ویدیو : خشک کردن گل های یادگاری و استفاده از آنها در دکوراسیون منزل

چیدوپلاس 15 اردیبهشت 1398 ، ، ،

استفاده از عناصر طبیعی و زنده برای خلق وسایل دکوری راه حلی ایده آل برای تغییر فضای کلی خانه است. بسیاری از ما تمایل به استفاده از گل ها و گیاهان داریم اما به دلایلی امکان استفاده مستقیم از گیاهان زنده را در محل کار و زندگی خود نداریم؛ یا اینکه تمایل داریم دسته گل های مهم زندگی مان مانند دسته گل عروس، گل های خواستگاری، دسته گل ها یا جعبه های گلی که هدیه می گیریم را به نحوی جاودانه کنیم. خشک‌کردن گل ها راهی عالی برای حفظ آنها است. شما می توانید روي اين گل‌ هاي خشک شده خاطره‌ انگيز به عنوان یک دكوري زيبا و ماندگار حساب کنید. از آنجایی که تابلوها و قاب عکس ها یکی از عناصر تکمیل کننده چیدمان محسوب می شوند، ساخت و طراحی آن ها به کمک عناصر طبیعی، دکوراسیون را خاص و منحصر به فرد می کند. گل رز محبوب ترین گزینه برای هدیه دادن و همچنین نگه داشتن است. این گل خوشبو به دلیل ماندگاری بالا و بوی ملایمی که دارد قابل توجه است و از آن در ساخت بسیاری از تابلو های دکوراتیو و شیشه های تزیینی استفاده می شود.

روش درست کردن شیشه های تزیینی با گل خشک

هر کدام از این وسایل دکوری که گفته شد یعنی قاب عکس و شیشه های تزیینی را می توانید با رز های خشک شده تان تهیه کنید، روش ساخت آنها بسیار راحت و در کمتر از یک ساعت انجام پذیر است. قبل از شروع باید تعدادی گل سرخ را خشک کنید. برای ساخت عطر شیشه ای یک ظرف تزیینی درب دار نیاز دارید؛ ابتدا باید گل ها را از ساقه جدا کرده و تمامی گلبرگ ها را بر روی یک دستمال کاغذی ضخیم بچینید، سپس یک دستمال کاغذی دیگر را بر روی گلبرگ ها قرار داده و به آرامی داخل دستگاه مایکرو ویو بگذارید؛ دستگاه را به مدت یک دقیقه روشن کرده و از خشکی گلبرگ ها مطمئن شوید. اگر در خانه دستگاه مایکرو ویو نداشتید در تابستان با استفاده از نور خورشید و در زمستان با استفاده از گرمای شوفاژ می توانید گلبرگ ها را خشک کنید. در نهایت آنها را داخل ظرف شیشه ای بریزید. اثر هنری شما آماده است می توانید آن را با استفاده از ریسمان های کنفی و یا روبان های رنگی تزیین کنید و یا با اضافه کردن صدف ها و سنگ های رنگی به درون ظرف بر زیبایی آن بیافزاید، حتی می توانید به عنوان یک هدیه زیبا به دوستان تان بدهید.

برای زیباتر شدن این شیشه، می توانید از گلبرگ هایی با رنگ های مختلف استفاده کنید. گل های رز سفید، سرخ، صورتی و آبی رنگ های هستند که در کنار هم زیبا می شوند. هر کدام از آنها را به مقدار مناسب خشک کنید و به صورت لایه به لایه درون شیشه بریزید. حتی به غیر از گل رز از گل های دیگر هم می توان استفاده کرد. غنچه های گل محمدی یکی از گزینه های عالی برای این کار است. این غنچه ها در مغازه های عطاری به فروش می رسد و به راحتی می توانید آنها را تهیه کنید. خوبی غنچه های گل محمدی این است که خود به خود دارای عطری خوشبو و شامه نواز هستند و با باز کردن درب ظرف بوی خوشی در فضا پراکنده می شود. در عکس های زیر تعدادی از وسایلی که می توانید با گل های خشک شده تان بسازید، مشاهده می کنید. برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها می توانید بر روی آنها کلیک کنید.

خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل
خشک کردن گل

روش درست کردن تابلو یا قاب عکس با گل خشک

روش های مختلف، خلاقانه و جالبی برای تهیه یک قاب عکس یا تابلو تزیینی با گل های خشک وجود دارد، اما همه آنها بسیار ساده و سریع هستند. در آسان ترین روش برای این کار احتیاج به قاب هایی ضخیم و عمیق به اندازه های دلخواه و چسب حرارتی دارید. در ابتدا باید گل ها را با روش هایی که در ادامه توضیح خواهیم داد بدون جدا کردن گلبرگ ها خشک کنید. ساخت تابلو گل رز را به دو روش می توان انجام داد: در روش اول پس از باز کردن قاب، یک صفحه سفید را در پشت قاب به عنوان زمینه قرار دادن گل ها قرار دهید و گل ها را همراه با ساقه های خشک شده به صورت یک دسته گل بر روی صفحه قاب بگذارید و باقیمانده ساقه ها را ببرید تا گل ها دقیقاً اندازه قاب شوند، سپس با دقت گل ها را چسبانده، شیشه را بر روی آن قرار دهید و قاب را ببندید.

در حالت دوم تمامی گل ها را باید از ساقه جدا کرده و آنها را با چسب حرارتی و با الگویی خاص و یا بدون یک الگو در کنار یکدیگر بر روی صفحه سفید قاب بچسبانید. البته اگر از یک الگوی مشخص استفاده کنید در نهایت تابلویی زیباتر خواهید داشت؛ به طور مثال می توانید گل ها را با تفکیک رنگی در کنار یکدیگر قرار دهید. پس از چسباندن گل ها آن را داخل قاب قرار داده و بست های پشت قاب را ببندید و در نهایت از زیبایی تابلوی جدید تان لذت ببرید. اگر گل ها فضای زیادی در قاب را اشغال می کنند می ‌توانید شیشه قاب را جدا کرده تا تمامی گل ها درون قاب جا شوند. اشکال این کار در آن است که پس از مدتی گرد و خاک بر روی گل ها می نشیند. گل های رز زیبایی خاصی به محیط اطرافتان می‌دهند و با به کارگیری آنها در محیط زندگی و یا محل کارتان می توان این زیبایی را از نزدیک لمس کنید.

ایده هایی هم برای ساخت قاب عکس با گل های خشک وجود دارد. شما می توانید گل هایی که از فرد مورد علاقه تان گرفته اید را خشک کنید و همراه با یک عکس زیبای دو نفره دورن یک قاب عکس قرار دهید. برای این کار یک قاب عکس با عمق مناسب را تهیه کنید. شیشه روی قاب عکس را بردارید و صفحه سفیدی را به عنوان زمینه کار در نظر بگیرید. سپس مرکز قاب را مشخص کنید و یک جعبه کوچک یا هر وسیله دیگر را به عنوان پایه عکس در مرکز قاب بچسبانید. این پایه برای آن است که بتوانید عکس را روی آن قرار دهید. پس از این کار خواهید دید که اطراف عکس فضایی برای قرار دادن گل ها خالی مانده است. گل های خشک شده را از ساقه جدا کنید و با دقت و ظرافت بر روی صفحه سفید بچسبانید. سعی کنید از برگ های خشک شده هم استفاده کنید تا فضای مورد نظر کاملا پر شود. در انتها شیشه را در جای خود قرار داده و بست های پشت قاب را محکم کنید.

 

روش های مختلف خشک کردن گل طبیعی

بیشتر گل های طبیعی و شاخه بریده قابل خشک شدن و نگهداری برای طولانی مدت هستند. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که عبارتند از: خشک کردن گل با تافت، خشک کردن گل با مایکرو ویو، خشك كردن گل به روش فريز دهيدراسيون و غیره. در این بخش از متن به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت. در ابتدا از روش های بسیار ساده، ابتدایی و دم دستی برای خشک کردن گل های طبیعی شروع می کنیم.

خشک کردن گل های طبیعی به روش آویزان کردن، حرارت غیر مستقیم و اتو

ابتدایی ترین روش برای خشک کردن دسته گل به این ترتیب است که آن را به صورت وارونه از جایی آویزان کنید و مدت زمان کافی را برای خشک شدن به دسته گل بدهید. دسته گل های گل رز با این روش به خوبی خشک می شوند اما ممکن است کمی رنگ آنها تغییر کند. روش ساده دیگر آن است که گلبرگ های گل رز را از آن جدا کرده و با فاصله مناسب بر روی یک صفحه سفید و تمیز پهن کنید. سپس صفحه را بر روی شوفاژ قرار دهید تا کم کم آب گلبرگ ها تبخیر و خشک شوند. اگر نمی خواهید گل های خشک تان با حجم اولیه اش باقی بماند و به گل های خشک نازک نیاز دارید، می توانید از اتو برای خشک کردن شان استفاده کنید. در این روش گل را بین دو دستمال کاغذی قرار دهید، سپس یک پارچه نخی بر روی آن گذاشته و اتو را بر روی آن بگذارید. چند بار این کار را تکرار کنید تا گل ها کاملا خشک شوند. توجه داشته باشید که گل هایی مانند رز که حجم بزرگی دارند برای این روش مناسب نیستند.

اگر می‌خواهید یک شاخه گل یا یک دسته گل را خشک کنید، بهترین کار این است که قبل از اینکه کاملاً باز شوند آن‌ها را خشک کنید، به غیر از روش مایکروفر که به آن اشاره شد، روش های دیگری مانند استفاده از تافت یا سیلیکا ژل، استفاده از محلول گلیسیرین و آب داغ و استفاده از یخ خشک هم وجود دارد، که البته مقرون به صرفه ترین روش همان روش مایکروویو است. (در ابتدای این متن روش خشک کردن با مایکرو ویو توضیح داد شد)

خشک کردن گل طبیعی با استفاده از سیلیکا ژل

روش دیگری که در آن از ماده جاذب رطوبت یا سیلیکا ژل استفاده می شود هم نیازمند مایکرو ویو است. این روش به این صورت انجام می گیرد که در ابتدا باید درون یک ظرف مناسب مقداری از پودر سیلیکا ژل که جاذب رطوبت است، ریخته شود. سپس گل ها را بر روی پودر سیلیکا ژل بگذارید و دوباره از همان پودر بر روی آنها بریزید تا جایی که گل ها کاملا در پودر جاذب رطوبت دفن شوند. در هنگام ریختن پودر دقت داشته باشید که شکل گلبرگ ها تغییر نکنند و خم نشوند. اگر این اتفاق افتاد آنها را به کمک یک خلال دندان صاف کنید. ظرف را در مایکرو ویو قرار داده و در کنار آن یک فنجان آب نیز بگذارید. این کار کمک می کند تا گلبرگ ها نسوزند و از بین نروند. به مدت دو دقیقه به گل ها حرارت دهید و سپس آنها را با خلال دندان چک کنید. به احتمال خیلی زیاد نیاز است که یک دقیقه دیگر هم در معرض حرارت قرار گیرند. پس از آن دوباره چک کنید و اگر نیاز بود اجازه دهید تا زمان بیشتری درون مایکرو ویو باقی بمانند.

پس از اطمینان از خشک شدن گل ها ظرف را از مایکرو ویو خارج کنید، درب آن را ببنید و فقط یک درز کوچک برای ورود هوا باز کنید. این ظرف را به مدت 24 ساعت در گوشه ای به حال خود بگذارید تا ماده سیلیکا ژل خنک شود. سپس با کمک یک قلمو ماده جاذب رطوبت را از روی گل ها پاک کنید و آنها را با دقت و بدون آسیب زدن به گلبرگ ها پاک کنید. اکنون شما یک گل خشک با همان رنگ و شکل گل طبیعی و تازه دارید.

خشک کردن گل طبیعی با کمک تافت

در روش دیگری برای خشک کردن گل طبیعی از تافت مو استفاده می شود. این روش بسیار راحت و ساده است و فقط نیاز به یک اسپری تافت مو دارید. برای خشک کردن گل تمامی گلبرگ ها و قسمت های داخلی گل را با تافت آغشته کنید و چند دقیقه ای زمان بدهید تا خشک شود. میزان تافت اسپری شده به حجم گل بستگی دارد. در این کار باید توجه کنید که تمامی قسمت ها با یک لایه نسبتنا ضخیم از تافت پوشیده شده باشد.

از گلیسیرین و آب داغ هم برای خشک کردن گل های طبیعی می توان استفاده کرد. در این روش گل ها در عین خشک شدن، نرمی و لطافت خود را حفظ می کنند. روش کار به این صورت است که در یک ظرف مناسب یک پیمانه گلیسیرین ریخته و دو پیمانه آب داغ بر روی آن اضافه کنید. حال به خوبی آن را هم زده و محلولی یک دست ایجاد نمایید، سپس آن را در دمای محیط قرار دهید تا خنک شود. پس از خنک شدن آن را به یک ظرف شیشه ای بلند انتقال دهید و گل ها را از قسمت ساقه درون آن بگذارید تا آب و گلیسیرین از طریق ساقه ها به گلبرگ ها منتقل شوند. در این روش شاید چند هفته زمان برای خشک کردن گل ها نیاز داشته باشید. گلیسیرین را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید.

خشك كردن گل به روش فريز دهيدراسيون

در این روش رنگ گل ها هیچ تغییری نکرده و مانند روز اول باقی می مانند. فريز دهيدراسيون یک روش جدید در این زمینه است که توسط دستگاه هایی به نام فریزر درایر انجام می گیرد. برای استفاده از این روش دسته گل های مورد نظر خود را به مراکزی که دارای این دستگاه ها هستند تحویل می دهید و پس از مدت زمان مشخصی دسته گل خشک شده خود را با همان شکل و رنگ تحویل می گیرید. اما برای خشک کردن باکس گل هم باید گفت بهترین کار استفاده از تافت است. با استفاده از این روش نیازی به خارج کردن گل ها از باکس نیست و با مقدار مناسبی از تافت عمل خشک کردن انجام می پذیرد. حتی بعد از تافت زدن می توانید از اسپری های رنگی مانند طلایی هم استفاده کنید تا باکسی با گل های رز طلایی داشته باشید.

با استفاده از روش های گفته شده گل های طبیعی را خشک کنید و برای مدت زمان بیشتری از آنها نگهداری نمایید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو : کارت عروسی تان را خلاقانه، خاص و ویژه طراحی کنید

ویدیو: ۷ روش برای اینکه گل ها مدت بیشتری سالم بماند

مدل های شیک و جدید قرار دادن گلدان در خانهدیدگاه کاربران

 1. سارا در

  سلام در مورد استفاده از سیلیکاژل برای خشک کردن گل نوشتید که ظرف رو در ماکرو ویو قرار بدن که نیازی نییست در مرحله خشک کردن گل این کارو انجام بدن , باید بین 2 تا 5 روز زمان بدن و وقتی که میخوان سیلیکاژل رو مجدد برای خشک کردن گل استفاده کنند باید در داخل ماکروویو حرارت بدن تا رطوبتی که سیلیکاژل گرفته از بین بره و به حالت اولیه اش برگرده

 2. یلدا در

  سلام قاب این کار رو از کجا میشه تهیه کرد، البته حجمی که بتونه گل رو کامل و سالم تو خودش نگه داره

 3. Hani در

  گل خواستگاریمو اومدم اول بصورت برعکس اویزون کردم بعد از ۲؛۳روز تافت زدم بهش .بعد ۵ماه همش داره تجزیه میشه.من میخوام یادگاری برام بمونه کی میتونه کمکم کنه

 4. yashyawy8@gmail.com در

  سلام من چند تا ستاره دریایی دارم که میخوام باشون قاب درس کنم ولی بلد نیستم چه موادی باید روش بریزم اسم مواد چیه که میریزین رو گل ها که همینجوریی میمونن

چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<