استفاده از نمد و اجرای ایده های جالب برای سرویس آشپزخانه

چیدوپلاس 18 خرداد 1400 ،

از نمد برای ساخت خیلی از وسایل کاربردی و تزیینی می توان استفاده کرد. ساخت کاردستی با نمد، درست کردن عروسک های کوچک و بزرگ، حتی دوختن کیف دستی و رو دوشی، ساخت کوسن، رومیزی و غیره از کاربرد های نمد است. برای سرویس آشپزخانه نیز از نمد می توان استفاده نمود. درست کردن مگنت برای روی یخچال، ساخت زیر لیوانی و زیر بشقابی، انواع دستگیره های نمدی برای قابلمه و یا دستگیره یخچال و فر و گاز، تزیینات شیشه های حبوبات، دم کنی، دستکش و غیره با استفاده از نمد امکان پذیر است. سرویس آشپزخانه نمدی مدلی جالب و جذاب برای تزیین سرویس آشپزخانه به شمار می رود البته سرویس آشپزخانه نمدی را با قیمتی در حدود 120 تا 150 هزار تومان از بازار نیز می توان تهیه کرد.

ساخت دستگیره یخچال با استفاده از نمد

از دستگیره یخچال به عنوان یک دکوری و همچنین برای تمیز ماندن درب استفاده می شود. برای درست کردن یک دستگیره نمدی باید مقداری پارچه نمدی را برداشته و دور دستگیره یخچال تان بپیچید تا متوجه شوید که چه مقدار پارچه لازم است. سپس پارچه را به اندازه مناسب برش داده به گونه ای که قسمتی از پارچه بر روی دیگری قرار بگیرد. برای اینکه دستگیره نمدی به دستگیره یخچال وصل شود باید به وسیله چسب های پارچه ای این کار را انجام دهید. چسب های پارچه ای در مغازه های خرازی به فروش می رسند و به راحتی می توان آنها را بر روی پارچه دوخت.

بخش اصلی کار ساخت دستگیره نمدی مربوط به تزیین آن است. برای این کار به وسیله نمد عروسک کوچکی درست کنید و بر روی دستگیره بچسبانید. این عروسک می تواند به شکل های مختلف باشد. عروسک آدم، حیوانات، میوه ها، بستنی، کاپ کیک، گل و غیره ایده هایی برای این کار هستند. درست کردن عروسک نیز کار سختی به نظر نمی رسد. کافیست الگوی طرح دلخواه تان را بر روی کاغذ بکشید (می توانید از تصاویر اینترنتی استفاده کنید) سپس الگو های رسم شده را بر روی پارچه نمدی پیاده کرده، برش بزنید و بدوزید. درون آن را با پنبه یا الیاف پر کنید و با استفاده از دکمه های کوچک یا مهره های ریز تزییناتی بر روی آن انجام دهید.

برای تزیین دستگیره نمدی یخچال، فر یا گاز از روبان، تور و پارچه های طرح دار و گلدار نیز می توان استفاده کرد. اینکه با این وسایل چه طرحی را بر روی دستگیره ایجاد کنید بستگی به ذوق و سلیقه شما دارد اما برای گرفتن ایده های مختلف از عکس هایی که در اینترنت موجود است نیز می توانید استفاده کنید. پیشنهاد می شود اگر بار اولی است که این کار را انجام می دهید به سراغ تزیینات ساده تر بروید و در مراحل بعدی از ایده های سخت تر استفاده کنید.

وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه

درست کردن مگنت نمدی

یکی دیگر از وسایلی که به وسیله نمد درست می شود و برای سرویس آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد، مگنت است. شما با استفاده از نمد می توانید عروسک های بسیار بامزه و فانتزی برای روی یخچال خود بدوزید. عروسک های بستنی ایده های جالبی برای این کار هستند. درست کردن بستنی نیاز به مقداری نمد رنگی، یک نمد قهوه ای یا نارنجی، دو مهره مشکی رنگ کوچک، و چند تکه پارچه نمد به رنگ های دیگر نیاز است. برای انجام کار دو تکه نمد بزرگ تر به شکل مستطیلی ببرید و گوشه های آن را حلال کنید. با یک نخ رنگی این دو را به بدوزید و کوک های محکم و منظم بزنید. یک طرف آن را باز بگذارید تا بتوانید پنبه یا الیاف را درون آن پر کنید. سپس با نمد قهوه ای رنگ دو مستطیل باریک برش داده و مثل قبل بدوزید و با پنبه پر کنید. سپس این دو را در کنار هم قرار داده و محکم کوک بزنید. برای تزیین از مهره های مشکی به عنوان چشم های بستنی استفاده کنید و با نخ مشکی چند کوک ریز به عنوان دهان آن ایجاد کنید. از نمد های رنگی دیگر دایره های ریز برش داده و در قسمت های مختلف آن بچسبانید.

وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه

درست کردن حلقه گل برای روی یخچال

به جای مگنت های کوچک می توانید از یک حلقه گل بر روی درب یخچال استفاده کنید. برای درست کردن حلقه هم می توانید با نمد این کار را انجام دهید و هم از حلقه های آماده مانند کارگاه گلدوزی استفاده نمایید. اگر مایل به داشتن حلقه نمدی بودید باید دو حلقه باریک (مثلا با قطر 4 یا 5 سانتی متر) را برش زده و دو طرف آن را بدوزید و درون آن را از پنبه یا الیاف پر کنید. بر روی قسمت برش خورده در زیر حلقه گل های نمدی چسبانده می شوند. این گل های نمدی را با استفاده از پارچه های نمدی رنگی درست کنید. هر گلبرگ را با دقت برش زده و با ظرافت و سلیقه آنها را به هم بچسبانید تا فرم گل به خود بگیرد. به جای گل از قلب های نمدی به علاوه مروارید و تزیینات دیگر هم می توانید استفاده کنید.

وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه

درست کردن زیر بشقابی و زیر لیوانی با نمد

اگر می خواهید سرویس نمدی آشپزخانه تان تکمیل شود به زیر بشقابی و زیر لیوانی هم نیاز دارید. درست کردن این وسایل با نمد خیلی راحت است و تنها کافیست نمد ها را با اندازه و فرم دلخواه تان برش بزنید. برای تزیین آن می توانید از نمد های رنگی دیگر، مهره های رنگی، نوار توری، مروارید و چنین چیزهایی استفاده کنید. حتی می توانید دو نمد رنگی را با اندازه های بزرگ و کوچک ببرید و بر روی هم بچسبانید تا یک زیر بشقابی و زیر لیوانی دو لایه و دو رنگ داشته باشید.

اگر وسایل هویه کاری در خانه دارید می توانید زیر بشقابی و زیر لیوانی های زیبا تری هم بسازید. جهت این کار یک پارچه نمدی را برای زیر و یک پارچه نمدی به رنگ دیگر را برای لایه روی آن انتخاب کنید. بر روی لایه رویی با هویه طرح هایی را ایجاد کنید. سپس آن را بر روی لایه زیری بگذارید تا رنگ نمد زیری از قسمت های جدا شده با هویه دیده شود. جای قاشق و چنگالی هم از وسایلی است که به راحتی می توانید با نمد درست کنید.

وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه
وسایل نمدی آشپزخانه

درست کردن دستکش نمدی برای ظروف داغ

برای این کار الگویی شبیه به دستکش (که نمونه های آن را مشاهده کرده اید) طراحی کرده، دو پارچه نمدی را با این الگو برش دهید و دور تا دور آن را بدوزید. سپس با یک پارچه نخی گلدار با همان الگو یک دستکش دیگر دوخته و درون این دستکش قرار دهید و بالای آنها را به همدیگر بدوزید. به این تریب دستکش نمدی را آستر دوزی کرده و ظروف داغ را با اطمینان بیشتری بلند می کنید. برای تزیین روی آن از همان پارچه گلدار می توانید استفاده کنید و نوار هایی بر روی آن بدوزید. استفاده از روبان توری نیز برای تزیین دستکش نمدی پیشنهاد خوبی است.

خانه ایده آل خود را بسازید:

تزئین درب یخچال با وسایل ساده

استفاده از پارچه نمدی برای ساخت وسایل زیبا و بامزه در اتاق کودکچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<