ویدیو: چکار کنیم تا فرزندمان برای تمیز کردن اتاقش مشتاق باشد

چیدوپلاس 16 اسفند 1396 ، ،

کودکان خیلی سریع یاد می گیرند و برای کشف جهان اشتیاق زیادی دارند. عروسک های زیبا و وسایل جالبی که در خانه وجود دارد، آنها را از یک فعالیت به سوی فعالیتی دیگر سوق می دهد، بدون این که فکر کنند چقدر نامرتب بوده اند یا چه فاجعه ای در اتاقشان پشت سر گذاشته اند.

برای اینکه از کودکی به فرزندتان یاد بدهید که چطور نظم شخصی را رعایت کرده و اتاقشان را بعد از بازی مرتب کنند، باید به آنها انگیزه بدهید. شغل شما، به عنوان پدر و مادر، این است که چیزهایی که به آنها انگیزه می دهد را پیدا کنید و از آنها به نفع خود استفاده کنید.

تعدادی از کارهایی که به کودکان برای مرتب کردن اتاقشان انگیزه میدهد در لیست زیر آمده است:

  1. اسپری ها و دستمال های کوچک نظافت مخصوص خودشان درست کنید و آن را در جای مشخص قرار دهید.
  2. اکثر کودکان مایل به شرکت در بازی “چه کسی می تواند اسباب بازی هایش را قبل از ده دقیقه جمع آوری کند؟”  یا  “چه کسی می تواند زودتر تخت اش را مرتب کند!” می باشند پس اگر بیشتر از یک فرزند دارید برایشان مسابقه ترتیب دهید.
  3. از موسیقی کمک بگیرید. “قبل از اینکه این آهنگ تمام شود، تمام عروسک ها به خانه شان بر می گردند”.  با تزریق کمی سرگرمی به روش معمول نظافت، به فرزندتان کمک می کنید تا در برابر مرتب کردن وسایلشان مقاومت نداشته باشند ،در غیر اینصورت این کار ممکن است برایشان خسته کننده باشد.
  4. با ایجاد رقابت حتی می توانید فرزندانتان را به نظافت کل خانه ترغیب کنید، همه چیزی که باید بگویید این است “من سی دقیقه برای تمیز کردن خانه وقت می گذارم. شروع شدددد… حالا!” مطمئنا آنها با شادی در این رقابت شرکت خواهند کرد.
  5. به هر کدام از آنها وظایف مختلف بدهید تا احساس بازنده بودن نداشته باشند. “مریم، شما همه کتاب ها را در قفسه قرار دهید، امیر، شما همه اسباب بازی ها را در جعبه اسباب بازی بگذارید، سارا، شما همه لباس های کثیف را جمع آوری کنید. آماده، تنظیم، GO ! “
  6. برای کودکتان چک لیست تمیز کاری درست کنید، و از روش های جدید و متناسب با سن کودکتان برای ساخت چک لیست، بهره بگیرید، این کار به آنها یک نگرش شاد از تمیز کردن می دهد نه صرفا یک فعالیت اجباری و خسته کننده.
  7. به جای آن که با تحکم بگویید: “اتاقت را همین حالا تمیز کن!” از روش های بالا استفاده کنید، مطمئن باشید تحکم کودک را به هیچ کاری علاقه مند نمی کند.

در این ویدیو چند روش جهت مرتب کردن اتاق کودک را مشاهده می کنید:

 

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: چطور خانه ام را تمیز نگه دارم؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<