ویدیو: زیباترین تخم مرغ های رنگی برای سفره هفت سین

چیدوپلاس 09 اسفند 1396 ، ،

چشم بر هم بگذارید عید نوروز از راه می رسد و باز هم وقت درست کردن تخم مرغ رنگی و چیدن سفره هفت سین است. رسومی مانند چیدن سفره هفت سین اهمیت و ارزش زیادی برای ما ایرانی ها دارد و همه ما سعی می کنیم آن را به بهترین نحو ممکن انجام بدهیم و از تهیه وسایل سفره هفت سین و تزیین کردن آنها و دور هم جمع شدن و گذراندن چند روز در شادی و جشن لذت ببریم. چیدمان سفره هفت سین و رنگ آمیزی تخم مرغ های آن کاری بس دلنشین و جذاب و دوست داشتنی هم برای بزرگ ترها و هم کودکان است. با اینکه چند سالی است در بازار تخم مرغ های رنگی آماده و تزیین شده با تنوع فراوان برای فروش وجود دارد اما باز هم لذت رنگ آمیزی تخم مرغ در منزل چیز دیگری است. البته در این بین کسانی هم هستند که در روزهای نزدیک به عید نوروز با درست کردن تخم مرغ رنگی و فروختن آن برای خود و خانواده شان کسب درآمد می کنند. این مطلب درباره تزیین تخم مرغ است و ایده ها و پیشنهاد هایی در این باره به شما خواهد داد. با خواندن این متن می توانید تخم مرغ های رنگی را با مدل ها و طرح های گوناگون و بسیار زیبا برای آغاز فصل بهار درست کنید.

تخم مرغ رنگی در سفره هفت سین نماد چیست؟

شاید بپرسید چرا از تخم‌ مرغ رنگی در سفره هفت سین استفاده می شود؟ تخم‌ مرغ در فرهنگ ایرانی و البته در برخی از فرهنگ ‌های دیگر، نماد آغاز یک زندگی جدید است. همانند یک جوجه پرنده که با شکستن تخمش و خارج شدن از آن زندگی تازه ای را شروع می‌کند. قرار دادن تخم مرغ رنگی در سفره هفت سین نیز سمبل شکوفایی و رشد و نمو در سال جدیدی است که می خواهیم پر بار تر از سال قبل آغاز شود. سنت رنگ کردن تخم مرغ تنها مختص به ایران نیست، مسیحی ها نیز در عید پاک تخم مرغ رنگ می کنند. عید پاک نماد دوباره زنده شدن و برخاست (رستاخیز) عیسی مسیح است که به همین مناسبت، مسیحیان در روز یکشنبه مقدس، جشنی به پا می کنند.

تخم مرغ رنگی و لذت رنگ کردن تخم مرغ های نوروزی

درست کردن تخم مرغ رنگی وقت زیادی نمی گیرد. در انبوه کارها و شلوغی های قبل از عید حتما یکی دو ساعت زمان برای رنگ کردن تخم مرغ ها بگذارید و مانند یک کودک سرگرم این کار شوید. اگر در خانه کودک دارید که لذت تزیین تخم مرغ رنگی دو برابر هم می شود. سعی کنید بچه های خود را با این رسوم آشنا کنید و از آنها بخواهید در کارهایی که مربوط به رسوم مهم ایرانی ها می شود، شریک باشند و همکاری کنند. مثلا می توانید به هر کدام از اعضای خانواده یک تخم مرغ بدهید تا هر کس تخم مرغ خودش را با سلیقه و خلاقیت خودش تزیین و رنگ آمیزی کند. به این ترتیب با قرار دادن همه تخم مرغ های در سفره هفت سین می توانید از مهمان های تان بخواهید که حدس بزنند هر تخم مرغ متعلق به کیست. یک پیشنهاد دیگر اینکه برای هر کدام از مهمانان که جهت عید دیدنی به منزل شما می آیند یک تخم مرغ رنگی درست کنید و به او هدیه دهید. این کار را کودک تان می تواند انجام دهد و از این طریق باعث بالا رفتن اعتماد به نفسش می شوید. اگر نقاشی کردن بلد باشید می توانید نماد آن سال را بر روی تخم مرغ نقاشی کنید.

