بهترین و زیباترین سفره های شب یلدا

چیدوپلاس 29 اردیبهشت 1398 ، ،

یلدا یکی از اعیاد سنتی و مهم برای ایرانیان است و مانند تمامی مناسبت های دیگر این سرزمین آداب و رسوم مخصوص به خود را دارد. از خرید وسایل و خوراکی های مخصوص این شب تا چیدمان سفره شب یلدا، تا دیر هنگام بیدار ماندن و هم نشینی با دوستان و آشنایان و بشارت روشنایی دادن، از رسوم نیکو و زیبای این جشن کهن محسوب می شود. در تمامی بخش‌های فرهنگی ایران زمین سفره از اهمیت و احترام بسیار زیادی برخوردار است و از وجود آن در بیشتر اعیاد، می توان متوجه میزان این اهمیت شد. مراسم شب یلدا هم چینش سفره مخصوص به خود را دارد. در این سفره خوراکی های متعددی تدارک دیده شده که هر کدام فلسفه و دلیل خاصی دارند. همه افرادی که میزبانی شب یلدا را بر عهده دارند و آشنایان خود را برای گرد هم آمدن در این شب دعوت می کنند می خواهند بهترین و شکیل ترین سفره ها را برای مهمانان خود تهیه کنند و رسم مهمان نوازی ایرانی ها را به بهترین نحو ممکن به جای آورند.

وسایل و خوراکی های سفره شب یلدا

از هیجان انگیز ترین بخش های مراسم شب یلدا خرید خوراکی های مربوط به آن است. البته در سال های اخیر و با وجود قیمت های بالایی که اجناس دارند، برای خیلی ها خرید این خوراکی ها سخت است اما با داشتن حتی یکی دو تا از ساده ترین و ارزان ترین خوراکی ها نیز می توان شبی خوش و دوست داشتنی را رقم زد. خوراکی های اصلی سفره شب یلدا شامل میوه و آجیل است. در کنار میوه و آجیل بنا به سلیقه می توان از خوراکی های دیگری مانند انواع شیرینی ها، کیک، تخمه، ژله، بستنی و موارد دیگر نیز استفاده کرد. همانطور که گفته شد داشتن همه این موارد ضروری نیستند و در شب یلدا دور هم بودن از همه چیز مهم تر است.

میوه سفره شب یلدا

مهم ترین میوه هایی که باید در سفره شب یلدا وجود داشته باشند، انار و هندوانه است. با اینکه هندوانه میوه ای تابستانی است، اما سالیان سال است که این میوه خوشمزه و پر آب در سفره شب یلدا جایگاه ویژه ای دارد. شاید فلسفه قرار دادن هندوانه در سفره شب یلدا آن است که باید به گذر از زمستان و رسیدن دوباره فصل گرم تابستان امیدوار باشیم. دیگر میوه ای که از آن نام برده شد انار است. انار میوه ای خوشمزه و مخصوص فصل های پاییز و زمستان است و وجود آن در سفره شب یلدا حتما لازم خواهد بود. دانه های قرمز و زیبای انار در ظرفی مخصوص زیبایی بی اندازه ای به سفره شب یلدا خواهد بخشید. در کنار این دو میوه از میوه های دیگری هم در سفره می توان استفاده کرد و چه بهتر است که این میوه های با تزیین خاصی در ظرف خود چیدمان شوند. تمامی میوه های فصل از جمله نارنگی و پرتقال و سیب و خرمالو و دیگر میوه ها مانند موز و آناناس و نارگیل برای قرار دادن در چیدمان سفره شب یلدا مناسب خواهند بود.

آجیل سفره شب یلدا

آجیلی که برای سفره شب یلدا استفاده می شود کمی با آجیلی که برای عید نوروز خریده می شود، متفاوت است. آجیل عید نوروز شور و آجیل سفره شب یلدا شیرین است. به این معنی که از چیزهای شیرین در کنار پسته و بادام در ظرف آجیل استفاده می شود. چیزهایی مانند کشمش، توت خشک و از همه مهم تر باسلوق. البته می توان در ظرفی جداگانه تخمه هم ریخت و بر سفره شب یلدا قرار داد. زیرا تخمه شکستن یکی از کارهای لذت بخشی است که اکثر مردم آن را دوست دارند و با آن سرگرم می شوند. همچنین در ظرف آجیل و یا در ظرفی جداگانه می توان از میوه های خشک شده نیز استفاده کرد. به واقع در گذشته ها به جای میوه های تازه و یا حتی آجیل از میوه های خشک شده مانند انواع برگه ها و دیگر میوه ها استفاده می شده است و این میوه ها بر روی سفره شب یلدا نوید دهنده زمستانی بوده است که می توان آن را با داشتن این خوراکی های انرژی بخش به آسانی سپری کرد.

چیدمان شب یلدا

تزیینات متنوعی برای سفره شب چله وجود دارد که هر شخص با توجه به سلیقه و بودجه مدنظر خود از این تزیینات بهره می گیرد. در این مطلب چندین مدل زیبا و خاص چیدمان سفره یلدا تصویر شده است تا با کمک آنها بتوانید دیزاین و چیدمان ویژه تری برای سفره خود داشته باشید. همانطور که گفته شد مهم ترین مشخصه ها و نشانه های اصلی شب یلدا هندوانه، انار، خرمالو و آجیل و همه اینا نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند، هندوانه یادآور گرما و حرارت تابستان در سرد ترین روزهای سال است و ایرانیان قدیم بر این باور بوده اند که با خوردن هندوانه در شب یلدا در تمامی زمستان دچار سرما خوردگی نمی شوید.

تزیین هندوانه برای چیدمان شب یلدا

برای تزیین هندوانه الگو های بسیاری وجود دارد، اما این روش ها معمولا حرفه ای هستند و نیاز به آموزش دارند. بنابراین می توان با کمی خلاقیت از روش ‌های ساده تری نظیر خالی کردن داخل هندوانه و استفاده از اسکوپ های گرد آن داخل پوست هندوانه به عنوان ظرف پذیرایی یا تزئین قاچ های کوچک آن توسط چوب بستنی استفاده کرد. تهیه چند کاپ کیک با تزئین هندوانه و یا سرو آب هندوانه نیز می تواند برای مهمانی شب یلدا جالب باشد. همچنین برای تزیین هندوانه سفره شب یلدا می توان به کمک روبان های رنگی و یا گل های طبیعی آن را تزیین نمود و در هنگام مهمانی و جلوی روی همه مهمان ها آن را برش داد. همیشه سفید یا قرمز بودن هندوانه یلدا یکی از جواب هایی است که همه دوست دارند به آن برسند. پس برای سرگرم کردن مهمان ها هم که شده می توانید مراسم برش زدن هندوانه را در جمع انجام دهید.

تزیین انار برای چیدمان شب یلدا

انار نیز یکی دیگر از میوه های مهم سفره شب یلدا بوده که نماد شادی و زایش است. انار هم مانند هندوانه روش‌های تزئینی خاصی دارد اما آن را با روش های تزیینی ساده تر نیز می توان آراست. انار را می توان به صورت دانه شده در ظرف هایی شیشه ای قرار داد و یا در ترکیب با ژله یا انواع پودینگ به صورت دسر سرو کرد. یادتان باشد که کلیت سفره شب یلدا نیاز به تجملات بیش از حد ندارد، و تنها با نوآوری و استفاده از قوه خلاقیت می توان بهترین سفره ها را چید. یک روش جذاب برای چیدمان و تزیین انار ها آن است که بر روی انار چند برش ایجاد کرد و آن را به صورت گل باز کرد. سپس این انار های باز شده را در یک ظرف چید و با گل های داوودی سفید آن را تزیین نمود.

تزیین آجیل برای چیدمان شب یلدا

آجیل نیز بخش مهم دیگری از خوراکی های خوشمزه سفره شب یلدا است و شامل پسته، بادام، گردو، فندق و میوه های خشک شده است. آجیل ‌ها هم تزئینات متنوعی دارند، آنها را می ‌توان در یک سینی با فرم های متنوع مثلا به شکل و طرح بته جقه چید؛ برای این نوع تزیین باید آجیل ها را به صورت جدا خرید کنید و با هم ترکیب نکنید. اگر بخواهید طرح های مورد نظر خود را دقیق تر اجرا کنید می توانید این کار را با استفاده از قالب های شیرینی پزی انجام دهید تا طرح نهایی زیباتر به نظر برسد. تزئین آجیل ها را می‌ توانید به صورت لایه لایه و در یک ظرف شیشه ای انجام دهید. بدین صورت که یک نوع آجیل را به اندازه یک لایه داخل ظرف ریخته و با انواع آجیل های دیگر لایه های بعدی را پر کنید. توجه داشته باشید که ظرف شما از جنس شیشه باشد تا زیبایی تزئین شما دیده شود. از میوه های خشک شده نیز در تزیین آجیل و یا به صورت جدا می توان استفاده کرد. در انتها می توان باسلوق ها را دور تا دور ظرف چید.

