فرش گرد و کاربرد های آن در ایجاد چیدمانی خاص در خانه

چیدو پلاس 09 آذر 1400 ،

اغلب اوقات چیزی که از فرش در ذهنمان می آید، مدل مستطیلی آن است. اما باید گفت فرش گرد به عنوان یکی از مدل های عالی و بسیار زیبای فرش در دکوراسیون داخلی خانه خود نمایی می کند. حتی فرش بیضی نیز همانند فرش دایره ای می تواند جایگزین بسیار خوبی برای فرش های مستطیلی باشد. با داشتن یکی از این فرش ها تغییری جذاب و چشمگیر در چیدمان خانه پدید می آید. معمولا بیشتر افراد به دنبال خرید فرش های مستطیلی هستند اما شما می توانید با یک انتخاب متفاوت دکوراسیون خانه تان را خاص و منحصر به فرد نمایید. این متن به موضوع فرش گرد، فرش بیضی، فرش گرد سه بعدی، بهترین چیدمان به وسیله فرش گرد و تمام مسایلی که حول محور فرش دایره ای وجود دارد، خواهد پرداخت.

فرش گرد برای چه سالنی مناسب است؟

در یک خانه بیشتر فضا ها فرمی مستطیلی و مربعی شکل دارند. در این سالن ها به راحتی می توان از امکانات فرش دایره ای برای بهبود چیدمان استفاده نمود. مثلا در یک سالن پذیرایی مستطیل شکل که در یک طرف مبلمان و در طرف دیگر میز ناهار خوری قرار داده شده است، می توان از از دو مدل فرش گرد و فرش بیضی استفاده نمود. این چیدمان به صورت راحتی انجام می گیرد. فرش گرد را در زیر مبلمان بیاندازید و مبل ها را حول محیط فرش چیدمان کنید. فرش بیضی را هم در زیر میز ناهار خوری مستطیلی شکل تان پهن کنید و از آن استفاده نمایید. به این ترتیب هم در موضوع فرش هماهنگی خوبی را ایجاد کرده اید و هم دکوراسیونی متفاوت تر در خانه ساخته اید.

همچنین در جایی نظیر اتاق نشیمن که از یک کاناپه و یا یکی دو مبل تک استفاده می شود نیز می توان از فرش گرد استفاده نمود. فضای اتاق نشیمن به خاطر کوچک تر بودن آن نسبت به سالن پذیرایی معمولا به فرم مربعی نزدیک تر است و استفاده از یک فرش گرد در آن تناسب خوبی را با محیط ایجاد می کند. از فرش دایره ای و فرش بیضی در اتاق خواب نیز می توان استفاده کرد. البته در اتاق برای زیر تخت خواب و یا دو طرف آن بهتر است فرشی مستطیلی انداخته شود اما اگر اتاق خواب بزرگی دارید و از یک نیم ست و یا دو مبل تک در آن استفاده کرده اید، برای جلوی مبل ها پهن کردن یک فرش گرد رنگی پیشنهاد خوبی خواهد بود.

فرش گرد چه ویژگی های بصری و حسی را به محیط اضافه می کند؟

فرش دایره ای نوعی تمرکز را در محیط ایجاد می کند. وقتی یک فرش گرد در سالن انداخته می شود، تمامی وسایل حول این فرش چیدمان می شوند و به گونه ای تمامی توجهات به سمت این فرم دایره ای شکل می رود. پراکندگی از بین رفته و همه چیز در یک مدار مشخص قرار می گیرند. حتی می توان گفت نظم خاصی هم در یک چیدمان دایره ای که به وسیله فرش گرد ایجاد می شود، وجود دارد. حتی در دکوراسیون های ساده و خلوت استفاده از فرش دایره ای یا فرش بیضی کمک بسیار خوبی برای ایجاد یک نقطه کانونی خواهد داشت. همچنین در یک فرش گرد به دلیل عدم وجود گوشه های تیز و خطوط صاف و خط کشی شده، حالتی از آرامش و لطافت در محیط ایجاد می گردد. خطوط منحنی موجود در فرش گرد و فرش بیضی کمک می کند تا شکلی از نرمش، دوستی و صمیمیت در محیط ایجاد شود.

فرش گرد
فرش گرد
فرش گرد
فرش گرد
فرش گرد
فرش گرد

چگونه از فرش گرد در دکوراسیون استفاده می شود؟

همانطور که در بخش های قبلی این مطلب گفته شد در جایی که مبلمان قرار می گیرند می توان از فرش دایره ای استفاده کرد. همچنین در بخش هایی از خانه که نه مبل و نه میزی قرار دارد و تقریبا خالی مانده است نیز می توان با پهن کردن یک فرش گرد کوچک هم می توان خلوت بودن بیش از حد فضا را در هم شکست و هم به دکوراسیون کلی خانه کمک کرد. جدا از این ها اگر میز غذاخوری تان دایره ای شکل است نیز وجود یک فرش گرد در زیر آن به زیبایی هر چه بیشتر خانه کمک خواهد کرد. حتی اگر میز ناهار خوری کوچک و جمع و جوری هم داشته باشید، باز هم یک فرش دایره ای کوچک کمک بزرگی برای بهبود چیدمان خواهد بود. از فرش گرد برای کارهای تزیینی خانه هم می توان استفاده نمود. مثلا بخشی از خانه را به گل و گیاه، شمع آرایی و نورپردازی اختصاص دهید. با پهن کردن یک فرش گرد در آن بخش و چیدمان این وسایل بر روی آن یک تصویر شیک و ژورنالی در خانه تان ایجاد کنید.

استفاده از فرش بیضی در چیدمان خانه

بهترین مکان برای استفاده از فرش بیضی برای زیر میز غذا خوری است که در بالاتر به آن اشاره شد. میز های ناهار خوری مستطیل شکل و یا حتی بیضی شکل به همراه فرش بیضی بهتر و زیبا تر جلوه خواهند کرد. از فرش بیضی برای زیر مبلمان هم می توان استفاده کرد. چیدمان مبلمانی بر روی فرش بیضی کمی باز تر و غیر متمرکز تر خواهد بود اما نتیجه کار بسیار شیک از آب در می آید. به طور خاص چیدمان مبل های سبک کلاسیک و سلطنتی بر روی فرش های گرد و بیضی نتیجه بسیار بهتری در بر دارد. استفاده از فرش بیضی در راه رو ها، ورودی خانه و حتی در آشپزخانه هم پیشنهاد خوبی خواهد بود. همچنین از فرش بیضی به عنوان جدا کننده دو محیط هم می توان استفاده کرد. مثلا اگر خانه تان دارای یک سالن بزرگ است که می خواهید این سالن را به دو بخش تقسیم نمایید، یک فرض بیضی در محل مورد نظر پهن نموده، بر روی آن یک میز دایره ای بگذارید و بر روی میز هم یک گلدان تزیینی بزرگ قرار دهید.

فرش گرد دستبافت

اگر می خواهید دکوراسیونی شیک و در عین حالا با شکوه داشته باشید، از فرش گرد دستبافت استفاده کنید. فرقی نمی کند که دکوراسیون خانه تان مدرن است یا کلاسیک، در خانه از مبلمانی امروزی با رنگ های فانتزی استفاده کرده اید و یا آنکه مبلمان استیل سلطنتی دارید، فرش گرد دستبافت زیبایی بخش خانه تان خواهد بود. نقش و نگار های زیبایی که بر روی این فرش ها قرار دارد نوعی حرکت و سیال بودن را بر روی زمین به تصویر می کشد. حتما از زیبایی های فرش گرد دستبافت غافل نشوید و اگر قصد خرید فرش دستبافت را دارید، فرش دایره ای را جزو لیست انتخاب های خود قرار دهید.

فرش گرد سه بعدی

طرح های سه بعدی به فرش های دایره ای هم راه پیدا کرده اند و فرش گرد سه بعدی با طرح های مختلف چند سالی است که به بازار آمده اند. این فرش ها دارای طرح هایی هستند که با مشاهده آنها حسی از برجسته یا فرو رفته بودن به شما دست می دهد. طرح های متنوع این فرش ها باعث شده تا از فرش گرد سه بعدی در اتاق خواب و فضاهایی نظیر آشپزخانه و دیگر مکان های غیر رسمی خانه استفاده گردد. اتاق کودکان نیز به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای پهن کردن فرش گرد سه بعدی مطرح می شود. طرح های بچگانه ای که بر روی این فرش ها نقش بسته، فضای اتاق کودک را به خوبی تحت تاثیر قرار می دهد و کودک حتما از دیدن این فرش گرد سه بعدی در اتاقش لذت می برد.

فرش گرد
فرش گرد
فرش گرد
فرش گرد
فرش گرد
فرش گرد

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

راهنمای استفاده از فرش طلایی رنگ؛ زیبایی وصف نشدنی رشته های طلایی

فرش وینتیج، آشتی سنت و مدرنیتهچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<