نقشه خانه دوبلکس 150 متری و آشنای با نکات مهم و ضروری

چیدو پلاس 09 تیر 1401 ،

یک زیربنای 150 متری فضای کافی برای ساخت خانه ای راحت را در اختیار شما قرار می دهد. شما می توانید با دست باز پلان خانه ای با ابعاد متوسط را طراحی کرده و به راحتی در چنین خانه ای زندگی کنید؛ خصوصا اگر این خانه را دوبلکس یا نیمه دوبلکس بسازید. خانه دوبلکس 150 متری به گونه ای طراحی می گردد که تعداد اتاق های بیشتری را شامل می شود، حتی متراژ اتاق ها هم می تواند بیشتر از متراژ اتاق ها در حالت یک طبقه باشد. ما در این متن تمام نکات مهم در طراحی نقشه خانه دوبلکس 150 متری و نقشه خانه نیمه دوبلکس 150 متری را در اختیار شما قرار می دهیم. همچنین اگر می خواهید درباره نقشه خانه سه خوابه 150 متری دوبلکس هم اطلاعاتی داشته باشید، تا آخر این متن همراه ما بمانید.

خانه دوبلکس و نیمه دوبلکس چه تفاوت هایی با هم دارند؟

هنگامی که شما صحبت از خانه دوبلکس می کنید به این معناست که طبقه اول و دوم توسط یک راه پله با تعداد پله های بیشتر به طور کامل از هم جدا می شوند. در این خانه ها ارتفاع سقف اصلی خانه بلند بوده و دو برابر ارتفاع سقف خانه های یک طبقه است. اما در خانه نیمه دوبلکس دو طبقه با حدود سه یا چهار پله از همدیگر جدا می شود. در اصل در خانه های نیمه دوبلکس طبقه اول فقط کمی از همکف فاصله می گیرد و سقف خانه زیاد بلند نیست. اگر قصد داشتن خانه ای دوبلکس را دارید، فضای بیشتری را نیز در اختیار خواهید داشت و البته هزینه ساخت خانه تان هم بیشتر خواهد شد. خانه های دوبلکس هم به لحاظ کاربردی و افزایش فضا به شما کمک کنند و هم در بحث زیبایی و تنوع بصری تاثیر گذارند.

بهترین طراحی نقشه خانه دوبلکس 150 متری

بهترین طراحی برای نقشه خانه دوبلکس 150 متری در حالتی اتفاق می افتد که از تمامی ظرفیت موجود استفاده شود و تا جای ممکن فضا ها کاربردی و قابل استفاده باشند. البته این به آن معنا نیست که اگر در بخشی نیاز به راهرو وجود داشت، آن را نادیده بگیرید. در یک نقشه خانه سه خوابه 150 متری دوبلکس شما می توانید یک سالن پذیرایی حدودا 60 متری داشته باشید. ابعاد آشپزخانه حدود 25 متر مربع، بخش مربوط به ناهار خوری 15 متر مربع، حمام حدود 8 متر مربع، سرویس بهداشتی 6 متر مربع، راه پله 15 متر مربع و ورودی با ابعاد 20 متر مربع خواهید داشت. طبقه دوم این خانه نیز که دارای سه عدد اتاق خواب است (دو اتاق خواب حدودا 15 متری و یک اتاق خواب مستر 25 متری) اتاق تلویزیون، سرویس بهداشتی و حمام، یک آشپزخانه مینی یا کوچک، راه پله و یک تراس نسبتا بزرگ نیز در اختیار تان خواهد بود. یک نمونه نقشه خانه سه خوابه 150 متری دوبلکس را در تصویر زیر مشاهده می فرمایید.

