کوسن مکرومه و یک انتخاب متفاوت و جذاب در تزیین مبلمان

چیدو پلاس 01 بهمن 1400

کوسن ها نوعی وسایل کاربردی و البته تزیینی هستند که بنا به جنس و رنگ و طرح شان به مدل های مختلفی تقسیم می شوند. کوسن مکرومه یکی از این مدل ها بوده که چند وقتی است در دکوراسیون خانه ها و بر روی مبلمان استفاده می شود. این مدل کوسن با وجود آنکه تلفیقی از امروز و گذشته ها است، اما می تواند هم در چیدمان خانه های مدرن و هم کلاسیک مورد استفاده قرار گیرد. کوسن مکرومه در رنگ های مختلفی بافته می شود و طرح های جدید و امروزی آن باعث شده تا این مدل کوسن حتی مورد پسند جوان تر ها هم قرار گیرد و در تزیین خانه و مبلمان مورد استقبال واقع گردد. در این مطلب به موضوع کوسن مکرومه و مدل ها و رنگ های متنوع ان خواهیم پرداخت و همچنین درباره قیمت کوسن مکرومه و روش بافت آن در خانه نیز توضیحاتی ارائه می گردد.

از کوسن مکرومه بر روی چه مبلمانی می توان استفاده کرد؟

مکرومه بافی هنری سنتی محسوب می شود و اکثر وسایلی که در گذشته با استفاده از این هنر بافته می شدند، شکلی کاملا سنتی داشتند. اما امروزه از مدل های جدید تری در مکرومه بافی استفاده می شود که باعث شده این هنر کاملا به روز شود. بنابراین از کوسن های مکرومه بر روی انواع مبل راحتی مدرن می توان استفاده نمود. این مدل کوسن بر روی مبل های چوبی کلاسیک هم قرار می گیرد و کاملا با شکل و شمایل این مبل ها سازگار است. اما اگر مبلمان استیل و سلطنتی دارید باید از کوسن هایی مخصوص این مبلمان استفاده کنید و کوسن مکرومه بر روی مبل های استیل تصویر جالبی را ایجاد نخواهند کرد. انواع مبلمان راحتی با پارچه روکش ساده یا طرح دار میزبان های مناسبی برای استفاده از کوسن مکرومه هستند.

کوسن مکرومه دارای چه طرح هایی است؟

دست ساز های مکرومه از طریق ایجاد گره هایی با شکل ها و نقشه های مختلف ایجاد می گردند. کافیست تا چند گره به شکلی دیگر ایجاد گردد تا مدل و طرح مکرومه عوض شود. بنابراین انواع کوسن مکرومه با طرح های گوناگون از طریق همین تغییرات کوچک پدید می آید. همچنین در بافت کوسن های مکرومه می توان تمامی سطح کوسن را با گره های مختلف طرح داد و یا آنکه از ریشه های نخی هم در بعضی قسمت های آن استفاده کرد. مثلا به این صورت که نیمی از کوسن مکرومه بافی شده است و از نیم دیگر آن ریشه های نخ مکرومه آویزان شده است. اینکه مدل ریشه ها چه شکلی باشد و در کدام قسمت کوسن مکرومه قرار گرفته باشد، در انواع مختلف آن، متفاوت است.

در بعضی از کوسن های مکرومه بافی از منگوله هایی در کنار و یا زیر آن استفاده می شود. در بعضی دیگر طرح کوسن مکرومه به گونه ای است که تمامی کوسن را در بر می گیرد و در مدلی دیگر قسمت مکرومه بافی فقط در حد یک مستطیل باریک در مرکز کوسن است. بعضی از کوسن های مکرومه دو رنگ بافته می شوند و بعضی دیگر تک رنگ هستند. حتی ممکن است پارچه کوسن از یک رنگ تیره انتخاب شود و بافت مکرومه روی آن از رنگی روشن. به این ترتیب رنگ تیره از زیر گره های کوسن مکرومه دیده می شود و این بسیار زیبا خواهد بود.