ایده هایی برای تزیین تخم مرغ رنگی

اگر به خاطر داشته باشید در گذشته مادر ها و مادربزرگ های مان برای رنگ کردن تخم مرغ های هفت سین معمولا از مواد طبیعی مانند: لبو، پوست انار، پوست پیاز قرمز، زرد چوبه و غیره استفاده می کردند. این کار به این ترتیب انجام می شد که در یک قابلمه مقداری آب ریخته و روی شعله گاز قرار می دادند تا آب به جوش بیاید. سپس مقدار مناسبی از ماده مورد نظر مثلا پوست پیاز قرمز را در آب می ریختند و تخم مرغ ها را نیز در آن قرار می دادند. سپس شعله گاز را کم می کردند تا به آرامی بجوشد و پوست پیاز ها در آب رنگ باز کنند. بعد از مدت زمانی تخم مرغ ها به رنگ قرمز یا بنفش یک دست در می آمدند.

برای رنگ کردن تخم مرغ عید از رنگ های شیمیایی هم  استفاده می شود. تنها نکته مهم این است که از رنگی استفاده کنید که سریع خشک شود و دیگر از روی تخم مرغ پاک نشود. برای مثال رنگ های گواش یا آبرنگ حتی پس از خشک شدن اگر دست تان خیس باشد و به آن بزنید، از روی تخم مرغ پاک می شوند و طرح تخم مرغ رنگی تان خراب می شود. برای این کار رنگ های اکریلیک بسیار مناسب هستند. به غیر از رنگ برای درست کردن طرح های زیبا بر روی تخم مرغ رنگی، از لاک ناخن، اکلیل، نگین، برگ، گل یا شکوفه های طبیعی استفاده کنید.

پیشنهاد اول: تزیین تخم مرغ رنگی با رنگ و قلمو برای مبتدی ها

ساده ترین راه برای درست کردن تخم مرغ رنگی همین راه است. چند رنگ به دلخواه داشته باشید، یک قلمو و مقداری آب هم کنار دستتان بگذارید. خود را در دنیای کودکی و خیال رها کنید و اجازه دهید کودک درون تان کار را در دست بگیرد. اگر نقاشی بلد نیستید، آسان ترین راه این است که در ابتدا کل تخم مرغ را رنگ کنید. برای مثال رنگ قرمز را به همه جای تخم مرغ بمالید. سپس با یک قلموی کوچکتر و به وسیله رنگ سفید نقطه هایی را بر روی آن ایجاد کنید. حالا شما یک تخم مرغ خال خالی زیبا دارید. با این طریق می توانید تخم مرغ های راه راه هم درست کنید. اگر رنگ های متنوعی داشته باشید از کنار هم قرار دادن آنها یک تخم مرغ راه راه رنگارنگ درست می سازید.

پیشنهاد دوم: تزیین تخم مرغ رنگی به کمک مسواک

برای این کار کافیست سطح تخم مرغ را بطور کامل با رنگ دلخواه رنگ آمیزی کنید. سپس یک مسواک را به رنگی دیگر آغشته کرده و با انگشت بر روی آن بکشید. به این طریق دانه ها و قطرات ریز رنگ بر روی سطح تخم مرغ پاشیده شده و شکلی زیبا به تخم مرغ شما می دهد. به جای مسواک از یک قلموی بزرگ هم می توانید استفاده کنید. اگر سطح تخم مرغ را آبی خیلی تیره کنید و با مسواک، رنگ طلایی را بر روی آن بپاشید، یک تخم مرغ کهکشانی ساخته اید!

پیشنهاد سوم: تزیین تخم مرغ رنگی با استفاده از نخ کاموا

تزیین تخم مرغ رنگی با نخ کاموا یک ایده جذاب و ویژه است. شما می توانید دو یا سه رنگ کاموای نازک داشته باشید و مقداری چسب آبکی. کار بسیار راحت است، کاموا های رنگی را به صورت راه راه با صبر و حوصله دور تخم مرغ بپیچید. در انتها می توانید برای زیبا تر شدن بر روی آن مهره های رنگی بچسبانید.

پیشنهاد چهارم: تزیین تخم مرغ رنگی به وسیله نگین، مروارید، گل خشک

برای تزیین تخم مرغی با مروارید، نگین یا گل خشک، تخم مرغ را با یک رنگ بسیار روشن، طلایی یا نقره ای به صورت یکدست رنگ کنید. سپس مروارید یا نگین ها را مطابق با سلیقه خود بر روی آن بچسبانید. گل های خشک یا شکوفه های پارچه ای هم در مغازه های خرازی پیدا می شود. با تهیه آنها و چسباندن شان بر روی تخم مرغ، یک تخم مرغ بهاری درست کنید. زیباترین تخم مرغ های رنگی را در ویدیو زیر ببینید.

