استفاده از پارچه نمدی برای ساخت وسایل زیبا و بامزه در اتاق کودک

چیدوپلاس ۱۱ تیر ۱۳۹۷ ،

اتاق کودک باید کودکانه هم تزیین شود، برای آن که فضای اتاق خواب کودکان را به روحیه آنها نزدیک تر کنید می توانید از خلاقیت خود استفاده کنید. این خلاقیت می تواند در ساخت وسایل تزیینی با متریال های لطیفی همچون پارچه های نمدی باشد. نمد به خاطر حالت شکل پذیری که دارد، در ساخت انواع وسایل همچون آویز های عروسکی و تزیینی و تابلوها مورد استفاده قرار می گیرد. این آویزها به سادگی و با کمی خلاقیت و استفاده از فنون خیاطی ساخته می شود. بافت خاص پارچه نمدی به گونه ای است که کودک به راحتی می تواند با آن ارتباط لمسی برقرار کند و در عین حال پوستش هم آسیبی نبیند. از مزایای دیگر استفاده از نمد برای ساخت تزیینات، راحتی شست و شوی آن است. بسیار دیده ایم که کودکان در هنگام بازی محیط اطراف خود را کثیف می کنند، این تزیینات نمدی در صورت کثیف شدن به راحتی تمیز شده و شست و شوی آنها شما را دچار مشکل نمی کند. نکته مهم دیگر در مورد استفاده از نمد برای ساخت آویز، کم هزینه بودن ساخت آن است، شما می توانید بسته های ۲۴ رنگی از پارچه نمدی را با قیمت ۳۰ هزار تومان از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنید. همچنین این پارچه های نمدی در مغازه های لوازم التحریر به صورت متری و در رنگ های متنوع قابل خریداری هستند.

تزیین اتاق کودک و ساختن وسایل تزیینی با دست آن هم در حضور کودک به رشد خلاقیت  او کمک می کند و بسیار برای او مفید می باشد. شما می توانید، اگر کودکتان بزرگ تر بود، این پارچه ها را به همراه یک قیچی کوچک و ماژیک در اختیارش قرار دهید تا خود او هم خلاقیت خود را در این زمینه نشان دهد و با نظارت خودتان اقدام به ساخت تزیینات نمدی بنماید. انجام یک کار مشترک برای کودک و همینطور خود شما لذت بخش خواهد بود. نتیجه این کار گروهی هم اگر در اتاق کودک نصب شود اعتماد به نفس او را بالا خواهد برد. کودکان همواره دارای روحیه لطیف و احساساتی زیادی هستند و از این رو محیط زندگی آن ها به خصوص محل خواب آن ها باید به گونه ای چیدمان شود که باعث رشد آنان گردد. مدل ها، وسایل مختلف و روش های گوناگونی وجود دارد تا شما بتوانید از پارچه نمدی در تزیین اتاق خواب فرزندتان استفاده کنید. قبل از درست کردن این وسایل، یادتان باشد تزیینات اتاق کودک، باید طرح های کودکانه داشته و بهتر است که طرح مورد نظر با سلیقه کودک همخوانی داشته باشد، عکس های زیر تعدادی از این طرح ها را نشان می دهد، برای بزرگ تر دیده شدن تصاویر بر روی آنها کلیک کنید.

پارچه نمدی
پارچه نمدی
پارچه نمدی
پارچه نمدی
پارچه نمدی
پارچه نمدی
پارچه نمدی
آویز نمدی اتاق کودک
پارچه نمدی

ساخت آویز کودکانه برای اتاق کودک

برای ساخت آویز نمدی اتاق کودک، شما نیاز به مقداری پارچه نمدی، نخ و سوزن، پنبه، قیچی و الگو دارید. الگو های متنوعی برای درست کردن آویز اتاق کودک وجود دارد. ماه و ستاره، ابر، قلب، پروانه، ماهی و غیره الگوهایی هستند که کودک تان حتما آنها را دوست خواهد داشت. پس از انتخاب الگوی مورد نظر آن را بر روی کاغد رسم کرده و کاغذ را بر روی پارچه نمدی قرار دهید و با سوزن ته گرد آن را به پارچه بچسبانید. با این کار راحت تر می توانید پارچه را برش بزنید. به خاطر داشته باشید که شما به دو پارچه برش خورده برای ساخت آویز احتیاج دارید، پس پارچه را دو لا کنید و الگو را برش بزنید. پس از برش، دور تا دور پارچه ها را با استفاده از نخ و سوزن به هم بدوزید و تنها قسمتی از آن را باز بگذارید. می توانید دوختن را با نخ های رنگی انجام دهید تا کوک هایی که می زنید نمایان باشند و آویز بامزه تر به نظر برسد. سپس درون آن را با پنبه پر کنید و در انتها قسمت باز را هم بدوزید. آویز شما آماده است و اکنون می توانید آن را با نخ و یا کاموا های رنگی به سقف یا دیوار یا درب اتاق کودک تان آویزان کنید.