سفره شب یلدا ساده و شیک

برای داشتن یک سفره شب یلدا ساده و شیک نیازی به داشتن وسایل ویژه و خاص نیست و با کمک چیز های ساده ای که در بیشتر خانه ها پیدا می شود، می توان سفره ای زیبا و جذاب ایجاد کرد. تمام مواردی که در بالا اشاره شد باید بر روی میز و یا سفره چیده شوند. برای چینش اجزای سفره شب یلدا می ‌توان از پارچه های ترمه دوزی شده با طرح های سنتی و یا رومیزی های قلمکاری شده، ظروف سرامیکی طرح دار، شمع و گلدان به همراه گل های زمستانی و خوشبو مانند گل های نرگس استفاده نمود. برگزاری این مراسم باستانی و آیین و رسوم های پرخاطره از طرفی موجب احیای فرهنگ می ‌شود و به باقی ماندن آنها کمک می کند و از طرفی فضایی برای دور هم جمع شدن های صمیمی، گرم و خودمانی فراهم می نماید. در عکس های زیر تعدادی از زیباترین سفره های شب یلدا را مشاهده می کنید، برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید.

 

سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا
سفره شب یلدا

رومیزی های ترمه در خیلی از خانه ها وجود دارد و اگر در خانه چنین سفره یا رومیزی نداشتید می توانید از یک پارچه ساده یا گلدار معمولی هم استفاده کنید. حتی اگر می خواهید تزیینات تان به سمت مدل های سنتی و قدیمی نرود، می توانید از انواع رومیزی های جدید تر مانند رانر و طرح های امروزی استفاده نمایید. به غیر از این ها حصیر هم به عنوان یک پیشنهاد عالی برای سفره سفره شب یلدا ساده و شیک است. استفاده از انواع حریر ها و تور ها در رنگ های مختلف، رومیزی های پشمالو و خز دار و موارد دیگری از این دست به عنوان سفره شب یلدا ساده و شیک مورد استفاده قرار می گیرد.

وسایل دکوری جهت تزین سفره شب یلدا شیک

یک سفره شب یلدا شیک علاوه بر داشتن وسایل خوراکی و تزیین آنها به چیزهای دیگری برای زیبا تر شدن نیاز دارد. وسایل دکوری جهت تزیین سفره شب یلدا شامل ظروف مختلف با رنگ ها و اشکال زیبا و هماهنگ با خوراکی ها، شمع ها و شمعدان ها، مجسمه های تزیینی متناسب با این شب و گل های طبیعی و مصنوعی است. یک ایده برای داشتن یک سفره شب یلدا شیک آن است که از ظروفی یک شکل و هماهنگ برای همه خوراکی ها استفاده کرد. مثلا ظروف چینی سفید رنگ و یا ظروف شیشه ای بی رنگ و یا ظروفی طلایی رنگ را برای این کار انتخاب کنید و تمامی آنها را از یک ست در نظر بگیرید. ایده دیگر آن است که از ظروفی فانتزی در رنگ های مختلف استفاده نمود تا سفره ای رنگی و جذاب ایجاد شود. مثلا بشقاب ها و کاسه ها چینی در رنگ های شاد و متنوع که فضایی دوستانه برای دور همی های خانوادگی را پدید می آورند.