پیشنهاد پنجم: رنگ کردن تخم مرغ رنگی با استفاده از لاک ناخن

برای این کار یک کاسه را پر از آب کنید و چند رنگ لاک را برای رنگ آمیزی آماده نمایید. از هر رنگ لک چند قطره در آب بریزید. فقط حواس تان باشد که آب را هم نزنید و اجازه دهید رنگ ها خود به خود در سطح آب پخش شوند. چند رنگ را که با همدیگر هم خوانی دارند در کنار هم بر روی آب درون کاسه بریزید. یک دستکش پلاستیکی یا لاتکس دست کنید و تخم مرغ را با یک حرکت در آب فرو ببرید. سپس تخم مرغ را به آرامی در آن حرکت دهید تا رنگ ها به سطح تخم مرغ بچسبند. در نهایت آن را بیرون آورده و در جایی قرار دهید تا خشک شود. پس از خشک شدن این رنگ دیگر پاک نمی شود و یک تخم مرغ رنگی زیبا با طرح های ابر و بادی ایجاد شده است.

پیشنهاد ششم: درست کردن تخم مرغ رنگی با شابلون

یک راه آسان دیگر برای درست کردن تخم مرغ رنگی استفاده از شابلون است. نحوه کار به این شکل است که ابتدا سطح تخم مرغ را به صورت یکدست رنگ نمایید و اجازه دهید تا به طور کامل شود. سپس با استفاده شابلون های کوچک طرح هایی را بر روی تخم مرغ رنگی ایجاد کنید. برای رنگ کردن شابلون ها از پنبه یا یک تکه ابر می توان استفاده کرد. خوبی استفاده از شابلون آن است که کسانی که نقاشی بلد نیستند می توان با کمک آنها طرح های جالبی را بر روی تخم مرغ رنگی ایجاد نمایند.

پیشنهاد هفتم: تزیین تخم مرغ رنگی با استفاده از دکمه

دکمه های کوچک و رنگی وسایل خوبی برای تزیین تخم مرغ رنگی هستند. در خانه هه این دکمه هایی که خیلی های شان بی استفاده مانده اند، پیدا می شود. کافیست تعداد مناسبی از آنها را داشته باشید و مقداری هم چسب مایع تهیه کنید. دکمه های رنگی از شکل ها و طرح های مختلف و همینطور رنگ های متنوع را دانه به دانه بر روی تخم مرغ بچسبانید تا تمامی سطح تخم مرغ رنگی پر از دکمه شود. در انتها می توانید به کمک روبان یک پاپیون درست کرده و در بالای تخم مرغ رنگی بچسبانید.

پیشنهاد هشتم: تخم مرغ رنگی با شکل ایموجی

ایموجی هایی که امروزه در شبکه های اجتماعی و در میان مکالمات مردم رد و بدل می شوند، موضوع خوبی برای درست کردن تخم مرغ رنگی هستند. هم جنبه کاملا مدرن و امروزی دارند و هم شکل و ظاهرشان جذاب و فانتزی است. برای درست کردن تخم مرغ رنگی با شکل ایموجی باید تمامی سطح تخم مرغ را با رنگ زرد بپوشانید. سپس تصویر ایموجی هایی که می خواهید را در موبایل خود بیاورید و به کمک قلمو یا ماژیک آنها را بر سطح تخم مرغ رنگی نقاشی کنید. گاهی شاید لازم باشد از رنگ های دیگر مانند سفید برای چشم ها و یا آبی برای اشک ایموجی هم استفاده شود.

پیشنهاد نهم: درست کردن تخم مرغ رنگی شبیه به حیوانات

یک ایده جالب برای درست کردن و تزیین تخم مرغ رنگی آن است که تخم مرغ را شبیه به سر حیوانات درست کنید. همانطور که می دانید هر سال به نام یک حیوان نام گذاری می شود. شما می توانید آن حیوان را بر روی تخم مرغ رنگی های خود بیاورید. مثلا اگر سالی به نام خرگوش نامگذاری شده باشد به وسیله کاغذ رنگی های سفید و صورتی می توان گوش های خرگوش را بر بالای تخم مرغ رنگی چسباند و صورت خرگوش را نیز با رنگ و ماژیک نقاشی کرد. این کار را در مورد حیوانات دیگر هم می توان انجام داد. تنها کافیست که تصاویر فانتزی از این حیوانات در اختیار داشته باشید.

پیشنهاد دهم: تخم مرغ رنگی و مینیون ها

مینیون ها شخصیت های کارتونی پر طرفداری هستند که به خاطر شکل ظاهری جذاب و رفتار های با مزه شان بین بچه ها و حتی بزرگ تر ها محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. برای درست کردن یک تخم مرغ رنگی با طرح مینیون باید دو رنگ زرد و آبی را در اختیار داشته باشید. دو سوم پایین تخم مرغ را آبی و بقیه آن را زرد کنید. سپس از خرازی یک جفت چشم عروسک تهیه کنید و در جای مناسب خود بر روی تخم مرغ رنگی بچسبانید. بقیه جزییات مانند دهان و قسمت های دیگر را می توانید به کمک ماژیک مشکی بر روی تخم مرغ رنگی مینیون ایجاد نمایید.

پیشنهاد یازدهم: استفاده از پولک در تزیین تخم مرغ رنگی

پارچه هایی پولکی پارچه هایی هستند که سطح آنها به صورت متراکم از پولک ها پوشیده شده اند. این پارچه ها معمولا برای تزیین لباس ها به کار می روند و البته برای بعضی از مدل های رو میزی و کوسن نیز کاربرد دارند. شما با استفاده از آنها می توانید تخم مرغ رنگی خود را آماده کنید. برای این کار مقدار مناسبی از پارچه را در اختیار داشته باشید، به کمک چسب مایع آرام آرام پارچه را بر روی تخم مرغ بچسبانید. توجه کنید که تا جای ممکن چین و چروک بر روی پارچه ایجاد نشود. با انتخاب چند رنگ از این پارچه های پولکی و درست کردن تخم مرغ رنگی های پولکی یک چیدمان متفاوت در سفره هفت سین خود ایجاد نمایید.

پیشنهاد دوازدهم: استفاده از کاغذ کادو یا کاغذ دیواری برای درست کردن تخم مرغ رنگی

یک ایده خوب و راحت برای درست کردن تخم مرغ رنگی با طرح های خاص استفاده از کاغذ کادو های طرح دار و یا کاغذ دیواری ها هستند. برای این کار به فروشگاه لوازم تحریر بروید و کاغذ کادوی دلخواه تان را خریداری کنید. هم از طرح های فانتزی و کودکانه با تصاویر شخصیت های کارتونی و انیمیشنی می توان استفاده کرد و هم از طرح های گل و غیره. چنانچه خانه تان کاغذ دیواری طرح دار داشته و مقداری از آن را در خانه دارید، از این کاغذ دیواری ها هم می توانید استفاده کنید. برای انجام کار طرح مورد نظر خود را با دقت برش دهید و جدا کنید. سپس پشت آن را به طور کامل چسب مایع یا چسب چوب رقیق شده بزنید و بر سطح تخم مرغ رنگی تان بچسبانید. شاید لازم باشد پیش از چسباندن طرح، سطح تخم مرغ رنگی را با یک رنگ ساده و یکدست، رنگ آمیزی کنید.

پیشنهاد سیزدهم: استفاده از گونی، روبان توری و کنف برای درست کردن تخم مرغ رنگی

برای این کار لازم است که مقدار گونی در اختیار داشته باشید. یک تکه گونی را به صورت مستطیل بلند با عرض دلخواه برش دهید و دور تخم مرغ بپیچید. یک نوار یا روبان توری سفید رنگ را نیز بر روی گونی گذاشته و دور تخم مرغ بپیچید. در نهایت این دو را با یک نخ کنفی نازک محکم کنید. نخ را بر روی گونی و تور قرار داده و دور تخم مرغ رنگی بپیچید و گره بزنید. این تزیین ساده و آسان و در عین حال بسیار زیباست. در یک ایده دیگر می توانید تمام دور تخم مرغ رنگی را با نخ کنفی بپوشانید. برای این کار به چسب مایع نیاز دارید. هنگامی که تمام قسمت های تخم مرغ رنگی با نخ کنفی پوشیده شد از مروارید های سفید و یا مهره های رنگی در قسمت های مختلف آن استفاده نمایید. این مروارید ها و مهره ها را می توانید به صورت رندم در قسمت های مختلف تخم مرغ رنگی کنفی بچسبانید و یا آنکه چیدمانی منظم و خاص برای آن داشته باشید. مثلا به صورت ردیفی در بالا و پایین تخم مرغ چسبانده شوند.

همچنین شما می توانید در این مطلب طرز رنگ آمیزی بعضی از تخم مرغ های موجود در این ویدیو را مشاهده نمایید.

 

ARVE Error: Invalid URL https://chidoplus.com/video/colorful eggs.mp4 in url

 

خانه ایده آل خود را بسازید:

ویدیو: زیباترین هفت سین هاچیدوپلاسی عزیز دیدگاه خود را بنویسید

<