ساخت لوستر با نمد

برای درست کردن لوستر با پارچه نمدی هم می توانید از همین روش استفاده کنید. برای این کار با کارتن یا مقوای محکم یک حلقه با قطر سی سانتی متر درست کنید. دور تا دور حلقه مقوایی را با نمد سفید به خوبی بپوشانید، سپس تعداد ۹ عدد ستاره زرد نمدی هم اندازه درست کرده و کنار بگذارید. در کنار ستاره ها حتما یک ماه هم لازم است. درست کردن ماه با این روش هم بسیار آسان است؛ ماه را درست کنید و آن را هم کنار بگذارید. حال نخ های کاموا را در اندازه های مختلف ببرید و به ستاره ها و ماه متصل کنید. در انتها ماه را به حلقه گره بزنید و ستاره ها را نیز در اطراف ماه با اندازه های بلند و کوتاه گره زده و آویزان نمایید. این حلقه ماه و ستاره را از سقف آویزان کرده طوری که لامپ در مرکز حلقه قرار گیرد. یک روش دیگر درست کردن لوستر با ماه و ستاره به این ترتیب صورت می گیرید که یک ماه با اندازه نسبتا بزرگ درست کرده، و ستاره ها را با نخ های بلند و کوتاه به نحوی به قسمت پایینی ماه آویزان نمایید. همین نوع لوستر را با ستاره و ابر، خورشید و ابر، قلب و ستاره، ابر و رنگین کمان هم می توانید بسازید. در ویدیوی زیر می توانید روش ساخت یکی از این مدل ها را مشاهده نمایید.

 

ساخت آویز ابر و قطره با نمد

اما پیشنهاد جذاب دیگری که برای ساخت لوستر یا آویز سقفی برای اتاق کودک وجود دارد، آویز ابر با قطره های باران است. برای این کار باید یک ابر نمدی بزرگ بسازید و به وسیله الگو های اشک مانند چندین قطره آب درست کنید. ابر را با نمد رنگ سفید و قطره ها را با نمد آبی روشن بسازید. سپس قطره ها را به صورت بلند و کوتاه از آبر آویزان نمایید. برای ساختن این آویز نمدی به جای نمد برای قطره های باران از اشک های کریستالی هم می توانید استفاده کنید. از خرازی ها می توانید اشک های کریستالی پلاستیکی با قیمت های ارزان تهیه کرده و به ابر نمدی متصل کنید.

ساخت استیکر دیواری با نمد

ایده دیگر برای ساخت وسایل تزیینی اتاق کودک ساخت استیکر های دیواری است. برای درست کردن این استیکر ها نیز می توان از پارچه نمدی استفاده کرد. ساخت استیکر بسیار آسان است و چند دقیقه ای انجام می شود. برای این کار پس از برش پارچه نمد بر روی الگوی مورد نظر دیگر نیاز به دوخت و اضافه کردن پنبه به آن نیست. می توانید همان طرح برش خورده را با استفاده از چسب بر روی دیوار کمد و یا وسایل کودک خود بچسبانید، همینطور می توانید با دیگر وسایل تزیینی همچون پولک ها و کاغذ های رنگی آن را زیباتر کنید.

در ساخت استیکر های مختلف با طرح های متنوع مانند حیوانات و غیره می توانید از ماژیک مشکی برای کشیدن چشم های آن استفاده کنید. همانطور که گفته شد برای تزیین و زیبایی بیشتر استیکر یا آویز از پولک های رنگی هم می توان استفاده کرد. برای مثال می توانید یک یا چند مدل ماهی نمدی برش بزنید و روی آن را پر از پولک های رنگی کنید. نتیجه کار بسیار زیبا از آب در خواهد آمد اما باید بدانید که دوختن پولک ها کار زمان بری است. با این ماهی های نمدی و پولکی علاوه بر استیکر، لوستر نیز می توان درست کرد. کافی است کمی فکر کنید و یا حتی از عکس های اینترنتی کمک بگیرید.

