انتخاب بهترین دستگیره کمد دیواری از بین ده ها مدل متفاوت

چیدوپلاس ۰۶ بهمن ۱۳۹۹

در هنگام نصب کمد دیواری، باید به نوع دستگیره آن هم توجه داشته باشیم. کمد دیواری ها امروزه هم به شکل بدون دستگیره و هم همراه با دستگیره ساخته و به فروش می رسند. انواع دستگیره ها برای کمد دیواری با شکل ها و جنس های مختلف وجود دارند. با توجه به اینکه برای کدام کمد در خانه به دنبال دستگیره مناسب هستیم، انتخاب ها متفاوت خواهند بود که با کمی جستجو می توان بهترین آنها را پیدا کرد. در انتخاب دستگیره کمد دیواری؛ قیمت، شکل ظاهری، جنس و هماهنگی آن با دیگر وسایل، استحکام و دوام دستگیره تاثیر گذارند. دستگیره باید مقاومت لازم برای باز و بستن های مکرر درب کمد دیواری را داشته باشد. دستگیره های مختلف برای کمد دیواری به انواع زیر تقسیم بندی می شوند.

  • دستگیره های دکمه ای
  • دستگیره های خطی
  • دستگیره های منحنی
  • دستگیره های ریلی
  • دستگیره های مخفی
  • دستگیره های لوکس

دستگیره های دکمه ای یا تک پیچ

این دستگیره ها از انواع قدیمی و کلاسیک دستگیره های کمد دیواری هستند که حتما مشابه آنها را در خانه های قدیمی دیده اید. دستگیره های دکمه ای بسیار ساده اند و اگر کمد دیواری های قدیمی با درب های چوبی دارید، بهترین انتخاب برای شما این نوع از دستگیره است. البته دستگیره های دکمه ای هم از تنوع خوبی برخوردار هستند. در بعضی از آنها تزییناتی بر روی شان انجام شده که ظاهری دوست داشتنی به آنها داده است.

دستگیره های خطی

این دستگیره ها به صورت میله های باریکی هستند که به شکل عمودی یا افقی بر روی کمد دیواری ها و کشوها نصب می شوند. دستگیره های خطی شکلی ساده و شیک دارند و مطابق با سلیقه کسانی هستند که به دنبال زیبایی در سادگی اند. این نوع دستگیره با تمام انواع کمد دیواری با هر رنگ و جنسی هماهنگ است و ظاهری شکیل به کمد دیواری می بخشد. معمولا دستگیره های خطی از جنس فلز ساخته می شوند و دوام خوبی هم دارند.

دستگیره های منحنی

می توان گفت دستگیره های منحنی یکی از انواع دستگیره های خطی محسوب می شوند. تفاوت آنها در فرم و شکل دستگیره است. در دستگیره های منحنی برای زیبا تر شدن کار حالتی خاص به دستگیره داده شده است. این دستگیره ها به شکل یک میله خمیده با طرح نیم دایره و یا طرح های مارپیچ با قوس کم ساخته می شوند. اگر می خواهید دستگیره کمد دیواری تان کمی شکل و جذابیت داشته باشد و کمد دیواری از سادگی بیرون بیاید، دستگیره های منحنی به شما کمک خواهند کرد. این مدل برای خانه های کلاسیک بهترین مدل است.

دستگیره های لوکس

دستگیره های لوکس و یا به اصطلاح لاکچری آنهایی هستند که ظاهر و جنسی متفاوت از دستگیره های معمولی دارند. این دستگیره ها درخانه های لوکس و گران قیمت به کار برده می شوند و ظاهری بسیار پر زرق و برق و جذاب دارند. دستگیره های لوکس و گران قیمتی که در این خانه ها برای کمد دیواری ها استفاده می شوند معمولا به رنگ های طلایی و نقره ای بسیار براق هستند که با دکوراسیون این خانه هماهنگی لازم را دارند.

دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری

دستگیره های ریلی

این دستگیره ها برای کمد دیواری های ریلی ساخته می شوند و برای خانه هایی مناسب اند که دارای اتاق هایی با متراژ کوچکند. دستگیره های ریلی یا H معمولا به شکل متری بر روی درب کمد دیواری نصب می گردند و به راحتی باعث باز و بسته شدن کمد دیواری می شوند. این دستگیره ها از جنس آلومینیوم ساخته می شوند.

