چطور یک آباژور بسازیم؟ آموزش ساخت آباژور با وسایل ساده

آباژورها وسایلی هستند که نورپردازی خانه را تنظیم و تکمیل می کنند. با اینکه وجود آباژور در خانه ضروری نیست اما جزو اکسسوری هایی محسوب می شود که بهتر است یک یا چند تایی از آن ها را در دکوراسیون منزل تان قرار دهید. اما تا به حال به این فکر کرده اید که خودتان هم می توانید یک آباژور درست کنید؟ خیلی از کسانی که به دنبال خرید آباژور نیستند، از بابت هزینه های خرید آن دچار نگرانی اند. بعضی از افراد هم که روحیه ای خلاقانه دارند و علاقه مند هستند تا برخی از وسایل را با دستان خود بسازند، ساختن آباژور را بلد نیستند. ما در این مطلب به شما یاد خواهیم داد که چطور یک آباژور بسازیم؛ ساختن آباژور در خانه و با وسایل ساده اصلا کار سختی نیست و فقط نیاز به کمی زمان و حوصله دارد. اگر شما جزو کسانی هستید که عاشق خلق اشیا با دست های خود و انجام یک کار هنری بی نظیر هستید در این متن ما را تا انتها همراهی بفرمایید.

برای پاسخ به این سوال که چطور یک آباژور بسازیم؟ باید گفت در ابتدا در نظر بگیرید که چه آباژوری می خواهید؟ آیا به دنبال ساخت آباژورهایی با پایه و کلاهک، همانند آنهایی که در فروشگاه ها یافت می شود، هستید و یا می خواهید با کمک وسایلی که در خانه دارید یک آباژور جدید و خلاقانه خلق کنید؟ همانطور که گفته شد برای شروع تصویری از آنچه که می خواهید داشته باشید در ذهن خود متصور شوید. همینطور باید در نظر داشته باشید که آباژور را برای کدام قسمت خانه می خواهید. اینکه قرار است آباژور ساخته دست خودتان را در اتاق نشیمن قرار دهید یا در اتاق خواب تان، در شکل و فرم و طرح آباژور تاثیر گذار است.

ساخت آباژور در خانه با وسایل دور ریختنی

استفاده از مواد دور ریختنی در ساخت بعضی از وسایل باعث می شود تا به چرخه بازیافت مواد و در نهایت به محیط زیست کمک کنید. ایده ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی برای کسب درآمد هم پیشنهاد خوبی است. خیلی از افراد علاقه مند و حامی محیط زیست ارزش زیادی برای این دست فعالیت ها قایل هستند و بنابراین مشتری های خاص خود را پیدا خواهید کرد. آباژورهای دست ساز در خانه با کمک شیشه های مربا، بطری های دلستر، چوب بستنی، نخ کاموا، کاغذ و دیگر وسایل قابل ساختن است.

ساخت آباژور با کمک بطری رنگی

بطری ها یا شیشه های خالی در دسترس همه قرار دارند. بنابراین به راحتی می توانید از آنها استفاده کنید. برای شروع کار نیاز به چند شیشه با اندازه های مختلف دارید. سیم برق و لامپ و یک سرپیچ کوچک، همینطور اسپری رنگ و چسب چوب و کمی اکلیل هم برای این کار لازم است. در ابتدا بطری یا شیشه را به خوبی بشویید و خشک کنید. سپس شیشه ها را با اسپری، رنگ کنید. توجه داشته باشید که یک لایه خیلی نازک از رنگ بر روی شیشه کافیست و نیازی به ایجاد رنگی ضخیم بر روی آن نیست. به جای رنگ می توانید از اکلیل هم استفاده نمایید. به این ترتیب که شیشه را با مقداری چسب چوب بی رنگ شونده (به صورت یک لایه نازک) آغشته کنید، سپس اکلیل های نقره ای یا طلایی را بر روی آن بپاشید. برای زیباتر شدن کار می توانید از برچسب هایی با طرح های ماه و ستاره هم استفاده کنید. به این شکل که برچسب ها را بر روی شیشه بچسبانید و پس از آن شیشه را رنگ و یا اکلیلی کنید. در انتها برچسب ها از شیشه جدا نمایید.

مرحله دوم کار قرار دادن لامپ بر روی شیشه است. برای انجام این کار یک سر پیچ و لامپ کوچک را بر روی درب شیشه محکم کنید. سپس سر دیگر سیم را به برق متصل نمایید. با ساختن چند آباژور به کمک شیشه و قرار دادن آنها در کنار هم، چیدمانی از نور و زیبایی بر روی میز خواهید داشت.

ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی
ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی
ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی

ساخت آباژور به وسیله نخ کاموا

درست کردن یک آباژور با این نخ ها کار بسیار راحتی است. برای ساخت آباژور به وسیله نخ کاموا به مقدار زیادی نخ کاموا، یک بادکنک و چسب چوب نیاز دارید. روش کار به این صورت است که بادکنک را به میزان دلخواه تان باد کنید، سپس آن را با چسب چوب آغشته نمایید. نخ های کاموا را به صورت نامنظم بر روی بادکنک بچسبانید. آنقدر این کار را ادامه دهید تا هیچ قسمتی از بادکنک دیده نشود. شاید لازم باشد چند دور نخ بر روی بادکنک چسبانده شود. پس از اتمام کار و خشک شدن چسب ها، بادکنک را بترکانید و اضافی های بادکنک را از داخل با قیچی جدا نمایید. در این صورت شما یه گوی تو خالی از جنس کاموا خواهید داشت. در بالای آن سوراخی را ایجاد نمایید و سیم و لامپ را در گوی کاموایی قرار دهید. این آباژور کاموایی را می تواند بر روی میز قرار دهید و همینطور به عنوان لوستر نیز از آن استفاده کنید.

ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی
ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی
ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی

ساخت آباژور با چوب بستنی

استفاده از چوب بستنی برای ساختن یک ساخت آباژور جذاب ایده بسیار عالی است. برای این کار بسته به ابعادی که در نظر دارید، باید چوب بستنی تهیه کنید. به مقداری چسب هم برای این کار نیاز دارید. ساده ترین شکل های آباژور با چوب بستنی اشکال مکعب مستطیل، هرم و نیم کره هستند. اگر برای بار اول است که این کار را انجام می دهید، بهتر است با این فرم ها شروع کنید و سپس به سراغ فرم های منحنی و دیگر اشکال بروید. برای ساخت آباژور با چوب بستنی به فرم هرم، سه چوب بستنی را به شکل مثلث به هم بچسبانید، مثلث های دیگری را هم به همین شکل درست کنید. سه مثلث را روی هم قرار دهید و بچسبانید (این کار برای آن است که هجم کار بزرگتر شود). چند سری از این مثلث های سه تایی را ایجاد نمایید. هر سری مثلث را به صورت مخالف و سر و ته بر روی هم گذاشته و بچسبانید. وقتی تعدادی از این سری مثلث ها را بر روی هم قرار دادید، یک برج هرمی شکل از چوب های بستنی خواهد داشت. با قرار دادن یک لامپ داخل این هرم، شما یک آباژور مثلثی با چوب بستنی ساخته اید.

ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی
ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی
ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی

ساخت آباژور با ماده ای به نام پاپیه ماشه

پاپیه ماشه نوعی خمیر است که به وسیله روزنامه ساخته می شود. مقداری روزنامه را در ظرفی بریزید و به مدت یک شب در ظرف بخیسانید. هر چند وقت یک بار آن را هم بزنید تا روزنامه کاملا خمیر شود. هم زدن باعث می شود تا بافت خمیر یکدست شود و زمانی که به این بافت یکدست رسیدید کمی چسب چوب به آن اضافه نمایید و به خوبی هم بزنید. یک بادکنک را آماده کنید، و بر روی آن چسب چوب بمالید و یک لایه روزنامه بچسبانید. پس از خشک شدن آن، خمیر را با دست بر روی بادکنک بمالید و ضخامت آن را در همه قسمت ها یکسان کنید. آن را در جایی قرار دهید تا کاملا خشک شود. پس از خشک شدن بادکنک را جدا کرده و پایین آن را به شکل دلخواه تان برش بزنید و در بالای آن نیز سوراخی ایجاد کنید. سیم را از سوراخ عبور داده و یک سرپیچ و لامپ به آن وصل کنید. گوی ساخته شده را می توانید بر روی یک پایه فلزی نصب کنید و آباژوری زیبا بسازید.

ساخت اسکلت آباژور

ساخت قاب فلزی آباژور و یا اسکلت کلاهک آباژور با کمک میله های نازک انجام می شود. برای این کار باید میله های فلزی را از فروشگاه ها تهیه کنید. با کمک این میله ها دو دایره بزرگ و کوچک بسازید، این دو دایره را با کمک چند میله صاف به هم متصل نمایید. در دایره بالایی باید جای قرار گرفتن و اتصال لامپ به کلاهک در نظر گرفته شود. اما راه آسان تری هم برای ساخت اسکلت آباژور دارید. برای این کار باید یک صفحه طلقی داشته باشید و آن را به شکل یک مخروط لوله کنید و بچسبانید. پایین مخروط را با قیچی صاف کنید و بالای آن را نیز به اندازه یک دایره قیچی کنید. روی طلق را با پارچه، روبان، کریستال، چوب بستنی، قاشق های یک بار مصرف، نخ کاموایی و هر وسیله ای که مورد علاقه تان بود بپوشانید.

ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی
ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی
ساخت آباژور با وسایل دور ریختنی

خانه ایده آل خود را بسازید:

آموزش ساخت لوستر دکوراتیو، هنرمندی با کاموا در خانه

دیدنی ترین مدل های مکرومه بافیدیدگاه کاربران

  1. افسانه در

    سلام. بی نهایت از توضیحات شما متشکرم. راهنمای خیلی خوبی برای من بود. امیدوارم که بتوانم آباژور دست ساز خودم را بسازم

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<