گل آرایی برای داشتن یک سفره شب یلدا شیک

گل های طبیعی همیشه به عنوان یکی از بهترین راه های تزیین مورد استفاده قرار می گیرند. از تزیین سفره شب یلدا گرفته تا هر چیز دیگری می توان از گل های شاخه بریده رنگی و تازه استفاده نمود. برای داشتن یک سفره شب یلدا شیک با توجه به تم رنگی سفره تان و همینطور رنگ رو میزی تان از گل هایی با رنگ های مختلف استفاده کنید. برای مثال به دلیل آنکه معمولا تم رنگی سفره شب یلدا قرمز و سبز در نظر گرفته می شود، می توان از گل های سفید رنگ، زرد رنگ و همچنین گل های نرگس استفاده نمود. این گل های زیبا را می توان لا به لای میوه ها و بر روی آجیل ها قرار داد و یا آنکه در گلدانی جداگانه بر روی سفره شب یلدا گذاشت. چیدمان گل ها و یا گل آرایی سفره شب یلدا را بر اساس مدل چیدمان ظروف و وسایل و شکل و فرم میز تان انجام دهید. برای مثال می توانید با خرید مقدار زیادی گل یک حلقه از آنها تشکیل دهید و میوه ها و سایر خوراکی ها را نزدیک به هم و در مرکز این حلقه چیدمان نمایید. یا آنکه گلدانی پر از گل نرگس را در مرکز سفره بگذارید و وسایل دیگر را حول محور این گل ها چیدمان نمایید.

استفاده از شمع و نور برای تزیین سفره شب یلدا شیک

یکی دیگر از چیزهایی که برای تزیین سفره شب یلدا می توان از آنها استفاده کرد و هزینه زیادی هم به همراه ندارد استفاده شمع است. هم شمع های کوچک وارمر و هم شمع های بزرگ با اندازه های مختلف برای کار شمع آرایی سفره شب یلدا مناسب هستند. شما می توانید شمع های وارمر را به صورت ساده در جا های مختلف سفره و لا به لای وسایل و خوراکی ها قرار دهید و یا آنکه به کمک چیز های ساده ای این شمع ها را بیارایید. برای مثال اتفاده از میوه کاج و برگ های کاج می توان یک تزیین جذاب برای شمع ها ایجاد کرد. همچنین استفاده از گل های طبیعی و گل های خشک برای شمع آرایی ایده خوبی است. چیز دیگری که برای شمع آرایی می توان استفاده کرد، گیاه هایی است که در خیابان ها کاشته شده اند و میوه های خوشه ای نارنجی رنگی دارند. حتما این گیاهان و میوه های نارنجی رنگ و کوچک آنها را دیده اید. زیبایی این گیاهان باعث می شوند که زیبایی سفره شب یلدا تان بیشتر شود.

به غیر از شمع از ریسه های نوری هم برای تزیین سفره شب یلدا شیک می توان استفاده نمود. شما می توانید ریسه را بر روی سفره قرار دهید و آن را از لا به لای وسایل مختلف عبور دهید و یا آنکه بعضی قسمت های ریسه را بر روی طرف آجیل یا میوه هم بگذارید. اگر دو یا سه ریسه داشته باشید می توانید اطراف میز، بر روی پرده ها و قسمت های دیگر نزدیک به سفره شب یلدا را نیز با آنها تزیین نمایید. چراغ های دکوری کوچک مانند چراغ های مراکشی و یا شمعدان های فلزی و زیبا نیز می توانند در بهتر و جذاب تر شدن سفره شب یلدا شما تاثیر زیادی داشته باشند.

دو نکته مهم برای داشتن بهترین و زیبا ترین سفره شب یلدا

  • حتی اگر خوراکی های کمی هم دارید با کمک وسایل ساده و دم دستی آنها را تزیین کنید و بر روی میز بگذارید. استفاده از میوه ها و برگ های درختان خیابانی که تهیه آنها هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت، زیبایی بی اندازه و حس و حال خوبی به شب یلدای شما می بخشد.
  • حتما لازم نیست همه چیز را از بیرون بخرید. خودتان هم می توانید خوراکی هایی را در خانه تهیه کنید. مثلا یک کیک کوچک و یا ژله ای به رنگ قرمز برای سفره شب یلدا عالی است.

مراسم شب یلدا برای تازه عروس ها حال و هوای دیگری دارد. اکثر خانواده های ایرانی رسم دارند که شب یلدا برای تازه عروس خود وسایل و خوراکی ها و هدایایی را به زیباترین شکل ممکن تزیین کنند و به منزل او ببرند. خانواده عروس نیز از میهمانان پذیرایی کرده و به این ترتیب بلندترین شب سال یعنی شب یلدا به خاطره انگیز ترین شکل ممکن برای نو عروس رقم می خورد. اگر تازه عروسی هستید که می خواهید درباره این مراسم بیشتر بدانید، این مطلب را بخوانید.

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: زیباترین هفت سین هاچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<