود را پاک کنید و اجازه دهید ناحیه تمیز شده حداقل 30 دقیقه خشک شود. نکته حرفه ای: در مبلمان مخملی، همیشه باید بلافاصله پس از هر نوع ریختن لکه ها، آن را تمیز کنید. این کار را با قرار دادن یک پارچه میکروفایبر یا حوله کاغذی روی محل ریخته شده انجام دهید تا جذب شود.

سخن پایانی

شما یاد گرفتید که چگونه یک کاناپه را تمیز کنید، اما به یاد داشته باشید که خشک کردن، بخش مهمی از فرآیند تمیز کردن مبل است، به طور کلی خشک شدن در معرض هوا بهترین راه است. برای آنکه تصویر قبل و بعد شستشوی مبل متفاوت تر باشد، به این معنا که بعد از شستشو مبل کاملا تمیز تر گردد، لازم است که به نکات ظریف گفته شده در این متن عمل نمایید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو : راهکارهای خانگی نظافت مبل

ویدیو : با این روکش های مبل، مبلمانتان همیشه نو باقی خواهند ماندچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<