از چه رنگ کوسن مکرومه برای مبلمان استفاده شود؟

موضوع انتخاب رنگ کوسن یکی از جذاب ترین بخش های چیدمان خانه محسوب می شود. چه کوسن های پارچه ای و چه کوسن های مکرومه بافی در رنگ های مختلفی موجود هستند که رنگ آنها بر اساس رنگ پارچه مبلمان و همچنین رنگ فرش و پرده انتخاب می گردد. رنگ هایی که برای بافت کوسن های مکرومه استفاده می گردد بیشتر از بین رنگ های سفید، کرم، شیری، اُکر یا خردلی، طوسی تیره یا روشن و فیلی است. این رنگ ها طرفداران بیشتری برای کوسن مکرومه دارند و به گونه ای هستند که با بیشتر رنگ های مبلمان راحت ست می شوند. البته نخ های مکرومه در رنگ های متنوع تری موجود هستند که شما می توانید بر اساس رنگ مبل خود یکی از آنها را تهیه و یا سفارش دهید. استفاده از رنگ روشن برای کوسن های مکرومه باعث می شود که این کوسن شیک تر و زیبا تر جلوه کرده و در کنار رنگ های دیگری که برای کوسن های دیگر استفاده شده، به خوبی خود نمایی کند.

کوسن مکرومه
کوسن مکرومه
کوسن مکرومه
کوسن مکرومه
کوسن مکرومه
کوسن مکرومه

نحوه قرار گیری کوسن مکرومه بر روی مبلمان گونه است؟

شاید این سوال در ذهن تان به وجود آمده است که آیا باید فقط از کوسن های مکرومه بافی شده بر روی مبلمان استفاده کرد یا می توان از تلفیقی از رنگ و طرح کوسن استفاده نمود. باید گفت که هم می توانید تمامی کوسن های موجود بر روی مبل های خود را از مدل کوسن مکرومه انتخاب کنید و یا آنکه با ایجاد ترکیبی از جنس و بافت و رنگ، چیدمانی جالب از کوسن ها را بر روی مبلمان خود خلق نمایید. معمولا از کوسن های مکرومه در کنار چند کوسن پارچه ای معمولی استفاده می شود تا هم به خوبی خود را نشان دهد و هم تصویر جالبی از تضاد بین بافت ها پدید آید. پس شما می توانید یک تم رنگی را برای کوسن های مبل تان انتخاب نمایید و یک یا دو کوسن را از جنس مکرومه و باقی را از پارچه های معمولی انتخاب کنید.

بافت کوسن مکرومه در خانه

با اینکه انواع مدل های کوسن مکرومه در فروشگاه ها وجود دارد و خیلی از افراد هم هستند که متخصص مکرومه بافی هستند و مدل و طرح پیشنهادی شما را به بهترین شکل خلق می نمایند، اما شاید دوست داشته باشید خودتان هم این کار را امتحان کرده و یک کوسن مکرومه زیبا ببافید. برای این کار لازم است که از مغازه های خرازی نخ مکرومه را به میزان لازم و بر اساس تعداد کوسن هایی که می خواهید ببافید، تهیه نمایید. با یک جستجوی ساده در اینترنت چندین ویدیو آموزش بافت کوسن مکرومه مشاهده خواهید که از روی آنها می توانید رویه کوسن مکرومه را ببافید. در بافت کوسن مکرومه و برای زیبا تر شدن آن می توانید از مهره های مخصوص نیز استفاده کنید که البته با توجه به نوع کاربری کوسن وجود ای مهره ها شاید کمی اذیت کننده باشد.

قیمت کوسن مکرومه

همانطور که گفته شد مکرومه بافی هنری است که امروزه مورد توجه قرار گرفته و افراد زیادی برای درست کردن وسایل مختلف از جمله کوسن، کیف، شنل، رومیزی و رانر و برخی وسایل تزیینی دست به این کار زده اند. بنابراین با یک جستجو در اینستاگرام می توانید پیج های گوناگونی از افراد متخصص در بافت کوسن مکرومه را پیدا کنید. همچنین فروشگاه های اینترنتی و همینطور فروشگاه های فروش وسایل منزل انواع کوسن مکرومه در رنگ ها و طرح های مختلف را دارا هستند. این کوسن ها بر اساس طرح و نقشه ای که دارند قیمت گذاری می شوند. کوسن هایی با طرح های ساده تر ارزان تر و کوسن های پر کار تر و با طرح پیچیده تر گران ترند. به طور کلی یک کوسن مکرومه بافی از 150 هزار تومان تا 300 هزار تومان قیمت خواهد داشت. شاید یکی از دلایلی که باعث می شود بر روی یک مبل راحتی تنها از یک یا دو کوسن مکرومه استفاده شود و باقی کوسن ها را ساده می گیرند، همین قیمت بالای کوسن مکرومه باشد.

کوسن مکرومه
کوسن مکرومه
کوسن مکرومه
کوسن مکرومه
کوسن مکرومه
کوسن مکرومه

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

انواع کوسن مبل و راهنمای انتخاب آنها

انتخاب رنگ مناسب کوسن برای مبلمان نشیمن

انتخاب بهترین کوسن برای مبل طوسی رنگچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<