بهترین و زیباترین سفره های شب یلدا

چیدوپلاس ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ ،

یلدا یکی از اعیاد سنتی و مهم برای ایرانیان است و مانند تمامی مناسبت های دیگر این سرزمین آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد، چیدمان سفره شب یلدا، تا دیر هنگام بیدار ماندن و هم نشینی با دوستان و آشنایان و بشارت روشنایی دادن، از رسوم نیکو و زیبای این جشن کهن محسوب می شود؛ در تمامی بخش‌های فرهنگی ایران زمین؛ سفره از اهمیت و احترام بسیار زیادی برخوردار است و از وجود آن در بیشتر اعیاد، می توان متوجه میزان این اهمیت شد. مراسم شب یلدا هم چینش سفره مخصوص به خود را دارد، در این سفره خوراکی های متعددی تدارک دیده شده که هر کدام فلسفه و دلیل خاصی دارند. همه ی افرادی که میزبانی شب یلدا را برعهده دارند و آشنایان خود را برای گردهم آمدن در این شب دعوت میکنند می‌خواهند بهترین و شکیل ترین سفره ها را برای مهمانان خود تهیه کنند و رسم مهمان نوازی ایرانی ها را به بهترین نحو ممکن به جای آورند.

تزیینات متنوعی برای سفره شب چله وجود دارد که هر شخص با توجه به سلیقه و بودجه مدنظر خود از این تزیینات بهره می گیرد؛ در این مطلب چندین مدل زیبا و خاص چیدمان سفره یلدا تصویر شده است تا با کمک آنها بتوانید دیزاین و چیدمان ویژه تری برای سفره خود داشته باشید. مهم ترین مشخصه ها و نشانه های اصلی شب یلدا هندوانه، انار، خرمالو و آجیل و همه ی اینا نشانهٔ برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند، هندوانه یادآور گرما و حرارت تابستان در سرد ترین روزهای سال است و ایرانیان قدیم بر این باور بوده اند که با خوردن هندوانه در شب یلدا در تمامی زمستان دچار سرماخوردگی نمی شوید. برای تزیین هندوانه الگوهای بسیاری وجود دارد، اما این روش ها معمولا حرفه ای هستند و نیاز به آموزش دارند؛ بنابراین می توان با کمی خلاقیت از روش‌های ساده تری نظیر خالی کردن داخل هندوانه و استفاده از اسکوپ های گرد آن داخل پوست هندوانه به عنوان ظرف پذیرایی یا تزئین قاچ های کوچک آن توسط چوب بستنی استفاده کرد ؛ تهیه چند کاپ کیک با تزئین هندوانه و یا سرو آب هندوانه نیز می تواند برای مهمانی شب یلدا جالب باشد. انار نیز یکی دیگر از میوه های مهم سفره شب یلدا می‌باشد که نماد شادی و زایش است، انار هم مانند هندوانه روش‌های تزئینی خاصی دارد اما آن را با روش های تزیینی ساده تر نیز میتوان آراست؛ انار را می توان به صورت دانه شده در ظرف هایی شیشه ای قرار داد و یا در ترکیب با ژله یا انواع پودینگ به صورت دسر سرو کرد. یادتان باشد که کلیت سفره شب یلدا نیاز به تجملات بیش از حد ندارد، و تنها با نوآوری و استفاده از قوه خلاقیت می توان بهترین سفره ها را چید.

آجیل نیز بخش مهم دیگری از خوراکی های خوشمزه سفره شب یلدا است؛ آجیل شب چله شامل پسته، بادام، گردو، فندق و میوه های خشک شده می باشد. آجیل‌ها هم تزئینات متنوعی دارند، آنها را می‌توان در یک سینی با فرم های متنوع مثلا به شکل و طرح بته جقه چید؛ برای این نوع تزیین باید آجیل ها را به صورت جدا خرید کنید و با هم ترکیب نکنید. اگر بخواهید طرح های مورد نظر خود را دقیق تر اجرا کنید می توانید این کار را با استفاده از قالب های شیرینی پزی انجام دهید تا طرح نهایی زیباتر به نظر برسد. تزئین آجیل ها را می‌توانید به صورت لایه لایه و در یک ظرف شیشه ای انجام دهید، بدین صورت که یک نوع آجیل را به میزان یک لایه داخل ظرف ریخته و با نوعی آجیل دیگر لایه های بعد را پر کنید؛ توجه داشته باشید که ظرف شما از جنس شیشه باشد تا زیبایی تزئین شما دیده شود. از میوه های خشک شده نیز در تزیین آجیل و یا به صورت جدا می توان استفاده کرد.

برای چینش دیگر اجزای سفره می‌توان از پارچه های ترمه دوزی شده با طرح های سنتی، ظروف سرامیکی طرح دار، شمع و گلدان به همراه گل های زمستانی و خوشبو مانند گل های نرگس استفاده کرد. برگزاری این مراسم باستانی و آیین و رسوم های پرخاطره از طرفی موجب احیای فرهنگ می‌شود و به باقی ماندن آنها کمک میکند و از طرفی فضایی برای دور هم جمع شدن های صمیمی، گرم و خودمانی فراهم میکند. در عکس های زیر تعدادی از زیباترین سفره های شب یلدا را مشاهده می کنید، برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید.

 

سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: زیباترین هفت سین هاچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید