روش های مختلف ساختن گلدان با چوب بستنی

چیدوپلاس 11 اسفند 1399

گاهی پیش می آید که دوست دارید وسیله هایی در خانه داشته باشید که ساخته دست خودتان باشد. به خصوص کسانی که دستی در هنر دارند ترجیح می دهند که به جای خرید همه چیز به صورت آماده، خودشان برای ساخت وسیله های کوچک و بزرگ تلاش کنند و هنرشان را در این کار به نمایش بگذارند. ما در این وب سایت مطالبی تحت عنوان خودتان بسازید جمع آوری کرده ایم و ایده های کاربردی زیادی را برای شما گرد هم آورده ایم تا به راحتی از آنها الگوبرداری کنید، یکی از وسایلی که می توان به آسانی در خانه ساخت گلدان است، ساخت یک گلدان دکوری زیبا و شیک با کمترین هزینه به کمک وسایل دم دستی مانند چوب بستنی را در ادامه مشاهده خواهید کرد.

روش ساخت گلدان با استفاده از چوب بستنی

گلدان های گل ساخته شده با چوب بستنی شکل های متنوعی دارند، در این مطلب تعدادی از آسان ترین مدل ها معرفی خواهد شد اما در صورتیکه به این کار علاقه مند شدید می توانید با نگاه کردن به مدل های پیچیده تر آنها را نیز با کمی سعی و خطا درست کنید. برای اینکه بتوانید مدل مناسبی را جهت ساخت گلدان پیدا کنید اول از همه باید به این فکر کنید که گلدان را دقیقا به چه منظوری می خواهید؛ می خواهید درون آن از گل های مصنوعی استفاده کنید، یا اینکه می خواهید گیاه طبیعی درون آن قرار دهید؛ آیا می خواهید یک قوطی یا گلدان قدیمی را با چوب بستنی تزیین کنید یا اینکه یک گلدان را از بیس درست کنید. برای هر کدام از اهداف بالا روش های متفاوتی برای ساخت وجود دارد.

تزیین گلدان یا قوطی کنسرو با چوب بستنی

عموما برای اینکه گل های طبیعی شاخه بریده تان را در گلدان بگذارید، از گلدان های بلور و شیشه ای و خصوصا گلدان های استوانه ای شکل شیشه ای استفاده می کنید. اما بعضی اوقات از شکل این گلدان ها خسته می شوید و دوست دارید تنوعی ایجاد کنید. به جای اینکه یک گلدان جدید خریداری کنید می توانید همان گلدان شیشه ای را به مدل جدید تری تبدیل نمایید. برای این کار باید به میزان مناسبی چوب های بستنی تهیه کنید. چوب بستنی ها را در بسته بندی هایی که شامل تعداد زیادی چوب بستنی هستند با قیمت پایین خریداری نمایید، البته چسب چوب هم برای چسباندن لازم است.

برای شروع کار ظرف شیشه ای را کاملا بشویید. پس از خشک شدن، چوب بستنی ها و چسب را آماده نموده و کار را آغاز کنید. دو مدل برای چسباندن چوب ها بر روی شیشه وجود دارد. در روش اول چوب بستنی ها را که هم اندازه هستند به ترتیب در کنار یکدیگر چسبانده به شکلی که دور تا دور ظرف شیشه ای از چوب بستنی پوشیده شود. برای اینکار به جای گلدان می توانید از ظرف کنسرو قدیمی یا حتی لیوان های شیشه ای هم استفاده کنید و دور تا دور آنها را با چوب بستنی تزئین کنید.

گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی

در مدل دیگر چوب بستنی ها را به گونه ای برش داده و در کنار هم می چسبانید که شکلی حلزونی و اسپیرال به خود بگیرد. برای این کار باید بدانید که اولین چوب بستنی از همه کوتاه تر و آخرین چوب بستنی از همه بلند تر خواهد بود. در این بین تمام چوب بستنی ها از کوتاه به بلند در کنار هم قرار می گیرند. زیبایی این مدل آن است که بخشی از ظرف شیشه ای دیده می شود. با این کار چوب و شیشه را با هم تلفیق کرده اید. رنگ آمیزی چوب بستنی ها هم به دو روش انجام میگیرد هم می توانید یک طیف رنگی را انتخاب نموده و از تیره تا روشن آنها را رنگ آمیزی کرده و بچسبانید و هم می توانید به صورت رندوم در رنگ های مورد علاقه تان آنها را رنگ آمیزی کنید.

گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی

پوشاندن گلدان گل طبیعی با چوب بستنی

گیاه طبیعی را نمی توان به طور مستقیم در گلدانی کاشت که از چوب بستنی ساخته شده است. زیرا گلدان های چوب بستنی دوام و استحکام کافی برای نگهداری گیاه طبیعی و آب دادن های مکرر به آن را ندارند. پس باید گلدانی بسازید که بتوانید گلدان گل طبیعی را درون آن قرار دهید. اگر گلدان تان بزرگ است طبیعتا برای این کار به تعداد چوب بستنی های بیشتری هم نیاز دارید. اما اگر برای گل های کوچک مانند کاکتوس و غیره قصد ساخت گلدان با چوب بستنی را دارید تعداد کمتری نیاز خواهید داشت. خوبی ساخت گلدان های چوب بستنی این است که وقتی گیاه تازه ای می خرید، دیگر لازم نیست گلدان پلاستیکی آن را عوض کرده و گلدان دیگر خریداری کنید. همان گلدان سیاه پلاستیکی را می توانید با چوب های بستنی بپوشانید. انجام این کار هم واقعا راحت و ابتدایی است. به همان روشی که گفته شد چوب بستنی ها را به ترتیب در کنار یکدیگر می چسبانید تا وقتی که دور گلدان کاملا پوشیده شد. برای زیبایی بیشتر می توانید یک روبان رنگی دور آن بپیچید و گلدان تان را فانتزی تر کنید. با درست کردن گلدان هایی با چوب بستنی و قرار دادن گیاهانی مثل کاکتوس و گل های سبز کوچک، هم می توانید یک کسب و کار جمع و جور راه بیاندازید و هم می توانید آنها را به دوستان تان هدیه دهید.

ساخت گلدان برای گل های مصنوعی با چوب بستنی

این گلدان ها هم به شکل های متنوعی ساخته می شود؛ هم می توانید آنها را به شکل ساده همانطور که در بالا گفته شد بسازید و هم با صرف زمان بیشتر شکلی ویژه تر به آن بدهید. یک روش ساخت گلدان با چوب بستنی به این شکل است که در ابتدا باید 25 عدد چوب بستنی بزرگ داشته باشید که از آنها به عنوان چارچوب گلدان استفاده می کنید و تعدادی چوب بستنی دیگر که برای بدنه گلدان مورد استفاده قرار می گیرند. روش کار به این صورت است که پنج چوب بستنی به گونه ای در کنار هم قرار می دهید که یک پنج ضلعی تشکیل شود و چارچوب اصلی یک طرف گلدان شکل بگیرد. برای اینکه بدنه گلدان تان را کامل کنید باید چوب بستنی های دیگر را با کاتر و خط کش به شکل عمودی به چند بخش باریک تقسیم کرده و بالا و پایین شان را (که شکلی منحنی دارند) نیز برش بزنید تا صاف شوند. سپس آنها را به صورت کج، ضربدری و یا صاف به چارچوب بچسبانید. با این کارها یک طرف گلدان کاملا آماده می شود. به همین روش پنج طرف دیگر را هم بسازید تا گلدان تان تکمیل گردد ( مطابق شکل) برای اینکه فرم کلی گلدان بدست بیاید لازم است که هر ضلعی که ساخته شده در کنار دیگری قرار بگیرد و با  چسب کاغذی به هم وصل گردد. این کار را تا جایی انجام دهید که یک حجم به وجود آید. سپس چسب چوب را درون شکاف ها و درز ها پر کنید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. برای درست کردن پایه گلدان نیز می توانید از چوب بستنی کمک بگیرید؛ دقت کنید که تمام اندازه گیری های تان دقیق باشند و حتما از خط کش کمک بگیرید.

گلدان زیبای شما آماده است. می توانید آن را رنگ آمیزی کنید و یا ساده و بی رنگ باقی بگذارید. اگر تمیز کار را انجام داده باشید حتی به صورت بی رنگ هم زیبا خواهد بود.

گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی
گلدان با چوب بستنی

 چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<