طراحی بهینه و کاملا کاربردی کمد دیواری اتاق خواب برای نظم دادن به تمامی وسایل شما

چیدوپلاس 05 بهمن 1399

جا دادن لباس ها، وسایل، رخت خواب و … در خانه های کوچک امروزی یکی از مشکلاتی است که اغلب ما با آن درگیر هستیم، از آنجایی که بیشتر آپارتمان ها متراژ کوچکی دارند و اتاق های خواب هم به همان نسبت کوچک اند، کم بودن تعداد کمد دیواری ها یکی از معضلات اساسی محسوب می شود. در این متن درباره طراحی داخل کمد دیواری اتاق خواب صحبت می کنیم و به شما یاد خواهیم داد که با یک چیدمان و الگوی مناسب فضای محدود کمد دیواری را به گونه ای تغییر دهید تا تمام وسایل تان به راحتی در آن جای بگیرد. با استفاده از این الگوها و روش ها می توانید به طور بهینه کشوهایی را در داخل کمد دیواری تعبیه کنید و وسایل و لوازم خود را در آنجا قرار دهید.

طراحی داخل کمد دیواری

فضای داخل کمد دیواری یک مکعب مستطیل است و شما می توانید آن را به هر شکلی که بخواهید تقسیم بندی کنید. برای این کار ابتدا در نظر داشته باشید که چه فضاهایی برای قرار دادن وسایل و لباس های تان نیاز دارید. برای مثال اگر لباس های تان مجلسی است و لازم است که حتما آن ها را بدون تا کردن و چروک شدن در کمد آویزان کنید، طراحی کمد دیواریتان با زمانی که بخواهید رخت خواب ها را در کمد دیواری بگذارید، متفاوت خواهد بود. پس اولین قدم در طراحی داخل کمد دیواری، بررسی کاربری آن است.

در طراحی های قدیمی در تمام قسمت های کمد دیواری از میله رگال برای آویزان کردن لباس ها استفاده می شد. اشکال این نوع طراحی در آن بود که شما مجبور بودید بقیه وسایل تان را بر روی هم سوار کنید و در کمد بگذارید. به این ترتیب با باز کردن درب کمد با یک فضای به هم ریخته و شلوغ و نا مرتبب مواجه می شدید که شاید پیدا کردن بعضی از وسایل تان هم برای تان سخت بود. یک طراحی خوب برای کمد لباس شامل قسمتی برای آویزان کردن لباس ها، کشوهایی برای قرار دادن وسایل و لباس ها درون آنها، بخش هایی برای گذاشتن کفش ها و طبقه هایی برای قرار دادن وسایل دیگر است.

طبقه بندی داخل کمد لباس

در یک کمد دیواری می توان تقسیم بندی را به گونه ای انجام داد که تمام وسایل به راحتی در کنار هم قرار گیرند. در ابتدای کار می توانید قسمت پایین کمد دیواری را از زمین تا ارتفاع مشخصی کشو نصب کنید. بسته به عرض کمد دیواری ایجاد چند کشو به شما کمک می کند تا لباس های دم دستی و باقی وسایل تان را در کشوها قرار دهید. در ادامه و در قسمت بالایی، کار تقسیم بندی فضا را از یک سمت شروع کنید. می توانید اولین بخش را به قسمت لباس های مجلسی خود اختصاص دهید. عرض فضایی که برای این کار لازم دارید را با کمک متر و مداد علامت زده و یک تخت ام دی اف با ارتفاع مناسب را در محل علامت گذاری شده قرار دهید. برای آویزان کردن لباس نیاز به میله فلزی هم خواهید داشت. با فاصله ای مشخص یک تخته ام دی اف دیگر را در کمد قرار دهید و فضای ایجاد شده را دو یا سه طبقه کنید. بر روی طبقه ها می توانید بعضی از وسایل را قرار دهید. قسمت باقی مانده را با ام دی اف به دو طبقه تقسیم کنید. در طبقه بالایی میله ای برای آویزان کردن لباس های مردانه قرار دهید و در قسمت پایینی کفش ها و کیف های تان را بگذارید.

به این ترتیب شما کمد دیواری کوچک تان را به گونه ای تقسیم بندی کرده اید که همه وسایل تان با نظم و ترتیبی مناسب در آن قرار می گیرند. اگر کمد دیواری تان بزرگ تر بود که چه بهتر! به همین ترتیب می توانید فضاهای بزرگ تر و باز تری برای وسایل و لباس های خود ایجاد نمایید. همچنین می توانید قسمت هایی را برای قرار دادن رخت خواب های اضافی در نظر بگیرید.

طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری

چیدمان داخل کمد دیواری

پس از طبقه بندی و تقسیم بندی مناسب کمد دیواری نوبت به چیدمان آن می رسد. بهترین چیدمان برای داخل کمد دیواری به گونه ای انجام می شود که شما بهترین دسترسی را به وسایل و پوشاک خود داشته باشید و با چشمان بسته هم بتوانید وسایل خود را از کمد بیرون بیاورید. در قسمت لباس هایی که آویزان کرده اید، بهتر است هر کدام از آنها را با کاورهای پلاستیکی بپوشانید تا گرد و خاک و آلودگی بر روی آنها ننشیند. لباس ها را از بلند به کوتاه آویزان کنید. پیراهن های بلند را در کنار هم و دامن ها را نیز در کنار یکدیگر قرار دهید. نظم قرار دادن لباس ها را فراموش نکنید. به این ترتیب دیگر لازم نیست برای پیدا کردن یک دامن، پیراهن های تان را زیر و رو کنید. همچنین می توانید لباس هایتان را به ترتیب رنگ و به شکلی کاملا ژورنالی چیدمان کنید.

کفش های تان را بعد از هر بار استفاده به خوبی تمیز کنید، گل و آلودگی های زیر کفش را پاک کنید و سپس آن را در کمد قرار دهید تا آلودگی ها باعث کثیف شدن لباس های دیگر نشود. هر کشو را برای قرار دادن یک دسته از وسایل و یا پوشاک خود اختصاص دهید تا برای پیدا کردن هر وسیله ای تمام کشو ها را به هم نریزید. سعی کنید همیشه داخل کشو ها را مرتب و تمیز نگه دارید. در قسمت بلوز های مردانه می توانید آنها را بر اساس رنگ بندی آویزان نمایید. کت و شلوار ها را نیز در کاور قرار داده و در انتهای کمد از رگال آویزان کنید.

طراحی داخل کمد دیواری عمیق

در کمد دیواری های عمیق طراحی و تقسیم بندی می تواند به شیوه ای انجام شود که در قسمت انتهایی لباس ها و در قسمت های جلویی وسایلی مانند کفش و کیف قرار گیرند. طراحی جالب تر و خلاقانه تر برای تقسیم بندی فضای کمد دیواری های عمیق به این شکل است که می توان بر روی دو دیوار کناری کمد، طبقه ها و یا رگال هایی برای قرار دادن و آویزان کردن لباس ها نصب کرد. به این ترتیب فضای کاربردی داخل کمد بیشتر می شود. همچنین در دو طرف می توان کشو هایی را نیز قرار داد. این کشوها به عنوان محلی برای قرار دادن لباس های دم دستی و همچنین وسایلی مانند کتاب نیز استفاده می شوند.

چنانچه کمد دیواری اتاق تان عمیق و بزرگ بود می توانید فضای داخل آن را با کمک وسایل نظم دهنده مرتب کنید، این وسایل شامل انواع سبدهای حصیری یا پارچه ای، اسلاید دراورهای فلزی، قفسه های مخصوص کفش و کیف و … می شود، این نظم دهنده ها قیمت بالایی ندارند اما باعث می شوند داخل کمد دیواری به طرز چشم گیری منظم تر و شکیل تر به نظر بیاید. اگر اتاق خواب کودک دارای کمد دیواری عمیق بود هم می توانید با نصب طبقه هایی تمام عروسک های کودک تان را به ترتیب و منظم در آنجا بگذارید.

کمد دیواری های عمیق برای چیدن رخت خواب هم مناسب هستند. برای خانواده هایی که پر رفت و آمد اند و رخت خواب های زیادی دارند، کمد دیواری های عمیق بسیار کمک کننده خواهد بود. کمد دیواری را می توان در آشپزخانه های بزرگ هم ایجاد کرد. ساختن یک کمد دیواری عمیق برای آشپزخانه و چیدمان طبقات و کشوها و قسمت های مختلف در آن محل مناسبی برای قرار دادن وسایل آشپزخانه محسوب می شود.

طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری
طراحی داخل کمد دیواری

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: یک کمد لباس لوکس در اتاق خوابتان فضایی منحصر به فرد ایجاد می کنددیدگاه کاربران

  1. محمدجواد صیادی در

    عالی بود

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<