دستگیره های مخفی

در سال های اخیر نوع جدیدی از دستگیره های کمد دیواری و کابینت به بازار عرضه شده اند که با نام دستگیره های مخفی یا هیدن معروفند. دستگیره های مخفی با شکلی کاملا پنهان باعث می شوند تا ظاهر کمد دیواری تان کاملا یکدست باشد و اگر اتاق خواب تان کوچک است بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. یکی از مزایای داشتن دستگیره هیدن یا مخفی بر روی کمد دیواری آن است که کودکان نمی توانند بدون اجازه کمد دیواری اتاق شما را باز کنند (البته تا وقتی که راه باز کردن آن را یاد نگرفته باشند!). مزیت بعدی این دستگیره ها آن است که امکان گیر کردن چیزی مانند لباس یا گوشه آستین به دستگیره وجود ندارد. اما از قیمت بالا این دستگیره ها به عنوان یکی از معایب آنها می توان نام برد.

دستگیره های مخفی یا هیدن به دو نوع بر روی کمد دیواری نصب می شوند. نوع اول دستگیره های مکانیکی و مغناطیسی هستند. در این دستگیره ها از آهن ربا استفاده می شود که با وارد آوردن فشار کمی درب کمد دیواری باز می شود. نوع دیگر دستگیره های یکپارچه هستند که در این نوع بر روی روی قسمت داخلی درب کمد دیواری یک شیب کوچک ایجاد شده که همین شیب محل قرار دادن دست برای باز و بسته کردن کمد دیواری است.

دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری

دستگیره فانتزی برای کمد اتاق کودک

علاوه بر انواع دستگیره هایی که برای کمد دیواری معرفی شد، دستگیره های متنوعی هم برای کمد اتاق کودک ساخته شده است که این دستگیره های فانتزی مناسب با سن و حال و هوای کودک هستند. دستگیره های فانتزی کمد با طرح های عروسکی، شخصیت های کارتونی، حیوانات، به شکلی رنگارنگ و مناسب کودک در بازار موجود هستند. معمولا این دستگیره های فانتزی از جنس پلاستیک ساخته می شوند که در صورت برخورد با آنها آسیبی به کودک وارد نمی شود. همچنین این دستگیره ها دارای رنگبندی متنوع هستند که با توجه به علاقه کودک و همینطور دکوراسیون اتاق او، می توانید رنگ مورد نظر را انتخاب نمایید.

دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری
دستگیره کمد دیواری

قیمت انواع دستگیره در بازار

در هنگام خرید دستگیره علاوه بر طرح و جنس آن، قیمت نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. قیمت گذاری دستگیره های کمد دیواری بیشتر بر اساس جنس و کیفیت آنها انجام می شود. عوامل دیگری مانند طرح و مدل دستگیره هم بر قیمت آن موثر است. قیمت دستگیره های ساده در بازار از حدود ۱۰ هزار تومان شروع می شود و بسته به کیفیت آن و شرکت سازنده تا حدود ۵۰ هزار تومان متغیر است. البته قیمت دستگیره های مخفی کمی بالا از این میزان خواهد بود، همچنین دستگیره های لوکس نیز دارای قیمت بالاتری هستند.

مواد به کار رفته در ساخت دستگیره های کمد دیواری

عموما دستگیره های کمد دیواری از جنس فلز ساخته می شوند. این فلزات آلیاژهایی هستند که با داشتن لایه های محافظ از دوام خوبی در برابر حرکت و تنش برخورداند. این دستگیره ها در هنگام آبکاری و ایجاد لایه بیرونی به دو صورت براق و مات ساخته می شوند که نوع براق آنها از محبوبیت بیشتری در بین مشتریان برخوردار است. همچنین تمیز یا کثیف بودن آنها به خوبی مشخص می شود و برای تمیز کردن شان دچار مشکل نخواهید بود.

حرف آخر

یک کمد دیواری خوب و مناسب برای اتاق خواب نه تنها باید دارای فضای کافی برای قرار دادن وسایل باشد، بلکه داشتن دستگیره های با دوام و هماهنگ با شکل ظاهری کمد، نیز از ویژگی های مهم آن است. پس انتخاب بهترین دستگیره برای کمد دیواری تاثیر زیادی در زیبایی و کارایی آن خواهد داشت.

خانه ایده آل خود را بسازید:

درب کمدهای دیواری خانه را نونوار کنیمچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید