شلف دیواری کتاب ؛ دکوراسیون و معرفی بزرگ ترین مزایای آن

شلف دیواری کتاب برای دکوراسیون یک اتاق نشیمن می تواند گزینه ای ضروری باشد، زیرا اتاق شما را به فضای بهتری برای زندگی تبدیل می کند. اتاق نشیمنی با دسته ‌ای از کتاب‌ ها که بدون نظم در جایی قرار داده شده اند، آشفته و به هم ریخته به نظر می ‌رسد و همچنین یافتن نسخه دلخواه از مجموعه ‌ای از کتاب‌ های روی هم انباشته شده، بسیار دشوار است. بنابراین اگر کتاب های زیادی دارید و اهل مطالعه هستید، قفسه کتاب یا شلف دیواری کتاب نیاز اساسی خانه شما است. همچنین می توانید برخی از قطعات تزیینی و دکوری را در یک قفسه کتاب نگه دارید تا به اتاق نشیمن یا اتاق خواب خود زیبایی بیشتری ببخشید. داشتن یک شلف دیواری کتاب در خانه علاوه بر زیبا تر کردن چیدمان می تواند مزایای دیگری هم داشته باشد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

مزایای شلف دیواری کتاب

 • صرفه جویی در فضا: انواع شلف کتاب در طرح ها و اندازه های مختلف موجود است. برخی از آنها در کنار دیوار قرار می گیرند، برخی روی دیوار نصب می شوند و بعضی هم در گوشه اتاق گذاشته می شوند. این شلف ها و قفسه ها باعث استفاده کامل و بهینه از فضای موجود می شود. برخی از قفسه ها در زیر راه پله قرار می گیرند تا استفاده عالی از فضای غیر قابل استفاده را ارائه دهند، این نوع قفسه ها گزینه مناسبی برای آپارتمان های کوچک هستند. گزینه عالی دیگر برای خانه های کوچک انواع شلف دیواری کتاب است که با نصب شدن بر روی دیوار و حذف پایه ها، فضای بسیار کمی از خانه اشغال می گردد.
 • دسترسی آسان: شلف دیواری کتاب به دلیل پیکر بندی انعطاف پذیری که دارد به راحتی قابل دسترسی و حمل هستند. شما می توانید کتاب های خود را بر اساس نیاز تان بر روی شلف ها و طبقه ها بچینید و هر زمان که بخواهید به راحتی نسخه مورد نظر خود را پیدا کنید. شلف دیواری کتاب که فاقد درب (مانند درب کمد یا کابینت) است، باعث می شود تا بتوانید خیلی سریع به کتاب دلخواه تان دسترسی پیدا کنید.
 • جذابیت و زیبایی: بسیاری از افراد مایلند با قرار دادن یک مبلمان خاص، سبک و حال و هوای خاصی به اتاق خود بیاورند. شلف دیواری کتاب به شما این فرصت را می دهند که کتاب ها را در یک مکان بی نقص جمع آوری کنید که نشان دهنده سبک چیدمان منحصر به فرد شما باشد. شلف دیواری کتاب بهترین گزینه برای دادن رنگ مدرن به اتاق نشیمن است که می تواند ترکیبی عالی از سبک دکوراسیون و فضای کاربردی و ذخیره سازی باشد.
 • چندین گزینه برای انتخاب: شلف دیواری کتاب در طرح ها، اندازه ها، جنس ها و شکل های مختلف وجود دارد، شما به راحتی می توانید مناسب ترین قطعه را با توجه به سبک دکوراسیون منزل خود انتخاب کنید. در اینجا چند نوع اصلی شلف کتاب آورده شده است:

شلف های گوشه ای

شلف های طرح نردبانی

شلف های دیواری

شلف های شیشه ای، چوبی، ام دی اف، ترکیب با فلز

اتاقی که به خوبی چیده شده است، بدون شلف کتاب ناقص به نظر می رسد. با توجه به فضای موجود در خانه خود می توانید نوع شلف را انتخاب کنید. اگر فضای کمی در اختیار دارید، شلف دیواری کتاب می تواند گزینه بسیار خوبی برای تان به شمار رود.

اندازه و ابعاد شلف دیواری کتاب

اندازه شلف دیواری کتاب باید مطابق با اندازه و تعداد کتاب های شما باشد. هنگامی که می دانید چه چیزی را می خواهید در طبقه ها قرار دهید، می توانید اندازه شلف های مورد نیاز خود را تعیین کنید. اگر تعداد کتاب های زیادی دارید، با طرح ها و ایده های خلاقانه می توانید به جای نصب شلف هایی با طول زیاد از چیدمان های خاصی برای آنها استفاده کنید. مثلا یک فضای مربعی یا مستطیلی را بر روی دیوار در نظر بگیرید و شلف هایی به مانند مکعب های مستطیلی شکل را به صورت افقی و عمودی در کنار هم بر روی دیوار نصب نمایید. تصاویر موجود در این متن می توانند در ایده دادن به شما موثر باشند.

شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب

چگونه شلف دیواری کتاب را مانند یک حرفه ای طراحی کنیم؟

شلف های کتاب به اتاق زندگی و روح می ‌بخشند. آنها نشانه ‌ای برای شخصیت و زیبایی ‌شناسی شما، مکانی برای نشان دادن کتاب ها و دکوری ها و فرصتی عالی برای ترکیب فضای ذخیره ‌سازی با سبک دکوراسیون هستند. اما گاهی اوقات چیدمان درست هر چیز به موضوعی چالش بر انگیز تبدیل می شود. ما چند نکته ساده داریم که به کمک آنها می توانید شلف دیواری کتاب خود را به خوبی و مانند یک طراح حرفه ای چیدمان کرده و دیزاین نمایید.

 • با کتاب ها شروع کنید. ردیف های عمودی را با کتاب هایی که به شکل افقی چیدمان شده اند، پر کنید، البته باید برای لوازم دکوری هم در قفسه ها جا بگذارید. محل قرار گیری کتاب ها را در سمت چپ، راست و مرکز قفسه ها تغییر دهید تا به چیدمان دلخواه تان برسید. از کتاب های پاره و با ظاهری نا مطلوب صرف نظر کنید و بهترین مجلدات خود را نگه دارید. نکته: کتاب‌ های بدون جلد اغلب کلاسیک ‌تر به نظر می‌رسند. اگر چیدمان خانه تان کلاسیک است می توانید بیشتر این کتاب ها را بر روی شلف دیواری کتاب قرار دهید.
 • برخی از اشیاء بلند و چشم نواز را برای تثبیت چیدمان خود اضافه کنید. این وسایل و اشیاء می توانند گلدان ها، شمعدان ها یا یک قطعه مجسمه باشند. نکته: لازم نیست از لوازم دکوری به تعداد زیاد استفاده نمایید. فراموش نکنید که شلف دیواری کتاب برای چیدمان کتاب است نه لوازم دکوری و تزیینی!
 • برخی از وسایل را به تنهایی بر روی شلف بگذارید و دکوری های دیگر را در مجموعه ها یا گروه های کوچک قرار دهید. گروه بندی کتاب ها و دکوری ها بر اساس رنگ یا تشابهات آنها به ایجاد یک چیدمان منسجم کمک می کند.
 • مجسمه هایی با فرم های خاص را انتخاب کنید که در پس زمینه شلف ها برجسته شوند. برای مثال اشیاء گرد تضاد خوبی با کتاب های مستطیلی ایجاد می کنند.
 • متریال مختلف را امتحان کنید. فلزات درخشان یا شیشه های شفاف را برای روشن تر کردن ظاهر شلف دیواری کتاب اضافه کنید. می توانید از ترکیب چوب و فلز، چوب و شیشه، یا فلز و شیشه در این شلف های دیواری استفاده نمایید.
 • از آثار هنری و یا عکس های قاب شده بر روی شلف دیواری کتاب استفاده کنید. نقاشی‌ های کوچکی که در پشت قفسه‌ ها قرار می ‌گیرند، عمق و طرح را به آن اضافه می‌ کنند.
 • از جعبه ها یا سبد های تزیینی برای زیبا تر کردن دکور شلف دیواری کتاب خود استفاده کنید. این وسیله ها برای نگهداری از شمع های کوچک، لوازم تحریر و موارد دیگر مناسب هستند.
 • اشیاء کوچک ‌تر را بالای پشته‌ های کتاب یا در جا هایی که لازم است پر کنید، قرار دهید. این اشیاء می توانند هر چیزی باشند، از یک عکس قاب شده گرفته تا یک کاسه یا حتی یک دکوری کاغذی و سبک وزن.
 • از گل و گیاه های طبیعی بر روی شلف دیواری کتاب استفاده نمایید. می توانید گل های رونده ای مانند پوتوس را در یک گلدان شیشه ای ساده یا رنگی بگذارید تا شاخه های آن از شلف آویزان شوند.
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب
شلف دیواری کتاب

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ساخت کتابخانه با پالت چوبی و ایده هایی جالب برای این کار

ویدیو: کتابخانه منزلتان را همانند یک طراح داخلی بچینیدچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<