درست کردن یک سفره هفت سین متفاوت با چوب بستنی

چیدوپلاس 12 اسفند 1399 ،

ما ایرانی های با سلیقه عادت داریم تا همه چیز را به زیباترین شکل ممکن تزیین کرده و بیاراییم. بر پا کردن سفره هفت سین هم که یکی از مهم ترین آیین های ما ایرانی ها در جشن نوروز است، از این قائده مستثنا نخواهد بود. تزیین سفره هفت سین با وسایل مختلف و به شکل ها و روش های گوناگونی انجام می گیرد. از وسایل گوناگونی برای درست کردن سفره هفت سین می توانید استفاده کنید که یکی از آنها چوب بستنی است. شاید تا الان فکر نمی کردید که چوب بستنی بتواند به یک عنصر تزیینی بدل شود. اما با صرف کمی زمان و حوصله و سلیقه می توانید به وسیله آنها یک سفره هفت سین جذاب و متفاوت درست کنید.

ساخت ظروف هفت سین با چوب بستنی

برای سفره هفت سین به ظروفی برای سبزه، سیر، سمنو، سیب، سرکه، سنجد، سکه، سنبل و ظرف تخم مرغ رنگی نیاز است. هر کدام از این ظروف اندازه خاص خود را دارند. پس در ابتدا باید اندازه های مربوط به هر کدام را تعیین نمایید. دومین چیزی که اهمیت دارد این است که بعضی از مواد مانند سرکه و سمنو را باید در یک ظرف شیشه ای ریخت و سپس در ظرفی که با چوب بستنی درست کرده اید، قرار دهید. یک نکته دیگر که باید در نظر داشته باشید این است که ظروف تهیه شده با چوب بستنی استحکام خیلی بالایی ندارند و نمی توان آنها را زیاد جابجا کرد. پس اول جای مناسب و درست هر کدام را در نظر بگیرید و سپس اقدام به ساخت آنها نمایید.

برای ساخت هفت سین با چوب بستنی به وسایلی نیاز خواهید داشت: چوب بستنی به تعداد زیاد، چسب مایع، قیچی یا اره مویی برای برش دادن چوب بستنی ها در صورت نیاز، رنگ اکریلیک به دلخواه و تزییناتی مانند روبان، تور، مهره های رنگی یا مروارید. قبل از شروع کار مدل ظرفی که در ذهن دارید را روی کاغذ بکشید تا هنگام ساخت کار راحت تری داشته باشید. برای مثال اگر می خواهید ظرف هایی که درست می کنید مربع، مستطیل و یا مثلث باشند، تعداد چوب بستنی با رنگ های متفاوتی را نیاز خواهید داشت.

سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی

ظرف سبزه سفره هفت سین با چوب بستنی

دو روش ساخت برای ظرف نگهدارنده سبزه سفره هفت سین وجود دارد. روش اول این است که با چوب بستنی ظرفی درست کنید و سبزه را از ابتدا در آن سبز کنید. برای این کار باید چوب های بستنی را با دقت و به خوبی و بدون هیچ درزی در کنار هم بچسبانید تا ریشه های سبزه از لا به لای چوب های بستنی بیرون نزنند. اشکال این روش آن است که وقتی به سبزه آب می دهید ممکن است چوب های بستنی خیس شده و شکلی نازیبا پیدا کنند.

در روش دیگر که امن تر و بهتر است، شما با چوب بستنی محفظه ای می سازید که ظرف سبزه را درون آن قرار می دهید. به این ترتیب می توانید در هنگام آب دادن، ظرف سبزه را بیرون آورده و پس از خارج شدن تمام آب های اضافی آن را به درون محفظه ای که از جنس چوب بستنی است باز گردانید. بسته به اینکه ظرف سبزه تان گرد یا مستطیل است می توانید با کمک چوب های بستنی آن را درست کنید. اگر می خواهید محفظه ای گرد بسازید، قطر مشخصی را در نظر بگیرید و با یک کارتن مقوامی و مستحکم دایره ای با آن قطر ببرید. با یک تکه کارتن دیگر یک مستطیل ایجاد کرده و دور تا دور دایره بچسبانید به گونه ای که یک استوانه با انتهای بسته ساخته شود. سپس چوب های بستنی را به صورت عمودی در کنار یکدیگر با دقت و ظرافت چسبانده و دور تا دور استوانه را با آنها بپوشانید. برای ساختن این ظرف با چوب بستنی می توانید کارتن یا مقوا را نیز حذف کنید و چوب های بستنی را به تنهایی به همدیگر چسبانده و استوانه ای ایجاد نمایید.

اگر می خواهید ظرف سبزه تان مستطیل یا مربع شکل و یا حتی شش ضلعی باشد، چوب های بستنی را به شکل مربع یا مستطیل یا شش ضلعی بر روی هم قرار داده و هر ردیف را با چسب مایع بچسبانید و محکم کنید. از قرار دادن تعداد زیادی از چوب های بستنی بر روی همدیگر یک برج به شکل مکعب ایجاد می شود که می توانید ظرف سبزه تان را درون آن قرار دهید.

سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی

ظرف سرکه و سمنو با چوب بستنی

این مواد چون به صورت مایع هستند نمی توان ظرف نگهداری آنها را تنها با چوب بستنی ساخت. پس باید ظرف دیگر انتخاب و چوب های بستنی را دور تا دور آنها چسباند. می توانید از یک کاسه بلور معمولی برای این کار کمک بگیرید. در صورتیکه مایل به استفاده از ظرف شیشه ای نبودید یک جایگزین عالی وجود دارد. ظرف کنسرو تن ماهی برای این کار مناسب است. شما می توانید کاسه یا ظرف تن ماهی را تمیز بشویید و خشک کنید. سپس چوب های بستنی را به اندازه های دلخواه برش داده و دور تا دور ظرف بچسبانید.

برای هماهنگی بیشتر بین اجزای سفره هفت سین باقی ظروف را نیز می توانید به همین ترتیب بسازید. برای موادی مانند سنجد، سیب، تخم مرغ های رنگی و یا سیر که شکل جامد و خشکی دارند می توانید ظروف درون چوب بستنی را حذف نمایید.

ساخت قاب آینه و شمعدان با چوب بستنی

این کار بسیار راحت است و تنها کافیست یک آینه ساده و بدون قاب داشته باشید. در ساخت قاب آینه با چوب بستنی چند چوب را کنار هم قرار دهید و با چسب مایع به هم بچسبانید، طوری که یک ورقه مستطیل یا مربع شکل از چوب های بستنی ایجاد شود. سپس آینه را در مرکز قرار داده و با چسب مایع قوی بر روی آن بچسبانید. برای ساخت شمعدان نیز می توانید چوب های بستنی را به ارتفاع دلخواه برش زده، به شکل عمودی در کنار هم قرار دهید و به هم بچسبانید تا یک استوانه به وجود بیاید. اگر شمع تان از نوع شمع های قطور با ارتفاع بلند است، کافیست آن را درون استوانه چوب بستنی قرار دهید. اما اگر شمع های وارمر دارید می توانید شمع را درون یک کاسه شیشه ای قرار داده و سپس درون استوانه چوب بستنی بگذارید. همچنین می توانید چوب های بستنی را دور تا دور ظروف شیشه ای مربا چسبانده و شمع وارمر را درون آن بگذارید تا نور بیشتری تولید کند.

تزیین ظروف ساخته شده با چوب بستنی

هر چیزی که با چوب بستنی می سازید را هم به صورت ساده و هم همراه با تزییناتی می توانید به کار ببرید. اما اگر می خواهید ظرف هایی که ساخته اید شکل و شمایلی جذاب تر داشته باشند از روبان و تور و مروارید و رنگ استفاده کنید. روبان های رنگی و توری را دور ظروف استوانه ای چوب بستنی پیچیده و پایپیون کنید تا ظرف تان جلوه بیشتری پیدا کند. همچنین می توانید مروارید هایی را در جای جای چوب های بستنی چسبانده و به زیبایی آن بیافزایید. از رنگ های اکریلیک هم برای رنگ کردن آنها می توانید استفاده کنید. مثلا می توانید هر چوب بستنی را به یک رنگ شاد رنگ آمیزی کرده و در نهایت ظرفی رنگین کمانی و جذاب داشته باشید.

سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی
سفره هفت سین با چوب بستنی

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: زیباترین هفت سین هایی که در اینستاگرام دیده اید

هفت شین یا هفت سین؟ کدام یک برای سفره امسال بچینیم؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<