بالکن خانه تان را تبدیل به بهشتی کوچک کنید

چیدوپلاس 05 مهر 1396 ، ،

این روزها اکثر مردم، آپارتمان نشین هستند و دیگر از خانه های حیاط دار و صفا و صمیمیت آنها خبری نیست. دیگر گل های شمعدانی و حوض آب و تخت های حیاط ها به فراموشی سپرده شده و جای خود را به خانه های کوچک و بسته داده است. اما هنوز مردم در آپارتمان کوچک خود به دنبال درست کردن مکانی دنج و دوست داشتنی و تزئین تراس آپارتمان شان هستند تا عملکرد و زیبایی آن حیاط ها را برایشان تداعی کند. ایجاد چنین فضاهایی با صرف کمی سلیقه و خلاقیت و استفاده از الگوهایی جسورانه امکان پذیر است. اگر در خانه تان بالکن دارید، به بزرگ و یا کوچک بودن آن فکر نکنید و برای تبدیل آن به بهشتی کوچک دست به کار شوید.

گلدان های کوچک و بزرگ

مهم ترین چیزی که به شما کمک می کند تا بالکن تان به فضایی پر طراوت و زیبا تبدیل شود، گلدان گل است. اگر متراژ بالکن تان بزرگ است از درختچه های تزیینی استفاده کنید و یک دیوار درختی بسازید. این دیوار درختی هم به با صفاتر شدن بالکن تان کمک می کند و هم باعث محفوظ شدن بالکن از دید همسایه ها می شود. بنابراین می توانید با خیال راحت ساعات و دقایق خود را بدون نگرانی در بالکن بگذرانید. درختچه های آپارتمانی مانند کاج های کوچک و یا مطبق، درختچه فینیکس، سیکاس، بنجامین، شمشاد و دیگر گیاه های همیشه سبز برای قرار دادن در بالکن مناسب هستند. خوبی این گیاهان آن است که در همه فصول سال حتی در زمستان ها سبز باقی می مانند. حتی می توانید درختچه ها و نهال های میوه هم در بالکن داشته باشید و با دستان خودتان از آنها تا میوه دادن شان مراقبت کنید. درختچه های میوه پرتقال و گلابی و انار در گلدان هایی کوچک مناسب قرار دادن در بالکن در گل فروشی ها و بازار گل قابل خریداری هستند.

در کنار درختچه های بزرگ گلدان های گل کوچک تر هم قرار دهید. گلدان های گل مانند شمعدانی، بوته گل رز، گلدان سیکلمه (برای پاییز و زمستان) و هر گلدان گلی که به آن علاقه مندید برای قرار دادن در بهشت کوچک تان مناسب است. از گیاهان آپارتمانی هم می توانید استفاده کنید. گلدان های سانسوریا، نخل مرداب، شفلریا و دیگر انواع گیاه های آپارتمانی فضایی زیبا برای شما ایجاد خواهند کرد. تنها نکته ای که باید به آن دقت شود این است که از گیاهانی استفاده کنید که در برابر نور خورشید و هوای بیرون مقاوم باشند. برای مثال گیاهانی که برگ های ظریفی دارند و نور خورشید آنها را می سوزاند برای گذاشتن در تراس مناسب نیستند. کسانی که عاشق کشاورزی هستند و امکان داشتن باغچه در حیاط را ندارند، می توانند بخشی از تراس خود را به کشاورزی اختصاص دهند. برای این کار با تهیه گلدان های مستطیل شکل بزرگ و خاک مخصوص، سبزی خوردن و یا صیفی جاتی نظیر گوجه، بامجان، فلفل و غیره را بکارند و از محصولات زمین کشاورزی کوچک خود مصرف کنند. باید گفت این کار به شدت لذت بخش است و انجام آن توصیه می شود.

گل های رونده

وجود گل های رونده مانند اشقه، یاس، نسترن و دیگر گیاهان رونده بر روی دیوار تراس محیط را سرشار از طراوت و سرسبزی می کند. حتی می توانید در صورت بزرگ بودن تراس، داربست های چوبی درست کنید و این گل های رونده را مانند یک سقف گیاهی و سبز در بالای سر ایجاد کنید. حتی برای حفظ حریم خصوصی تان می توانید مسیر گل های رونده را جوری طراحی کنید که از رو به رو یا از دو طرف دید همسایه ها را محدود کنند. همانطور که می دانید یکی از تفاوت های تراس و بالکن در سقف آن است. بالکن ها فضاهایی مسقف هستند و از یک یا دو طرف بازند. اما تراس ها فضایی بدون سقف هستند. بنابراین اگر دارای تراس هستید ایده سقف کردن گل های رونده برای تان مناسب است.

نورپردازی

قدم بعدی در درست کردن یک بهشت کوچک در بالکن استفاده از نورپردازی است. می توانید با استفاده از نور فضا را عاشقانه و رویایی کنید. برای این کار از ریسه های نوری با طرح های مختلف استفاده کنید. این ریسه ها هم به شکل لامپ های ال ای دی کوچک و ردیفی و هم به شکل ریسه هایی با حباب های کوچک ساخته می شوند. متناسب با متراژ بالکن یا تراس خود این ریسه ها را انتخاب کنید. ریسه های نوری را هم بر روی دیوار و هم لا به لای درختچه ها و گلدان های گل می توانید قرار دهید. همچنین با کمک لامپ های آویزان و یا فانوس های شمعی بالکن خود را روشن کنید. با نورپردازی زیبا، بالکن تان تبدیل به یک مکان جادویی و رمانتیک می شود.

پوشش کف و دیوار

برای پوشش کف بالکن هم ایده های جذابی وجود دارد. کف بالکن یا تراس تان را می توانید چمن مصنوعی کنید. به این ترتیب راه رفتن بر آن بسیار لذت بخش می شود. اگر مایل به این کار نبودید، از پوشش های متداول مانند کفپوش های پی وی سی یا لمینیت و پارکت استفاده کنید. اگر دوست داشتید بر روی آن فرش یا قالیچه بیاندازید، فرش ها و قالیچه های پرز بلند و فانتزی برای این کار مناسب هستند. دیوارهای بالکن و یا تراس را هم متناسب با نمای بیرونی ساختمان خود تزیین کنید. اگر نمای خارجی ساختمان این امکان را به شما می داد، آجرهای سفید یا قهوه ای برای دیوار بالکن فضای دوست داشتنی را ایجاد می کنند. همچنین می توانید بر روی دیوار طبقه ها و شلف هایی نصب کنید و گلدان های کوچک گل و دیگر تزیینات دلخواه تان را بر روی آنها بگذارید. قرار دادن شمع و چراغ های تزیینی کوچک بر روی این طبقات و روشن کردن آنها در شب زیبایی بهشت تان را دو چندان می کند.

مبلمان مناسب

موضوع مهم دیگر در درست کردن این فضای دل انگیز قرار دادن مبل یا میز و صندلی است. در صورتی که بالکن شما کوچک است از مبلمان راحتی تاشو استفاده کنید. اگر فضای بیشتری در اختیار دارید تخت های چوبی قدیمی فضای نوستالژیکی برای تان فراهم می کند. به غیر از این ها برای بالکن های کوچک تشکچه های رنگی و فانتزی به همراه کوسن هایی به تعداد زیاد پیشنهاد خوبی است. با قرار دادن تشکچه ها بر روی زمین و نشستن بر روی آنها می توانید پای خود را دراز کنید و از هوا لذت ببرید. برای بالکن های کوچک جهت مدیریت فضا یک سازه پله مانند چسبیده به دیوار بسازید و بر روی آن تشک نرمی قرار دهید. به این ترتیب فضای کمتری را برای نشیمن اشغال کرده اید. برای فضاهای بزرگ تر از مبل های تک نفره و میز و صندلی های چهار نفره کوچک هم می توانید استفاده کنید. بهتر است این میز و صندلی از جنسی انتخاب شود که در برابر باد و باران مقاومت داشته باشد. برای محافظت بیشتر یک سایبان پارچه ای که در برابر باران مقاوم است در تراس داشته باشید.

به وسیله ایده های مطرح شده و همینطور ایده هایی که خودتان در ذهن دارید می توانید در این شهر شلوغ و خاکستری یک مکان دنج و آرام و با صفا برای خود و خانواده تان بسازید. در انتها دو پیشنهاد کاربردی دیگر هم برایتان داریم: اولین نکته آن است که می توانید از پانل های خورشیدی برای تامین برق تراس استفاده کنید و پیشنهاد بعدی اینکه اگر وقت آبیاری گیاهان را ندارید می توانید یک سیستم آبیاری قطره ای برای این کار ایجاد نمایید. عکس های زیر می تواند در ایده دادن به شما موثر باشد، برای بزرگ تر دیده شدن عکس ها بر روی آنها کلیک کنید.

بالکن
تراس
تزئین تراس کوچک
تزئین تراس آپارتمان
تراس
تراس
تراس
تراس
تراس

به طور خلاصه با عمل به 7 پیشنهاد زیر در بالکن یا تراس خانه تان زیبایی و آرامش را برای خانه تان به ارمغان بیاورید:

  • با نور شمع فضا را عاشقانه کنید.
  • ریسه های رشته ای آفتابی یا مهتابی یک فضای جادویی به نمایش می گذارند.
  • با لامپ های آویزان و یا فانوس های شمعی بالکن خود را روشن کنید، حتی می توانید از پانل های خورشیدی برای تامین برق آن استفاده کنید.
  • با استفاده از گل ها و گیاهان یک باغ بالکن کوچک و جمع و جور ایجاد کنید. اگر زمان مناسب برای آبیاری و رسیدن به گیاهان را ندارید می توانید از گل های مصنوعی استفاده کنید.
  • کف بالکن را با چمن های مصنوعی بیارایید.
  • با نرده های چوبی و یا گلدان های بزرگ یک فضای خصوصی برای خود ایجاد کنید و اجازه ندهید که همسایه ها از لذت بردن از فضای باز و گرانبهایتان جلوگیری کنند.
  • در صورتی که بالکن شما کوچک است از مبلمان تاشو استفاده کنید، اگر فضای بیشتری در اختیار دارید می توانید از تخت های چوبی قدیمی استفاده کنید و فضای نوستالژیکی فراهم آورید.

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: ایده هایی برای دکوراسیون بالکن های کوچکچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<