ساخت نقاب با نمد

کودکان و مخصوصا پسر بچه ها علاقه زیادی به نقاب دارند. آنها در انیمیشن هایی مانند زورو و بتمن و سوپرمن و شگفت انگیزان شخصیت های مورد علاقه شان را با نقاب دیده اند و دوست دارند یکی از آنها را در خانه داشته باشند. در مغازه ها انواع نقاب ها وجود دارد اما مشکل اینجاست که هم قیمت بالایی دارند و هم به خاطر جنس کاغذی و مقوایی شان قابل شستشو نیستند. اما شما با کمک نمد می توانید یک نقاب زیبا برای فرزندتان درست کنید و هر موقع که کثیف شد به راحتی آن را بشویید. برای ساخت نقاب با کمی جستجو در اینترنت نقاب های مختلف را نگاه کنید و الگوی آنها را بر روی کاغذ رسم نمایید. سپس باید ببینید چند پارچه نمدی با چه رنگ هایی برای ساخت نقاب نیاز دارید. برای مثال نقاب بتمن به رنگ مشکی است و برای علامت بتمن (خفاش) رنگ زرد را نیاز دارید. با متر سر کودک تان را اندازه بگیرید و بر اساس آن و طبق الگو، نمد مشکی را برش بزنید. سپس از نمد زرد یک خفاش زرد (به همان شکل ساده ای که در تصاویر فیلم بتمن موجود است) برش دهید و بر بالای آن در قسمت پیشانی بچسبانید. سپس جای چشم ها را برش داده و خالی کنید و در دو طرف نقاب دو نوار برای گره زدن قرار دهید. حالا کودک شما یک نقاب بتمنی زیبا و هیجان انگیز خواهد داشت.

ساخت عروسک و کوسن با نمد

تزیینات اتاق کودک محدود به آویز و استیکر نمی شود و می توان وسایل دیگری مانند کوسن های رنگی و جذاب و همینطور عروسک های بامزه برای کودک درست کرد. ساختن کوسن های نمدی برای روی تخت خواب کودک کار خیلی راحتی و است و تقریبا به همان روش ساخت آویز انجام می گیرد. برای این کار دو پارچه نمدی هم اندازه را با شکل مربع برش زده، دور آن را بدوزید و درون آن را با پارچه ها دور ریختنی و الیاف و فوم پر کنید. سپس استیکر هایی را که قبلا درباره شان توضیح داده شد برش داده و بر روی کوسن بچسبانید. از این طریق شما یک کوسن ساده اما کارتونی و جذاب خواهید داشت. به جای طرح مربع از طرح های دیگری مانند قلب و ابر و ستاره و ماه هم می توان استفاده کرد. حتی می توان همه اینها را در کنار هم بر روی تخت خواب گذاشت. برای این کوسن ها می توانید از نمد های رنگ روشن مانند گلبهی و سفید و صورتی و آبی روشن استفاده کنید.

ساختن عروسک نمدی هم به همین شکل انجام می شود اما شاید کمی جزییات بیشتر و نیاز به وقت بیشتری برای ساخت داشته باشد. اما این را مطمئن باشید که نتیجه کار حتما مورد علاقه فرزندتان خواهد بود مخصوصا اگر از او هم بخواهید در ساخت عروسکش مشارکت کند. در ساخت عروسک حتما نیازی نیست الگویی مشابه دیگر عروسک ها داشته باشید می توانید از کودک تان بخواهید یک نقاشی از موجود خیالی مانند یک دایناسور و یا یک حیوان بامزه را بکشد و رنگ کند. سپس بر اساس نقاشی که کشیده نمد های رنگی را تهیه کنید و شروع به ساخت عروسکی کنید که کودک تان کشیده است. برای شروع کار از تصویر نقاشی شده یک کپی با ابعاد بزرگتر بگیرید. سپس با استفاده از کاغذ کالک یا پوستی (قابل تهیه در لوازم تحریر فروشی ها) خطوط اصلی نقاشی را بر روی کاغذ پیاده کنید و به وسیله آن پارچه های نمدی را برش بزنید. پارچه ها را می توانید با دوخت دندان موشی به هم وصل کنید و داخل آن را با پنبه پر کنید. برای چشم ها می توانید از دکمه های رنگی کمک بگیرید و اگر عروسک نیاز به دندان داشت پارچه نمدی سفید استفاده کنید.

ساخت قاب تزیینی با نمد

برای ساختن یک قاب تزیینی که بر روی دیوار اتاق کودک قرار می گیرد، از قاب فروشی چهارچوب قاب را به رنگ سفید و بدون شیشه بخرید. یک صفحه تمیز را بگذارید و روی آن را با نمد بپوشانید. سپس می توانید یک عروسک نمدی کوچک مانند یک خرس کوچک، فیل، زرافه، زنبور یا هر حیوان مورد علاقه کودک تان را درست کنید و بر روی صفحه نمدی بچسبانید. برای تزیین بیشتر می توانید استیکر های نمدی با طرح های قلب و ستاره هم برش داده و در قسمت های اطراف با چسب بچبانید. اکنون یک قاب نمدی زیبا و بامزه برای دیوار اتاق کودک ساخته اید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو:کودکتان را با طراحی اتاقش سورپرایز کنید

ویدیو: با ساختن چادر فضایی رویایی در اتاق کودکتان ایجاد کنید که خاطره ی آن هیچ گاه از یادش نروددیدگاه کاربران

  1. نورا در

    لوستر کودک و تزئینات اتاق کودک، یکی از دغدغه های والدین است، ممنون از متن خوب شما

  2. مهشید در

    من مدل قاب های زورو رو برای پسرم با پارچه نمدی ساختم و خیلی خوشش اومد

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید