نورپردازی های متفاوت و دکوراتیو، خلق یک فضای جذاب تنها با کمک نور

چیدوپلاس ۰۳ شهریور ۱۳۹۷ ،

نورپردازی یکی از اصول مهم در طراحی داخلی می باشد و تاثیر به سزایی در ایجاد جذابیت در فضاهای مختلف دارد، با استفاده هوشمندانه از نور می توان فضاها را کوچک تر یا وسیع تر از آنچه هست نشان داد، با ایجاد نور تاکیدی می توان دید را به سمت بخش های خاصی از خانه متمرکز کرد، نورپردازی مناسب می تواند فضا را زیباتر و لوکس تر جلوه دهد، در معماری امروز نورپردازی به صورت یک علم در آمده است و به صورت جداگانه تدریس می شود، نورپردازی باید با اصول صحیح اجرا شود و همان طور که یک نورپردازی درست می تواند یک دکوراسیون زیبا به وجود آورد یک نورپردازی غلط نیز می تواند باعث به وجود آمدن یک طرح نازیبا شود. در این مطلب به معرفی لامپ های ال ای دی و جدیدترین روش های نورپردازی با استفاده از آنها در فضاهای مختلف خانه می پردازیم :

لامپ های LED جدیدترین نسل لامپ ها بعد از لامپ های کم مصرف هستند، LED مخفف light emitting diode به معنی دیود منتشر کننده نور می باشد، به لامپ ال ای دی دیود نوری هم گفته می شود. از لامپ های ال ای دی با توجه به ویژگی هایی که دارند استفاده های مختلفی می‌توان کرد؛ مواردی همچون روشنایی زیر کابینت، روشنایی تی وی روم، روشنایی پله ها و روشنایی زیر سینک دستشویی تنها چند مورد از کاربرد های لامپ ال ای دی در دکوراسیون می باشد. لامپ های ال ای دی که به صورت حباب، نوار، هالوژن و ریسمان تولید می شوند، نسبت به لامپ های کم مصرف و معمولی مزیت های زیر را دارند:

  • علاوه بر مصرف کم انرژی عمر بیشتری نسبت به سایر لامپ ها دارند.
  •  لامپ های ال ای دی نور را در رنگ ها و شدت های مختلف با کیفیت بالاتری تولید می‌کنند.
  • ال ای دی ها فاقد نور مادون قرمز و فرابنفش می باشند و به این دلیل به چشم آسیب نمی رسانند.
  • گرمای کمی از خود تولید میکنند.
  • فاقد جیوه هستند و به محیط زیست آسیب نمی رسانند.

در اغلب آشپزخانه های قدیمی تنها یک چراغ سقفی در وسط سقف آویزان بود، حال آنکه نورپردازی در آشپزخانه در بالا و پایین کابینت ها، روی اجاق گاز، سینک ظرفشویی و سطوح روی کابینت ها که برای آماده سازی وسایل آشپزی و مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، هم کاربردی تر است و هم جلوه ای مدرن و تازه به دکوراسیون می‌بخشد؛ نکته ای که باید در مورد نورپردازی با استفاده از لامپ های ال ای دی در آشپزخانه مدنظر داشت، انتخاب جای درست ریسه ها یا لامپ ها می باشد، بهتر است لامپ ها را به صورت منظم و با تعداد مورد نیاز استفاده کرد. روشنایی بیش از حد در زیر کابینت عملکرد نورپردازی را زیر سوال می‌برد، از آنجایی که هر لامپ ال ای دی مقدار خاصی نور از خود متصاعد می کند و به صورت فنی تر از درجه لوکس خاصی برخوردار است، بهتر است با توجه به طول کابینت و سطح پیشخوان از تعداد لامپ های متناسب با آن استفاده کرد.

لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی

استفاده از لامپ های ال ای دی در محیط هایی که در آنها نیاز به احساس راحتی و آرامش دارید و فضاهایی که اوقات فراغت خود را در آنجا می گذرانید مانند اتاق نشیمن، تی وی روم یا اتاق خواب، می تواند گزینه خوبی باشد. لامپ های ال ای دی را در این فضاها می‌توان به‌صورت دیوارکوب های قابل تنظیم مورد استفاده قرار دارد. به طور کلی توصیه می‌شود در مورد نشیمن و اتاق تلویزیون از لوسترهای سقفی استفاده نشود. استفاده از ریسه های ال ای دی یا نور مخفی انعکاس کمتری بر روی تلویزیون دارند و تماشای تلویزیون را جذاب‌تر می‌کنند.

لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی

لامپ های ریسه ای ال ای دی یا اجرای نور مخفی smd برای نورپردازی پله ها نیز بسیار کاربرد دارد، این لامپ ها می تواند موجب روشنی پله ها در شب و زیباتر دیده شدن آن ها شود، نورپردازی پله طرح های متنوعی دارد؛ کف پله، در امتداد پله‌ها، در کنار نرده و … تعدادی از روش های نورپردازی پله ها هستند، برای اضافه کردن تعدادی از این نوع از روشنایی ها نیازی به تعمیرات و بازسازی اساسی ندارید و روش اجرای آن در راه پله ساده است، اما در بعضی مدل ها محل قرار گیری smd ها یا LED ها باید از قبل تعبیه شده باشد و شیار مورد نظر ایجاد شده باشد.

لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی

‌ از لامپ های ال ای دی در بخش های دیگری از خانه همانند سرویس های بهداشتی و حمام نیز می توان استفاده کرد. استفاده از این نوع نور پردازی در زیر سینک دستشویی، در قاب آینه، در سقف یا دیوارها جلوه خاصی به این فضاهای کوچک می‌دهد، با این کار هم نور خوب و مناسبی خواهید داشت و هم دکوراسیون خاصی در فضایی که کمتر به آن توجه می شود، اجرا می شود.

لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی
لامپ ال ای دی

مورد بعدی نورپردازی فضاهای کوچک دکوری مانند طاقچه ها، طبقات و کتاب خانه ها هستند، با کمک نور می توان جلوه‌ای زیبا و مدرن به این طبقات داد، درواقع این نوع نورپردازی صرفا جنبه زیبایی و هنری دارد و توجه مخاطب را به اشیایی که برای ما ارزشمند اند جلب می کند.

نور مخفی
نور مخفی
نور مخفی

مورد آخر که تقریبا همه ی افراد با آن آشنایی دارند، نورپردازی سقف است، امروزه به دلیل تنوع در سقف کاذب، دست معماران برای اجرای طرح های مدرن و خاص برای نورپردازی مخفی سقف باز است. نور مخفی، نور ملایم تر و خیره کنندگی کمتری نسب به نور های اصلی و لوستر ها دارد و فضایی شیک و خاص را به وجود می آورد.

نور مخفی
نور مخفی
نور مخفی

عکس های بالا نمونه هایی از نورپردازی مدرن در منازل مسکونی می باشد، برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها می توانید بر روی آنها کلیک کنید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: چه لامپی بخریم و برای خرید لامپ به چه فاکتورهایی توجه کنیم؟چیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید