انواع مدل های گلدان دیواری ، شلف، استند و آویز

چیدوپلاس 17 خرداد 1400 ،

گل و گیاه تقریبا در خانه همه پیدا می شود و اکثر آدم ها به داشتن گیاه طبیعی علاقه دارند. در این بین کسانی هم پیدا می شوند که همیشه به دنبال ایده های تازه و خلاقانه برای نگهداری از گیاه هستند. برای این دسته از افراد گلدان دیواری همان ایده نو برای چیدمان خانه است، که به دنبال آن می گردند. گلدان دیواری یا استند دیواری برای گلدان ها حال و هوای تازه ای به خانه می بخشد و ایده جالبی برای کسانی است که می خواهند خانه ای خاص و جذاب داشته باشند.

شاید این سوال برای تان پیش بیاید که با وجود اینکه می توان گلدان ها را بر روی زمین، میز، پایه و غیره قرار داد، چه نیازی است که گلدان ها را بر روی دیوار نصب کنیم؟ در جواب این سوال باید گفت که دلیل اول همانگونه که در بالا گفته شد، به کار بردن ایده های جدید و خلاقانه در طراحی چیدمان است. با تغییراتی کوچک و انجام کارهایی نظیر این فضای خانه به کلی دگرگون خواهد شد و همین تنوع در روحیه تان تاثیر زیادی می گذارد. دلیل دوم مربوط به کسانی است که به گل و گیاه علاقه دارند اما به خاطر متراژ کم خانه شان فضای لازم و کافی برای قرار دادن گلدان را ندارند. این افراد می توانند با استفاده از گلدان دیواری به راحتی این مشکل را حل کنند.

انواع گلدان دیواری

گلدان های دیواری انواع و مدل های خیلی متنوعی دارند و ایده های جالبی برای ساخت آنها به کار رفته است. در بعضی مدل ها گلدان هایی کوچک به دیوار آویزان می شود و گیاه در آن قرار می گیرد. در مدل بعدی از استند دیواری برای قرار دادن تعدادی گل در کنار هم استفاده می گردد. یا در یک مدل دیگر از شلف برای قرار دادن گلدان ها استفاده می شود. استفاده از آویز مکرومه، نصب تخته های چوبی و کاشت گیاه در آنها، گلدان های سه گوشی و شیشه ای و حلقه ای و غیره، همه جزو مدل های گوناگون گلدان های دیواری محسوب می شوند.

شلف گلدان دیواری

یک راه ساده و البته عالی برای داشتن گلدان دیواری، استفاده از شلف گلدان دیواری است. شلف ها معمولا با چوب یا ام دی اف درست می شوند و ساده ترین آنها از تخت هایی تشکیل شده که بر روی دیوار نصب می شوند و می توان گلدان یا وسایل را بر روی آن گذاشت. با نصب چندین شلف بر روی دیوار و قرار دادن گلدان بر روی شلف گلدان دیواری، سر سبزی و زیبایی بی نظیری ایجاد کنید. می توانید شلف ها را از بالا به پایین و پشت سر هم نصب نمایید، و یا آنها را یکی در میان در گوشه اتاق به دیوار بزنید. دیوار های عمودی نسبتا باریک و بی استفاده مانده برای نصب شلف گلدان دیواری عالی هستند، حتی دیوار بالای تلویزیون و اطراف آن نیز برای نصب شلف گلدان دیواری بسیار مناسب خواهد بود.

گلدان دیواری
گلدان دیواری
گلدان دیواری

استند دیواری گلدان

استند دیواری گلدان با استفاده از چوب و یا فلز ساخته می شوند، نمونه های چوبی زیبایی منحصر به فردی دارند و فضای خانه را به شدت متفاوت می کنند. برای ساخت این استند ها یک دیوار را در نظر می گیرند و با استفاده از تخت های چوبی یک زمینه مناسب برای نصب گلدان ها می سازند. برای این کار شاید لازم باشد که از چندین تخته چوبی استفاده شود. سپس بسته به مدل مورد نظر گلدان ها بر روی تخته ها و یا در زیر آنها نصب می کنند. اگر گلدان ها در زیر تخته های چوبی نصب شوند، شاخه ها و برگ های شان از فواصل چوب ها بیرون زده و دیواری گیاهی شکل می گیرد. اما اگر گلدان ها را بر روی چوب ها نصب کنند، هر گلدان قابل مشاهده خواهد بود.

استند دیواری گلدان از جنس فلز نیز ساخته می شود. استند های دیواری فلزی با استفاده از آهن و فرفورژه در مدل های مختلف ساخته می شوند. در بعضی از آنها میله های فلزی را به شکل مکعب یا لانه زنبوری ساخته و تعدادی از آنها را در کنار هم بر روی دیوار قرار می دهند، سپس گلدان ها را بر روی این مکعب های فلزی و یا داخل آنها می گذارند. در ساخت استند دیواری گلدان از جنس فلزی، می توان از چوب نیز استفاده کرد و تلفیق زیبایی از فلز و چوب پدید آورد.

