ویدیو: چطور اجاق گاز را مثل روز اول برق بیندازیم

چیدوپلاس 20 خرداد 1397 ، ،

تمیز کردن اجاق گاز یکی از سخت ترین مراحل نظافت آشپزخانه می باشد، اگر شما می خواهید اجاق گاز شما مثل روز اول تمیز و درخشان باشد نکات زیر را رعایت نمایید:

بهترین روش برای همیشه تمیز بودن اجاق گاز، نظافت به موقع آن می باشد؛ مثلا در مواقعی که غذای شما سر می رود و بر روی صفحه گاز میریزد باید پس از سرد شدن اجاق و قبل از آن که ماده غذایی ریخته شده خشک شود و به اجاق بچسبد، آن را با دستمال و مواد شوینده تمیز کنید.

برای تمیز کردن صفحه اجاق گاز ابتدا تمام بست ها و صفحه های رویی اجاق را بردارید و به صورت مجزا به روش زیر بشویید: ظرفی را پر از آب گرم و مواد شوینده کنید و پس از آن شبکه های اجاق گاز را حدود ۲۰ دقیقه در ظرف قرار دهید تا تمام چربی ها و مواد غذایی خشک شده چسبیده به آن شل شوند پس از آن صفحه های اجاق گاز را با سیم ظرف شویی محکم بشویید تا تمام چربی ها و مواد باقی مانده از آن جدا شوند.

بعد از آن صفحه های گرد پخش کننده شعله را هم بردارید و آن ها را هم به روش بالا تمیز کنید؛ مراقب باشید به هنگام شستشو، مواد و آب وارد لوله هایی که گاز از آن بیرون می آید نشود. بعد از تمیز کردن گاز با مواد شوینده و یا هر ماده دیگری آن را با دستمال مرطوب پاک کنید؛ به این صورت که اول با یک دستمال خیس مواد تمیز کننده را جمع کنید و بعد با یک دستمال مرطوب و آب گرفته، گاز را کاملاً تمیز کنید.

برای آن که تمیز کردن گاز با کیفیت بهتری انجام گیرد باید از شوینده مناسب استفاده کنید.

شوینده های شیمیایی در انواع و برند های مختلف تولید و به فروش می رسند؛ بسیاری از آن ها خاصیت تمیزکنندگی بالایی دارند؛ اما محصولات شیمیایی در کنار این موضوع که می توانند بسیار کارآمد باشند و نیاز های شما را در امور نظافت منزل برطرف کنند، می توانند خطراتی برای سلامتی تان داشته باشد؛ بنابراین بهتر است از روش های طبیعی برای برق انداختن اجاق گاز استفاده کنید، استفاده از سرکه، جوش شیرین، نمک و حتی لیمو ترش می تواند باعث از بین رفتن چربی ها و کثیفی های اجاق گاز بشود.

اگر غذای شما سوخته باشد و سوختگی آن بر روی اجاق گاز هم اثر گذاشته باشد میتوانید با مقداری جوش شیرین آن را به راحتی از بین ببرید. ابتدا بر روی اجاق گازتان کمی جوش شیرین بپاشید و سپس بر روی آن قطرات آب بریزید. بعد از چند ساعت توسط یک اسفنج آن را تمیز کنید. در این مرحله بیشتر آلودگی ها باید رفع شده باشد اما اگر موادی باقی مانده است، فقط کمیجوش شیرین بیشتر و اندکی سرکه سفید اضافه کنید؛ پس از نیم ساعت دوباره گاز را تمیز کنید دیگر اثری از لکه سوختگی وجود ندارد.

برای تمیز کردن چربی های چسبیده استفاده از سرکه مناسب است. یک اسفنج را به مقداری سرکه آغشته کنید و بر روی جاهایی که چرب شده است بکشید و پس از آن با یک دستمال مرطوب آن را تمیز کنید، با استفاده از این محلول طبیعی هم لکه ها و چربی های سطح اجاق به راحتی پاک می شوند و هم سطح آن درخشش خاصی پیدا می کند.

اگر مدتها از آخرین باری که اجاق گازتان را تمیز کرده اید می گذرد می توانید مواد شوینده را به مدت یک شب روی سطح اجاق گاز پخش کنید و روز بعد با یک دستمال یا اسفنج خیس شده آنرا پاک کنید، به منظور شستشوی روزانه ی اجاق گازتان میتوانید یک محلول یک لیتری با نسبت سه به یک متشکل از آب و سرکه سیب را تهیه کرده و روی سطح اجاقتان اسپری کنید، سپس با دستمال آن را پاک کنید.

گاهی اوقات به خاطر این که مواد غذایی و چربی ها مدت زیادی بر روی گاز مانده اند، اجاق گاز حتی بعد از شست و شو بوی بدی میدهد؛ برای از بین بردن آن می توانید از لیمو ترش استفاده کنید، تمام کاری که باید انجام دهید این است که دو عدد لیمو ترش را با پوست به همراه مقداری آب درون قابلمه بیندازید و ظرف را به مدت 30 دقیقه با بالاترین دما روی اجاق گاز قرار دهید. با این کار نه تنها اجاق بوی بد خود را از دست میدهد، بلکه عصاره لیمو مواد چرب روی سطح اجاق را نرم و تمیز کردن آن را آسان تر می کند.

اگر زمان کافی برای تمیز کردن دوره ای گاز ندارید می توانید با استفاده از یک ورقه فویل، روی اجاق گاز خود را بپوشانید تا همیشه نو و تمیز باقی بماند. این نکته را به یاد داشته باشد که اجاق گاز محل تهیه غذا برای خانواده است بنابراین نظافت آن را جدی بگیرید.

 

 

خانه ی ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: نحوه تمیز کردن قابلمه سوختهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<