 

نکات مهم در نقشه خانه دوبلکس 150 متری

 • اگر تعداد اعضای خانواده زیاد بود و یا به اتاقی به عنوان دفتر کار نیاز داشتید، می توانید از متراژ اتاق خواب ها کم کرده و به تعداد آنها بی افزایید. در مثال گفته شده اتاق خواب مستر حدود 25 متر مربع بود که فضای نسبتا بزرگی است.
 • اگر فرد سالمندی با شما زندگی می کرد می توانید یک اتاق خواب کم تر از 15 متری را به طبقه همکف اضافه کنید و از متراژ لابی، سالن پذیرایی و آشپزخانه کم کنید. این اتاق حتی می تواند متعلق به مهمان و یا پدر و مادر خانواده نیز باشد.
 • پنجره های خانه را بزرگ طراحی کنید و از زیبایی و میزان نوری که به خانه تان وارد می شود، لذت ببرید. هر دو طبقه باید دارای پنجره های کافی باشند. اگر این خانه ویلایی در منطقه خوش آب و هواست، تا می توانید تعداد پنجره ها را بیشتر کنید و البته آنها را از نوع دو جداره بسازید.
 • در نقشه خانه دوبلکس 150 متری دست تان در انتخاب راه پله دوبلکس باز تر است. می توانید از مدل های متنوع تری برای آن استفاده کنید. حتی می توانید مدل راه پله گرد و دو طرفه را برای پله ها در نظر بگیرید و یا اگر به سادگی علاقه مند هستید، راه پله ای صاف و مستقیم یا راه پله مارپیچی را طراحی نمایید.
 • در نقشه خانه سه خوابه 150 متری دوبلکس می توانید متراژ دو اتاق خواب کوچک تر را بیشتر کنید و فضای نشیمن را از آن حذف نمایید. البته در طراحی نقشه ویلا وجود این اتاق نشیمن برای مهمانان بهتر خواهد بود.
 • در طبقه همکف اگر نیاز به سالن بزرگ تری دارید فضای ناهار خوری و سالن را در هم ادغام نمایید و یا آشپزخانه را به شکل جزیره بسازید.

نقشه خانه نیمه دوبلکس 150 متری

همانطور که گفته شد در خانه های نیمه دوبلکس فضایی که در اختیار تان قرار می گیرد کمتر از مدل دوبلکس کامل است. در این خانه می توانید بر حسب نیاز و سلیقه خود بخش مربوط به سالن را در نیم طبقه بالا در نظر بگیرید و اتاق خواب ها را در نیم طبقه پایین. برای مثال می توانید نقشه خانه نیمه دوبلکس 150 متری را به گونه ای طراحی کنید که سالن پذیرایی بزرگی در بالا قرار دارد، آشپزخانه در حد فاصل بین دو نیم طبقه بوده و اتاق خواب ها در نیم طبقه پایینی واقع شده اند. فضای جلوی آشپزخانه بخش مربوط به نشیمن یا تلویزیون و فضاهای کوچک باقیمانده به سرویس بهداشتی و حمام اختصاص می یابند. البته این نقشه برای کسانی مناسب است که رفت و آمد و مهمانان زیادی دارند و بزرگ بودن فضای پذیرایی برای شان مهم است. در غیر این صورت می توان آشپزخانه و سالن را در نیم طبقه بالا و باقی بخش ها را در نیمه طبقه پایین در نظر گرفت.

نکات مهم در نقشه خانه نیمه دوبلکس 150 متری

 • در یک خانه نیمه دوبلکس به دلیل آنکه نور از پنجره های نیم طبقه بالا به داخل وارد می شود، روشنایی کافی در خانه تامین می گردد. اما برای آنکه این میزان نور بیشتر باشد حتما از پنجره های بزرگ برای سالن پذیرایی تان استفاده کنید. حتی در صورت امکان یک دیوار را تماما به پنجره اختصاص دهید.
 • تعداد پله های نیمه دوبلکس را زیاد نگیرید تا رفت و آمد برای بچه ها و سالمندان سخت نباشد.
 • در یک خانه نیمه دوبلکس 150 متری همچنان می توان از سه اتاق خواب استفاده کرد اما متراژ اتاق خواب مستر کمتر از حالت دوبلکس خواهد بود.
 • اگر امکان پذیر بود یک سرویس بهداشتی در هر نیم طبقه (یکی نزدیک درب ورودی و دیگری به همراه حمام در نیم طبقه پایینی) تعبیه کنید.
 • خانه های نیمه دوبلکس دل باز و زیبا به نظر می رسند، با یک دکوراسیون شیک و مناسب زیبایی خانه را افزایش دهید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

پله دوبلکس سنگی ؛ بهترین ایده برای ایجاد پله هایی با شکوه و لوکس

پله دوبلکس کم جا برای خانه های کوچک و محبوب ترین مدل های آنچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<