گلدان دیواری
گلدان دیواری
گلدان دیواری
گلدان دیواری
گلدان دیواری
گلدان دیواری

گلدان دیواری پلاستیکی

گلدان های پلاستیکی کوچک حاوی گیاهان سبز می توانند بر روی دیوار نصب شوند. برای این کار چندین روش وجود دارد. یا می توان از مغازه های فروش گل و گیاه، گلدان های پلاستیکی مخصوص نصب بر روی دیوار تهیه کنید و از قسمت مشخص شده در پشت گلدان، آنها را با میخ به دیوار وصل کنید و یا می توانید از حلقه های نگهدارنده گلدان استفاده نمایید. این حلقه ها به دیوار محکم وصل می شوند و انواع گلدان ها درون آن قرار می گیرند. گلدان دیواری پلاستیکی در رنگ های مختلفی ساخته می شود و شما می توانید از این تنوع رنگی استفاده کنید و با خرید تعدادی گلدان دیواری پلاستیکی در رنگ های مختلف، محیطی شاد و دوست داشتنی ایجاد نمایید. قیمت گلدان دیواری پلاستیکی زیاد نیست و تهیه آن آسان است.

گلدان دیواری
گلدان دیواری
گلدان دیواری

گلدان دیواری چوبی

مدل های مختلفی برای گلدان دیواری چوبی وجود دارد. لازم به ذکر است که در این مدل، خود گلدان از جنس چوب نیست زیرا هیچ وقت از چوب برای ساخت گلدان استفاده نمی شود. اما در ساخت مجموعه گلدان دیواری ار چوب استفاده شده است. به عبارت دیگر یا زمینه ای که گلدان بر روی آن قرار می گیرد چوبی است، یا طبقه ای چوبی نصب می شود و گلدان بر روی آن قرار می گیرید و یا ایده های خلاقانه دیگری که برای این کار استفاده می شود.

برای ساخت گلدان دیواری چوبی می توان از جعبه های چوبی استفاده کرد. به این ترتیب که جعبه های چوبی را به دیوار نصب کرد و تعدادی گلدان درون آن قرار داد. حتی می توان گلدانی با برگ های بلند و رونده مانند پوتوس انتخاب کرد که با آویزان شدن برگ ها تصویری زیبا و رویایی پدید آید. در ایده ای دیگر برای ساخت گلدان دیواری چوبی می توان یک تخته چوب را به صورت عمودی و یا افقی بر روی دیوار نصب نمود و گلدان های گل را در فاصله های مشخصی بر روی تخت چوب وصل کرد. از تخته چوب های جدا جدا برای هر گلدان نیز می توان استفاده نمود.

گلدان دیواری
گلدان دیواری
گلدان دیواری

گلدان دیواری فلزی

با استفاده از فلز و گلدان های فلزی هم ایده های جذابی برای ساخت گلدان دیواری فلزی به کار گرفته شده است. برای مثال میله ای فلزی شبیه به جا لباسی بر روی دیوار نصب شده و گلدان های فلزی با بندهایی محکم از آن آویزان می شوند. در فروشگاه ها جا گلدانی فلزی با استفاده از فرفورژه ساخته شده است که می توانید درون قسمت مشخص شده، گلدان بگذارید و بر روی دیوار نصب کنید. البته به وسیله فرفورژه مدل های زیبایی از گلدان دیواری فلزی ساخته شده است که بعضی از آنها چندین گلدان را در خود جای می دهند و برای نصب بر روی دیواری بزرگ در خانه مناسب اند.

گلدان دیواری شیشه ای

با استفاده از حلقه ها و پایه های نگهدارنده چوبی یا فلزی، می توان گلدان دیواری شیشه ای بر روی دیوار نصب نمود. البته بعضی از گلدان های شیشه ای هم خود به تنهایی قابل نصب بر روی دیوار هستند. در این گلدان ها که اندازه های کوچکی هم دارند، قرار دادن قلمه های گیاه و شاخه گل های طبیعی پیشنهاد می شود. برای زیبایی بیشتر معمولا چندین گلدان دیواری شیشه ای در کنار هم و نزدیک به هم بر روی دیوار نصب می شوند.

گلدان دیواری
گلدان دیواری
گلدان دیواری

خانه ایده آل خود را بسازید:

انواع آویز گلدان در مدل های چوبی، فلزی، پلاستیکی و …

جدیدترین و شیک ترین مدل های گلدان و استند فلزیچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<