کدام کاور برای مبل راحتی مناسب تر است؟ انتخابی شیک برای محافظت از مبلمان

چیدوپلاس 23 فروردین 1400

مبل های راحتی در فضای اتاق نشیمن قرار می گیرند و هر روز به طور مداوم از آنها استفاده می شود. بر اثر نشستن و بلند شدن های مکرر ممکن است پارچه مبل آسیب ببیند یا رنگ آن از بین برود. یا حتی ممکن است مواد غذایی بر روی مبل راحتی ریخته و آن را دچار کثیفی کند. تعویض مبل راحتی و یا تعویض روکش آن کار پر هزینه ای است. پس بهتر است از همان ابتدا با یک کاور زیبا، از مبل خود محافظت و از هزینه های جانبی و احتمالی آن جلوگیری کنید.

چه زمانی از کاور مبل استفاده می شود؟

همانطور که گفته شد برای محافظت مبل راحتی از کثیف شدن می توان از کاور استفاده کرد. اما در شرایطی که شما دارای مبل راحتی قدیمی بودید که پارچه آن خراب و رنگ و رو رفته شده بود و یا حتی از رنگ آن خسته شده بودید، به جای تعویض و خرید یک دست مبل راحتی جدید می توانید آن را با یک کاور مناسب کاملا نو و تازه کنید. مورد دیگری که استفاده از کاور مبل پیشنهاد می شود برای کسانی است که دارای حیوان خانگی هستند و می خواهند مبل شان از خراب شدن در اثر بازی کردن و خراشیدگی (اسکراچ) در امان بماند.

چه کاوری برای مبل راحتی مناسب تر است؟

بهترین کاور برای مبل راحتی کاور پارچه ای است. کاور پارچه ای همان طرح و بافت مبل اصلی را دارد و نشستن بر روی آن آزار دهنده نیست. برای مبل های راحتی می توان از پارچه های ضخیم، پارچه های پنبه دوزی شده، پارچه های طرح جاجیم و هر نوع پارچه دیگری که ضخامت و کیفیت مناسب برای قرارگیری بر روی مبل را دارا بود، استفاده کرد. کاور پارچه ای را می توان به صورت ساده و کاملا شبیه به مبل راحتی اصلی و یا با دوخت ها برش ها و چین خوردگی های خاص که موجب تزیین و آن می شود، دوخت.

چه پارچه ای برای کاور مبل راحتی مناسب است؟

همانطور که گفته شد پارچه هایی که به عنوان کاور یا پیراهن مبل راحتی مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای ضخامت کافی باشند تا خیلی زود دچار پارگی نشوند. بهتر است پارچه ای که برای کاور مبل راحتی تان انتخاب می کنید بیش از حد خشک و خشن نباشد تا در برخورد با پوست بدن، مشکلی برای تان پیش نیاید. همچنین به قدری نرم باشد که به طور کامل بر روی مبل راحتی بنشیند و قرار گیرد، اما آنقدر نرم و نازک نباشد که با هر بار نشستن از جای خود حرکت کرده و دچار چروک و چین خوردگی شود. پارچه کاور یا پیراهن مبل راحتی را از جنسی انتخاب کنید که دچار تعرق نشود. ممکن است شما برای مدت طولانی بر روی مبل راحتی بنشینید، پس بهتر است پارچه از نوعی نباشد که کمر شما مرطوب شود و این موضوع احساس بدی را در شما ایجاد نماید. پارچه هایی در بازار موجودند که خاصیت ضد آب و رطوبت دارند و برای این منظور گزینه خوبی به شمار می روند. یک موضوع مهم در مورد پارچه های کاور مبل این است که پارچه ای قابل شستشو را انتخاب کنید تا هر وقت نیاز بود به راحتی آن را در ماشین لباس شویی انداخته و بدون تغییر رنگ، شسته و تمیز شود.

پارچه کاور مبل راحتی را می توانید دو رو انتخاب کنید. اگر کاور مبل تان دو رو باشد می توانید هر چند وقت یک بار با پشت و رو کردن آن تنوعی در رنگ و روی خانه ایجاد کنید. حتی می توانید یک طرف پارچه را ساده و طرف دیگر را طرح دار انتخاب نمایید. در انتخاب رنگ و طرح کاور مبل به دیگر رنگ های موجود در دکوراسیون خانه تان توجه نمایید. اگر قصد تغییر رنگ مبل راحتی تان را دارید می توانید با انتخابی جسورانه رنگی کاملا متفاوت و متضاد با رنگ اصلی مبل، یک کاور پارچه ای مناسب را تهیه نمایید.

انواع کاورهای پارچه ای برای مبل راحتی

مبل راحتی را می توانید به صورت کامل با کاور بپوشانید. به این ترتیب تمام مبل راحتی تان و حتی کوچکترین قسمت ها با پارچه ای جدید پوشیده می شود و مبل تان به کلی تغییر می کند. اگر از پارچه های پنبه دوزی شده برای کاور پارچه ای مبل استفاده کنید حجم مبل تان کمی بزرگتر هم خواهد شد اما در عین حال مبل راحتی تان بسیار راحت تر و نرم تر می شود. برای این نوع کاور کردن باید مبل را کاملا دقیق و درست اندازه گیری کنید و اگر خودتان پیراهن مبل را می دوزید چند بار چک کنید تا کاور دقیقا اندازه مبل باشد. اگر کاور را گشاد تر از مبل بدوزید دائم از جای خود حرکت خواهد کرد و این موضوع آزار دهنده است.

کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای

اما افرادی هم هستند که کاور پارچه ای را برای قسمت هایی از مبل راحتی خود می خواهند. همین که کاور در قسمت نشیمن مبل باشد برای شان کافی ست و یا فقط دسته های مبل راحتی را کاور می کنند. برای این کار بهتر است از پارچه هایی استفاده گردد که هماهنگی رنگی و بافتی مناسب را با مبل اصلی داشته باشد. مثلا می توانید برای کاور از پارچه های گلدار استفاده کنید تا مبل راحتی تان دو رنگ شود. نکته مهم در این نوع کاور کردن این است که کاور پارچه ای را با سوزن به مبل وصل کنید تا در جای خود ثابت بماند.

کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای
کاور مبل پارچه ای

کاور پارچه ای مبل راحتی را می توان ساده و یا چین دار دوخت. طرح های چین دار که شامل پلیسه هایی در پایین کاور مبل هستند، دیگر قدیمی شده اند و امروزه مبل ها با کاورهایی ساده پوشش داده می شوند. همچنین در مدل های جدید تر و مدرن تر از پارچه های گلدار و طرح دار به طور گسترده استفاده می گردد. پارچه های گلدوزی شده و سوزن دوزی شده هم برای کاور مبل راحتی زیبایی خیره کننده ای را ایجاد می کنند. با تغییر کاور مبل می توانید کوسن های مبل راحتی تان را نیز با پارچه ای جدید کاور کنید تا رنگ و شکل مبل راحتی تان به کلی دگرگون شود. این کار را با هزینه کمی می توانید خودتان هم در خانه انجام دهید.

کاور پارچه ای – پلاستیکی برای مبل راحتی

کسانی که فرزند کوچکی در خانه دارند و از بابت کثیف شدن مبل راحتی خود دچار نگرانی هستند می توانند از کاور هایی استفاده کنند که یک طرف آنها پوشش پارچه ای و طرف دیگر دارای پوشش پلاستیکی است. شما می توانید کاور مبل را از سمت پلاستیکی بر روی مبل بیاندازید و سمت پارچه ای آن را به بیرون قرار دهید. به این ترتیب کسی متوجه پلاستیکی بودن پوشش زیرین کاور نمی شود. اگر کاور مبل تان به هر دلیلی خیس یا کثیف شد به راحتی می توانید آن را شسته و دوباره بر روی مبل پهن کنید.

چه رنگی برای کاور پارچه ای مبل راحتی مناسب است؟

اگر مبل راحتی تان به رنگ های روشن بود و کاور مبل را برای محافظت از تمیزی و جلوگیری از تغییر رنگ مبل می خواستید، پیشنهاد می شود از کاورهایی به همان رنگ مبل استفاده کنید. در این صورت هم رنگ دلخواه تان را مشاهده می کنید و هم نگران تغییر رنگ آن نخواهید بود. این کار را می توانید به صورت برعکس هم انجام دهید. یعنی با انتخاب یک رنگ تیره برای کاور مبل، کاری کنید که آلودگی ها و کثیفی ها بر روی آن مشخص و واضح نباشند.

شیوه ی دوخت و میزان پارچه مورد نیاز 

چیزی که برای دوخت کاور پارچه ای مبل نیاز دارید، کمی مهارت دوخت و دوز و البته کمی انگیزه و علاقه است. ابتدا کمی در اینترنت گشت بزنید تا مدل های مختلف روکش و کاور مبلمان متناسب با مدل مبل خود را پیدا کنید، سپس مدلی که دوست دارید را خوب بررسی کرده و از آن الگو برداری کنید. اگر مبتدی هستید بهتر است با یک پارچه ساده که هیچ طرحی نداشته باشد شروع کنید. پارچه های طرح دار باعث می شوند دور ریز زیاد شود. اولین قدم اندازه گیری است،  سپس به اندازه نیاز حدودی پارچه بخرید( البته همیشه باید کمی بیشتر از مقدار تخمینی پارچه بخرید، همچنین قبل از برش پارچه را بشویید چون بعضی از پارچه ها آب می روند) اگر عرض پارچه تان 1.4 متر بود برای یک دست مبل 7 نفره راحتی به 20 متر طول پارچه نیاز دارید، که البته این عدد بسته به مدل انتخابی تان دارد، سعی کنید ابتدا برای یک مبل تکی کار دوخت و دوز را انجام دهید و برای این مبل تکی هم اول از قسمت پشتی و نشیم گاه شروع کرده و سپس به دسته ها برسید. در آخر می توانید برای کوسن ها هم از مدل های طرح دار همان پارچه استفاده کنید تا حال و هوای مبلتان به کلی عوض شود.

قیمت روکش مبل راحتی

قیمت گذاری کاور مبل بر اساس جنس پارچه، اندازه مبل، کیفیت دوخت و موارد اینچنینی تعیین می گردد، اگر خودتان کار دوخت کاور را انجام می دهید هزینه اصلی هزینه ی پارچه است که حدودا متری 60 تومان برایتان آب می خورد اما اگر کار دوخت روکش را به خیاط واگذار می کنید برای هر متر مربع عدد قبلی را به عنوان دستمزد به هزینه ی خرید پارچه اضافه کنید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو : با این روکش های مبل، مبلمانتان همیشه نو باقی خواهند ماندچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<